Χάλκινα: η μουσική χωρίς σύνορα

Τις διακοπές μου τις πέρασα στην Καστοριά από όπου και κατάγομαι. Με πολλά παραδοσιακά έθιμα. Τις γουρνοχαρές (στις ανακοινώσεις πως μπορούν και το γράφουν γουρουνοχαρά). Το αργείτικο καρναβάλι στο Άργος Ορεστικό την παραμονή της Πρωτοχρονιάς έως τις 2 Γενάρη. Τέλος, τα περίφημα Ραγκουτσάρια, το καρναβάλι της Καστοριάς, κατά την περίοδο των φώτων. Πολύ όμορφα και ζωντανά έθιμα που τα ζούμε κάθε χρόνο στο Νομό Καστοριάς. Αλλά κάθε χρόνο όλο και περισσότερο καταλαβαίνω την αξία τους. Όπως και με τα χάλκινα. Τη μουσική τν Βαλκανίων. Μια μουσική που δεν γνωρίζει σύνορα, έθνη και θρησκευτικές ιδιαιτερότητες. Ενώνει τους λαούς των Βαλκανίων με κοινά τραγούδια κοινούς ρυθμούς. Πολύ γοητευτική μουσική.
Τώρα στις γιορτές έτυχε να ακούσω ένα τμήμα από τα χάλκινα της Γουμένισσας που είναι η κορυφαία ορχήστρα στην Ελλάδα. Εγώ τους άκουσα στη γύρα όπως συνήθως παίζουν τέτοιο καιρό με κόλλμα χάρτινων χρημάτων (αυτή είναι και η ουσία της συγκεκριμένης μουσικής. όμως όποιος θέλει ας δει ένα απόσπασμα από μία συναυλία που είχανε κάνει το 2007.

Και αυτό για να πάρετε μια γεύση πως είναι ο Νομός μας τις μέρες των γιορτών. Το γλέντι είναι σε κάθε δρόμο. Στις γειτονιές, στις πλατείες μέσα στα μαγαζιά.

Όχι τυχαίο που ο Θανάσης Παπακωνσταντίνου τους αναφέρει σ΄ένα τραγούδι στον Σαμάνο:

χάλκινα απ΄τη Γουμένισσα κι απ΄τον Γιδά ζουρνάδες …

Αυτά είναι! Χαμός!! Όσοι έχουν πάει σε πανηγύρι με χάλκινα μπορούν να έχουν μια ιδέα από το τι έλαβε χώρα στην Καστοριά αυτές τις μέρες…:088:

ορχήστρες σαν και αυτή!είναι η αποζημίωση του κάθε χορευτή για τον ιδρώτα που χύνει(να φτασει σε ένα καλό επίπεδο) και για την αγάπη που έχει για την παραδοσιακή μουσικη!όποιος έχει χορέψει με τετοια ορχήστρα πιστεύω πως η μόνη λέξη που μπορεί να εκφράσει αυτό που ένιωσε είναι ‘‘εκσταση’’!

Σιγούρα είναι πολύ καλά, αλλά για απόλυτη έκσταση δοκιμάστε να πετύχετε 2 ζουρνάδες με νταούλι (ζυγιά δε λέγεται;). Ο Διόνυσος αυτοπροσώπως.

Όχι ακριβώς, η ζυγιά προϋποθέτει “ζεύγος” μουσικών, όπως π.χ. βιολί - λαούτο, τσαμπούνα - τουμπί, ζουρνά - νταούλι. Καταχρηστικά θα το πούμε και εδώ ζυγιά πάντως.

Σωστός! Αλλά αυτοί οι ζουρνάδες…ή θα τους λατρέψει κάποιος ή θα τους απεχθάνεται με την ένταση που έχουν! Γουστάρω!
Τις προηγούμενες μέρες έλαβε χώρα το 8ο ετήσιο σεμινάριο χορού στις Σέρρες(3-6 Ιανουαρίου),όπου πραγματοποιήθηκε διδασκαλία χορών από πλείστες περιοχές,κυρίως Μακεδονία. Ζουρνάδες, χάλκινα, ορχήστρες ηπειρώτικες και νησιώτικες…κάθε βράδυ στα πανηγύρια που ακολουθούσαν γινόταν χαμός!! Όλα έχουν τη μαγεία τους…

ρίχτε μια ενημέρωση μωρέ!καποια στιγμή θα τα καταφέρνουμε και οι πιό μακρινοί να το κάνουμε το ταξιδάκι…σίγουρα όχι 8 μέρες παραμονή,αλλά σαβ/κο?κατι γινεται.οκ?καλημέρα

πόσο άσχημο είναι που δεν μαθαίνονται και δεν ανοίγονται τέτοιες ενέργειες, ενώ θα μπορούσε να υπάρχει μεγαλύτερο αγκάλιασμα από τον κόσμο αν γίνονταν γνωστές.

το καλοκαίρι στην ‘‘ανατολή’’(χωριό στο δρόμο απο λάρισα πρός αγιά)…πάθαμε την πλάκα μας.άς μην αναφερθώ στο ότι το χωριό είναι υπέροχο για βόλτα,ψηλά στο βουνό με θέα τον κάμπο!(δεν το γνώριζα το χωριό).μια εκδήλωση αφιερωμένη στην παράδοση άνευ προηγουμένου! τουλ/στον στη δική μας περιοχή(όσα έχω ζήσει εγώ).ανεβήκαμε απο περιέργεια και για λίγο.(λοξοδρομήσαμε λιγάκι απο το δρόμο πρός την παραλία που πηγαίναμε).6 ή 7 ορχήστρες?δυνατές!φιλοξενούμενοι απο αρκετές περιοχές της ελλάδος και κυρίως όχι παρουσίαση χορών περιοχών αλλά ελεύθερο γλέντι!(όσοι χορεύετε ξέρετε καλά πως στο γλέντι πάντα '‘χορεύουμε καλύτερα’'ένα παράξενο?πράγμα:)ολη την ημέρα λοιπόν μέσα στο λιοπύρι!!!να έχουμε παρει σβάρνα τις περιοχές της ελλάδας!!!και να πίνουμε μπύρες στην σκιά την ώρα που άλλαζαν οι ορχήστρες,να πάρουμε μια ανάσα…να βάλουμε μια στάλα αντιηλιακό…φύγαμε όλοι '‘πατζάρια’'εννοείται!(καήκαμε δηλ.)
άν δεν σταματούσανε να παιζουνε …ακόμα εκεί θα είμασταν!για μένα ήτανε το δυνατότερο γλέντι που έζησα.κάποια σχέση με την διοργάνωση είχε και το ΚΕΛΕ ΛΑΡΙΣΑΣ(σοβαρή σχέση…απλά δεν εμαθα λεπτομέρειες για να αναφέρω).το αστείο της υπόθεσης?για το συγκεκριμένο πολιτιστικό γεγονός?ενημερωθήκαμε απο άτομα της μουσικής σχολής του ωδείου!(παρότι εμείς που πήγαμε,ανήκουμε στο χορευτικό τμήμα).
λοιπόν παιδιά!όταν λαμβάνουνε χώρα τετοιες εκδηλώσεις να αλληλοενημερωνόμαστε.και να μην καταφέρουμε τελικά να παραβρεθούμε δεν πειράζει!σε κάποιες θα τα καταφέρουμε και θα πάμε.παρότι έχω ένα κεφάλι 100 κιλά απο τη δουλειά!μου ανεβάσατε το ηθικό σήμερα!να΄μαστε καλα΄…να ζούμε τα καλά!