Φοινικι

ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανενας που θα βρω φοινικι εκτος απο την κλασικη απαντηση…σε γκρεμισμενα σπιτια…εννοω αν καποιος πουλαει τυχαια γιατι στο εμποριο δεν υπαρχει ως γνωστον…με το αζημιωτο…

αν μιλας για ξυλα απο παλια σπιτια, εχω επαφη αλλα οχι γνωση (τι ειναι το φοινικι?)

Τί είναι το φοινίκι;

Από το www.alpha123.gr κατέβασα τις πληροφορίες που ακολουθούν.

«Το επιστημονικό του όνομα είναι φοίνικας ο «δακτυλοφόρος» (γνωστός και σαν χουρμαδιά). Είναι δέντρο αειθαλές και ανήκει στην οικογένεια «φοινικίδες» της τάξεως «μονοκοτυλήδονα». Το ύψος του φοίνικα μπορεί να φτάσει τα 20 μ. Ο κορμός του δεν έχει κλαδιά αλλά είναι ίσως και μόνο στην κορυφή του φέρνει μια δεσμίδα από φύλλα που στη βάση του μίσχου έχουν ένα «κολεό» - ας πούμε ένα στήριγμα που εξέχει. Όταν ανανεώνονται τα φύλλα και πέφτουν πάνω στον κορμό μένουν μόνον αυτοί οι «κολεοί» που πλουτίζουν τον άδειο κορμό. Τα λουλούδια του είναι μικρά, κιτρινωπά και μονογενή. Στις φυτείες βάζουν 20 περίπου θηλυκά λουλούδια κι ένα αρσενικό. Ο καρπός του είναι γνωστός σαν χουρμάς ή φοινίκι. Το χρώμα του είναι ξανθό έως καστανόμαυρο, έχει γλυκειά σάρκα και σκληρό κουκούτσι. Ο χουρμάς τρώγεται με μεγάλη ευχαρίστηση και είναι πολύ θρεπτικός.

Σε διάφορες χώρες (Ινδία, Παλαιστίνη, Κανάρια νησιά) οι κάτοικοι χρησιμοποιούν τα φύλλα του για στέγες, σκούπες, σχοινιά κλπ. ενώ με το ξύλο του κάνουν διάφορες οικοδομικές εργασίες.»

Απο φοινίκι είναι τα καπάκια της κρητικής λύρας.Έχω παίξει ένα εξαιρετικό κρητικό λαουτό τουρκικής κατασκευής με καπάκι από φοινίκι το οποίο εκτός του ότι μύριζε ωραία είχε ομορφα νερά και καλό ήχο.Έψαξα κατα το παρελθόν να βρώ καπάκια αλλά βρήκα μόνο σπόρους του δέντρου ,οπότε μάλλον δεν μας παίρνει να περιμενουμε να μεγαλώσουν.

εχει ψαχνο ο φοινικας για να κοπουν τμηματα για οργανο? μυριζει ο φοινικας?
ξερω πως μυριζει το ξυλο του κεδρου, οσο παλιο και αν ειναι. μηπως υπαρχει καποια συγχιση?

σημειωση : ανεφερα τον κεδρο επειδη το ξυλο του χρησιμοποιειται για καπακια

Θανάση, κάπου διάβασα στο διαδίκτυο πως με την λέξη «φοινίκι» εννοούν τον Κέδρο Λιβάνου.
Μάλλον έχεις δίκιο.

Mια άλλη ονομασία του ξύλου είναι κατράνι.Ψάξε στο internet με την ονομασία cedar libanii ή cedar of lebanon. Δες και τη σελίδα http://tonewood.netfirms.com/ και στείλε mail για να ρωτήσεις (είναι τουρκοι έμποροι καπακιών και οργάνων)

θαναση Β.αν εχεις κομματια απο αυτα τα ξυλα στειλε mail ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ…τα ψαχνω σα τρελος και θελω να παρω.για να μην παρεξηγουμαστε φοινικι=κατρανι=κεδρος Λιβανου με την χαρακτηριστικη μυρωδια…

Η αληθεια είναι ότι φοινίκι=κατράνι=Λιβανέζικος κέδρος. Η βοτανική του ονομασία είναι Cedrus Libani και είναι ένα δασικό είδος που ανήκει στην οικογένεια του Κέδρου και είναι ενδημικό έιδος που φυτρώνει στην λεκάνη της νοτιοανατολικής Μεσογείου. Δάση (μικτά)υπάρχουν σήμερα στην Τουρκία, την Συρία και τον Λίβανο. Βρίσκονται σε μεγάλη υποβάθμιση λόγω της αλλόγιστης χρήσης και ξύλευσης, της αλλάγής των γενικών κλιματικών συνθηκών και της ερημοποίησης εκτεταμένων περιοχών στις χώρες αυτές. Στον Λίβανο, απο όσο γνωρίζω,τα τελευταία χρόνια βρίσκονται σε εξέλιξη και εφαρμογή προγράμματα προστασίας -ανάπτυξης και διάδοσης του Λιβανέζικου κέδρου και των δασικών του οικοσυστημάτων.Το ξύλο αυτό χρησιμοποιείται παραδοσιακά,απο πολύ παληά, σαν καπάκι έγχορδων οργάνων που ανήκουν στην οικογένεια της λύρας. Πολύ-πολύ σπάνια το συναντάμε σε μεγαλύτερα έγχορδα όργανα (ούτι, λαούτο κ.λ.π.)Υπο ειδικές συνθήκες και προυποθέσεις οι επιδόσεις του ξύλου αυτού στην θεση του καπακιού των έγχορδων τοξωτών οργάνων είναιπολύ καλές.

ΑΓΑΠΙΟΣ

Η προέλευση της ονομασίας “φοινίκι” ειναι και ιστορική και γεωγραφική.Αφενός η παλαιότερη γεωγραφική εξάπλωση του Λιβανέζικου κέδρου ταυτίζονταν πάνω-κάτω με την αρχαία Φοινίκη, την χώρα των Φοινίκων δηλαδή,οι οποίοι πιθανότατα χρήσιμοποιούσαν στην ναυπηγική του ναυτικού στόλου που διέθεταν κατα κύριο λόγο την άφθονη ξυλεία απο Λιβανέζικο κέδρο.

Δημο, δεν εχω τετοια ξυλα, ομως λογω δουλειας συχνα συναντω χοντρα ξυλα σε παλια σπιτια. Εχω κρατησει κανα δυο κοματια μηπως και αξιωθω ποτε να σκαψω κανενα μικρο μπαγλαμα (τοχω κανει παλια)
αλλα δεν τα γνωριζω. υποθετω πως χρησιμοποιουσαν καποιο ειδος κωνοφορου (ελατο ?)λογω γεωμετριας και διαστασεων (επρεπε να γεφυρωνουν μεγαλα ανοιγματα) δεν λεω τιποτα καινουριο ολη η αθηνα ειναι γεματη με παλια μισογκρεμισμενα σπιτια με πολλα ξυλα τα οποια συνηθως πετιουνται.
Ισως να εχουν ενδιαφερον και οι πορτες που εχουν κοματια μασιφ και λογω λαδομπογιας ειναι σε σχετικα καλη κατασταση.

το ανεφερα επειδη ειχα ακουσει παλια απο εναν οργανοποιο πως πηγαινε στη Ροδο σε κατεδαφισεις οπου και εβρισκε κατρανι, το οποιο οντως μυριζε και γιαυτο μαλλον δεν το πλησιαζε σαρακι.Οποτε μου τυχει κατι πολυ ευχαριστως να σε ειδοποιησω.

Δήμο, ο Ισαάκ σου είχε πει νομίζω, για το τρίξιμο των χορδών να ρωτήσεις το Ρομπογιαννάκη ο οποίος όπως φαίνεται από τη σελίδα του δεν έχει την συντεχνιακή αντίληψη των περισσότερων οργανοποιών και μοιράζεται γνώσεις.Ενδεχομένως να σου πουλήσει το κομμάτι που χρειάζεσαι.

ipt εγω βρισκω τον Ρομπογιαννακη καλο οργανοποιο.βασικα ρωτησα εναν αλλο και το εντοπισα το προβλημα με το τριξιμο…
θαναση B. εκανα καλη μπαζα…βρηκα εναν…γερο στις ΛΙΜΝΕΣ Λασιθιου και αγορασα 15 δοκαρια 2.5 μετρα το καθενα απο ενα γκρεμισμενο αρχοντικο με 300 ευρα…νομιζω οτι αξιζε τελικα…

επισης Θαναση στην Αθηνα πιστευω οτι τα δοκαρια μονο απο κατρανι δεν ειναι…μονο στην Κρητη ισως…

με 15 δοκαρια φτιαχνεις καπακια για ενα ταγμα!
φυσικα ειναι σπανιο να κουβαλησαν κατρανι για πατοξυλα στην αθηνα, κανενα ελατο και πολυ τους παει.

Καλησπέρα σας!! Θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ αν πουλάει κάποιος κέδρο λιβάνου (φοινίκι-κατράνι)… (κατάστημα-αποθήκη ή και ιδιώτης) Καταρχήν είμαι από Θεσσαλονίκη και έχω φάει τον κόσμο να βρω αλλά η αναζήτηση μου είναι άκαρπη εως τώρα… Μόνο στο ίντερνετ βρήκα από Αγγλία αλλά προφανώς είναι με τεχτητές διαδικασίας ξήρασης, και τα μεταφορικά είναι απαγορευτικά… Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε που μπορώ να βρω φιλέτα πλαστικά για λύρες (αυτά που μπαίνουν γύρω γύρω από το καπάκι και τα “μάτια” του)
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

[QUOTE που μπορώ να βρω φιλέτα πλαστικά για λύρες (αυτά που μπαίνουν γύρω γύρω από το καπάκι και τα “μάτια” του)
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!![/QUOTE]
Για Θεσσαλονικη δεν ξερω,Αθηνα εχει ο Κωνσταντελος.Θα σου δωσω το τηλ του να συνεννοηθητε…210-2921235.