Φιγούρα για μπουζούκι

Προσπαθόντας να μάθω να ζωγραφίζω στο computer ζωγράφισα αυτή τη φιγούρα. Σα να μου καλοάρεσε η ιδέα να την βάλω στο μπουζουκάκι που ετοιμάζω. Είπα λοιπόν να την εκθέσω στα μάτια σας και να διαβάσω τις απόψεις και τα σχόλια σας. Πάσα προσφορά δεκτή, θετική ή όχι. Σας αρέσει ή τσάμπα ο κόπος μου. Θέλει διορθώσεις και που, σε τι.( κάποιες στραβές γραμές ας μη τις λάβομε υπ’ όψιν, με λίγη δουλειά διορθώνονται )

http://i576.photobucket.com/albums/ss206/zenito/1.jpg

ωραίο είναι , αν και εγω προτιμάω τα λουλουδάκια… :088:
Μπράβο…

Φιλε νικητα εμενα μου αρεσει πολυ, και δε σου κρυβω ετσι σκεφτομουν να εφτιαχνα και το δικο μου ειχα βρει μια προμοια φιγουρα

image

Ωραια,πολυ ωραια ειναι!Το κλειδι του σολ χρησιμοποιειται πολυ ως φιγουρα στα οργανα του Βαρλα!

Προσωπικά, κι ας με συγχωρέσουν οι φίλοι με αντίθετη άποψη, θεωρώ ότι το κλειδί του σολ δεν ταιριάζει στα μπουζούκια… Είναι ένα πολύ “δυτικό” σύμβολο για ένα τόσο “ανατολίτικο” όργανο, κι αντιρομαντικό, άσε που ποτέ δεν έχω δει σε μπουζούκι ένα καλλιγραφικό, καλοφτιαγμένο κλειδί του σολ…
Προσωπικά προτιμώ τα λουλούδια και τις πεταλούδες, ή τα θαλασσινά σχέδια… ή κανά κλειδί του φα, έτσι από αντίδραση:019:

Κλειδί του Νεβά υπάρχει; έτσι, από αντίδραση!

Μπορούμε να βάλουμε και ένα κλειδί… γερμανοπολύγωνο :085::112:

Οι νότες είναι λάθος γραμμένες, οι ουρές πάνε αντίθετα. Όσο για την ομορφιά, άμα εσένα σου αρέσει, εμάς μας περισσεύει.

Κλειδί του Νεβά δέν ξέρω αν υπάρχει, αλλά του Χαβά σίγουρα υπάρχει :slight_smile: :slight_smile:

Εμένα μ’αρέσουν πάρα πολύ τα φύλλα ελιάς του Καρελλά.Και τα παγώνια με κόκκινο χρώμα του Σπουρδαλάκη.

http://i576.photobucket.com/albums/ss206/zenito/2.jpg

http://i576.photobucket.com/albums/ss206/zenito/0001.jpg

http://i576.photobucket.com/albums/ss206/zenito/35624ca3.jpg

Τι λέτε; Σημείωσα καθόλου πρόοδο στη ζωγραφική μου.

Ευχαριστώ όσους έκαναν σχόλια, περιμένω νεότερα. Και η πλακίτσα καλοδεχούμενη.
Φίλε μου Δημήτρη από σένα περίμενα ακριβώς αυτά που έγραψες. Επειδή δεν ξέρω από μουσική (αυτό το ξέρεις άλωστε), αναζήτησα βιβλία με μουσική από όπου αντέγραψα και το κλειδί και τις νότες. Αν αυτός που έχει γράψει το εν λόγω που παραθέτω σε ένα από τα link έχει κάνει λάθος τότε… Για το καλητεχνικό…ορίστε το καινούριο. Τα πρώτα, με τις συνεχείς επεξεργασίες είχαν χάσει λίγο τη φόρμα τους. Ε … και λίγο ποιητική αδεία για να βολευτούν στο χώρο αλλά και να μπεί ο χρωματισμός …
Όποιος έχει κλειδιά: Νεβα, Χαβά, Γερμανογαλοοοοοο, ευπρόσδεκτα για την επόμενη προσπάθεια.
Εγώ πάντως ανέβασα και ένα σχέδιο και με τα τρία, ΣΟΛ, ΦΑ, ΝΤΟ.
Ευχαριστώ.-

Γεια σου βρε Νικήτα, πικάσο!!! Η ζωγραφική βελτιώθηκε, όντως.
Για τις νότες μάλλον μπερδευτήκαμε λίγο. Εάν τις δεις όπως είναι στο σχέδιο, με το σκάφος κάτω και τα κλειδιά πάνω, είναι λάθος. Εάν όμως τις δεις με τα κλειδιά κάτω και το σκάφος επάνω τότε είναι σωστές.
Για την ακρίβεια η μία από τις δύο είναι σωστή, γιατί η άλλη είναι ο καθρέφτης της, χάριν ομοιομορφίας.

Δεν λεω καλα μπουζουκια αλλα εμενα δεν μου αρεσει καθολου το φιλντισι…θα προτιμουσα να εχει τιποτα λουλουδια επανω αλλα οχι κατι που ειναι πολυ χτυπητο και φυσικα καθολου φιλντισι παρα μονο στις βουλες

το συμορφωσα λιγο,χρονια πολλα

Οσο πιο απλο τοσο πιο ομορφο. Ετσι κι αλλιως ο παιχτης κανει το οργανο και οχι η εμφανιση. Ωραιο το κλειδι του σολ,αλλα πανω στο μπουζουκι καπως δεν μου καθεται καλα…

Ο Ζαμπετας ειχε παιξει καποτε με ενα μπουζουκι με φιγουρα της ακροπολης. Αυτο το σχεδιο θα ηταν τελειο αν η φιγορα ηταν ασπρη και το υπολοιπο μπουζουκι μαυρο. Αλλα για αρχη εκανες πολυ καλη δουλεια.Συνεχισε την καλη δουλεια!!!

Νικητα καλησπερα και χρονια πολλα…
Βαλε φαντασια , δημιουργησε αυτο που θες και καντο πραγματικοτητα ετσι μονο για σενα!!!
Οι γνωμες μετρανε αλλα θα υπαρχουν και πολλες διαφωνιες που θα σε μπερδευουν στο τελος,γι 'αυτο κανε αυτο που εσυ πραγματικα θες και εκφραζει…αυτη ειναι η γνωμη μου.
Μπορεις να μου πεις με ποιο προγραμμα ζωγραφιζεις στο κομπιουτερ να δοκιμασω και εγω?
Ευχαριστω προκαταβολικα και καλη πρωτοχρονια σου ευχομαι…!!!

katsigiannisg, Χρόνια πολλά και ΚΑΛΑ, Καλή χρονιά.
Δικαιούμαι ένα σεμνά που δεν σου απάντησα αμέσως:089:
Ξεκίνησα με το πρόγραμα ζωγραφικής των XP. Γρήγορα φάνηκε ότι δεν ήταν αρκετό και στράφηκα στο photoshop. Ας είναι καλά ο γιός μου που σε κάθε δυσκολία επενέβαινε γιατί είναι δύσκολο και θέλει επιπλέον γνώσεις. Αυτά πληροφοριακά και καλή τύχη σε ότι προσπαθήσεις.

Γειά σου γείτονα Νικήτα με τις καλλιτεχνικές ανησυχίες. :088:

Προσωπικά μ’αρέσουν τα όργανα απλά. Όπως πχ αυτό που συμπτωματικά τελείως είναι δικό μου.

image

Αν πάντως έδινα σήμερα παραγγελία για νέο όργανο, θα μ’ άρεσε πολύ η φιγούρα που χεί τ’ όργανο του KwstasP (αν δεί το μήνυμα μπορεί να την ανεβάσει). Όλα είναι καθαρά θέμα γούστου.

Σ’ άλλους αρέσουν οι κλάρες, σ΄ άλλους τ’ αστέρια. Αρκεί να μην έχει φύκια και μεταξωτές κορδέλες.:019:

Καλώς το γείτονα, Καλή χρονιά.
Ξέρεις κανέναν εδώ μέσα χωρίς καλλιτεχνικές ανησυχίες;?:089:
Έχω δει τη φιγούρα στο όργανο του φίλου μου του Κώστα αλλά … θα είναι πάλι κάτι που υπάρχει είδη. Στις προθέσεις μου είναι να βρω κάτι καινούριο χωρίς να αποκλείω τίποτα γι’ αυτό και ζήτησα από την αρχή σχόλια, παρατηρήσεις και προτάσεις.
Το δικό σου…πολύ μαυρίλα ρε φίλε. Δεν είμαι Φρόιντ αλλά το μπουζουκάκι δεν είναι μόνο ντέρτια, είναι και χαρές. Γι’ αυτό ίσως οι περισσότεροι τείνουν σε μεικτές φιγούρες. Θέλει και χρώμα η ζωή. Ας μη ξεχνάμε κάτι βασικό νομίζω. Η φιγούρα επιβλήθηκε για να μη φθείρεται το καπάκι και στη συνέχεια εξελίχθηκε σε διαγωνισμό ζωγραφικής κλπ κλπ. παρά τις όποιες επιρροές στον τελικά παραγόμενο ήχο.
Καλή η ιδέα να βάλω και καμιά περιμετρική κορδέλα από φίκια ή λες από μετάξι. :092: