Επισκευή ή όχι;

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους!!! Έχω ένα πρόβλημα με το μπουζούκι το οποίο μου έχει πέσει και έχει σπάσει στο ίδιο σημείο δυο φορές. Παρακάτω δείτε και φωτογραφίες.
Το σπάσιμο είναι ακριβώς εκεί που ενώνεται το καράολο με το μπράτσο (στην κόντρα, αν το λέω καλά). Θέλω να ρωτήσω λοιπόν τι πρέπει να κάνω? Πρέπει να πάω για αλλαγή μάνικου? Αν το αφήσω όπως είναι θα έχω πρόβλημα σε βάθος χρόνου (αυτή τη στιγμή δεν έχω κανένα πρόβλημα). Γενικά η καλύτερη λύση πια είναι?
Υπόψιν, όταν έσπασε, ο μάστοράς μου του έβαλε κόλλα και το άφησε στην μέγγενη σφιγμένο για λίγες ώρες και μετά μου το έδωσε. Αυτό έγινε και τις δύο φορές. Επίσης με διαβεβαίωσε ότι δεν θα έχω κανένα πρόβλημα.

Υ.Γ. Το όργανο έσπασε όταν ήταν μέσα στην θήκη. Στερεωμένο στον τοίχο έπεσε με το καπάκι προς τα κάτω.

Κώστα μου στις φωτογραφίες δεν βλέπω σπάσιμο,παρά ξεκόλλημα στην ένωση μπράτσου-καράουλου.Η επισκευή είναι αυτή που έκανε ο μάστοράς σου.Αν έχει γίνει σωστά,-κι αν είναι ο μάστορας που νομίζω,πρέπει να την έχει κάνει σωστά την δουλειά-,όντως δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Νίκο και γω δεν αμφιβάλω για τον μάστορα. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι, αν δεις την πρώτη φωτογραφία φαίνονται δύο γραμμές. Η από πάνω (η οποία φτάνει μέχρι την ταστιέρα) ήταν στο πρώτο και στο δεύτερο πέσιμο όπου και το πήγα κατευθείαν στο οργανοποιείο και έκανε ότι έκανε με την μέγγενη. Το από κάτω σπάσιμο όμως αρχίζει και με αγχώνει. Έχω την εντύπωση ότι δημιουργήθηκε από μόνο του. Μήπως τελικά είναι πιο σοβαρό το πρόβλημα?

Ανόητη πρόταση: γιατί δεν το ξαναπάς στον μάστορα; Ίσως να πιέζεσαι/-ται λόγω εορτών, αλλά ό,τι έγινε, έγινε.

Οπότε, ένας λόγος παραπάνω…

Δυστυχώς - ευτυχώς Θανάση είμαι πλέον μακρυά από την Αθήνα. Όταν βρεθώ όμως η πρώτη μου δουλειά θα είναι να το πάω. Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα μαζί του με καθησύχασε αλλά πρέπει να το δει κιόλας. Ωστόσο θα ήθελα και την γνώμη και άλλων που ασχολούνται με το άθλημα γι΄αυτό και ρώτησα.

Αυτή είναι όλη η ουσία.Γνώμη μου όμως όπως είπα και πιο πάνω, δεν πρέπει να είναι τίποτα το πολύ σοβαρό,ΚΡΙΝΟΝΤΑΣ ΠΑΝΤΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ.

Ευχαριστώ Νικόλα. Ελπίζω και γω να μην είναι κάτι πιο σοβαρό.

Φίλε Κώστα καλησπέρα και χρόνια πολλά.
Το δεύτερο εμφανές ράγισμα πρέπει να το δει ο “πατέρας” του καθώς από φωτογραφίες δεν μπορεί κάποιος να εξακριβώσει το βάθος του αφού δεν φτάνει στην άλλη μεριά.
Αυτό που φαίνεται στο καράολο (στην 3η εικόνα) είναι νερά του βερνικιού ή κάτι άλλο;

Αυτό που με κάνει να ανησυχώ είναι το δεύτερο ράγισμα κάτω από το πρώτο όπως φαίνεται στην φωτογραφία.
Το πολύ πολύ, εάν υπάρχει μεγάλη ζημιά στο σημείο αυτό, να αντικατασταθεί το καράολο, αλλά σε καμιά περίπτωση όλο το μπράτσο.
Η αξία του οργάνου όμως θα πρέπει να δικαιολογεί την δαπάνη αντικατάστασης του καράολου.

Ευχαριστώ φίλε Κούρος. Νερά του βερνικιού είναι.

Κύριε Κώστα και μένα αυτό με ανησυχεί. Θα επανέλθω όταν έχω νέα. Ευχαριστώ για την συμβουλή.

εγω πιστευω οτι πρεπει να το ξαναπας να το κανει πιο προσεχτικα…να το ξανατριψει να το βερνικωσει παλι να το κανει ομορφο…φαινεται οτι η επισκευη ειναι προχειρη…εξαρταται φυσικα αν νοιωθεις εσυ οτι αξιζει το οργανακι καντο αλλιως αστο ετσι…

Κωστη,το δευτερο ραγισμα μην το φοβασαι,δεν ειναι ραγισμα,ειναι ‘‘αντιξυλο’’ που λεμε μαστορικα.Ειναι λογικο να πεταξει αντιξυλο οταν εχει ξεκολλησει σε αυτο το σημειο γιατι οπως ειναι σφηνοειδες κολλημενο θα τραβηξει και κατι περα απο το σημειο κολλησης.Αυτο συμβαινει λογω της κολλας που απλωνει κατα την κολληση η λογω των βερνικιων ακομη τα οποια σχηματιζουνε μια ‘‘κρουστα’’.

Κωστα καλη χρονια και γενικοτερα καλη χρονια σε όλους…

Ειναι το οργανο που εχω δει;

Κριμα ρε φιλε… Ελπιζω να ειναι κατι απλο…

ΥΓ Σε περιμενουμε Καλαματα (καμια Τεταρτη για την ταβερνα, οσο αντεχουμε ακομα οικονομικα)

ΥΓ 2 Ημουν Αθηνα τις γιορτες … θα μπορουσα να στο αφησω στο μαστορα… :063:

Thanks Γιώργη!!! Καλή Χρονιά και σε σένα. Ναι το όργανο που έχεις δει είναι.

Υ.Γ. Σήμερα παίζουμε στην παραλία του Καλού Νερού στο Πέτρινο με τον Ηλία Παναγόπουλο και τον Vasilis_K. Ελάτε αν μπορείτε!!!

α ρε πατριδα…δεν ειμαι Κυπαρισσια να βρεθουμε να ‘‘οργανωθουμε’’! Καλη χρονια παιδες!