ενα αρχοντικό τριχορδάκι

Παρουσιάζω στους φιλους της παρέας το καινούριο μου τριχορδάκι που μολις τελείωσα. Κλίμακα 69 cm.Με παλιακά κατασκευαστικά στοιχεία αλλα και ανάλογο ήχο . Καρυδιά και σφεντάμι ,τα βασικά ξύλα στο σκάφος.Οξυά ακτινικής κοπής στη φιγούρα με φυλλαράκια απο zebrano και πέταλα στο λουλούδι απο μέλιο.Βάθος σκάφους 17,5cm .Μήκος σκάφους 38,4 cm ,μέγιστο πλάτος σκάφους 22 cmDSC01011.JPGDSC01024.JPGDSC01026.jpgDSC01030.jpg

Πολύ όμορφο Νικόλα . Καθαρη δουλειά . Βάλε και καμία φωτό απο τις δουγειες

Πραγματικα μεγάλη σύμπτωση το όνομα που το έδωσες ( αρχοντικό). Σχεδίαζω τις δυο τελευταίες βδομάδες ενα τριχορδο με παρεμφερείς παλαικα στοιχεία και σκάφος δάκρυ

Το όνομα αυτού τι λες πως είναι;Αρχοντικό …μόνο που εσύ με προλάβες κανά χρόνο πιο σύντομα

Περιμενουμε ηχητικό

Tο σκάφος λόγω του μεγάλου του βάθους σε σχέση με το μικρό μέγιστο πλάτος , έχει 3 ντούγιες με φάρδος διπλάσιο απο τις κανονικές ντούγιες (η ντουγομάνα και η τέταρτη στη σειρά απο κάθε πλευρά).Αυτο έγινε σκόπιμα για να ‘‘κάτσουν’’ πιο σωστα οι ντούγιες.DSC01014.jpgDSC01027.jpgDSC01034.jpgDSC01036.jpgDSC01004.jpg

Αμμμ Νικόλα τις καλύτερες φωτογραφίες δεν τις φυλάνε για το τέλος !πανεμορφο σκάφος
Με μια - δυο( διπλάσιο πλάτος )- μια , δουγειες δεν θα σου έβγαινε;

Φιλε SDimis το σκαφάκι αυτό είναι το πρώτο που έφτιαξα σ’αυτό το καλούπι. Τις φαρδιές ντούγιες τις έβαλα στα σημεία που το καλούπι ήταν πιο πλατύ. Ισως να μου έβγαινε και με τον τρόπο που λές .Είναι μια καλή αφορμή τώρα που το σκέφτομαι, να ξεκινήσω ένα νέο σκάφος μ΄ αυτό τον τρόπο.Το βέβαιο είναι οτι λειτούργησα με βάση το ''κατασκευαστικό ένστικτο ‘’ και όχι κάτι άλλο.Ευχαριστώ για την κριτική και τα καλά σου λόγια.

Εξαιρετικό! Προσωπικά μου αρέσουν πολύ οι λιτές κατασκευές που έχουν όμως φινέτσα και παραπέμπουν στο παρελθόν. Νομίζω οτι το όργανο έχει ακριβώς αυτά τα στοιχεία! Να ΄σαι καλά, να το χαίρεσαι και να συνεχίσεις την καλή προσπάθεια!

Οι “γραμμές” του μου αρέσουν πολύ! Μπράβο σας! Ανεβάστε και κανά βίντεο!
Εικόνες χωρίς δείγμα=σουβλάκι χωρίς τζατζίκι…

Εσυ Δημητρη πρεπει καποια στιγμη να πιασεις τα εργαλεια στα χερια σου.Παρακολουθω τη σελιδα σου μετα μανιας, και θα ηταν υπεροχο οτι σχεδιαζεις, να το εφτιαχνες κιολας.Το αρχοντικο που λες το ειδα…η ετσι νομιζω.Θα ηθελα πολυ να μπορουσα να το φτιαξω

Κώστα οι φίλοι με φωνάζουν Σπύρο ! Lol

Δεν το έχεις δει διοτι είναι ακόμα στη σχεδίαση .

Πες μου τι στυλ θέλεις να σου στείλω ενα δύσκολο να φτιάξεις , μιας και στα περίεργα σκάφη είσαι μάνα .

Τωρα πέρα απο τις φιλοφρονησεις, χαίρομαι που βλέπω πολλα νέα παιδιά όπως το Νικόλα και το Κωστή να έχουν τοσο πολυ μεράκι και πάθος !
Εκει στο luthier.gr οι κατασκευές δίνουν και περνούν καθημερινώς σχεδόν .
μπραβο στο μεράκι σας!

Σορυ ρε Σπυρο…πω πω πως την πατησα ετσι?Σευχαριστω που εισαι προθυμος να μου στειλεις σχεδια αλλα δεν εχω ψυχολογια τωρα. Καποια αλλη στιγμη να εισαι σιγουρος.Αληθεια ο κωστης εγω ειμαι? Και ειμαι νεο παιδι εγω τρομαρα μου? Μονο στις φωτογραφιες, γιατι στα χαρτια ειμαι 47 χρονων.

Ούτε κι εγώ μοιάζω με παιδί…:083:

χαχα δεν με καταλαβες…εγω και μοιαζω και ειμαι παιδι κυριολεκτικα.Αλλα δυστυχως εχω μεγαλωσει, στα χαρτια τουλαχιστον.Για το οργανο δεν χρειαζεται να ξαναπω…με εχουν καλυψει ολοι μαζι οι αλλοι που σχολιασαν.Ειναι απ τα οργανα που θες να παρεις στα χερια σου και ν αργησεις να τ αφησεις

Νά’σαι καλά Κώστα .Ευχαριστώ

Το έχω πει και στο luthier.gr με αφορμή ένα σκάφος τζουρά που παρουσίασες, ότι είναι από τα ομορφότερα αν όχι το ομορφότερο που έχω δει και η δουλειά σου πεντακάθαρη. Το ίδιο έχω να πω και για το τρίχορδο. Εξαιρετική, αξιοζήλευτη δουλειά. Πολύ θα ήθελα να το είχα φτιάξει εγώ. Πολλά συγχαρητήρια.

Τα συγχαρητηρια ειναι αυτονοητα. Θα μπορουσες να φτιαξεις κατι τετοιο για αλλον? και αν ΝΑΙ σε ποια τιμή?
Γιωργος

Γιώργο GAS-13 για τέτοιες ερωτήσεις μπορείς να χρησιμοποιείς και τα ΠΜ :089:

εδω ήχος απο βιντεο που τράβηξα με κινητο τηλέφωνο…ελπίζω να έχω την κατανόησή σαςhttp://www.youtube.com/watch?v=YbafGMZcHVs

Βαθύς ήχος στακατος όπως αρμόζει σε ενα παλαικο όργανο.μπραβο!!

Νικολα
τωρα ‘‘φτιαχτηκα’’ ακομη πιο πολυ. Οι ανωτερω ερωτησεις [προηγουμενη παρεμβαση] αναμενουν απαντησεις.
με υγεια και καλες πενιες
Γιωργος

Φιλε Νικολα,συνεχως μας εκπλησσεις με τις πρωτοτυπες κατασκευες σου.Υπεροχο το αρχοντικο σου και ακομα πιο υπεροχες οι φιγουρες του.Οι ντουγιες στο πισω μερος θυμιζουν το σαζι.Δεν καταλαβα τι κολαντζα εχεις βαλει γιατι δεν φαινεται σε καποια φωτογραφια.