Υγρασια ξυλου

γεια χαρα!εχω αγορασει απο Αγγλια 1 κομματι Cocobolo και πηγα σε ενα ξηραντηριο να μου μετρησει την υγρασια του ξυλου και βρεθηκε 13%.Ηθελα να ρωτησω τις παλιες καραβανες αν αυτη η υγρασια θεωρειται καταλληλη για να κοπει σε δουγιες το ξυλο…

Καλα θα ηταν η υγρασια του ξυλου να βρισκεται μεταξυ 7-9 βαθμους.Σημαινει οτι δεν υπαρχει κινδυνος να συρικνωθει αλλο οποτε μειωνεται η πιθανοτητα να σκισει.Παντως το συγκεκριμενο ξυλο ειναι τοσο συμπαγες και σκληρο που πιστευω οτι και ετσι να το κανεις δουγιες δεν θα εχεις προβλημα.

πραγματικα παθαμε πλακα με την πυκνοτητα .Μιλαμε για περιπου 1600 Kgr/cm3 με αυτα τα επιπεδα υγρασιας.Απιστευτο!!Και η πλακα ειναι οτι μου ηρθε ταχυδρομικως απο Αγγλια!!!

χιλια συγνωμη εννουσα kgr/m3

Αγαπητέ μου Δημήτρη,
Δεν με πήρες τηλέφωνο όπως είχες υποσχεθεί! Σχετικά με το θέμα που θέτεις έχω να πώ δύο πράγματα. Άν η μέτρηση έγινε με τρόπο δόκιμο ( με υγρόμετρο αντίστασης ηλεκτικού φορτίου) η περιεκτικότητα της υγρασίας 13% σου επιτρέπει σίγουρα να κόψεις τις ντόγιες αρκεί να τις κόψεις λίγο πιό χοντρές και να τις αφήσεις στον ίδιο ακριβώς χώρο που είχες αποθηκευμένο το ξύλο πιό πρίν. Φρόντισε ο χώρος να μην έχει έντονες μεταπτώσεις θερμοκρασίας -υγρασίας. Ένα δεύτερο θέμα που θέλω να θίξω είναι πώς σε βαρυτικές συνθήκες Ηρακλείου Κρήτης και με 13% δείκτη περιεκτικότητας της υγρασίας η τιμή 1600 κιλά /μ3 είναι απίθανα μεγάλη. Μάλλον κάποιο λάθος θα έχει γίνει. Το Νοτιοαμερικάνικό σιδηρόξυλο σε συνθήκες κανονικές (με 12% δείκτη περιεκτικότητας της υγρασίας) έχει ειδικό βάρος 1,28-1,36.