Τρίχορδο τύπου Μουρτζινου από τον Χρ. Σπουρδαλάκη

Είμαι χρόνια σε αυτό εδώ το φόρουμ φίλε alchimistis και ας μου επιτρέπεις να μπορώ να ξεχωρίζω την συκοφαντία και την κακοπροαίρετη κρητική. Τέλος πάντων δεν δίνω συνέχεια εγώ ότι είχα να πω το είπα. Άλλωστε ξηγήθηκε και ο κύριος Σπουρδαλάκης και ο liga rosa οπότε εμείς δεν νομίζω να έχουμε λόγο.

δεν θέλω να ρίξω λάδι στη φωτιά, απλά επειδή μένει μετέωρο το ερώτημα σχετικά με τις συγκεκριμένες περιπτώσεις που ζητάτε τεκμήρια: θέλετε να αναφέρω κάποια ενδεικτικά παραδείγματα; εύκολο και υποστηρικτικό για τις θέσεις μου, χωρίς όμως την συμμετοχή των κατόχων πάλι δεν θα σας είναι αρκετό. για σας, ποιού είδους κριτική δεν θα ήταν κακοπροαίρετη και λασπώδης;
και για το επιχείρημα πως δεν είμαι κάτοχος ή αμερόληπτος: για λόγους γούστου και τιμών προτιμάω άλλους μαστόρους, χωρίς να απορρίπτω συνολικά την δουλειά του κου σπουρδαλάκη (το ξαναέγραψα αλλά προτιμήσατε να το προσπεράσετε). επίσης όμως το ότι δεν συνέβει σε μένα, δεν πρέπει να με αφήνει αδιάφορο όταν συμβαίνει σε φίλους ή μαθητές μου -και φυσικά σε αγνώστους. δεν δέχομαι αυτή τη λογική.

πιστεύω πως η καλή αρχή γίνεται με το να μην βγαίνει εξαρχής για πώληση ένα ελαττωματικό όργανο (επίσης μια βελτίωση στις τεχνικές ώστε να μην βγαίνουν καν ελαττωματικά), καθώς και μια αντιστοιχία σε ποιότητα και τιμή. στο πρώτο ομολογώ ότι έχει συμβάλλει η χρήση της τεχνολογίας (αν και πάντα προτιμώ κάποιον που το πετυχαίνει με την μαστοριά των χεριών του), για το δεύτερο η τιμολόγηση είναι πάντα στην κρίση του μάστορα και των πελατών του.
αυτά εξάλλου ισχύουν γενικά για τους μαστόρους όπως και για την δουλειά που κάνει ο καθένας μας, αρκεί να μην μπαίνει στη μέση η διαφήμιση και η μονόπαντα ευνοϊκή κριτική του ίντερνετ. μήπως να ανοίξω ένα γενικό θέμα, μήπως να μεταφερθούν τα μηνύματα από το #6 και μετά σε νέο νήμα για να μην σκιάζεται η χαρμόσυνη αναγγελία ενός νέου οργάνου;

Μα είναι προσφανες φίλε Νίκο πως δεν θες να ρίξεις λάδι στη φωτιά…

αρκεί να μην μπαίνει στη μέση η διαφήμιση και η μονόπαντα ευνοϊκή κριτική του ίντερνετ.
. Νομίζω ότι όλοι καταλάβαμε τι συμβαίνει, ας μην υποτιμούμε την νοημοσύνη μας…Μιας και ο ίδιος ο οργανοποιός έχει τοποθετηθεί, και μιας και τοποθετήθηκες και εσύ εκμέρους τρίτων όπως λες,κλείνει απο την μεριά μου η συζήτηση και σου υπόσχομαι πως σε κάθε θέμα ευχαριστημένων κατόχων του Σπουρδαλάκη θα σε ειδοποιώ ώστε να μην υπάρχει μονόπαντα ευνοική κριτή και διάφημιση :088:

Αυτοί πού ξέρουν τόν Νίκο από κοντά,ξέρουν οτι δέν είναι στο στύλ του,ούτε να πετάει λάσπες,ούτε να κουτσομπολεύει σάν κυρά Κατίνα,οπως κάνουν πολλοί εδώ μέσα.Μιά απλή απορία εκανε ο ανθρωπος,και τού τήν πέσατε .Και πάλι προσπαθεί με ευγενικό τρόπο να εξηγήσει αυτό πού εννοεί,και πάλι δέν φτάνει σε μερικούς…
Σε αυτήν την συζήτηση αλλοι πετάξανε λάσπες,και αλλοι θόλωσαν τα νερά.Οχι ο Νικος…

Μπαίνω σ’ αυτή τη συζήτηση σαν κάτοχος οργάνου από Κο Χ. Σπουρδαλάκη αλλά και άλλων δύο κατασκευαστών. Κατά κανόνα (90-95%) βασανίζω το μπουζούκι που έχω πάρει από τον Χρήστο. Τυχαίο; Δεν νομίζω. Θες γιατί ξεχνάω να κουρδίσω κι αν το θυμηθώ το βρίσκω εκει που το είχα αφήσει*1, θες γιατί έχει κάνει κλικ ο ήχος του στα αυτιά μου, θες γιατί βρήκε το χέρι μου το μάνικο που ταιριάζει, θες, θες, θες…2. Να πω εδώ ότι έχω το όργανο που προέκυψε μετά από δύο αλλαγές σε σύντομο χρονικό διάστημα. Οι αλλαγές προέκυψαν γιατί διαφοροποιήθηκαν τα κριτήρια μου. Τα προηγούμενα είχαν σκληρά ξύλα στο σκάφος και κατά κανόνα οξύ ήχο. Όταν δοκίμασα (παρά την προσπάθεια να με αποτρέψει ο Χρήστος3 γιατί παρουσίαζε ένα θεματάκι στο καπάκι… τέτοιο βέβαια που αν δεν σου το πει κάποιος δεν είναι και ευδιάκριτο) μία άβαφη καρυδιά με απαλό, γλυκό ήχο…ωπ εδώ είμαστε. Τα τρία τέσσερα τελευταία χρόνια πάμε πακέτο. Στις μαζώξεις έχουν παίξει με αυτό διάφοροι φίλοι. Κατά κανόνα επαίνους ακούω όπως και στην τελευταία και όλοι ρωτάν για τον κατασκευαστή. Βέβαια, όπως λέει ένας φίλος, πρέπει ο παίχτης να πάει στο όργανο, να το ψάξει για να βρει το καλό, το σωστό σημείο καλής απόδοσης.
*3: Επαγγελματίας από τους καλύτερους, αυτή είναι η εμπειρία μου.
*2: Είναι κάτι σαν κι αυτό που λέμε… περί ορέξεως…,δεν έχει εξήγηση.
*1: Εγώ δεν ξέρω κανέναν άλλο κατασκευαστή που να προσπάθησε να εφαρμόσει σύγχρονες πρωτοπόρες τεχνικές κατασκευής σταθερού μάνικου και ανακλαστικού σκάφους με τέτοια αποτελεσματικότητα χρησιμοποιώντας μαθηματικά, φυσική, χημεία και εξελισσόμενες τεχνικές μεθόδους (αν κάνω λάθος συγχωρέστε με). Γι αυτό και μόνο τον επαινώ, τον παροτρύνω να συνεχίσει την αναζήτηση της Ιθάκης και του εύχομαι τα καλύτερα.

Πολύ ωραία και σωστά τοποθετήθηκες, Νικήτα. Γενικότερα, θα συνιστούσα μία γενική χαλάρωση, να πέσουν λίγο οι τόνοι. Όπως ήδη σημειώθηκε, αυτοί που έπρεπε να τοποθετηθούν, τοποθετήθηκαν. Τα τελικά συμπεράσματα (που ποτέ δεν γίνεται να είναι απολύτως αποδεκτά από όλους) τα βγάζει ο καθένας για τον εαυτό του και το θέμα που δημιουργήθηκε, τελειώνει.

Μαλλον δεν καταλαβες οτι δεν ηταν απλα μια απορια αλλα ενας εμμεσος τροπος να κριτικαρει αρνητικα εναν οργανοποιο ,τα οργανα του και τις πρακτικες του.
Προσωπικα ειμαι υπερ της κριτικης και οταν εχω να πω κατι το λεω χωρις ,ναι αλλα,ισως,ουφ κτλ.
Δεν ξερω καποιοι τελικα εχουν κανουν τους οργανοποιους ποδοσφαιρικες ομαδες ,το ιδιο συμβαινει και με τις μουσικες.
Αυτο ειναι το επιπεδο μας σαν λαος,ενας λαος χωρις κριση που παρασυρεται ευκολα ,μας αξιζει που ειμαστε χρεοκωπημενοι χωρα και θα συνεχισουμε να ειμαστε οσο δεν αλλαζουμε μυαλα.

Όπου βεβαίως, αλλαγή μυαλού σημαίνει να καταλαβαίνουμε εκείνα που εσύ καταλαβαίνεις, έτσι όπως εσύ τα καταλαβαίνεις, όχι όπως εμείς. Εμείς, απλά μετατρέπουμε μουσικές και οργανοποιούς σε ποδοσφαιρικές ομάδες.

Έχω την ευτυχία να είμαι φίλος των Χρήστου Σπουρδαλάκη τα τελευταία 40 χρόνια,και του Νίκου Liga Rosa , τα τελευταία 15.Χρόνος σημαντικός ώστε να έχω αποκρυσταλλωμένη άποψη για το ήθος και το επίπεδο και των δύο.Το πρόβλημα κατ ΄εμέ , ξεκινάει από τα “σούσουρα” που γίνονται στα εργαστήρια των οργανοποιών,και εμείς τα δεχόμαστε ή όχι συζητώντας και αναμεταδίδοντας. Έχω ακούσει σε διάφορα εργαστήρια πολλές “εύλογες απορίες”,του στυλ “αν εγώ είχα τον τάδε εξοπλισμό,θα έβγαζα ατσάλινα μανίκια”, υπονοώντας την όποια ανικανότητα του μάστορα,ή "ποιος μιλάει ρε παιδιά για όργανα , ο επιπλοποιός;"υπονοόντας την καλή εμφάνιση του οργάνου,αλλά και την αφωνία του ταυτόχρονα…Όλα αυτά μπορεί να λέγονται σε επίπεδο καφενείου,ή παρέας,όταν όμως πληκτρολογούμε στο διαδίκτυο, πρέπει να είμαστε ιδιαίτερα προσεκτικοί,και να μην επιδεικνύουμε “οπαδική” συμπεριφορά,επειδή είμαστε θαυμαστές του ενός ή του δείνα οργανοποιού. Υπάρχει ένα λεπτό σημείο μεταξύ κριτικής και “σφαγής”. Η κριτική είναι καλοδεχούμενη,γιατί είναι εργαλείο βελτίωσης,όταν όμως αρχίσει να γίνεται σφαγή,με συγχωρείτε δεν θα πάρω.Πρέπει από μόνοι μας να κρατάμε αποστάσεις στην κριτική μας,και όταν αυτή γίνεται , να είμαστε απόλυτα συγκεκριμένοι.Οι οργανοποιοί δεν έχουν ανάγκη υποστήριξης ή δυσφήμισης.Είναι επαγγελματίες που βγάζουν το ψωμί τους, και όχι θεοί ή μάγοι.Ας πέσουν λοιπόν οι τόνοι,κι ας μην έχουμε την παρόρμηση να τους βγάζουμε όλους στην αναφορά.

Επανέρχομαι λοιπόν στο αρχικό μου θέμα:
Σας είπα ότι θ’ανέβαζα ήχο και…:

Είναι 2-3 ώρες μετά που έφυγα από του Σπουρδαλάκη. Μαζευτήκαμε φίλοι και κάναμε μια φοβερή βραδιά με αρκετό κρασί, ρακί, φαγητό και πολύ μουσική (συνολικά τρία οικογένειας μπουζουκιού, μία κιθάρα, αυτοσχέδια κρουστά και πολλές φωνές). Ο πιτσιρικάς στο βίντεο, έπιασε το μπουζούκι να το δοκιμάσει στις 18:30 και το άφησε 00:30 που σταματήσαμε. Μάλιστα κάποια στιγμή του το ζήτησα να παίξω και με αφόπλισε με την απάντηση του:
“Το μπουζούκι μου είναι μέσα αν θες να παίξεις!!”

Γέλασα και εκείνο το βράδυ τον συνόδευσα στα λίγα που μπορούσα με το μπουζούκι του και στα υπόλοιπα με μπαγλαμά και “κουτάλια”!

Το όργανο το είχα πιάσει για ελάχιστα δευτερόλεπτα στο εργαστήριο, είχα πάει για χορδές και βιαζόμουν πολύ.
Μου είχε κάνει εντύπωση η ένταση και η χροιά του, πράγμα που επιβεβαιώνω με το βίντεο.

Καλό ταξίδι στο παρελθόν, στον ευτυχή κάτοχο :wink:

μιχάλη καλά γλέντια σου εύχομαι, με παλαιϊκό παίξιμο!
νικήτα μου να χαίρεσαι κι εσύ το όργανό σου και να το φέρνεις στις μαζώξεις.

σήμερα πέρασα από τον μάστορα και είχαμε μια πολιτισμένη κουβέντα (προφανώς), δυστυχώς δεν υπήρχε χρόνος και έμεινε στη μέση. θα δω και τα καινούρια όργανα την επόμενη φορά.

νίκον μακάρι να σε ήξερα 15 χρόνια, στο φόρουμ είμαι από το '09. νομίζω με αδικείς λίγο σχετικά με τα καφενεία και τις αναμεταδόσεις, αλλά δεν υπάρχει λόγος για συνέχεια. εξάλλου έχεις πολύ δίκιο στις τελευταίες φράσεις σου.
και αν εκφράζω μια θετική άποψη για κάποιους ή μια αρνητική για κάποιους άλλους (ίσως και τους ίδιους) δεν έχει καμιά σχέση με οπαδισμό ή ανταγωνισμό. ευχαριστώ όσους το κατανοούν αυτό.

Καλέ μου φίλε Νικόλα.Η αίσθησή μου είναι ότι σε ξέρω πριν το 2006,προφανώς κάνω λάθος,αλλά εδώ κρατάω την αίσθηση και όχι την πραγματικότητα,γιατί στις διαπροσωπικές σχέσεις τα συναισθήματα είναι πιο ακριβέστερα,από την ωμή πραγματικότητα.Την αγάπη μου και εκτίμησή μου , προς το πρόσωπό σου και το ήθος σου την ξέρεις , και δεν νομίζω να χρειάζεται να πούμε κάτι γι αυτό μέσω του πληκτρολογίου.Δεν είχα καμία πρόθεση να αδικήσω κανέναν,-πόσο μάλλον εσένα- με τους ισχυρισμούς μου περί οπαδικής συμπεριφοράς,και διαλόγων τύπου καφενείου.Αυτά όμως υπάρχουν,(μήπως δεν έχετε ξανακούσει τέτοιες μπούρδες,ή είμαι ο πρώτος που τα λέει;).Κι από την στιγμή που υπάρχουν , αυτά που πληκτρολογούμε ,γίνονται διαφορετικά αντιληπτά από τους διαβάζοντες. Αυτή είναι και η παρατήρησή μου, για τις αποστάσεις που πρέπει να κρατάμε,και για την καλοπροαίρετη αλλά εντελώς συγκεκριμένη κριτική.Και μίλησα γενικά προς όλους γι αυτό , και όχι ειδικά προς εσένα.Ήμουν δε σίγουρος για την πολιτισμένη κουβέντα που θα είχατε με τον Χρήστο,δεν γινόταν αλλιώς,είσαστε και οι δύο εξαιρετικά ευγενείς.