Τρίχορδος σε πιατάδικο - δεκαετία του ογδόντα

Γειά χαρά σε όλους,
είδα το ακόλουθο βίντεο στο youtube…

Κλίμα πιατάδικου της εποχής με τον Καρρά στα φόρτε του…
Αυτό που μου έκανε εντύπωση παρατηρώντας το ,είναι πως ο πρώτος μπουζουκτσής της ορχήστρας είναι
τρίχορδος,πράγμα μάλλον σπάνιο για μαγαζιά του είδους.
Λέγεται Καμηλάς αν είναι σωστά τα επισυναπτόμενα στο βίντεο-γεγονός είναι ότι έχει ωραίο
στυλ στο παίξιμό του.
Γνωρίζει κανείς περισσότερα για τον μουσικό αυτό;

Συγνώμη αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω. Προσπάθησα να παρακολουθήσω το βίντεο, αλλά δεν άντεξα περισσότερα από 20 περίπου δευτερόλεπτα. Δεν είχε ακουστεί ως τότε, ο τρίχορδος.

Φαίνεται πολύ καθαρά μετα το 15:00 σε τραγούδια του Χιώτη και σόλο…

Ε, επαγγελματίας οργανοπαίκτης είναι, σε ακριβό μαγαζί συγκεκριμένης μουσικής αισθητικής. Προσωπικά, δεν μου αρέσει το στιλ του αλλά υπάρχουν και οι θαμώνες του μαγαζιού, εκτός από μένα. Σε αυτούς μάλλον θα αρέσει. Δεν νομίζω όμως να ήταν πολλοί εκείνοι που παρατήρησαν ότι έχει τρίχορδο όργανο, και μάλλον θα αγνοούσαν και την ύπαρξη περισσοτέρων του ενός τύπων μπουζουκιού.

Δε σ’ αρέσει; Ε τι να γίνει, οι νέοι είστε ξενομανείς. Ευτυχώς η αυθεντική Ελλάδα αντέχει:

Τον βρήκα σε κάτι πιο πρόσφατο και πιο ωραίο…

Αμ, το διάβασα κι εγώ, είπα να μην το σχολιάσω. Έχει και άλλα, ισάξια περίπου, κρίμα που δεν έχουμε χρόνο να εντρυφούμε…

μπουζουκαροι παντος και οι δυο που παιζουν!!

… να γραψουμε για τον Καμηλα Δημητρη…?
πεννα Γκασμας !..πολλες φορες ειχε δεμενο τον καρπο του οταν επαιζε , απο την δυνατη πεννα που ειχε…
…το 1978 εργαζωταν στην θεσσαλονικη.σε εκεινα τα μαγαζια στο καραμπουρνακι…και οι τραγουδιαρες…εκαναν ουρα εξω απο το καναρινι του…
…Μαντεψτε γιατι…:slight_smile:

Αν οχι…εδω ειμαστε για διευκρινισεις…