ΤΟ CD ΑΨΙΛΙΕΣ

:102:ΑΨΙΛΙΕΣ …η αλλιώς πως άρωμα ανατολής. Θέλω να συγχαρώ τους συντελεστές αυτού του cd, όχι μόνο γιατί είναι σπουδαίοι οργανοπαίχτες και ερμηνευτές ,αλλά πρωτίστως για την επιλογή των τραγουδιών. Δεν κατέφυγαν σε γνωστά ,και πολυιπαιγμένα ,αλλά την είχαν ψάξει πολύ. Ο τρόπος ερμηνείας με εντυπωσίασε .Εκτός του Δ.Μυστακίδη που είναι πολύ γνωστός ,σε όλους μας ,η Θ. Αθανασίου την οποία ,μόνα σε κάτι βιντεάκια είχα ακούσει είναι εκπληκτική. Δείχνοντας βέβαια τον απαιτούμενο σεβασμό στις πρώτες εκτελέσεις, βάζει τη δική της σφραγίδα ,αποδεικνύοντας τις πραγματικά μεγάλες δυνατότητες της .Πιστεύω πως τόσο το αστικό λαϊκό τραγούδι ,αλλά και γιατί όχι και το δημοτικό ,θα βρει μια πολύ αξια ερμηνεύτρια. Τά ίδια ισχύουν και για τον τον Ευγένιο Βούλγαρη . Η ερμηνεία του ¨Μανώλη του χασικλή¨ ήταν από τις δύο καλύτερες που έχω ακούσει ( η άλλη ήταν από τον Ν.Δημητράτο σ΄ένα μαγαζί, λίγο πριν ξημερώσει) .Επίσης το ¨χετζαζ ζεϊμπέκικ﨨 το άκουσα μετά από χρόνια έτσι μοναδικά!. Ήθελα να σταθώ λίγο στα όργανα. Ο τρόπος που δένουν μεταξύ τους ,αλλα΄και με τα τραγούδια ,σ΄αυτό βοήθησε και η επιλογή που έγινε, δείχνει εκτός των άλλων, και το επίπεδο της αισθητικής άποψης των συντελεστών. Ειμαι βέβαιος ότι δεν μπορεί το cdαυτό να λείψει από τη δισκοθήκη μας ,όχι μόνο για λόγους τέρψης ,σ΄αυτούς εδώ τους ¨στεγνούς¨ καιρούς που ζούμε … μα και για μελέτη , γνωρίζοντας ότι πολλά μέλη του φορουμ είναι μουσικοί.

Μπράβο Μπάμπη που αναφέρεσαι σ’ αυτόν τον εξαίρετο δίσκο!
Όποιος ενδιαφέρεται για την μουσική και θέλει να την απολαύσει, τα τραγούδια θα τον δικαιώσουν και ως προς την επιλογή τους στο δίσκο και ως προς την ερμηνεία…
Πραγματικά πρόκειται κυρίως για τραγούδια “άφθαρτα” πολυ-ερμηνείας στα πάλκα, με προσεκτική ενορχήστρωση και σεβασμό στην απόδοση…
Τον δίσκο τον έχω αποκτήσει σχεδόν όταν μας ανακοινώθηκε η κυκλοφορία του και δεν έχω βαρεθεί να τον απολαμβάνω (κυρίως τον “Ξενιτεμένο” και τον “Κατάδικο”)
Μπράβο σε όλους τους συντελεστές…

PR001

Credits

https://www.discogs.com/release/11629240-Δημήτρης-Μυστακίδης-Ευγένιος-Βούλγαρης-Απόστολος-Τσα

ΑΨΙΛΙΕΣ (Full Album) - Δ. Μυστακίδης, Ε. Βούλγαρης, Α. Τσαρδάκας, Θ, Αθανασίου