Το 1ο μου 3χορδο-Σπουρδαλακης

Ειμαι πολυ χαρουμενος που εχω επιτελους ενα 3χορδο μπουζουκι .:slight_smile:

Το πηρα την Παρασκευη το μεσημερι.Κατασκευη του Χρηστου Σπουρδαλακη,Σκαφος απο αβαφη καρυδια,ταστιερα βεγκε,μανικι με ανθρακονηματα,φιγουρα ξυλινη(περιστερι) ,καπακι Καναδεζικο Ελατο.Σχετικα λιτη διακοσμηση οπως μου αρεσει!

Τι να πρωτοπω για τον Χρηστο κ την εξυπηρετηση του που ολα εχουν 1000ειπωθει μεσα στο φορουμ κ ειναι ολα αληθεια…
Πολυ ευγενικος ανθρωπος κ γνωστης του αντικειμενου του.

Με σκλαβωσε πραγματικα με την υπομονη του,δοκιμασαμε 7 οργανα περιπου κ με βοηθησε αρκετα να κανω την επιλογη μου ,λεγοντας την αποψη του,περιγραφοντας μου τα παντα κ δινοντας μου πληροφοριες για το καθε οργανο που βλεπαμε,απαντησε σε ολες τις αποριες μου κ μου εδωσε οδηγιες για την καλη συντηρηση του οργανου.:109:

image image image

1 «Μου αρέσει»

Καλορίζικο και νταλκαδιάρικες πενιές στα τέλια του εύχομαι!

Σε ευχαριστω πολυ για τις ευχες Σαραντο !!!
Ειμαι πολυ ενθουσιασμενος με το μπουζουκακι μου!

καλοπαιχτο .

αντε να ερθει η σειρα μου να παρω ενα.

δεν μας ειπες τιμη και αν μπορεις βαλε ενα βιντεο να ακουσουμε λιγο .

Σε ευχαριστω πολυ!
ευχομαι να ερθει γρηγορα κ η δικη σου σειρα!
Απο τιμη πηγε 1500 ευρω.Βιντεακι προσεχως…

πηγα κι εγω στον σπουρδαλακη.
δοκιμασα οργανα αξιας απο 1200 ως 1500ευρω καθως μεχρι εκει σηκωνει η τσεπη μου.(τσέπη μου γεμάτη να 'σαι και κανένα μη φοβάσαι που λεει και το τραγουδι.)

αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι οσο ανεβαινει η τιμη ο ηχος ειναι και πιο ωραιος.
τελικα αν παρω ,θα παρω με τα ανθρακονηματα, ενα των 1500ευρω που εκτος οτι μου αρεσε πολυ εχω και την εγγυηση οτι δεν θα εχω προβληματα με σκευρωματα.

εντυπωση μου εκανε ενα οργανο που εχει 29 ταστα φτανει μεχρι φα διεση .

Καλορίζικο φίλε σταύρο και καλιές πενιές σου ευχομαι ολόψυχα. Φαντάζομαι να σε ικανοποιεί ηχητικά γιατί εξωτερικά είναι ιδιαίτερα κομψό. Απλό, λιττό όπως τα παλιά καλά όργανα

Φιλε “αρχαριος” χαιρομαι που τελικα βγηκες “τσαρκα” για να δοκιμασεις οργανα!
Σου ευχομαι να παρεις το γρηγοροτερο το μπουζουκι που επιθυμεις!

Αντρικο σε ευχαριστω πολυ για τις ευχες! Με ικανοποιει ιδιαιτερα ο ηχος κ τωρα ειδικα που περασαν καποιοι μηνες κ εχει αρχισει κ στρωνει εχω ξετρελαθει γιατι εχει μεγαλη διαφορα προς το καλυτερο απο οτι στην αρχη! θα ελεγα οτι εχει γλυκανει ο ηχος ακομα περισσοτερο κ οταν παιζω καποια συγχορδια ο ηχος του “απλωνει” στον χωρο

στο #5 ποστ του τοπικ ειχα υποσχεθει οτι θα βαλω προσεχως βιντεακι.
Συγνωμη που αργησα αλλα μολις που μπορω να παιξω μονο 11 τραγουδια:230: κ ειπα να βαλω το ενα απο αυτα για να ακουσετε οσο
γινεται απο το βιντεο τον ηχο.
Το κομματι ειναι “τα χανουμακια” του Κωστα Καριπη γραμμενο το 1935.

http://www.youtube.com/watch?v=D4Ly5repnH8

Έχει αυτό το χαρακτηριστικό ήχο που έχει κάθε όργανο του κ. Σπουρδαλάκη. Είναι γλυκός,καθαρός και απλώνεται στο χώρο. Συνεπώς ότι απαιτείται για να χαρακτηριστεί αρκετά καλό όργανο. Αναφορικά τώρα με τον αριθμό των τραγουδιών δεν θα έπρεπε να σε προβληματίζει. Με τέτοιο όργανο και οπλισμένος με καλή διάθεση και μεράκι θα βλέπεις να παίζεις με μεγαλύτερη άνεση και τα τραγούδια θα διπλασιάζονται. Καλή συνέχεια ολόψυχα

Καλοριζικο και καλοπαιχτο φιλε μου

Αν κ γνωριζω πολυ καλα πως δεν ειμαι ο καταλληλος ωστε με το παιξιμο μου να καταφερω να αναδειξω αυτο το οργανο,πιστευω ομως πως τα περισσοτερα μελη του
φορουμ εχουν την πειρα να αναγνωρισουν τον ηχο του οργανου ακομα κ οταν παιζω εγω.
Ευχαριστω για τα καλα σας Λογια Σπυρο κ Αντρεα!

καλεs πενιεs φιλεσ σταυρο .ο χρηστοs ειναι πολυ γνωστηs τουν αντικειμενου που λεγεται μπουζουκι γι αυτο τον εχω προτιμισει κι εγω…