Το Μπαγλαμίλι ... (Baglamele)

Σκάφος soprano ukelele (γιουκαλίλι) με μπράτσο και κούρδισμα μπαγλαμά, εξ ου και το όνομα. Κλίμακα 42 εκ. Σκάφος καρυδιά, καπάκι έλατος, μπράτσο ανιγκρέ / παλίσανδρος / σφεντάμι, ταστιέρα παλίσανδρος.

DSC09218.jpg DSC09227.jpg DSC09237.jpg DSC09261.jpg

6 «Μου αρέσει»

Πολυ γουστοζικο! Αφηνει μια ελαφρα bluegrass χροια που το κανει ιδιαιτερο. Πολλα μπραβο!

Πολύ όμορφο και ωραίο ηχόχρωμα!

Νομίζω είναι μόλις το δεύτερο γιουκαλιλοειδές που εμπλέκεται στην ιστορία του ρεμπέτικο μετά από αυτό:

hqdefault.jpg

1 «Μου αρέσει»

Πολύ όμορφο και ωραίο ηχόχρωμα!

Νομίζω είναι μόλις το δεύτερο γιουκαλιλοειδές που εμπλέκεται στην ιστορία του ρεμπέτικο μετά από αυτό:

hqdefault.jpg

μπραβο ΜΑΝΟ με τα ωραια σου

Μπράβο κι απο μένα…γουστόζικο…Αν και πιστεύω ότι το όνομα θα έπρεπε να είναι μπαγλελι-Baglele για να είναι και σωστή η αναλογία στο όνομα. Βέβαια το όνομα το διαλέγει ο γονιός :slight_smile: !

Μπάμπη είμαι σχεδόν σίγουρος ότι ο Μπάτης κρατάει κιθαρόσχημο μαντολίνο (μαντολινέτο δηλ. )…

1 «Μου αρέσει»

Παντως στους “Φωνογραφητζηδες” ακουγεται να παιζει ukulele-μπαγλαμας. Εφοσον υπαρχει κι αυτη η φωτο, μαλλον ενισχυεται η αποψη οτι ειναι οντως ukulele.
Ukulele εχω ακουσει απο κοντα και παιξει. Πραγματι ειναι πολυ κοντα σε αυτο που ακουω, και στο στυλ παιξιματος. Μαλιστα ειχαμε προσπαθησει να αναπαραγουμε την ηχογραφηση με ενα φιλο, κ διαπιστωσαμε οτι οι εναλλαγες των ακορντων στο ukulele για το συγκεκριμενο τραγουδι ειναι παρα πολυ ευκολες, στοιχειωδη επαφη να εχει καποιος με νυκτο εγχορδο τις παιζει.
Με μαντολινετο παλι δεν εχω επαφη, οποτε αφηνω κι ενα περιθωριο λαθους. Αν και με μαντολινο, που εχω πιασει λιγο (οχι το πλακε, το στρογγυλο) δε μοιαζει καθολου ο ηχος ουτε το στυλ παιξιματος.

Άρχοντα, έχεις ξεφύγει…:109:

Μπαγλαμιλι και τα μυαλά στα κάγκελα!!!

Στον Μανο εκτος απο ολα τα αλλα θαυμαζω τη φαντασια του. Ολα τα οργανα του εχουν προσωπικη σφραγιδα…
εδω ξεπερασε και τον εαυτο του…

συγχαρητηρια πολλα !!!

Τι ομορφος ήχος!!! Εδώ χρειαζόμαστε το “μπραβόκουμπο” που καταργήσαμε…:110:

Συγχαρητήρια και απο μένα Μάνο Είναι όργανο με ‘’ χαρακτήρα ‘’ στην εμφάνιση και στον ήχο και το παίξιμο σου με ωραίο βιμπράτο και

Άλλη μια εντυπωσιακή κατασκευή απ’ όποια πλευρά και να το δει κανείς. Τόσο σε εμφάνιση όσο και σε ήχο. Απλά “Μπράβο!”

εντυπωσιακός ο Μανος!!!

Σωστά το είπε ο γονιός-νονός. Γιουκαλίλι λέγεται στα ελληνικά, άρα μπαγλαμίλι, και ukulele γράφεται στα «ξένα» (με την ίδια σχεδόν προφορά όμως, αν ως ξένα εννοούμε τα αγγλικά), άρα baglamele.

Από άνθρωπο με ήθος μόνο καλό αποτέλεσμα βγαίνει!! τα σέβη μου μάστορα!!!

Γεια στα χέρια σου ,και στην φαντασία σου μάστορα.

ευχαριστώ πολύ όλους για τα καλά σας λόγια!
Η αλήθεια είναι ότι αυτό το οργανάκι με κέρδισε από την αρχή και το δούλεψα με πολύ μεράκι.
Επιπλέον, τώρα έμαθα ότι υπάρχει και “κατάταξη” - εγώ τα έλεγα “κιθαρόσχημα μαντολίνα” όλα αυτά. Μαζεύω πληροφορίες για το mandolinetto.

Μπράβο Μάνο μας πάντα άψογος, με φαντασία μοναδική στην διακόσμηση του οργάνου που σε κάνει να ξεχωρίζεις, και άψογη κατασκευή,επίσης άλλο ένα μπράβο για την πρωτοτυπία της κατασκευής συνδυάζοντας μπαγλαμά με γιουκαλίλι