Το μανίκι αν το τρίβεις το μπουζούκι σου χαλάς

Επιτρέψτε μου μια παραλλαγή τη; παροιμίας, γιατί άθελα μου καθαρίζοντας το μπουζούκι έχω την εντύπωση ότι έκανα λίγο τραχύ το μανίκι. Συνήθως μετά το παίξιμο σκουπίζω τις χορδές με ένα πανάκι και λίγο με το πανί "τρίβω την ταστιέρα για να μην στεγνώσει πάνω ιδρώτας που έχει μείνει κα κάνει στρώμα βρώμας. Μια μέρα, επειδή είχα παραϊδρώσει είπα να περάσω και το μανίκι για να μην μείνει και εκεί βρωμιά. Όμως το πανί μου φάνηκε ότι δεν έκανε δουλειά και πήρα την μαλακή πλευρά από ένα σφουγγάρι κουζίνας. Όμως μετά από 1-2 περάσματα κατάλαβα ότι το μανίκι έγινε κάπως θαμπό και πλέον όταν παίζω το χέρι δεν γλιστράει όπως γλιστρούσε. Ανεβάζω και 3 φωτογραφίες με το πως είναι η όψη του μανικιού τώρα. Υπάρχει κάτι που θα μπορούσα να κάνω, όχι τόσο για την “γυαλάδα”, όσο στο να μην κολλάει το χέρι πάνω στο μανίκι;
IMG_20210122_182427

1 «Μου αρέσει»

Θα σου ακουστεί σαν “γιατροσοφι” αλλα θα πρότεινα ηλιέλαιο μαγειρικής.
Όταν αλλάζω χορδες με αυτό κάνω την ταστιερα και με μικρότερη έως ελάχιστη ποσότητα ολο το υπόλοιπο μπουζουκι.
Οι ποσότητες είναι σε σταγόνες, μην βάλεις κάνα κουταλάκι λάδι γιατί θα γίνει σαλάτα…

20210123_134058

Για αυτό το έχω στο συγκεκριμένο μπουκαλακι ώστε να βάζω 2-3 σταγόνες σε ενα στεγνό πανάκι και να κάνω την δουλειά μου.

Αλλα ας προτείνουν και οι πιο έμπειροι και μετά αποφασίζεις.

2 «Μου αρέσει»

Για να το διορθώσεις πάρε μια πολύ ψιλή αλοιφή για βερνίκι. Ακόμα και εαν είναι αυτοκινήτου θα κάνει αρκεί να είναι πολύ ψιλή αλοιφή για γυάλισμα. Βάλε λίγη όσο ένας αρακάς φαντάσου σε βαμβάκι και πέρασε το μανίκι σου. Λογικά θα φύγει η θαμπάδα και θα ξανα γυαλίσει

3 «Μου αρέσει»