Το Λαϊκό Πιάνο

Ταξίμια με πιάνο, όμποε, εκκλησιαστικό όργανο, μπουζούκι σε προκλασικά έργα… Η μουσική είναι μία.

Έχετε παρακολουθήσει τη συζήτηση για τη 12χορδη κιθάρα; Κάποια είδη κιθάρας θεωρούνται από όλους κατάλληλα για ρεμπέτικο, κάποια άλλα θεωρούνται από κάποιους κατάλληλα αλλά από άλλους όχι, και κάποια τίθενται προς συζήτηση. Η μουσική είναι μία, αλλά η κιθάρα δεν είναι μία!

Νομίζω ότι το συμπέρασμα είναι σαφές: κανένας πειραματισμός δεν απαγορεύεται, αλλά λίγοι θα πετύχουν.

Να πω μόνο οτι λαϊκό πιάνο διδάσκεται στο τμήμα λαϊκής και παραδοσιακής μουσικής εδω και αρκετά χρόνια.
Το αν κάνει η όχι για την λαϊκα ταξιμια είναι τελείως προσωπικό θέμα και έχει να κάνει περισσότερο με την αντίληψη που έχει ο καθένας για την μουσικη και τον ρολο της συνολικά. Οι δογματισμοι πάντως δεν βοήθησαν πότε σε κανένα επίπεδο.

Διάσημοι πιανίστες της εποχής από το 1920 θεωρούνται ο Οδυσσέας Τσαλαπατάνης της εστουντιαντίνας Τα Πολιτάκια.Επίσης στην Τουρκία την ιδια περίοδο στην δισκογραφία εκτός απο τον Μπατζανό υπήρξε ένας σπουδαίος συνθετης και πιανίστας με τον όνομα Muhlis Sabahaddin Bey.Ακούστε αυτό το αποσπασμα που ανέβασα εδώ ,ενα εκπληκτικό κομμάτι με τον τίτλο Cirto.

http://www.youtube.com/watch?v=b4AP2DDLdrc

Παραπομπη απο την Βιογραφια του Μάρκου Βαμβακάρη σχετικά με τον τεκέ του Μάνθου Γραβαρά στο Μενίδι.

Εκεί πέρασε όλη η Αθήνα,όλοι οι μεγάλοι της Αθήνας.Είχε ορχήστρα μέσα,έπινες ότι ήθελες,άλλα στην αρχή είχε μονάχα ένα πιάνο,ένα Μανώλης Τούρκος ο οποίος ήταν το είδωλο της μαγκιάς.Τον αγαπούσανε αυτονε γιατί αυτός έπαιζε όλο σεβνταλίδικα κομμάτια τούρκικα.Τον αγαπούσανε όλη η μαγκιά.Πάμε στον Τούρκο ρε να ακούσουμε να χορτάσουμε.Κάτι ζειμπέκικα βαριά τούρκικα,κάτι χασάπικα.Μόνο με το πιάνο.Δεν τραγούδούσε αλλά έπαιζε καλά.Ο Μανώλης ο Τούρκος με το όνομα,ο οποίος πέθανε τώρα.Μεγάλος Χασικλής κι αυτός

Συγχαρητήρια για το πολύ ενδιαφέρον θέμα… είμαι πιανίστας και ασχολούμαι με τη λαϊκή μουσική (και ΔΕΝ ΠΑΙΖΩ ΠΛΗΚΤΡΑ, αλλά πιάνο), Θα ήθελα να μάθω περισσότερα πράγματα σχετικά με το θέμα… πολύ ωραία και τα βίντεο…

Πάντως στη λαική μουσική–και ειδικά στη δισκογραφία-- δεν χρησιμοποιήθηκε σε ταξίμια το πιάνο. Αυτό ίσως κάτι να σημαίνει…
Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι είναι “απαγορευτικό” για κάποιους που το επιχειρούν.

αν σε ενδιαφερει ο Δομενικος Βαμβακαρης έχει εκδοσει 3-4 βιβλία -παρτιτουρες με τα τραγουδια του πατερα του για πιανο…

Ευχαριστώ! Αν και αυτό που με ενδιαφέρει πιο πολύ είναι το ταξίμι που θα μπορούσε να αποδώσει ένα πιάνο, έχω δει και κάποια βίντεο τούρκικης μουσικής με ταξίμια σε πιάνο όπως αυτό: http://www.youtube.com/watch?v=nWFu0AUPGJI

Να και η εξαίρεση, σε άσμα του Μάρκου

Εγώ θα έλεγα ότι είναι σαντούρι!

Και εγώ αυτό σκέφτηκα, γιατί είναι η πρώτη φορά που άκουσα το κομμάτι με διαφορετική διάθεση, επηρρεασμένος από το λόγο για τον οποίο ο Μπάμπης μας το θύμισε. Μετά όμως, πρόσεξα και το αριστερό χέρι.

Νομίζω ότι το αριστερό χέρι είναι πιάνο. Τη μελωδία στα ψηλά πραγματικά σαν σαντούρι την ακούω κι εγώ. Αλλά σαντούρι δεν ξαναβρίσκω μέσα στο κυρίως τραγούδι. Μάλλον είναι πιάνο που με ασυνήθιστες τεχνικές μάς ξεγελάει ότι είναι σαντούρι!Στο τρίτο λεπτό το πιάνο ξαναεμφανίζεται με μελωδία στα ψηλά για λίγο, κι εκεί πλέον είναι σαφώς αναγνωρίσιμο.

Πολύ ενδιαφέρον αυτό, δεν το ήξερα! δηλαδή πρέπει να δώσω πανελλήνιες, να περάσω και να μετακομίσω από την Κρήτη στην Άρτα για να μάθω λαϊκό πιάνο; τι θα μπορούσα να κάνω για να μάθω περισσότερα πάνω στο λαϊκό πιάνο (εκτός από το να ψαχτώ μόνη μου;)

Να παρακολουθείς ποιοι Χανιώτες αποφοιτούν ίσως;

Δεν έχω εντοπίσει και κανέναν…!!! όλοι είναι του κλασσικού…

Σταύρο, αυτός ο σύνδεσμος
http://www.youtube.com/watch?v=b4AP2DDLdrc
δεν λειτουργεί πιά. Μήπως μπορείς να το ανεβάσεις ξανά το κομμάτι;

Καλησπέρα, που βρήκες πληροφορίες για τον Οδυσσέα Τσαλαπατάνη; Από το βιβλίο του Παναγιώτη Κουνάδη μήπως ή από κάποια άλλη πηγή;

Ευχαριστώ

Το λαϊκό πιάνο και η προσέγγιση του Ορδουλίδη είναι ένα μεγάλο θέμα. Έχει κάνει πολύ καλή δουλειά και στην ιστορική ανάλυση του πιάνου (και του πιανίστα) στη λαϊκή μουσική και στη φρασεολογία του οργάνου και φυσικά σε πειραματισμούς.

Νομίζω ότι η κυριαρχία του σχήματος μπουζουκι, κιθαρα, μπαγλαμας στις ηχογραφήσεις του ρεμπέτικου και η συσχέτιση (έστω και λανθασμένα) πιάνου και αρμονίου (που παραπέμπει σε σκυλάδικο) είναι αυτό που ξενίζει τους πιο πολλούς.

Και με το ακορντεόν υπήρχαν ενστάσεις κατά πόσο χωράει στο ρεμπέτικο νομίζω για παρόμοιους λόγους.

1 «Μου αρέσει»

για το πιάνο πολλά έχουν γραφτεί, το ακκορντεόν συγκεκριμένα αντικατέστησε την πολίτικη αρμόνικα με την οποία έχει σημαντικές διαφορές σε ήχο και στυλ παιξίματος.

2 «Μου αρέσει»

Παιδιά αναβιώνω το νήμα γιατί κανόνισα να κανω μια διαδικτυακή κουβέντα τύπου podcast με τον κ. Ορδουλιδη το ΣΚ. Αν οι admin πιστεύουν οτι αξίζει δικό του νήμα, παρακαλώ διαχωρίστε το.

Το θεμα φυσικά θα ειναι το Λαικό πιάνο στην ελληνική μουσική απο μια πιο πρακτική ματιά. Θα μιλήσουμε για ταξίμια, συνεργασία με αλλα λαικά οργανα, διασκευες λαικων τραγουδιών για πιάνο, πρακτικότητα των ψηφιακών πιάνων στα συγχρονα παλκα κτλ.

Την κουβέντα θα την ανεβάσω κάποια στιγμή στο κανάλι μου στο YouTube (θα στείλω σύνδεσμο με το καλό).

Αν έχετε κάποιες επιπλέον ερωτήσεις να προτείνετε έστω και από περιέργεια αν θα θελατε να ρωτήσετε κάποια πράγματα, πείτε μου.

2 «Μου αρέσει»