Το κλίμα σε κουτούκι

και να επιβάλει ο μουσικός το κλίμα γίνεται και να αποβάλει ο μαγαζάτορας πελάτες γίνεται.(άν ‘‘συμπεθεριάσουνε’’ αυτοί οι δυό,θαύματα μπορούνε να κανουνε,αρκεί να είναι αποφασισμένοι)άν '‘πολλοί’'παρεξηγηθούν και βγεί βρώμα,καλή διαφήμιση θάναι μιας και σε μικρές κοινωνίες οι άνθρωποι γνωρίζονται μεταξύ τους και όσο ακυρώνουνε το χώρο 'ασχετοι με αυτόν, τόσο θα πλησιάζουνε όσοι δεν το κάνανε γιατί ξέρανε!ποιούς θα βρούνε μέσα.(και είναι και εκείνοι αρκετοί,σίγουρα όχι όσο οι υπόλοιποι αλλά αρκετοί για να υποστηρίξουνε ένα καλό χώρο).όσο για το οικονομικό μέρος της υπόθεσης(και πολύ σοβαρό για τον μαγαζάτορα)όπου και να πας είναι ακριβά τα πάντα!δεν ψαχνει κανείς πιά να βρεί φθηνό μαγαζί…δεν περιμένει κανείς ένα μαγαζί με φαγητό(κρύο πιάτο ή κανονικό)με ζωντανή μουσική να εχει τιμές σουβλατζίδικου…δεν είναι οικονομικό(βασικά) νομίζω το θέμα…
αυτό που δεν δέχομαι είναι τό ότι το κλειδί για να παίξει ο μουσικός καλά είναι να πληρώνεται καλα…ένας επαγγελματίας που κάνει τη δουλειά μόνο για τα λεφτά ναί!όχι ο μουσικός.δε χρειάζεται να το αναλύσω αυτό:οι περισσότεροι εδώ, ασχολείστε ερασιτεχνικά,επαγγελματικά,ενώ εγώ όχι…
άχ βρέ Ελένη,ποιός θέλει νομίζεις να πέφτει πανω στο μπούγιο σαββατόβραδο?ξέρεις τί ζόρι είναι να ΄χανεις καλά σκηνικά!επειδή γίνονται μεσωβδόμαδα?είναι αδύνατον όμως να ξενυχτησεις,και να σηκωθείς πρωί για δουλεια΄,όταν είσαι στα 40…κάποτε,πηγαίναμε κατ’ευθείαν για δουλεια,τώρα?πάμε μόνο δουλειά,εκτός και αν μας την '‘δώσει’‘και γράψουμε την επόμενη την΄’‘δουλεια΄’'και τα δυό αδύνατον!

Εννοείται Αννα πως σε ιδανικές συνθήκες θα πρέπει να ισχύει αυτό που λες. Όμως στις συνθήκες που ζούμε δεν μπορείς να λες ξεχωριστά ο επαγγελματίας και ο ο μουσικός. Απλά γιατί υπάρχει και ο επαγγελματίας μουσικός. Κι αν θες και μια προσωπική άποψη από τη μικρή πείρα που έχω ως ακροατής, είναι μετρημένοι στα δάκτυλα του ενός χεριού οι επαγγελματίες μουσικοί που ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ που παίζουν, το κάνουν ΠΑΝΤΑ με πάθος, με μεράκι. Οταν με δυο μεροκάματα τη βδομάδα πρέπει να ζήσεις την οικογένειά σου, η προσωπική σου διασκέδαση (το μεράκι που λέγαμε) περνάει, όχι σε δεύτερη, αλλά σε δέκατη μοίρα. Αν λοιπόν ένα αξιοπρεπές μεροκάματο μπορεί να σου λύσει τα βιοποριστικά σου προβλήματα, τότε, ναι, μπορείς (και πρέπει) να είσαι αξιοπρεπής μουσικός. Το αντίθετο δεν αποκλείεται, όμως σίγουρα θα παραμένει εξαίρεση.

ΥΓ. Το τελευταίο Σάββατο του Αυγούστου θα έχω (κατά πάσα πιθανότητα) καλεσμένους στην εκπομπή το συγκρότημα μπουζουκιών “Δρόμος”. Τα παιδιά αυτά κάνουν το δικό τους αγώνα ώστε να μπορούν να είναι επαγγελματίες μουσικοί, να ζουν τις οικογένειές τους, χωρίς να χρειάζεται να δουλέψουν στα νυχτερινά κέντρα. Πάνω σε αυτά θα κινηθεί η κουβέντα.

δεν βγαίνει παντα το μεράκι,είναι λογικό!πόσο μάλλον όταν σου το κόβουν το μεράκι,οι ανάγκες,οι υποχρεώσεις…τα προβλήματα.ούτε επί πληρωμή όμως βγαίνει μεράκι,αυτό ήθελα να πώ…

Έλα ντέ-κι ας μην ήμουν παρόν. Καλύτερα σπίτι ή σε κάνα ταβερνάκι με την παρέα ή βαριά-βαριά σε κανένα κέντρο-ναό τύπου Πίκος ή 1000+1 νύχτες εκείνες τις βραδιές που’παιζε ο Θύμιος και νόμιζες ότι γινόταν ενός λεπτού σιγή.
Αλλιώς γιατί να τρώγω τα μέσα μου που η κυρά Μπούλα ουρλιάζει και μπάρμπα Χαρίλαος γκαρίζει. Όξω ρε! Στο Λιάμη για προβατίνα και κασέτα ή CD επιμελημένο από τον Άρη με 2 ώρες Ρούκουνα.

ΥΓ: Μήτσο άλλα κι άλλα ρίξε μας που είναι το μαγαζί μιά κι υπάρχει παρέα για Ηράκλειο φέτος. Στο σκάτωσα το τόπικ, να με συγχωράς ρε φίλε!

Αγαπητοί φίλοι
Το θέμα που άνοιξε ο Mitsos alla ki alla κανονικά πρέπει να απασχολήσει όλα τα σχεδόν 2000 μέλη του forum (πρόταση: στο 2000ο μέλος να του δοθεί ένα δώρο). Κινδυνεύοντας να είμαι οφφσαϊντ γιατί δεν ήμουν στη συναυλία για τον Άκη Πάνου διακρίνω από τα σχόλια της Ελένης και του Ισαάκ ότι αρκετός κόσμος πήγε εκεί επειδή «είχε μπουζούκια». Πόσος ήταν αυτός; Μπορούν να εκτιμήσουν;

Φίλε μου,
Μπορεί να πέφτω και έξω, αλλά μακάρι ο κόσμος αυτός να είχε έρθει επειδή “είχε μπουζούκια”.
Αν τους ενδιέφεραν τα μπουζούκια, θα άνοιγαν μάτια, αυτιά και όλες τις αισθήσεις τους, για να απολαύσουν πενιές, ήχους και στίχους μαζί.
Πολύ φοβάμαι πως μια μερίδα από αυτούς ήρθε γιατί ήταν ένα ακόμα “κοσμικό” γεγονός για την περιοχή τους και “έπρεπε” να τους δει ο κόσμος και να δουν και αυτοί με τη σειρά τους κόσμο.
Τέλος πάντων…
Θέλω να πιστεύω πως και έτσι ακόμα, πάντα κάτι μένει, ειδικά για τη νέα γενιά, όταν της δίνεται η ευκαιρία να παρευρίσκεται σε τέτοιες- ιστορικής αξίας για τον πολιτισμό μας - εκδηλώσεις.

Γεια σας αδερφια, σορυ που απανταω τετοια ωρα απλα λογο της δουλειας το βραδυ μπορω να απαντησω τωρα…Καταρχην ευχαρηστω εκ τον προτερον που δινετε λυσης στο προβλημα μου και γενικοτερα που ακουγετε οι γνωμοι σας…Λοιπον το μαγαζι ειναι στο κεντρο του Ηρακλειου οπισθεν Αγιας Αικατερινης σε πλακοστροτο για οσους γουσταρουν να κανουμε παρεακι φετος το καλοκαιρι…Υστερα ειναι λιγο δυσκολο να πιασης εναν εναν τους μη εχοντες με ρεμπετικο σχεση πελατες να τους πεις να μιλανε χαμηλοφωνα γιατι και γινεσαι κακος και χανεις και κοσμο…Ειδικα σε ενα μερος με 4 Κουτουκια που εχει γινει πιατσα σαν του Ψυρη και κατεβενει ολος ο κοσμος κατα εκει…Γιατι ενα μαγαζι για να παραμηνη μαγαζι χρειαζεται φραγκα δηλ. κοσμο δηλ. ολους…Ετσι και θα εχει φραγκα και θα κανουμε και αυτο που γουσταρουμε δηλ. να παιζουμε Ρεμπετικα…Εχω δοκιμαση να μιλησω στον κοσμο, να βαραω τσικαλια, να βγαινω στημεση μεση και να τους μιλαω, να κοζαρω παρεες και να καταλαβενω πιες γουσταρουν και πιες οχι για την επομενη φορα κλπ. Υστερα παιζει προβλημα με τον γειτονα (Αλλο καπελο αυτο) και δεν πεζει να βαλω ενισχυτη… και να επαιζε δηλ. η Μπαντα δεν θα γουσταρε για λογους ιδεολογιας και για το γεγονος οτι οσο ποιο ψηλα η μουσικη τοσο ποιο πολυ θα φωναζουν για να ακουγοντε…Δεν υπαρχει ενας τροπος που να τον αποδεχονται ολοι και ουτε γατα ουτε ζημια???
Οσο για το μενου αδερφια εχω και ψησταρια απ εξω εχω και φαγητα για χορταση και για μεζε…
Τιμες χαμηλες… Δηλ. Βαρβαγιαννη 6.00 Ρακι 250ml 2.50 Πλωμαρι 5.00 Μπυρα Βαρελι 250ml 2.50 Μισο κιλο κρασι 3.00 ποικιλια μεγαλη 7.00 ποικιλια μικρη 3.50 και μεριδα 4.00 κλπ κλπ

Το προβλημα σημερα με τα κουτουκια ειναι μεγαλο…:112::112::112:
Τη λετε λοιπον?

Εγώ λέω να περάσω μια βόλτα απο εκεί να επιθεωρήσω την κατάσταση από κοντά,
τόσο τους χώρους όσο και τους μεζέδες…:):):slight_smile:

Να ακούσουμε και λίγο μπουζουκάκι φυσικά…

Στις μεγάλες κοινωνίες πάντως όπως είναι η θεσσαλονίκη,το πρόβλημα είναι ότι οι μ@…ς δεν τελειώνουν ποτέ.1,5 χρόνο έχουμε το μαγαζί,παίζουμε εμείς, και την πληρώνουμε εμείς μιάς και είμαστε και οι μαγαζάτορες τρομάρα μας ,τι παρεξηγήσεις έχουνε γίνει ,τι ξύλο έχει πέσει,αλλά το μαγαζί δεν λέει να ξεσκαρτάρει…Ένας πεθαίνει , τρείς γεννιούνται…

Λερναία Ύδρα Μήτσο μ’.:079:

Βάστα Μήτσο(Μυστακίδη)γερά!και οι υπόλοιποι δηλ…δεν παραδινόμαστε που να γεμίσει ο τόπος(που είναι γεμάτος δηλ…με μ…)εκεί αυτοί?εκεί και εμείς!πιστοί στις μ… ?κι εμείς στα όμορφα…κι έρχονται γενιές παιδιά…δεν θα τους αφήσουμε στο έλεος …χωρίς τουλ/στον να τους δείξουμε πως έχουνε!επιλογή.και ξά!τους αργότερα…(είμαι αισιόδοξη σήμερα,εγινε σκηνικό καλό χθές,σε σπίτι όπως πάντα πιά!και υπήρχε κι ενα '‘παλιοτόμαρο’'2 χρονώ σχεδόν(του παέι πολύ!μη το μεταφράσετε ανάποδα,είναι χαιδευτικό:)που κουνιέται μόνο στα χασικλίδικα…αυτά του αρέσουνε,'εχει πολύ πλάκα!)άντε καλό σαβ/κο παιδια΄…