Το καφενεδάκι «Ζώρζ Μπατέ» του Μπάτη στου Kαραϊσκάκη

Ντάξει ρε παιδιά… Το να βάλεις το λογότυπό σου μου φαίνεται λίγο ακατανόητο, αλλά δεν το τύπωσαν δα και πάνω στην ίδια την αυθεντική φωτογραφία, ούτε στο μοναδικό ψηφιακό αντίγραφό της που κυκλοφορεί.

Πες πως κατέβασα ένα τραγούδι του Μπάτη από το Γιουτιούμπ, ηχογράφησα από πάνω τη φωνή μου να λέει «δικό μου» και το ξαναανέβασα. Ε και; Χάλασα την ηχογράφηση, είπα κάτι που είναι ολοφάνερα ανόητο, αλλά η απείραχτη ηχογράφηση παραμένει πάντα διαθέσιμη.

Κατά τη δική μου άποψη, όπως τα γράφει ο Μουφλουζέλης, ο Μπάτης είχε 1 μαγαζί αυτό που έψηνε καφέδες και είχε μέσα το γκιούμι. Απέναντι είχε τραπεζάκι(α). Επομένως εάν ήθελες να κάτσεις να πιες καφέ, έπρεπε να κάτσεις απέναντι. Στη πλευρά του μαγαζιού είχε μόνο κάτι σαν πάσο.

Με βάση τη φωτογραφία με τον Γενίτσαρη :


και τη ξύλινη πόρτα πίσω του, πρόκειται για το χοροδιδασκαλείο στην οδό Αίμου στην Αγία Σοφία. Απέναντι ακριβώς ήταν το σπίτι του Γενίτσαρη.

Εάν μιλάμε για τη φωτογραφία με τον Μπάτη, ένα πιτσιρικά που παίζει κιθάρα και έναν νεαρό που κρατά τον μπραγλαμά του Μπάτη, εγώ πάλι γιατί νομίζω πως είναι ο Μήτσος ο Καρυδάκιας;

1 «Μου αρέσει»

Ίσως γιατί αυτό γράφει το μπλόγκ “Μπουζούκι και μπουζουκτσήδες”. Αν έχεις το βιβλιαράκι της βιογραφίας Γενίτσαρη, δες φωτογραφίες του σε νεαρή ηλικία, περιλαμβάνεται και αυτή έξω απ’ το χοροδιδασκαλείο. Το βαθούλωμα στη μέση του επάνω χείλους, που κρύβεται αργότερα με το παχύ μουστάκι, είναι χαρακτηριστικότατο. Δες και φωτογραφίες του Καρυδάκια, άλλη φάτσα.

Λοιπόν όχι, λάθος έκανα. Το «βαθούλωμα» μπορεί να είναι πρώιμο μουστάκι, αλλά τα μαλλιά δεν είναι του Γενίτσαρη, δεν υπάρχει η χαρακτηριστική προς τα κάτω μυτούλα στη μέση. Θα το διορθώσω και ευχαριστώ.

1 «Μου αρέσει»

το αρχείο του Ηλία Πετρόπουλου το βρησκω στο ιντερνετ?

ο πετρόπουλος δώρισε το αρχείο του στην γεννάδειο βιβλιοθήκη. από όσο ξέρω κάνεις αίτηση και αποκτάς πρόσβαση για ερευνητικούς σκοπούς. μεγάλο μέρος του υπάρχει δημοσιευμένο στα βιβλία του, που γενικά είναι σε κυκλοφορία.

3 «Μου αρέσει»

Όπως λέει ο Νίκος, το Αρχείο του Ηλία Πετρόπουλου είναι στην Αμερικανική Σχολή Κλασικών Σπουδών στην Αθήνα, στη Γεννάδειο Βιβλιοθήκη. Παίρνεις τηλέφωνο για ραντεβού ή στέλνεις μέηλ ώστε να δεις τα τεκμήρια, δεν θυμάμαι ποιο από τα δύο, και κάνεις αίτηση αν θες να σου σκανάρουν κάτι. Ο Πετρόπουλος δεν είχε θέσει περιορισμούς στη χρήση του υλικού από τρίτους αρκεί να αναφέρεται η πηγή, κάτι που γράφει και στο βιβλίο του Ρεμπέτικα Τραγούδια. Πράγματι, μεγάλο μέρος του φωτογραφικού αρχείου του είναι δημοσιευμένο εκεί. Αν ψάχνεις πηγές για φωτογραφίες, αναζήτησε αυτό το βιβλίο του οπωσδήποτε. Αγνόησε τα συνοδευτικά κείμενα ή τους στίχους, είναι συνήθως ξεπερασμένα ή λανθασμένα και σε ορισμένες περιπτώσεις γέννημα φαντασίας με μια δόση κακεντρέχειας.

2 «Μου αρέσει»

ευχαριστω παρα πολυ! το αγορασα το βιβλιο. ισωσ παω να δω στο αρχειο. λετε να αξιζει τον κοπο?

ευχαριστω παρα πολυ!

1 «Μου αρέσει»

Τί περίπου, ή ακριβώς, περιμένεις να βρεις;

1 «Μου αρέσει»

Π.χ.Πρωτότυπα έγγραφα, φωτογραφίες, άλλες πληροφορίες που δεν δημοσιεύθηκαν στο βιβλίο του.

Ε, τότε ψάξε, ίσως βγεί καν΄να λαβράκι. Δεν ήταν δυνατόν να συμπεριλάβει στις επανεκδόσεις όλες τις φωτογραφίες που «παρακράτησε», αλλά και πιθανόν είναι να βρεθεί κάποιο έγγραφο ή οτιδήποτε. Αν καταφέρεις, βέβαια, να πάρεις άδεια αναδίφησης “εν λευκώ”.

1 «Μου αρέσει»

Όταν έγραφα ότι μεγάλο μέρος του φωτογραφικού αρχείου του Πετρόπουλου έχει δημοσιευτεί στο βιβλίο του Ρεμπέτικα Τραγούδια ήμουν σκόπιμα ασαφής γιατί απλούστατα δεν έχω αντιπαραβάλει μία προς μία τις φωτογραφίες του αρχείου με αυτές του βιβλίου για να μπορώ να πω με σιγουριά κάτι παραπάνω. Ωστόσο, αν θες απλά την εντύπωσή μου, όταν είχα επισκεπτεί τη Γεννάδειο πριν κάποια χρόνια και κοιτώντας τις φωτογραφίες του αρχείου, θυμάμαι να εντοπίζω μόνο 2-3 φωτογραφίες που δεν μου “έλεγαν κάτι”. Βέβαια, το ότι αυτές οι 2-3 φωτογραφίες δεν μου θύμιζαν κάτι, δεν λέει τίποτα. Απλώς μπορεί να μη μου εντυπώθηκαν στο νου. Για όλες τις υπόλοιπες ήμουν σίγουρος ότι κάπου τις είχα ξαναδεί, αν όχι στου Πετρόπουλου το βιβλίο που το είχα επίτηδες ξεφυλλίσει ξανά εκείνη την περίοδο κρατώντας αρκετές σημειώσεις για πολλές φωτογραφίες (για προσωπική έρευνα), σίγουρα σε κάποιο άλλο βιβλίο ή στο ίντερνετ. Αυτά τα λέω για να μην περιμένεις να βρεις κανένα κρυμμένο θησαυρό, τουλάχιστον στις φωτογραφίες. Μια βόλτα φυσικά και να πας, αν σε δεχτούν, γιατί είναι συναρπαστικό να βλέπεις από κοντά αυτές τις φωτογραφίες. Αλλά τόσα χρόνια μετά και ύστερα από επισκέψεις τόσων ατόμων δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο βαρβάτο ντοκουμέντο που θα επαναπροσδιορίσει κάτι και που δεν έχει ήδη δημοσιευτεί…

5 «Μου αρέσει»

Τα μπαγλαμαδακια του μπατη, που να βρισκονται τωρα; εχει εντοπιστει κατι; λεν ειχε 17. 1 ειναι στο αρχειο του πετροπουλου, 2 ειχε πανω στο τραπεζι σε εκπομπη του κουναδη για την τετρας, εικαζω θα ηταν απο την οικογενεια του, αλλα;

1 «Μου αρέσει»

Μιας και ακούγεται λίγο υπερβολικό, μήπως σημαίνει ότι είχαν περάσει κατά καιρούς από τα χέρια του 17; Γιατί 17 ταυτόχρονα, από πού κι ως πού; Ούτε συλλέκτης ήταν, ούτε οργανοπώλης, ούτε κάνας λεφτάς.

Και μιας και το 'φερε η κουβέντα, έχετε ακούσει καμιά πληροφορία αν έφτιαχνε κι ο ίδιος; Προσοχή, δε λέω ότι το έχω ακούσει εγώ (μην αρχίσουν οι φήμες!). Αλλά ένας τέτοιος τύπος παλαιινού ρεμπέτη, που μάλιστα στην υπόλοιπη ζωή του ήταν και πολυτεχνίτης και ήταν και ελαφρώς υποκοσμικός, ταιριάζει με το προφίλ εκείνων που στη φυλακή ή εκτός φυλακής σκάλιζαν δικά τους μπαγλαμαδάκια. Και κολλάει και με το ότι, 17 ή όχι, πάντως σίγουρα είχε διάφορα όργανα.

Πέπε, φίλε, εμένα δεν μου φαίνεται υπερβολικό να είχε 17 μπαγλαμαδάκια ο Μπάτης… διότι και ως ενεχυροδανειστής, καταφερτζής και θαμών της Πλατείας Καραϊσκάκη θα γνώριζε από πρώτο χέρι τους εκεί οργανοποιούς (Λαζαρίδης Τσακιριάν και Αγαλακτίδης ήταν σίγουρα πλατεία Καραισκάκη ένα φεγγάρι) οπότε θα τους ήξερε καλά… Ως χοροδιδάσκαλος και δάσκαλος μπαγλαμομπουζουκιών σίγουρα θα μεταπούλαγε. Και ως υπερμερακλής, μπορεί να είχε και τόσους…
Μην ξεχνάμε ότι και ο Γενίτσαρης πχ. είχε μπόλικα όργανα.
Να έφτιαχνε δεν έχω ακούσει, αλλά να επισκεύαζε, σίγουρα κάτι θα έπιαναν τα χέρια του όπως σε όλους τους παλιούς.

3 «Μου αρέσει»

Πάντως στη γνωστή φωτογραφία έξω από το μαγαζί του Μπάτη, μετράω πέντε (5) μπαγλαμάδες μόνο στους μπροστινούς. Λογικά για τη φωτογραφία πήραν όργανα από το μαγαζί του Μπάτη.

2 «Μου αρέσει»

Πιστεύω ότι στην δεύτερη φώτο, ο καθιστός πιτσιρικάς μοιάζει με τον Μουφλουζέλη.
Συμφωνεί κανείς;

1 «Μου αρέσει»

Πράγματι του μοιάζει αρκετά! Πως μπορεί να όμως να ξέρει κανείς αν είναι αυτός.Βεβαια με την ωραία αφήγηση πιο πάνω από το βιβλίο εγώ θα έλεγα πως μάλλον πρόκειται για τον μουφλουζέλησ. Αν σύχναζε στου μπατη και ήταν και σαν ψυχογιός θεωρώ πως οι πιθανότητες είναι αρκετές.