Το δικο μου ατυχημα

Καταρχην Καλησπερα,πολυ καλο το φορουμ κ ολοι μεσα απο τα γεγραμμενα φαινεστε ολοι λογικοι κ γνωστες του θεματος,θα ηθελα μια γνωμη για το δικο μου οργανο που ειχε ατυχημα…ας ξεκινησω λιγο την ιστοριουλα μου…το μπουζουκι μου αγορασμενο επι δραχμων γυρω στις 10 με 15 χιλιαδες γυρω στο 98…αφου αποφασισα να το πιασω για τα καλα στα χερια(αρχαριος εγω) ο κολλητος μου κ δασκαλος μου ειπε οτι εχει σκευρωση μετα το διαπιστωσα κ εγω στην πορεια…σε ερωτηση μου προς αυτον ποσο θα παει να το φτιαξουμε μου ειπε οτι δεν αξιζει να ριξω ευρω,εγω ομως καθοτι συναισθηματικα δεμενος δεν το εβγαζα απο το μυαλο μου κ ειχα παρει αποφαση να το διορθωσω…μεχρι σημερης…που επαθα αυτο…(απο βιασυνη κ αμελεια,επεσε)μετα απο 2ωρο 3ωρο ψαξιμο στο web μεσα απο διαφορα σαιτ κ συμφωνα με το μπατζετ που αναγκαστικα κ μη θα διαθεσω(μια η αλλη-νομιζω-)βλεπω οτι με 190-250ευρω θα κανω δουλεια,δηλαδη…επιδιορθωση η καινουργειο κ κοληση μονος μου το δικο μου κ μετα μονο βιτρινα???κοντα μου εχω τα γιαννενα στα οποια εχει μου ειπαν εναν καλο μαστορα ομως μπορω να το στειλω κ αθηνα αμα χρειαστει αρκει να βγαλω ακρη(στεναχωριεμαι κ για το οργανο κγια τα πεσος αλλα θα τα δωσω γιατι το αγαπαω).μεσα σε ολα ξενερωνω οτι στα καινουργια δεν μου αρεσει σχεδον κανενα σχεδιο…επισης παιζουν κ τα μεταχειρισμενα αλλα παλι σκεφτομαι οτι αμα παρεις μτχ σε αυτα τα λεφτα μηπως να εφτιαχνα-αλλαζα το σκαφος μου???δεν ειναι οτι δεν εμπιστευομαι τον κολλητο μου αλλα θα ηθελα με την βοηθεια σας να το εξαντησω το θεμα.παραθετω φοτο…Help!!!:109:IMAG0060.jpgIMAG0061.jpgIMAG0062.jpgIMAG0063.jpg

Ευχαριστω εκ των προτερων παιδια…

φιλε εχει γινει ζημια…νομιζω οτι χρειαζεσαι εμπειρο μαστορα να στο αναλαβει και να σου προτεινει…το σπασιμο δεν ειναι μονο στη δουγα (τοτε θα ηταν σχετικα ευκολα τα πραγματα) αλλα και στη κολαντζα…και ομολογω μου κανει εντυπωση οπως εχει σπασει…μηπως το ξυλο στο σκαφος εχει ηδη παραδωσει τη ψυχη του εδω και χρονια? ισως χρειαστει να αλλαξεις σκαφος αν θελεις να κρατησεις το οργανο και αυτη η δουλεια νομιζω οτι ειναι ασυμφορη (ειδικα για το κοστος του οργανου σου).
Ας βοηθησει και καποιος πιο εμπειρος απο εμενα…

Προσωπικά θα σου έλεγα οτι δεν αξίζει να το φτιάξεις , μπορείς να το πάς σε έναν μάστορα να το στοκάρει-κολλήσει αλλά μέχρι εκεί
δεν αξίζει να ρίξεις περισσότερα σε ένα τέτοιο όργανακι

Πρώτα απ’ όλα, ξεκούρδισέ το κατεπειγόντως, τώρα!

Εγώ πάλι γιατί έχω την εντύπωση ότι ο μάστορας δε θα τρομάξει ιδιαίτερα από μια τέτοια ζημιά;

Φιλε μου το μπουζουκι αυτο δεν αξιζει ουτε 10 ευρω να δωσεις να το φτιαξεις. Ειναι μαθητικα φτηνα οργανα. Και για να στο στοκαρει και να σου κλεισει κολλησει το σπασιμο θελει τριψιμμο επιδιορθωση της ζημιας και ξανα λουστραρισμα οπερ σημαινει λιγο πολυ 100 ευρωπουλα στο περιπου. Τωρα το οργανο αυτο αμα το παρεις καινουργιο (ο ματσικας τα κατασκευαζει αυτα) κανει ενα 300 αρακι. Μεταχειρισμενο μπορει να το βρεις και με ενα 140αρακι. Οσο γι αυτα που διαβασα παραπανω αστα μην τα σκεφτεσαι καν! Φιλε bourbou Πρωτον σκαφος στο μπουζουκι δεν αλλαζει δεν ειναι καπακι. Τι θα βγαλει το μανικο απο το σκαφος που ειναι κολημενο? Και το μανικι και το σκαφος θα καταστραφουν. Αυτο δεν γινεται με τιποτα. Οποτε εχουμε καινουργιο σκαφος συν καινουργιο μανικο ταστιερα αντε πες την γλυτωνει το καπακι (αφου αρεσει στο φιλο μας η φιγουρα) συν εργασια λουστρα συνολο κανα 500 ισως και παραπανω. Με λιγα λογια αφου θα δωσει τοσα λεφτα δεν παει να παρει ενα καινουργιο αξιοπρεπες οργανο… Τετοιου ειδους οργανα οσο και συναισθηματικη αξια να εχουν τα κραταμε οπως ειναι. Να ταν κανα οργανο παλιο και κατασκευαστη γνωστου να ειχε συλλεκτικη αξια ναι να το κανει αυτο ομως που διαβαζω ειναι σκετη ανοησια

ΥΣ Για να ανοιζει ετσι σαν παξιμαδι η κολλαντζα σημαινει οτι το ξυλο εχει χασει τις ιδιοτητες του εχει ξεραθει-καει που λεμε και εσπασε - εσκασε κατ αυτο τον τροπο αλλιως δεν εξηγειται…

Φίλε μου το μόνο που αξίζει εινε το καπάκι, γιαυτό κράτα το καπάκι με την φιγούρα και κανε ένα καινούριο με αυτό το καπάκι που έχει παλιώσει αρκετά και θα βγει μπουζουκαρα.το κόστος πιστεύω να βγει με σκάφος καρυδιά και ταστιερα έβενο γύρω στα 200 με 300 ευρώ. Ευχαριστώ.Με 15αρη σκάφος.
.Υσ.Αν θέλεις στο φτιάχνω και εγώ χωρίς να θέλω να προσβάλω κανέναν, απλά επιδη το αγαπάς πολύ το όργανο,αν δε βρεις αλλού τόσο φτηνά.

Παιδια καλησπερα…ευχαριστω για τον χρονο σας…,η λυση ηρθε απο τα Γιαννενα…Ντουκας power…ο ανθρωπος απο την στιγμη που μπηκαμε στο μαγαζι εδειξε πολυ σωστος,φιλοξενος κ επαγγελματιας…ειδε το προβλημα,ειδε κ το σκεβρομα κ με 50ε με εκανε μαγκα το ργανο παιζει παλι κανονικα(για μαθητικο)αλλαξε χορδες κ χαμηλωσε κ λιγο τον καβαλαρη…μου ειπε κ τιμη για το σκεβρομα ομως που εξτρα ευρω…ασε που μεχρι να το παρς μου εδωσε ο κολητος το δικο του…οριστε κ φωτο…τωρα ταχω κ 2…IMAG0094.jpgIMAG0093.jpgIMAG0090.jpgIMAG0068.jpgIMAG0066.jpg

1 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα κι από μένα. Το άλλο το μπουζούκι (του κολλητού σου υποθέτω) είναι κι αυτό σε ποιότητα ακριβώς ίδια με το δικό σου και ίσως και πιο χαμηλά μη σου πω! Έχω ακριβώς το ίδιο, είναι το κλασσικό μπουζούκι γραμμής παραγωγής που στο πασάρουν ως μαθητικό -δεν μπορώ να πω βέβαια, την κάνει τη δουλειά του μαθητή, αλλά μέχρι εκεί-. Γι αυτό το λόγο θα σου συνιστούσα να πάρεις ένα πιο καλής ποιότητας και να παραγκωνίσεις και τα δύο.