Τοποθέτηση του Δ. Μυστακίδη για την κατάσταση των Μουσικών

Με πολύ αίμα και πόνο ακόμη και με θανάτους επιτεύχθηκε. Με θυσίες που δεν θα τολμουσαμε πολλοί σήμερα να κάνουμε πιθανόν.

Αλλά αν πάμε εκεί τη συζήτηση ρε παιδιά θα πρέπει να πιάσουμε όλη την σαπίλα…

Να πούμε για τις ξεπουλημενες κυβερνήσεις, για τον Έλληνα τον καναπεδατο που είναι βολεμένος, αλλά να αναφέρουμε και τις ιμιτασιον έως κακιστες αποτυχημένες αντιγραφές του Λούη Τίκα που κόβανε με τσεκούρια τους κάβους των επισκευαζομενων πλοίων στο Πέραμα στο όνομα του συνδικαλισμου πριν 20 χρόνια… (μιλάω τότε που 3-5 εφοπλιστές με σύνολο 500+ στόλο πλοίων ορκίστηκαν να μην ξαναφέρουν πλοίο για επισκευή στην Ελλάδα και χάρη σε αυτά η μικρά Ασία χεστηκε στα ναυπηγεία κοινώς στα φράγκα μέχρι και σημερα, και μιλάμε για τους ΑΝΑΥΤΟΥΣ τους τουρκους)…

Γιατί πρώτα πρέπει να ξεκινήσει το καθάρισμα σε αυτόν τον συνήθως βολεμένο που με εκπροσωπεί εργατικά και μετά να ανεβαίνω…

Είναι μεγάλη η βρώμα… λύση είναι η ψήφος, ο αγώνας, και η ένωση με απλά λόγια γενικά γενικά και πάντα κατά την άποψή μου.

2 «Μου αρέσει»

Παιδιά, χαίρομαι που προς το παρόν έχουμε καταφέρει να κρατήσουμε την πολιτική συζήτηση σε σχετικά χαμηλούς τόνους.

Μια μόνον παρατήρηση: Νομίζω ότι έχουμε αρχίσει να κάνουμε κύκλους εδώ και μερικά μηνύματα (και να λέμε και πράγματα που έχουμε ξαναπεί σε αντίστοιχες συζητήσεις). Οπότε ας προσπαθήσουμε το όποιο νέο μήνυμα να έχει να προσθέσει κάτι στο διάλογο και ακόμα περισσότερο στο αρχικό θέμα που είναι η τοποθέτηση του Δ. Μυστακίδη για την κατάσταση των Μουσικών.

5 «Μου αρέσει»

Γι’αυτό και για άλλους βέβαια λόγους τα μόνα πλοία που έχουνε Ελληνική σημαία είναι τα ακτοπλοϊκά που δεν τα υπολογίζουν.Γιατί οι σοβαροί εφοπλιστές τους έχουνε γραμμένους κανονικά όλους τους πολιτικούς.Και όπως είπες στέλνουμε πλοία για επισκευές στην Τουρκία.

Ναι. Γιατί εγώ, όπως δήλωσα αρχικά, δεν ξέρω ούτε τα της μουσικής στα κέντρα ούτε τα της υγείας. Βλέπω όμως τα διεθνή νούμερα σχετικά με την καταπολέμηση του κόβιντ και συνειδητοποιώ ότι είμαστε, ως χώρα, σε πάρα πολύ καλή θέση σχετικά με όλες τις άλλες χώρες της υφηλίου. Υπεύθυνη γι αυτό, είναι βεβαίως αποκλειστικά η κυβέρνηση που χειρίζεται αυτό το θέμα.

Και κλείνω, γιατί ο Χρήστος έχει δίκιο και το έχουμε βεβαιώσει όλοι μας, κι εγώ πρώτος: Τις πολιτικές μας τοποθετήσεις δεν πρόκειται να μας τις αλλάξει κανείς μέσω διαλόγου άρα, η επανάληψη ήδη ανακοινωθέντων επιχειρημάτων δεν προωθεί το θέμα.

Το σε ποια θέση είμαστε όταν αναφερόμαστε σε νεκρούς με κάνει να νιώθω λίγο περίεργα. Δηλαδή η παρηγοριά σε κάποιον που έχασε τον άνθρωπό του είναι ότι “ναι αλλά έχουμε “μόνο” π.χ. 12000 νεκρούς, κοίτα να δεις τι γίνεται αλλού?”.
Επειδή τα νούμερα τα διαβάζει ή τα “φτιάχνει” κάποιος όπως θέλει ας δούμε τι γίνεται αναλογικά με τον πληθυσμό που είναι και η πραγματική εικόνα.
“Είναι χαρακτηριστικό ότι η χώρα μας είχε χθες 323 κρούσματα ανά ένα εκατομμύριο πληθυσμού, όταν στην Μ. Βρετανία είχε 86, η Ισπανία 130, το Βέλγιο 272 και μόνο η Ιταλία (382) κι η Γαλλία (447) έχουν αριθμούς σχετικά μεγαλύτερους από την χώρα μας. Επίσης, πλέον, η χώρα μας είχε το τελευταίο 24ωρο πέντε θανάτους ανά 1.000.000 κατοίκους όταν στο Βέλγιο και την Μ. Βρετανία (όπου υπήρχε κι η επικίνδυνη μετάλλαξη) έχουν περιορισθεί στους δύο με το ίδιο πληθυσμιακό δείγμα. Η Ελλάδα έχει την ίδια θνησιμότητα με την Ισπανία, την Γαλλία και μόνο η Ιταλία υπάρχει σχετικά μεγαλύτερος αριθμός ατόμων που χάνουν τη ζωή τους.”
Πηγή: Κι όμως η Ελλάδα έχει αναλογικά τετραπλάσια κρούσματα από τη Μ. Βρετανία - ΤΑ ΝΕΑ

Πάνω σε αυτό, αν υπάρχουν χώρες που τα πήγαν καλύτερα, τότε πρέπει να κατηγορήσουμε την κυβέρνηση που δεν έκανε αυτά που έπρεπε για να πάμε και εμείς καλύτερα και όχι να της πούμε μπράβο. Και εδώ δικαιολογίες δεν χωράνε, ειδικά αν σκεφτείς ότι υπάρχουν θάνατοι που θα μπορούσαν να έχουν αποφευχθεί με ενίσχυση των δομών υγείας όπως είχαν ζητήσει γιατροί και νοσηλευτές. Το θέμα Νίκο είναι και πάλι που βάζεις τον πήχη.
(Χώρια ότι ο κόσμος στην συντριπτική του πλειοψηφία πειθάρχησε και αυτή ήταν η μεγάλη του συμβολή).

3 «Μου αρέσει»

Αυτό μόνο σε φιλοκυβερνητικά ΜΜΕ της λίστας Πέτσα θα μπορούσε να γραφτεί, ας είμαστε προσεκτικοί στις πληροφορίες μας όπως κάνουμε και με τα στοιχεία των ρεμπέτικων που ορθώς τα ξεψαχνίζουμε.

Όσο για το θέμα μας, οι περισσότεροι μουσικοί πήραν το πρώτο επίδομα 6 μήνες από την αρχή της πανδημίας και της απότομης και απροειδοποίητης ανεργίας τους, και μονίμως με 2 μήνες καθυστέρηση και αβεβαιότητα μέχρι την τελευταία στιγμή. Τώρα που ανοίγει η αγορά στην κορύφωση του κύματος μόνο και μόνο για τον τουρισμό, αφήνονται χωρίς καμιά ενίσχυση τα μαγαζιά να κλείσουν και οι εργαζόμενοι χωρίς αντικείμενο εργασίας. Και όλα αυτά με μια αντιεπιστημονική προπαγάνδα του κατηχητικού περί “επικίνδυνης” μουσικής.
Ό,τι έχει κερδηθεί μέχρι στιγμής (επιδόματα, ενισχύσεις, παρατάσεις) έχουν γίνει από τα σωματεία των καλλιτεχνών (ΠΜΣ, ΣΕΗ, ΠΟΘΑ, Βορείου Ελλάδος, κλπ). Και γι’αυτό συνεχίζουμε όσο αντέχουμε και παραπέρα, ενισχύοντας τις κινητοποιήσεις αλλά και την Επιτροπή Αλληλεγγύης (ταμείο αλληλοβοήθειας του ΠΜΣ).

6 «Μου αρέσει»

Δεν υπάρχει άλλος τρόπος αντιμετώπισης μιας πανδημίας ή ενός πολέμου, Λουκά, και το ξέρεις. Και ο στρατηγός που σχεδιάζει μίαν επιχείρηση, τη λύση με τους λιγότερους δικούς του νεκρούς θα επιλέξει, αλλά σε επίπεδο μάνας δεν πρέπει να φτάσει, θα χάσει τον πόλεμο αν το κάνει.

Στην κατηγορία Β (από Α, Β, Γ) βλέπω να είμαστε, μαζί με Γερμανία, Δανία, Σουηδία, Φινλανδία, Αγγλία κλπ. Στην Α δεν είναι καμμία ευρωπαϊκή χώρα, στη Γ είναι Αυστρία, Βέλγιο, Γαλλία, Ολλανδία, Ισπανία και άλλες πολλές.

Νίκο κάνεις αυθαίρετους παραλληλισμούς, που δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα. Καμιά πανδημία δεν είναι πόλεμος. Αυτοί είναι παραλληλισμοί που επιδιώκουν να υποβαθμίσουν το πόσο απροετοίμαστο ήταν το κράτος για την αντιμετώπιση μιας τέτοιας πιθανότητας, και επίσης να δικαιολογήσει αποφάσεις που πάρθηκαν στα μέτρα του “πολέμου” γενικότερα για ένα σωρό άλλα θέματα. (Βλ. εργασιακά).
Μην φτάνουμε να παραλληλίζουμε το '40 ή την κατοχή που υπήρχε πραγματικά πόλεμος, με την παλινωδία για τις μάσκες που έγιναν απαραίτητες όταν ο κουμπάρος άνοιξε εργοστάσιο στην Λάρισα και ένα σωρό άλλες ατασθαλίες.
Δεν είναι δυνατόν να αλλάζουμε την σημασία των λέξεων επειδή βολεύει το σημερινό αφήγημα, και την δικαιολόγηση του θανάτου συνανθρώπων μας. Και βολεύει ένα πράγμα Νίκο αυτός ο παραλληλισμός. Την τρομοκράτηση του κόσμου.
Ειδικά αν σκεφτείς ότι αυτός ο “πόλεμος” μέχρι να βρεθεί το εμβόλιο -α, αντιμετωπιζόταν με το να πλένεις τα χέρια σου και να φοράς μάσκα.
Μην γελοιοποιούμε τα θύματα των πραγματικών πολέμων και ας σεβαστούμε το τι έχει περάσει η χώρα μας στην νεώτερη ιστορία. Είναι ύβρις στους χιλιάδες νεκρούς μας.

2 «Μου αρέσει»

Πώς θα μπορούσε οποιαδήποτε κυβέρνηση, Λουκά, να προβλέψει τί ακριβώς θα συμβεί; Πόσα χρόνια χρειάζονται για να διπλασιαστεί το προσωπικό των νοσοκομείων;

Τα λόγια είναι πολύ εύκολα, ειδικά όταν κάποιος έχει εξασκηθεί επί δεκαετίες μόνο στο να λέει όχι.

Σταματάω, δεν έχει νόημα η αντιπαράθεση και αν δεν τη σταματήσουμε εμείς δεν θα σταματήσει ποτέ.

Όλο λες να σταματήσεις την αντιπαράθεση και όλο βάζεις παράλογα επιχειρήματα - ερωτήματα. Κανείς δεν μίλησε για διπλασιασμό. Για κάλυψη των αναγκών - ελλείψεων, μίλαγαν και μιλάνε αυτοί που είναι μπροστά και αντιμετωπίζουν την πανδημία, μετρώντας θύματα ανάμεσά τους, και αυτό μπορούσε να γίνει αμέσως.
Συμφωνούμε Νίκο, όντως τα λόγια είναι πολύ εύκολα, όπως επίσης και φτωχά όταν προσπαθούν να καλύψουν τον βασιλιά που είναι γυμνός. Αλλά έκαστος εφ’ ω ετάχθη.
Όντως δεν έχει νόημα η αντιπαράθεση, γι αυτό επιφυλάσσομαι να “αρπαχτούμε” από κοντά με ένα κρασί στην επόμενη μάζωξη. Και σου υπόσχομαι ότι δεν θα πω όχι σε αυτό Νίκο.
Υ.Γ. Τι δεκαετίες λες Νίκο? Εγώ το 67 και εσύ το 68 αν δεν κάνω λάθος έτσι? :wink: :smile:

3 «Μου αρέσει»

Όπου και θα τα πούμε δια μακρών! :smiley:

1 «Μου αρέσει»

Εντός θέματοςκαι πάλι:
Μαγαζιά δεν υπάρχουν, αλλά δεν επιτρέπεται σοτυς μουσικούς να δουλεύουν ούτε στον δρόμο.

2 «Μου αρέσει»

Ο Ανεξαρτητος δηλαδη ειναι αυτος που ψηφιζει οτι του προσφερεται απο το κοινοβουλιο? Ή θεωρει οτι δεν υπαρχει κατι καλυτερο και προσαρμοζεται με την κυβερνητικη γραμμη, ακομα και αν δε συμφωνει? Το να δοθει μια λυση σε κυβερνηση δεν ειναι το αντιβαρο του να κανεις κριτικη σ’αυτη. Δηλαδη αν εγω θεωρω οτι η κυβερνηση διαχειριζεται αντιλαικα το φαινομενο του κορονοιου με αυστηροτητα που δεν υφισταται σε αλλη ευρωπαικη χωρα και με μετρα για διαπαιδαγωγηση οπως τα SMS ή και τη μηδενικη υποστηριξη στον πολιτισμο, θα πρεπει να ειμαι ετοιμος να προτεινω καινουργια κυβερνηση? Παρ’ολ’αυτα να απαντησω. Δεν υπαρχει κομμα που να μπορει να αλλαξει την κατασταση. Ο Μητσοτακης ειναι φιλος των εκτος Ελλαδος δυναμεων, ανθρωπος τους και με ανταλλαγμα το περαιτερω ξεπουλημα, απο κει που το αφησε ο Συριζα, θα παρει μερικα λεφτα να συντηρησει την παραγκα μας. Παρ’ολ’αυτα υπαρχει αναγκη για αντιδραση γιατι η κυβερνηση πεφτει συνεχως στα ορια του οφσαιντ με την αντισυνταγματικοτητα και δεν ειδαμε λιγα. Τουλαχιστον ο τσιπρας τα εκανε με λιγοτερο ξυλο και αναθεσεις( για το δευτερο δεν ειμαι σιγουρος). Νομιζω ειμαστε στο ελεος των ευρωπαιων και των πιονιων τους. Επισης τελικα, οσον αφορα την διαχειριση του κορονοιου, νομιζω στα πιο πολλα κρατη τα ιδια πραγματα εγιναν. Φανηκε καθαρα οτι δεν υποστηριζεται εμπρακτα το μοντελο των δημοσιων νοσοκομειων και οι ανισοτητα του ιου, ταξικα, ειναι εκκωφαντικη. Ειναι ιος των φτωχων. Η Ελλαδα εχανε το 20% (ενα πολυ μικρο ποσοστο συμφωνα με την ειδικο που το ανακοινωσε) των ασθενων, εκτος μεθ. Δηλαδη ενας στους 5 πεθανε στην αναμονη με τρυπημενο λαιμο και ουρολοιμωξη… Με εναν πολλαπλασιασμο βλεπουμε τι γινεται.

4 «Μου αρέσει»

Έχει αποδειχθεί σ’ αυτό το χώρο ότι τέτοιου είδους συζητήσεις μέσω πληκτρολογίου δεν προσφέρονται για προώθηση ιδεών.

1 «Μου αρέσει»

επισεις οτι οι περισσοτεροι μουσικοι δεν ειναι γραμμενοι σε συλλογους σωματεια και δεν τους ενδιαφερει και τοσο διοτι κανουν απο χρονια και αλλη δουλεια ως πρωτη. για να λεμε αληθειες…

Αν είναι ενεργοί στο σωματείο της πρώτης δουλειάς, θα τους ενδιαφέρουν οι συνθήκες και της δεύτερης…

1 «Μου αρέσει»

Δεν έχω διαβάσει ολόκληρη την συζήτηση κάποιες απαντήσεις μου έδωσαν το γενικό κλίμα πάντως.
Θα ήθελα να δω κάτι, Πόσοι από τους μουσικούς ή τους ανθρώπους που γράφουν εδώ και παραπονούνται - δίκαια μιας και η κατάσταση είναι δύσκολη- έχουν σπεύσει να κάνουν το εμβόλιο ;

Προσωπικά το έκανα και πιστεύω ότι όλοι μας θα έπρεπε να το κάνουμε το συντομότερο δυνατόν. Αλλά μετά θα ζητάς πιστοποιητικά και από πελάτες; Είναι άλλο η ενίσχυση/υποστήριξη του εμβολιασμού και άλλο η υποχρεωτικότητά του (μέχρι και αντίθετα κάποιες φορές).
Για να μην μπαίνουμε όμως σε ανταγωνισμό μεταξύ μας, το θέμα πέρα από το ότι δεν ξεκινάνε οι δουλειές για υγειονομικούς λόγους, είναι κυρίως μέχρι να ξεκινήσουν τουλάχιστον να μην πεθαίνουν οι εργαζόμενοι από την πείνα.

4 «Μου αρέσει»

Τι σημαίνει έσπευσαν? Δεν πάει σύμφωνα με την ηλικία και την σειρά? Εκτός και αναφέρεσαι σε άνω των σαράντα ή πενήντα που λογικά αν δεν το έχουν κάνει ήδη τώρα θα είναι η σειρά τους.

2 «Μου αρέσει»