Τοποθέτηση του Δ. Μυστακίδη για την κατάσταση των Μουσικών

Όσες φορές και να την επαναλάβεις Νίκο μου, απάντηση δεν θα πάρεις, γιατί θα καταλήξουμε να παίζουμε την κολοκυθιά, και στο τέλος θα κάνει η μάνα. Και θα καταλήξουμε σε αυτό γιατί η ερώτηση αυτή είναι λάθος.
Το πρόβλημα δεν είναι αν υπάρχει καλύτερη κυβέρνηση ή όχι. Αυτό ο καθένας μας σε κάποιο βαθμό το έχει λύσει σύμφωνα με την γνώμη του ή την ιδεολογία του.
Το ουσιαστικό θέμα είναι ότι αυτή την στιγμή που μιλάμε έχεις μια κυβέρνηση η οποία λέει ψέματα. Με ποιο πρόσφατο παράδειγμα τις δηλώσεις του Χαρδαλιά για τις έρευνες σχετικά με την μουσική. (Χωρίς βέβαια να είναι το μοναδικό ψέμα που έχει ειπωθεί από κυβερνητικά στελέχη). Με αυτά τα ψεύτικα επιχειρήματα ένας ολόκληρος κλάδος επαγγελματιών έχει καταδικαστεί στην ανεργία και αντιμετωπίζεται ως “εχθρός που πρέπει να υποταχθεί” σύμφωνα με τον Δ. Μυστακίδη.
Αν σε αυτό, η τοποθέτηση η δικιά σου είναι:

Τότε μήπως έχεις βάλει πολύ χαμηλά τον πήχη?

2 «Μου αρέσει»

Ωραία, διώχνουμε λοιπόν την ψεύτρα (συμφωνώ!!) κυβέρνηση. Αλλά κάποια άλλη πρέπει να ανέβει να κυβερνήσει στη θέση αυτής που διώξαμε, αν τα καταφέρουμε να τη διώξουμε. Τότε ακριβώς πέφτει το ερώτημα που σου έθεσα. Τί απαντάς; Αν φύγει η ΝΔ, θα πρέπει να κυβερνήσει ο Σύριζα, ή έχεις εσύ άλλη πρόταση, υπό τις δεδομένες πολιτικές συνθήκες; Ας την ακούσω, αν έχεις. Τον πήχη δεν μπορείς παρά να τον βάλεις τόσο ψηλά ή χαμηλά, όσο επιτρέπουν οι πολιτικές συνθήκες της συγκεκριμένης συγκυρίας.

Δηλαδή καταλήγετε στην λύση ότι η ΝΔ, στην παρούσα δυσμενή συγκυρία είναι φαινομενικά το καλύτερο, ξεχνώντας οτι επί 40 χρόνια αυτό το εναλλάξ μας έφαγε; Και λόγω της δυσμενούς κατάστασης, σαν να λέμε, τι καλύτερο ψάχνεις κι εσύ βρε ‘‘τάδε’’, αφού τα ξέρεις.

Δεν ξέρω αλλά κάτι τέτοια μου θυμίζουν που στην Ιστορία λέγαμε ότι το τότε νεοϊδρυθέν Ελληνικό κράτος μαστιζόταν από τις πελατειακές σχέσεις μεταξύ πολιτικής ελίτ και συγκεκριμένων κοινωνικών στρωμάτων από τη μια και 2ον από την πολιτική διαφθορά.

Από τότε…τι 'χες Γιάννη τι 'χα πάντα…

2 «Μου αρέσει»

Ναι. John88, τί εναλλακτική πρόταση έχεις εσύ;

Το πρόβλημα δεν θα λυθεί από την ατομική (και υποκειμενική) πρόταση του καθενός.

Να μάθουν οι νέες γενιές από την ιστορία και τα λάθη των προηγούμενων γενεών.

Βεβαίως και μόνο από την ατομική (έστω και υποκειμενική) πρόταση του καθενός θα λυθεί το θέμα, υπό το ισχύον σύνταγμα, κατά τις επόμενες εκλογές, οποτεδήποτε αυτές έρθουν. Το σύνταγμά μας δεν προβλέπει άλλον δρόμο. Μήπως εσύ (ή κάποιος άλλος) έχεις άλλο δρόμο να προτείνεις;

1 «Μου αρέσει»

Ε καλά έτσι δεν βγαίνει άκρη.

Προφάνως, η ατομική πρόταση του καθενός για να φτάσει στο στάδιο των εκλογών πρέπει να έχει την ανάλογη στήριξη του λαού.
Οπότε ξαναλέμε: το αν αυτή η πρόταση θα είναι καλή ή κακή εν τέλει για τη χώρα, εξαρτάται από το

1 «Μου αρέσει»

Ο λαός, είναι ο καθένας μας. Όμως αν δεν μάθουν οι νέες γενιές (που μέχρι σήμερα δεν έμαθαν, ώστε να αλλάξουν το σύνταγμα), τότε τί θα κάνουμε, επανάσταση; Εγώ όχι, έχω οικογένεια και με χρειάζεται. Και αν είναι να αλλάξει το σύνταγμα μέσω επανάστασης, όπως καταλαβαίνεις κάποιες γενιές θα πεινάσουν, πριν ξαναφτάσουμε στο σημείο να είμαστε πλέον καλύτερα από πρίν.

1 «Μου αρέσει»

Κατά τη γνώμη μου το αν υπάρχει καλύτερη πρόταση δεν απαντά στην κριτική για την παρούσα κυβέρνηση. Ζούμε σ’ ένα καθεστώς που δεν προβλέπει μόνο εκλογές αλλά και άλλες δημοκρατικές διαδικασίες, όπως είναι η κριτική και η δημόσια έκφραση γνώμης.

5 «Μου αρέσει»

Αυτό θεωρώ ισχύει στις άλλες χώρες, στην Αγγλία αναφέρθηκε ότι πολιτικός καταχράστηκε 1.000 λίρες και με συνοπτικές διαδικασίες παραιτήθηκε κ.τ.λ.

Πως θα υπολογίσουμε την δημόσια έκφραση και την κριτική σαν όπλο όταν όλα τα πολιτικά στελέχη της πρώτης γραμμής έχουν αποδεδειγμενα οικονομικά (και όχι μονο) σκάνδαλα για τα οποία δεν θα λογοδοτήσουν ποτέ.

Να το πω πολύ απλά. Ο πολιτικός που έχει βολέψει συγγενείς σε θέσεις που δεν προβλέπονται, που έχει καταχραστει προγράμματα και κονδύλια στην Ελλάδα έχει το ρητό " Έλα ρε μλκα για 2 μέρες θα με γράφουν στο τουιτερ και μετά θα ασχοληθούν με κάτι αλλο".

Η κατάσταση έχει φτάσει σε άλλο επίπεδο, σε όλες τις χώρες οι πολιτικοί τρώνε και κλέβουν λίγο πολύ, στην Ελλάδα βγαίνουν στο λένε στην μούρη σου και συνεχίζουν από θέση εξουσίας.

Τέλος με στεναχώρια να πω, πως κατανοώ πλήρως τον Νίκο όταν ρωτάει “έχεις κάποιον καλύτερο?”

Φυσικά και είναι επικίνδυνη η κυβέρνηση που έχουμε τώρα αλλά όταν ξέρεις ότι εμείς σαν λαός είμαστε πιο επικίνδυνοι αφού αν αύριο το πρωί επιλέγαμε κυβέρνηση θα βάζαμε το Σύριζα και μεθαύριο ξανά την ΝΔ, απογοητευεσαι περισσότερο.

Αποφεύγω τα πολιτικά γιατί με παρεξηγούν είτε ως ακροδεξιο είτε ως αριστερό ενίοτε και αναρχικό και φυσικά δεν ανήκω πουθενά, αλλά όταν γνωρίζω ανθρώπους μεγάλης ηλικίας με γνώση και εμπειρία, ζητάω την άποψη τους, ζητάω να μου προτείνουν μια πολιτική συμπεριφορά και πάντα η απάντηση τους είναι η οι σηκωμενοι ώμοι η το “σκέψου και όποιον θεωρήσεις τον λιγότερο επικίνδυνο δώσε του μια ευκαιρία”…

Πονεμένο ζήτημα και εύφλεκτο.

Για να μην ξανάρθουν οι “άλλοι” οι ανίκανοι,(εν τέλει ήταν;),αφήνουμε τους τωρινούς να αλωνίζουν, κάνοντας ότι θέλουν , όπως το θέλουν, παρακάμπτοντας πολλές φορές και τους μέχρι στιγμής ισχύοντες νόμους. Αυτή η διαπίστωση γίνεται ανεκτή (δεν αναφέρομαι στον πολύ καλό μου φίλο Ν.Πολίτη ),από μεγάλη μερίδα κόσμου. Γιατί άραγε; Είναι για την λογική μου “κάπως”…

4 «Μου αρέσει»

Οι επιδημιολόγοι και οι γιατροί τα λένε από την αρχή, αλλά ποιος τους ακούει. Ενίσχυση του ΕΣΥ, λοκντάουν με επιδόματα, χρήση μάσκας (επιδοτούμενη), άφθονα τεστ και ιχνηλάτηση, εμβολιασμός, κλπ.
Νεοφιλελέ και ακροδεξιές ιδεοληψίες τύπου νυχτερινή απαγόρευση κυκλοφορίας, καταστολή, απαγόρευση μουσικής, δωροδοκία ΜΜΕ, ενίσχυση ιδιωτικής υγείας αντί επίταξης, εκμετάλλευση της κατάστασης για ψήφιση νομοσχεδίων κλπ, είναι αστήριχτα επιστημονικά και καταστροφικά για την κοινωνία.
Όσοι για κάποιο λόγο απογοητεύτηκαν από την προσωπική πορεία τους, ας μην προσπαθούν να κόβουν τα φτερά των ανθρώπων που συνεχίζουν να αγωνίζονται. Ό,τι κάνουμε έχει αποτέλεσμα και συνεχίζουμε.

7 «Μου αρέσει»

Εγώ να δείς! Και δεν είμαι δεξιός, όλοι το ξέρουν ότι είμαι σοσιαλδημοκράτης, γράφτηκα στο ΠΑΣΟΚ 5 του Σεπτέμβρη και διορίστηκα κομματικός αντιπρόσωπος στις εκλογές του ΄74, αλλά δεν ζώ στα σύννεφα. Όταν ο Ανδρέας έδιωξε (πρό ΄81) τη Δημοκρατική Άμυνα απ’ το κόμμα, αυτοδιαγράφηκα και έκτοτε παραμένω ανεξάρτητος.

1 «Μου αρέσει»

Όχι Νίκο μου, τον πήχη τον βάζεις τόσο ψηλά ή χαμηλά όσο σου επιτρέπει η δική σου συνείδηση και αξιοπρέπεια. Δεν μπορείς να δέχεσαι ως κάτι φυσιολογικό το ψέμα και την υποκρισία επειδή η απάντηση είναι “μα αφού δεν υπάρχει τίποτα άλλο”.
Δεν θα ξεχάσουμε τον ανθρωπισμό μας, επειδή η συγκυρία είναι αυτή που είναι.
Σου το έχω πει ξανά. Δεν θα μπω στην λογική καλύτερος - χειρότερος γιατί δεν είναι η σωστή. Η θέση μου και σε σένα και στους περισσότερους εδώ είναι γνωστή. Για μένα πρέπει να αντιδράς και να παλεύεις ενάντια σε ότι θεωρείς ότι είναι άδικο.

Πάνο, αυτά είναι παραμύθια. Η Αγγλία συγκλονίστηκε από σκάνδαλα ειδικά επί Τζόνσον και δεν κουνήθηκε φύλο. Στην Γερμανία το ίδιο π.χ. Φολκςβάγκεν. Αυτά που μαθαίνουμε και φέρνεις ως παράδειγμα είναι αντίστοιχα με εγχώρια δευτεροκλασάτα στελέχη που δεν τρέχει κάστανο αν καούν.

Και ένα τελευταίο παράδειγμα:

Υ.Γ. Αν αυτό κάθεται καλά σε κάποιον, τότε το πρόβλημα δεν είναι οι συνθήκες ή η κατάσταση, αλλά ο ίδιος.

2 «Μου αρέσει»

Αυτό που λες και λέει ο Νίκος πιο πάνω έχει να κάνει με υπεράσπιση δικαιωμάτων και αγώνα. Δεν διαφωνεί θεωρώ κανένας άνθρωπος σε αυτά τα 2. Είναι σαν να συζητάς αν ο φασισμός είναι κακός, δεν το συζητάς καν, αν δεν το έχει ο άλλος δεδομένο κάτι πάει λάθος.

Ο αγώνας όμως και η υπεράσπιση δεν έχει χρώμα δεν έχει κόμμα δεν έχει “ομαδες” πρέπει να έχει ΜΟΝΟ ανθρώπους.

Άλλη η συζήτηση περί αγώνα και περί καναπέ και αδιαφορίας και άλλη η συζήτηση αν η κυβέρνηση είναι άχρηστη και αν υπάρχει αντικαταστατης άξιος.

Άλλη η απογοήτευση από τους κυβερνώντες και Άλλη η απογοήτευση από την προσωπική προσπάθεια υπεράσπισης του γενικού καλού.

Η δική μου συνείδηση και αξιοπρέπεια, Λουκά μου, δεν μου επιτρέπει να γεννήσω κυβερνήσεις της αποδοχής μου. Είμαι αναγκασμένος να επιλέξω από τις προσφερόμενες.

Κι όμως εκεί είναι το λάθος που οδηγεί και στην επανάπαυση. Ο αγώνας για να είσαι άνθρωπος δεν έχει να κάνει με την κυβέρνηση που έχεις. Γι αυτό λέω εξ αρχής ότι το ερώτημα που έθεσε ο Νίκος είναι λάθος. Όταν έχεις μπροστά σου κάτι άδικο η απάντηση δεν είναι “μα αυτή την κυβέρνηση έχουμε”. Αλλά η αντίδραση και η καταδίκη. Και στο φινάλε όταν το άδικο εκπορεύεται από την κυβέρνηση που έχουμε τώρα, ενάντια σε αυτή θα πας. Δεν θα δώσεις συγχωροχάρτι.

επειδη εχω κανει εφορευτικη επιτροπη σε εκλογες, υπαρχουν περιπου 25 με 30 κομματα που διεκδικουν την ψηφο μας. οποτε οι δικαιολογιες τυπου… και ποιον να ψηφισεις… η εχεις να προτεινεις καποιον καλυτερο… για μενα ειναι απλως γελοιες. εγω προτεινω 3 βασικα πραγματα. 1ον. ψηφιζουμε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ στις εκλογες. 2ον. δεν ψηφιζουμε ποτε καποιο απο τα 4 κομματα που μπαστακωθηκαν στη βουλη τα τελευταια 40 χρονια. 3ον και βασικον. διαλεγουμε ενα απο τα υπολοιπα κομματα και ριχνουμε μια εγκυρη ψηφο. ετσι κυριοι, εχουμε μια ελπιδα να αλλαξει κατι. διοτι οπως ειπε και ενας παλιος σοφος…

Το θέμα για μένα είναι η υπεράσπιση της κυβέρνησης, σε ένα θέμα, (από τα πολλά), που είναι “λάθος”.
Αν και η λέξη “λάθος” δεν περιγράφει την πραγματικότητα. Λάθος είναι να πάρεις άλλο νούμερο στο τηλέφωνο, ή να κατέβεις σε άλλη στάση. Όχι το να φέρεσαι σε έναν ολόκληρο κλάδο εργαζομένων λες και δεν υπάρχουν ή δεν έχουν σημασία.
Σε αυτή την περίπτωση οτιδήποτε άλλο πέρα της καταδίκης ακούγεται ως υποστήριξη.

2 «Μου αρέσει»

Το 8ωρο, η κοινωνική ασφάλιση, η πρόνοια κλπ δεν ήρθαν επειδή οι εργάτες διάλεγαν το μικρότερο κόμμα ή το μικρότερο κακό. Και ούτε έτσι πρόκειται να τα υπερασπιστούν επιτυχώς.

4 «Μου αρέσει»