Τοποθέτηση τάστων

Καλησπέρα σε όλους.
Εχω κάποιες ερωτήσεις στο θεμα των ταστών.
Τα τάστα που έχω έχουν πάχος (εκεί που μπαίνουν στο ξύλο) 0,5 mm περίπου (είναι για μπαγλαμά)
και δεν βρήκα πριόνι που να είναι τόσο λεπτό. Υπάρχει πριόνι για τέτοιο πάχος ή εγώ έχω οτι νάνε τάστα;
Βάζουμε κάποια κόλλα οταν βάζουμε τα τάστα?
Σας ευχαριστώ πολύ.

Εγώ χρησιμοποιώ ένα μικρό πάμφθηνο σιδεροπρίονο 20 cm περίπου που το βρίσκεις παντού στα 2-3 ευρώ. Τα τάστα μπαίνουν σφηνωτά χωρίς κόλλα.

καταλάβα, άρα φταίνε τα τάστα που έχω γιατί με σιδεροπρίονο που έκανα, έκοβαν βολτες στο αυλάκι. :78:
ευχαριστώ πολύ

α, αλλη μια ερώτηση
ποιό ειναι καλύτερο
να βάλω τα ταστα πριν κολλήσω την ταστιέρα ή μετά;

πριονακι παρε μια σεγατσα καλη ομως , και να μπαινει σφηνωτα το ταστο παρε 4,50 αρια η 5αρια ,επισεις βαρα τα καλυτερα πριν κολλησεις την ταστιερα αν σου βγαινει κανενα χρησιμοποιησε λιγο logo

Ευχαριστώ,
στη Κομοτηνή απο που αγοράζεις ταστα;
κ’εγώ απο κει είμαι, αμα υπάρχει να παρω απο κει.

Τα τάστα μπαίνουν μετά το κόλλημα της ταστιέρας,για να μπορούμε να ελέγχουμε την κλίση του μπράτσου,από το σφήνωμα των τάστων.Οι παλιοί οργανοποιοί,έφτιαχναν μόνοι τους το πριόνι των τάστων.Έπαιρναν μια σέγα και στον τροχό,“έτρωγαν” το τσαπράζι της,βάθαιναν ανα 3-4 δόντια,με λίμα,γαι να μπορεί να κόβει,και έκαναν και δύο τρύπες πάνω στην σέγα όπου προσάρμοζαν με βίδες,μία λεπτή βεργα, όπου την ρύθμιζαν,ανάλογα με το βάθος κοπής που θα έκαναν.Όσο για το κτύπημα των τάστων πάνω στο όργανο μην φοβηθείς το κτύπημα, αρκεί αυτό να γίνει στην αγκαλιά σου και όχι πάνω σε κάποιο πάγκο.Την στάση και την βολή θα την βρείς μόνος σου.Καλή ευκολία.

Βρε Κώστα, μια και μπήκες στον κόπο να διορθώνεις κάποια κακώς κείμενα, δεν διορθώνεις και στην επικεφαλίδα αυτού του θέματος τον τόνο; Καρφί στο μάτι μου μπαίνει…

Πάντως, οι καθυστερήσεις, καθυστερήσεις!

Halil αν εισαι απο κομοτηνη , τοτε ας κανονισουμε κανενα καφέ ή καμια συνεδρία και να σε βοηθίσω με τα τάστα

Να συμπληρώσω και εγώ με τη σειρά μου.

Πράγματι είναι δύσκολο να βρείς λεπτό πριόνι που το πάχος του αυλακιού που δημιουργεί να είναι μικρότερο του πάχους του τάστου (για να μπεί σφηνωτά στη σχισμή).

Μια ιδέα αναφέρθηκε προηγουμένως ότι δηλαδή μπορούμε να διαμορφώσουμε το σιγατσάκι που αγοράσαμε στα δικά μας μέτρα λιμάροντάς το καταργώντας το τσαπράζι.

Παρόλα αυτά, ακόμα και αν υποθέσουμε ότι έχουμε βρεί πριονάκι πάρα πολύ λεπτό λεπτότερο του πάχους του τάστου, θα πρέπει πρώτα να σημαδέψουμε τη χαρακιά με ένα σημαδευτήρι, να κάνουμε μια αυλακιά και μετά να συνεχίσουμε με το πριονάκι, στο οποίο μπορούμε να προσαρμόσουμε μια λάμα η οποία να τερματίζει την χαρακιά σε επιθυμητό βάθος (ακολουθούν δύο φωτογραφίες).

Αν παρόλα αυτά η αυλακιά γίνει φαρδύτερη του τάστου(όπως στην περίπτωση που θα αλλάξουμε τάστα), τότε μπορούμε να χαράξουμε το μέρος του τάστου που μπαίνει στην χαρακιά με εγκάρσιες χαρακιές, δημιουργώντας ένα είδος σαν τσαπράζι, για να μπεί σφηνωτά.

Καλή επιτυχία

Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας.
Σε αυτήν εδώ τη σελίδα http://mysite.verizon.net/nostberg/chapter12/step6.htm
λέει ότι βάζουμε γομαλάκα στο αυλάκι και μετά το τάστο.
Καταλαβαίνω το λόγο που θέλουμε να μπούν σφινωτά τα τάστα στη ταστιέρα, αλλά είναι απαγορευτικό να βάλουμε κάποιο υλικό για να μην εχουμε καθόλου κενά κάτω ή καπου αλλου απο τα τάστα;
Γι’αυτούς που μαθαίνουν τώρα (σαν κ’εμένα) : http://mysite.verizon.net/nostberg/
εδώ λέει τη διαδικασία κατασκευής κλασικής κιθάρας, ίσως σας βοηθήσει.

ΜΠΟΡΕΙΤΕ ,ΕΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΠΙΟ ΣΦΥΝΩΤΑ ΤΑ ΤΑΣΤΑ ,ΝΑ ΤΑ ΧΤΥΠΗΣΕΤΕ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ( ΕΝΝΟΩ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΟΥΝΣ ΣΤΗΝ ΤΑΣΤΙΕΡΑ) ΜΕ ΕΝΑ ΜΑΧΑΙΡΑΚΙ ΚΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΤΕ ΔΟΝΤΑΚΙΑ . ΕΤΣΙ ΕΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΓΑΛΑ ΛΟΥΚΙΑ ΣΤΗΝ ΤΑΣΤΙΕΡΑ ΚΑΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΝΟΥΜΕΡΟ ΤΑΣΤΑ ΣΦΥΝΩΝΟΥΝ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ

παιδια επειδη θελω και εγω να αλλαξω ταστα στο μπουζουκι μου,ειναι ευκολο;μπορω να παω σε καποιο μαγαζι π.χ νακας και να ζητησω ταστα για μπουζουκι;περιπου τι τιμες παιζουν;

Καλύτερα φίλε να το πας στον κατασκευαστή του. Ο Νάκας δεν νομίζω να ασχολείτε με τάστα. Και αν δεν “έχει” κατασκευαστή το μπουζούκι σου ρίξε μια ματιά εδώ, στους κατασκευαστές, διάλεξε έναν και πήγαινέ το. Δεν θα σου κοστίσει πολλά.

Κι όμως ασχολείται. Κι όχι μόνο με τα τάστα.

Ειχα κανει πιο παλια την εξης ερωτηση εδω στο φορουμ.

Παρατηρω ενα προβλημα οταν κουρντιζω.
Π.χ στη ΛΑ χορδη κουρντιζω με το μηχανημα και ειναι ακριβως το ιδιο και η μικρη ΛΑ στο
12 ταστο.
Ενδιαμεσα ομως η ΡΕ ειναι πιο ανεβασμενη!!!
Διορθωνεται αυτο;

Τελικα μετα απο καιρο και αφου βρηκα τις αποστασεις των ταστων μετρησα το οργανο και διαπιστωσα οτι σε καποια σημεια εστω και λιγο ειχαν μπει λαθος τα ταστα (διαφορα μισο ή και ενα χιλιοστο) οποτε εδωσα μια εξηγηση γιατι χανει στο κουρντισμα καποια νοτα ενδιαμεσα!!
Δεν ξερω αν υπαρχει αλλος λογος που παρατηρειται αυτο το προβλημα

Φιλε mpartsa αυτο το φαινομενο παρατηρειται οταν χαραζουμε με το χερι και ο οδηγος που εχουμε ειναι λαθος.Το χαραγμα με το χερι ειναι δυσκολη υποθεση και απαιτει πολυ μετρημα και μεγαλη προσοχη.Υπαρχει ενας μαθηματικος τυπος ο οποιος μας δινει τα νουμερα που πρεπει να χαραξουμε.Η αποκλιση απο τα νουμερα που μας δινει αυτος ο τυπος θα πρεπει να ειανι πολυ μικρη για να μην φαλτσαρει το οργανο.
Οταν Ξεκινησα οργανοποιοια η ταστιερα ηταν απο τα μεγαλυτερα προβληματα που αντιμετωπισα.οπως και να χαραζα παντα υπηρχεαν 2-3 ταστα που εφευγαν.Ευτυχως τα πρωτα οργανα απευθυνονταν σε ερασιτεχνες και φιλους οποτε δεν υπηρξαν παραπονα.Αργοτερα και μετα απο πολυ ψαξιμο καταφερα να δωσω τα νουμερα σε κομπιουτερ και να κατασκευασω οδηγο και μηχανημα το οποιο χαραζει ακριβως .Το κερδος μεγαλο απο πολλες πλευρες.Λιγοτερος χρονος και τελεια χαραξη στο ιδιο βαθος σε ολα τα ταστα.
Υπαρχουν δυο τροποι για να φτιαξεις το προβλημα που εχεις.η θα γεμισεις τα χαραγματα που ειναι λαθος και θα κανεις καινουργια τα οποια θα ειναι σωστα η θα αλλαξεις ταστιερα.

Σε ευχαριστω Παναγιωτη
Το γεμισμα των ταστων θα γινει με κολλα και με σκονη απο εβενο;;
Αυτο το προβλημα το ειχα συζητησει και με αλλον φιλο που εχει απο τον ιδιο κατασκευαστη μπουζουκι και μου ειχε πει το εξης. Οταν το παιρνω απο σερβις απο τον μαστορα ειναι μια χαρα αλλα μετα απο καποιο διαστημα ξαναπαρουσιαζει το ιδιο προβλημα, Δεν μπορω να το εξηγησω αυτο.
Επισης εχω ενα τζουρα στον οποιο μετρησα τα ταστα και εχει κανει τραγικα λαθη και οταν φτανει στο 11ο ταστο τοτε αρχιζει να τα μαζευει.
Προφανως υπολογιζε ταστο ταστο και χανοντας λιγο απο καθε ταστο παρουσιασε μεγαλη διαφορα και την διορθωσε αναγκαστικα στο 12ο ταστο που ειναι το μεσον της κλιμακας.
Σε αυτον πρεπει αναγκαστικα να βγαλω την ταστιερα η οποια δεν ειναι απο εβενο αλλα απο ενα καφε ξυλο. Με ποιον τροπο να την βγαλω ωστε να μην κανω ζημια στο οργανο;

Το πας σε μάστορα!!!:slight_smile:

Σιγουρα μεχρι πριν λιγους μηνες θα το πηγαινα στο μαστορα.
Αλλα τωρα ασχολουμαι ερασιτεχνικα και θελω να το φτιαξω μονος μου.