Τι πένες χρησιμοποιείτε;

Replay to octahordos:

Αν πραγματοποιήσεις την σκέψη σου, λέω … άν …

να σου δώσω ένα τηλέφωνο?:78:
Φιλικά
Πάνος

αφηστε ησυχη τη χελωνιτσα ρε παιδια!
ερχεται και χειμωνας… χωρις καβουκι…

αν ομως την βαλεις διπλα στο τζακι να βγαλει το χειμωνα , τοτε αλλαζει το πραγμα.

1 «Μου αρέσει»

ΤΟΛΗ μην σου μπαινουν τέτοιες ωραίες ιδέες γιατί οι στεριανές χελώνες ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ.Έχουν λεπτή φλούδα. Οι ΙΣΠΑΝΟΙ χρησιμοποιούν στην μαύρη αγορά κομάτια ταρταρούγας που τα φτιάχνουν σε μικρά χτενάκια που συγκρατούν τα μαλλιά τους οι χορεύτριες των φλαμέγκο.Έτσι έφτασαν στα χέρια μου μερικά κομάτια που τα έκανα πένες διάφορες.Από ότι ξέρω όμως παρά την παγκόσμια απαγόρευση του κυνηγιού της χελώνας κάποια ανατολικά κράτη (π.χ.ΚΙΝΑ,ΚΕΥΛΑΝΗ,κ.α.) δεν συμμετέχουν σε αυτήν για τον απλούστατο λόγο ότι τις τρώνε.ΜΠΛΙΑΧ!!!Περί ορέξεως ΧΕΛΩΝΟΣΟΥΠΑ. Ξανά ΜΠΛΙΑΧ!!!
VOULPAN τώρα και βέβαια υπάρχουν απομιμήσεις πλαστικές, όλες οι πένες με χρώμα καφέ -μελί που κάνουν “νερά” σκουρόχρωμα - ανοικτόχρωμα προσπαθούν να μιμιθούν την ταρταρούγα, με πιο πιστή αντιγραφή και σε εμφάνιση, και σε ιδιότητες , οι τριγωνες της IBANEZ.

1 «Μου αρέσει»

εγω παιζω με τετοιες ibanez , παντως σε βλεπω πολυ ενημερωμενο στο θεμα της χελωνας, μπραβο!

Πάνο, τι είδους διαλυτικό δουλεύεις? Ευχαριστώ, Πάν

Καλως όρισες στο forum.
Χρησιμοποιώ διαλυτικό απο τα χρωματοπωλεία, νέφτι ή καθαρή βενζίνη. Με μικρή ποσότητα εμποτίζω μια γαζούλα και περνάω την επιφάνεια της πένας που θέλω να κάνω λεία και στιλπνή. Μόλις εξατμισθεί, περνάω και λίγο οινόπνευμα.
Πρόσεξε την ποσότητα, διότι μια φορά, έβαλα μεγάλη ποσότητα και η πένα … εξαφανίστηκε, διαλύθηκε.
Uri Keller και Mike Lamar έγινα

Και το ασετόν κάνει.

Μετά από ατελείωτα ξυσίματα (εκατοντάδες πένες) και πάρα πολλές ώρες πειραμάτων για την κατασκευή της πιο βολικής πένας (ούτια, κιθάρες…) ο πιο εύκολος τρόπος είναι ο εξής: Προσαρμόζουμε σε ένα δράπανο ένα κομμάτι μαλλί από αυτό που χρησιμοποιείται για την λείανση του χρώματος των αυτοκινήτων. Πλησιάζοντας με προσοχή την πένα στο λειαντικό μαλλί, αυτή διαμορφώνεται εύκολα και γρήγορα σε 2 δευτερόλεπτα στο επιθυμιτό σχήμα με απίστευτα λεία ακμή (πιο καλή και από την εργοστασιακή). Παλαιότερα για να φτιάξω μια πένα ήθελα ένα τέταρτο και τώρα σε ένα λεπτό φτιάχνω 2 οι οποίες είναι ίδιες με τίς εργοστασιακές με τέλειες ακμές.

παιδια εμενα με βολεψαν πολυ κατι πεννες planet waves 1mm με τραχεια επιφανεια που δεν γληστρανε αλα βγαζουν και ωραιο ηχο. για οποιον ενδιαφερεται τις πηρα απο τον νακα (τοσο πολυ με βολεψαν παυ πηρα 5).

Μέχρι πρότεινως έπαιζα με dunlop 0,73. Πρόσφατα δοκίμασα dunlop 0,60 οι οποίες έβγαζαν πολύ πιο γεμάτο ήχο και το γύρισα σε αυτές. Λόγω πάχους όμως, με τις 0,60 δεν μπορώ να παίξω τόσο γρήγορα όσο με τις 0,73. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχουν πέννες με ενδιάμεσο πάχος;

Ο φίλος voulpan το ανάλησε πολύ το θέμα θα ήθελα απλώς να πώ ότι το θέμα της πένας είναι εντελώς προσωπικό δηλαδή ότι βολεύει τον καθένα… Εγώ προσωπικά παίζω με πένα μαλακή και με βολεύει πολύ στο παίξιμο και μου αρέσει ο ήχος του μπουζουκιού καλύτερα… :084::088:

Εγω πηρα της προαλλες κατι πεννες απο τον σπουρδαλακη μικρες τριγωνικες μεταξυ 0,72 και 0,75 mm καταπληκτικες!!!(το οτι ανεφερω το ονομα του συγκεκριμενου οργανοποιου μην θεωρηθει ως διαφημηση μιας και τετοιες πεννες μπορειτε να προμηθευτητε και απο αλλα μαγαζια με μουσικα ειδη)

Είναι τελείως υποκειμενικό.Για παράδειγμα άλλες φορές παίζω ανάλογα με τα κέφια μου με τις fender τις medium και αυτές μόνο με την κοιλιά, και άλλες φορές ή με ibanez πάλι medium κανονικά τις πιάνω αυτές.Πρόσφατα βρήκα και κάποιες άλλες fender αρκετά πιο μικρές και τις πιάνω κανονικά. Άρα δεν είναι μόνο τι πένες έχεις αλλα και πως τις πιάνεις.Οτι σε βολεύει.

χριστος ανεστη σε ολους! ειχα και εγω το ιδιο δειλημμα και ετριψα λιγο την 0.73 γιατι μου αρεσε αρκετα και τουλαχιστον στο μυαλο μου πετυχε φοβερο παιξιμο
Επισης μηπως γνωριζει κανεις τιποτα για μεταλικες πενες? επαιζε μα αυτες ενας τυπος αλλα δεν τις δοκιμασα.

Καλησπέρα και εγώ παίζω με alice pick 0.71 mm ή τις μικρές mastro

Dunlop tortex 0.73 μου βγαζει ωραια πενια και ηχο και γενικα την ψαχνω ακομα προσφατα δοκιμασα κατι μικρες jazzIII λεγονται αλλα ειναι πολυ σκληρες.
Για τις mastro τις μικρες…νομιζω οτι δε με βολευουν καθολου.
Γενικα παντως κυμαινομαι σε παχη 0.70-0.80 μεγαλες.

Αγαπητέ μου οι mastro medium ειναι πολύ περίεργες πένες. Να φανταστείς που εγώ τις χρησιμοποιώ μερικές φορές με βολεύουν και άλλες λέω εγω τις αγόρασα αυτές. Κατ΄εμέ οι διαχρονικές πένες τις alice απο 0.70-0.80 όπως είπε ο προλαλίσαν είναι οι πλέον κατάλληλες. Βέβαια όλα είναι στη διάθεση και στη ευκολία του εκάστοτε παίχτη

Φίλε nikosn,

διάβασα αυτά τα μηνύματα και πήγα κι εγώ στο κατάστημα του Σκεντερίδη για την αγορά τέτοιας πένας.

Τις ήθελα και σαν πολύτιμο υλικό, αλλά μιας και είναι και μακριές με βολεύουν καλύτερα να πιάνω λίγα ακόρντα σε ένα λαούτο που έχω (όχι ότι είμαι λαουτιέρης).

Λέω στον Σκεντερίδη:

  • έχετε πένες από ταρταρούργα μακριές για λαούτο;
  • Ναι μου λέει, αλλά είναι ακριβές, έχουν 10ευρώ η μία και θέλουν και φτιάξιμο με γυαλόχαρτο.
  • Εντάξει του λέω, να τις δω;

Ανοίγει ένα συρτάρι και μου βγάζει ένα μάτσο, πιάνω και κοιτάζω 2-3 προσεκτικά, και του απαντάω:

  • αυτές δεν είναι ταρταρούγα!
  • Ταρταρούγα, ταρταρούγα μου λέει, γι’ αυτό και είναι κι ακριβές.
  • Μα τέτοιες έχω του λέω και δεν τις αγόρασα για ταρταρούγα.

Πράγματι είχα και τις είχα και μαζί μου, και του τις έδειξα.

  • Ναι μου λέει, αυτές πουλάμε σήμερα για ταρταρούγα, γιατί δεν υπάρχει σήμερα φυσική ταρταρούγα.
  • Βρε άνθρωπε του λέω, γιατί τότε τις ονομάζετε ταρταρούγα κι έρχομαι από μακριά για ν’ αγοράσω;…
  • Μα δεν βρίσκουμε σήμερα ταρταρούγα χελώνας, μου απαντάει, κι αυτές πουλάμε τα τελευταία χρόνια, μην κοιτάς μια φορά κι έναν καιρό. Κι αυτές φυσικές είναι μου λέει, δεν είναι πλαστικές.

Τελικά έφυγα χωρίς να πάρω τίποτα.

Τέτοιες πένες ακριβώς ίδιες, είχα πάρει πριν αρκετό καιρό από το κεντρικό κατάστημα του Μάτσικα (που πρέπει και να έχει ακόμα) με 2,5 ευρώ τη μια και όχι με 10ευρώ που ζητάει ο Σκεντερίδης. Ο πωλητής στο κατάστημα του Μάτσικα, μου είπε ότι είναι κεράτινες (στην ιστοσελίδα του Μάτσικα) υπάρχουν με την ονομασία: πένα λαούτου φτερό φυσικό ζωϊκό (2,5ευρώ), αν τις τρίψεις με γυαλόχορτο όντως βγάζουν μια ζωϊκή κεράτινη μυρωδιά.

Ναι φίλε ΑΤΑΣΤΕ έχεις ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΗΟ, για το τι συμβαίνει σήμερα.Ο κυρ ΣΤΕΛΙΟΣ, είχε ΤΡΙΓΩΝΙΚΕΣ ΠΕΝΕΣ από φυσική ταρταρούγα,τις οποίες έπρεπε να τις επεξεργαστής μόνος σου,(σε πάχος,σε σχήμα,και γωνίες) για να τις φτιάξεις όπως σε βολεύει.Τις ζητούσε δε ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ 10 EURO,το 2007 (μην ξεχνάμε ότι η δημοσίευση έχει γίνει το 2008).Φυσικά από τότε έχουν τελειώσει αυτές οι πένες,και τις έχει αντικαταστήσει,με κεράτινες μακρόστενες για ούτι,λαούτο,κ.λ.π.Και ναι μπορεί να είναι φυσικές ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΑΡΤΑΡΟΥΓΑ.Πήρα και εγώ μερικές για το ούτι μου και το λαούτο,αλλά είναι η μέρα με την νύχτα,κυρίως στο θέμα της ευκαμψίας,και της σκληρότητας.Δεν είναι τυχαίο ότι οι παλιοί, έπαιζαν αυτά τα όργανα με φτερό και όχι με κέρατο.Προφανώς το είχαν δοκιμάσει.Προσωπική μου άποψη, καλύτερο ήχο βγάζω στο ούτι, με πένα πλαστική μαλακή μακρόστενη, στργγυλεμένη , παρά με κεράτινη.Στο μπουζούκι όμως η ταρταρούγα κάνει “άλλη δουλειά”.Έχω ακόμα ένα μικρό ακατέργαστο κομμάτι,που φτιάχνω τιε πένες μου,και το φυλάω σαν θησαυρό.

τις τρίγωνες τις πένες με το δελφινάκι που μπορούμε να τις βρούμε για παραγγελία απ’το internet? γνωρίζει κανείς?