Αγορά αξεσουάρ, μουσικών ειδών

Αγορά μουσικών ειδών (αναφέρομαι σε καταστήματα που έψαξα πρόσφατα στην Αθήνα)

Ηλεκτρικό κουρδιστήρι…Κατάστημα Ν 34.9 euro, Κατάστημα Μ 30 euro, Κατάστημα Α 20 euro, Internet 10$

Χορδές La bella 506
(τρίχορδο)… Κατ. Ν 6 euro, Κατ. Μ 4.7 euro, Κατ. Α 3.6 euro

Fast fret… Κατ Ν 7.5 euro, Κατ. Μ 5.5 euro, Κατ. Α 4.5 euro, Internet 4 $

String cleaner
dunlop 65… Κατ Ν 8 euro, Κατ Μ 5.8 euro, Κατ. Α 6.3 euro , Internet 3.95 $

Δεν αναφέρω ονόματα για να μην θεωρηθεί δυσφήμιση ή διαφήμιση.
Μήπως όμως θα ΄πρεπε???
Τι λέτε αγαπητοί συντονισταί?

Πολύ ενδιαφέρουσα η έρευνα αγοράς του Πάνου. Επειδή, όπως αναμενόταν, οι καλύτερες τιμές είναι στο ιντερνέτ, καλό θα ήταν να συγκεντρώνουμε και τις σχετικές εμπειρίες: διευθύνσεις, αξιοπιστία, γρήγορη εξυπηρέτηση, κόστος αποστολής κλπ. Δεν νομίζω ότι αυτό είναι διαφήμηση / δυσφήμηση, από τη στιγμή που θα παρατίθενται όλες οι διευθύνσεις κλπ. για τις οποίες υπάρχουν στοιχεία και, βεβαίως, με την προϋπόθεση ότι δεν υπάρχει υποψία κακής πρόθεσης.

Η προσωπική εμπειρία μου ήταν η αγορά μέσω Internet απο το κατάστημα musicstore.
ΑΨΟΓΗ εξυπηρέτηση, όταν κάτι χρειάστηκε επικοινώνησαν μαζί μου τηλεφωνικά (στα ελληνικά παρακαλώ!!!), τα πράγματα έφτασαν καλά συσκευασμένα, άθικτα, στο χρόνο που μου είπαν ΑΚΡΙΒΩΣ.
Η αποστολή, (εφ΄όσον η παραγγελία είναι πανω απο 300 $ -αν θυμάμαι καλά) δεν χρεώνεται.

Το θέμα είναι ότι με τα ψιλολόγια, χορδές, καθαριστικά, κ.α, δεν μπορείς να τα παραγγείλεις μέσω Internet, διότι τα μεταφορικά κοστίζουν. Εκτός και αν γίνει μεγαλύτερη παραγγελία.

Εδώ στην Ελλάδα, το κόστος αυτών των αξεσουάρ, είναι ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΟ!!!. Χρεώνουν ότι θέλουν.
Μήπως πρέπει να βρούμε κάποιους πιό λογικούς σε τιμές και να τους τιμήσουμε?
Να φτιαχτεί μια λίστα- όπου θα ‘‘τρώνε πόρτα’’ οι ‘‘λαμόγιοι-εξυπνάκηδες’’.
Και αν αυτο δεν είναι δυνατόν να γίνει μέσα το forum (το καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο), μπορεί να γίνει με 5-6 τηλεφωνάκια μεταξύ μας και με μια ‘‘μουλωχτή’’ λίστα:092:.

Προ καιρού έψαχνα πένες Prodigy-plectrum (πλήκτρον), ΛΑΙΚΗ, Μ. Τις βρήκα σε ένα μαγαζί με κόστος 1,5 ευρώπουλα τη μία. Μετά απο δυό μέρες πήγα σε κατάστημα με ηχητικά, όπου έμαθα ότι έχουν την αντιπροσωπεία και έκανε το σακουλάκι με τις 100 πένες 8 ευρώ. Δεν πουλάνε μία μια. Ο τύπος άνοιξε ένα σακουλάκι, έπιασε καμμια 10αριά πένες, μου τις έδωσε δώρο και έφυγα.

Εμπόριο είναι παιδιά!Ο καθένας καθορίζει το κέρδος του ανάλογα με την πελατία του.Προτείνω να δώσετε ονόματα.Και ας μην παίζω κανένα όργανο.Δεν το κάνω για μένα.Για την φουκαριάρα την καψούρα μου.Την μουσική δηλαδή.

Πανο,

τα ίδια προϊόντα σε τόμαν.ντε, τί λένε? Το έψαξες καθόλου εκεί;

Δυστυχώς, σε αυτό το site ποτέ δεν κατάφερα να βγάλω άκρη. Παρα το γεγονός οτι αρκετοί μου έχουν πεί καλά λόγια για αγορές απο εκεί.

Αν πάντως κάποιος συνφορουμίτης βρει κάποιες συμφέρουσες τιμές σε μαγαζιά, καλό θα ήταν να …αρχίσουμε να οργανωνόμαστε.

Ο νοών…νοήμων :slight_smile:

Για να δούμε τι θα κάνουν οι Θεσσαλονικείς και οι της υπόλοιπης Ελλάδος (που δεν έχουν ίσως τόσες επιλογές).

…είσαι δηλαδή από αυτούς που τρώνε τους καλούς μεζέδες όσο παίζουμε εμείς ε?..:080::mad::080:

Κυρίως αυτό.Αλλά τραγουδάω και λίγο.Παίζω και κουτάλια όταν δεν τρώω.Επίσης κομπολόι με ποτήρι όταν δεν πίνω.Οπότε καταλαβαίνεις…Τρώω,πίνω,χορεύω και τραγουδάω λιγο.Χάλια περνάω…

Από τόμαν.ντε

Ηλεκτ./κο κουρδιστήρι (μάρκα τόμαν): 4,9
Φαστ φρετ: 4,9
Ντάνλοπ στρινγκ κλίνερ: 4,44

Γενικά έχει καλές τιμές (σε ορισμένα είδη φένεται λίγο πιο ακριβό από τις τιμές ίντερνετ οτυ Πάνου)
Έχει πολύ καλές προσφορές, ειδικά στο χότ ντίλς. Βέβαια, μην περιμένετε και πολλά στα μπουζούκια, αλλά δε "διεθνή όργανα. Δηλ, γκίμπσον λες πώλ:888

Αλλά και σε ακουστικές/ηλεκτ.ακουστικές

Αυτά από μένα.

Το μειονέκτημα είναι ότι για να τα στείλει με δωρεάν μεταφορικά πρέπει να είναι πάνω από ένα συγκεκριμένο ποσό (κάπου στα 150 και πάνω)

Οπότε συμφέρει μόνο όταν έχουμε σκοπό να κάνουμε κάποιες αγορές και τις αφήνουμε σιγά-σιγά να μαζευτούν και να τα αγοράσουμε όλα μαζί.

Υ.Γ.: Όλα τα ποσά είναι σε ευρώ.

εχω μια ερωτηση ρε παιδια.Μου χαρησε καποιος μια πενα μικρη τριγωνικη ισοπλευρη για μπουζουκι η οποια μου εκατσε αλφαδιι στο χερι.Δεν μπορω ομως να βρω απο που ειναι,ειναι απομιμηση ταρταρουγας και στεκεται μια χαρα…ελληνικης κατασκευης,χωρις ονομα.
κανεις να ξερει;

και εγώ έχω τέτοιες τις οποίες πλεόν χρησιμοποιώ αποκλειστικά και τις οποίες έχω καβαντζώσει από το Βασίλα… :019: Αν θες να σουφρώσω και για σένα…:slight_smile:

Αλλά μπορείς να βρεις και στη Χαριλάου Τρικουπη στο Μάτσικα…

εμένα γράφουν επάνω μόνο το πάχος…

χεχεχεχεχε.οχι ρε παιδια να αγορασω θελω.Αμερικη εκαναν οι 50 αυτες 25 δολλαρια.τις ειδα σε ενα σαητ,αλλα ο σκοπος ειναι μηπως βρω απο εδω πριν φυγω να παρω αν ειναι.Απο Νοεμβρη θα ειμαι μονιμα εκει,αλλα αφου φτιαχνονται εδω γιατι οχι;

Πάρτες από κεί γιατί ο Μάτσικας κι’ ο Νάκας τις δίνουν 1 ευρώ τη μία…

Στον Βάρλα θα τις βρείτε 25 ευρώ το σακουλάκι (50 πένες). Κωλλέτη 7 στα Εξάρχεια.

Υ.Γ. Ανεβάζω και το συνημμένο για να μην γίνει κανά λάθος.

Αυτες ειναι,δηλαδη μιλαμε για 50 λεπτα η μια,170 δραχμες η μια,και στοιχιζουν 2 λεπτα κατασκευη…α ρε Ευρω το μεγαλειο σου…
Ευχαριστω παιδια

Δηλαδή καλέ μου φίλε Σπύρο, αν είχαμε ακόμα δραχμές, θα κόστιζαν 7 δραχμές; Το ότι ένα ευρώ αγοράζει 1,4 δολλάρια ενώ ξεκίνησε στα 0,8, σου ξέφυγε. Δεν φταίει το ευρώ, εμείς φταίμε.

Σωστο κι αυτο…

Αυτές οι πένες είναι καλές για μπουζούκι ρε μάγκες? Γιατι της έχω δει και στο Ματσικα και δεν ρώτησα και κανέναν να μου πει πως ειναι.Ε? “Τρώγονται”?
Άμα επιμείνεις…

…δεν υπάρχει συνταγή για ορισμένα πράγματα…
…εμένα δεν μου κάνουν με τίποτα:079:…αλλά για τα υπόλοιπα παιδιά απ’ότι βλέπω, είναι ότι καλύτερο:088:…

Το αν τρώγονται ή όχι δεν θα το θεωρούσα πρόβλημα πάντως, αν μου κάθονταν καλά στο χέρι μου…(μην αρχίσουμε τέτοια κουβέντα όμως, άλλο είναι το θέμα:089:)

Οι αυτοσχέδιες πέννες, σίγουρα είναι οι καλύτερες, για αυτούς που θέλουν προσωπικό ήχο.

Πάρτε γυαλόχαρτα σε διάφορα νούμερα και βάλτε μπρος!!
Οι καλύτεροι παίχτες (και όχι μόνο) παίζουν με πέννες που τις φτιάχνουν η τις διορθώνουν μόνοι τους.
Είναι πολύ απλό, ο καθένας μπορεί να πειραματιστεί με διάφορα υλικά που δεν χρειάζεται να αγοράσει και να έχει οποιεσδήποτε γνώσεις.
Έτσι [COLOR=#333333]μπορεί κανείς να
[/COLOR]κατασκευάζει πέννες που να συνδυάζουν τον ήχο του οργάνου σε σχέση με το χέρι και το ύφος του κάθε παίχτη…

Αυτό κοστίζει τζάμπα!! :088::088::088: