Τι μπουζούκι, τι αρμόνιο

Φίλε Vikto95 γειά σου,

κατ’αρχήν χρόνια πολλά κι από μένα σε όλους.

Προσωπικά θα ήθελα να σου κάνω δύο ερωτήσεις:

Πρώτον, τι εννοείς όταν λες, ότι κατά την δική σου γνώμη δεν είναι έτσι τα πράγματα; και δεύτερον, με το ηχητικό δείγμα που παραθέτεις, όπως λέει και ο Δημήτρης Ν., τι θες να αποδείξεις;

Αν θες μας απαντάς.

Φιλικά.

αρκετούς μας είχε ξενίσει στην αρχή το αρμόνιο του γιάννη, αλλά κοίτα να δεις τί ιστορία βρίσκεται από πίσω: (Ο σύνδεσμος δεν μπορεί να ανακτηθεί) (τα μηνύματα #10 και #16)
ρησπέκτ…
α, και χρόνια πολλά!

Μιλάω πάντα με σεβασμό στο φόρουμ καθώς και στα μέλη, και στην προκειμένη περίπτωση, δεν θέλω να αποδείξω κάτι το εξωπραγματικό!
Απλά πολλές συζητήσεις γενικότερα βάλλονται κατά των πληκτράδων, και γενικότερα για την πλαστικούρα του οργάνου!
Δεν λέω, στις περισσότερες περιπτώσεις, έχουν δίκιο, γιατί κάπου έχει παραγίνει, και το αναγνωρίζω!
Αλλά υπάρχουν και εξαιρέσεις, και πιστεύω ότι ανήκω εκεί!
Δηλαδή, από την στιγμή που εκφράζεσαι με κάποιο όργανο (που εγώ προσωπικά, σε παλαιότερες συζητήσεις, έχω αναφέρει γιατί κατέληξα στα πλήκτρα), γιατί να υπάρχει τέτοια λογοκρισία!
Ήχους χαϊδεύεις εσύ, ήχους κι εγώ!
Για εμένα, όπως και για τους περισσότερους θέλω να πιστεύω, η μουσική είναι τρόπος έκφρασης, και πηγή ζωής! Όσο γραφικό κι αν ακούγεται!
Άλλωστε το όργανο μου ήταν το μπουζούκι! Τι να κάνω ! δυστυχώς δεν γίνεται να το ξαναπιάσω!
Κι εκφράζομαι με τα πλήκτρα!
Γιαυτό ανέβασα αυτό το ηχητικό, θέλοντας να πω, ότι ρατσισμός στον τρόπο έκφρασης της μουσικής κατά την δική μου γνώμη δεν θα πρέπει να υπάρχει!
Φιλικά Γιάννης!

(αναφέρομαι σε συνθεσάιζερ που βγάζει φωνές που ανέφερε ο Δημήτης Ν. αλλά δεν έγινε η παράθεση…)
Το άκουσα σε γάμο στη Σύρο το καλοκαίρι… Άκουγα δεύτερες φωνές από το πουθενά, κι είχα τρελαθεί, έψαχνα να βρω σε ποιό τραπέζι έχει πάρει κάποιος μικρόφωνο… τελικά ήταν προηχογραφημένες, ή αυτόματες, δεν κατάλαβα ποτέ…

Μάλλον για προ ηχογραφημένες πρόκειται. Έτσι θα κάνουμε σε λίγα χρόνια. Εγώ θα παίζω κιθάρα και θα έχω για μπουζούκι ηχογράφηση στο mp3. Κάποιος άλλος που θα είναι μπουζουξής θα έχει ηχογραφημένα τα τραγούδια με κιθάρα. Μια χαρά!!! Θα βγαίνει και το μαγαζί αφού θα πληρώνει ένα μεροκάματο…!!!

Μόλις βγουν οι κάμερες 3D θα βιντεοσκοπεί μια φορά το πρόγραμμα ο καταστηματάρχης και θα το παίζει σε 3D τηλεόραση δίνοντας και τα σχετικά γυαλιά στους πελάτες και τα μεροκάματα θα τα στέλνει στα σπίτια των μουσικών. Ε ρε τι κάνει η τεχνολογία.

Νομίζω ότι το τραβήξαμε λίγο παραπάνω με τα σενάρια φαντασίας, το μπουζούκι αλλά και κάθε ακουστικό όργανο δεν έχει να φοβηθεί καμία τεχνολογία, τα αρμόνια πλέον βγάζουν πολύ πιο πιστικούς ήχους κλασσικών οργάνων τσέλο, κλαρινέτου κτλ αλλά αυτό δεν έβλαψε την πορεία των οργάνων.

Αυτό έχει γίνει για να εξυπηρετούν ηχογραφήσεις σε στούντιο κτλ και στην χειρότερη σε κανένα μπουζουξίδικο-σκυλάδικο.

Πάντως σαν βίντεο είναι εντυπωσιακό γιατί είναι από τις λίγες φορές που είναι τόσο πιστικός ο ήχος!

Φίλοι μου θα ήθελα να σας ευχηθώ, χρόνια πολλά, καλή χρονιά να έχουμε με υγεία, σε εσάς , και τις οικογένειες σας!
Να είσαστε πάντα καλά!!!

Η ηλεκτρική κιθάρα ήταν σαφής πρόοδος σε σχέση με την κλασική - ακουστική. Από τη ρυθμιζόμενη γέφυρα μέχρι τα ηλεκτρονικά. Ομως δεν την έσβησε. Αλλες ανάγκες καλύπτει η μία, άλλες η άλλη.
Ομοίως και για το τρίχορδο - τετράχορδο. Μην το αναπτύξουμε αυτό, κάποια πράγματα είναι αυτονόητα.
Ναι, συνέχεια έρχονται νέα είδη μουσικής, νέες τεχνολογίες κλπ να πάρουν μερίδιο από την πίτα των παλιών. Φυσική εξέλιξη. Δαρβίνος. Ομως άλλο αυτό κι άλλο η εξαφάνιση. Σε μια παρέα που θα παίξουν τα μάγκικα δε θα κουβαληθείς με το αρμόνιο, πως να το κάνουμε…
(θυμάμαι μία φορά που ένας είχε ζητήσει συγνώμη που είχε φέρει τετράχορδο κι όχι τρίχορδο. Βεβαίως το είπε για πλάκα κι όλοι γελάσαμε με την ψυχή μας :slight_smile: )
Ναι, στην πλευρά της μουσικής που είναι μπίζνες θα υπάρξουν και ήδη υπάρχουν αυτά. Στούντιο που εξομοιώνουν ενισχυτές ηλεκτικής κιθάρας με ψηφιακή επεξεργασία σήματος, synth χορωδίες, τα πάντα. Εαν αρχίσει το synth bouzouki να εμφανίζεται σε σκυλάδικα τι θα σημάνει αυτό; Τη σήψη του λαϊκού ήχου; Οχι περισσότερο από τα αρμόνια ή τα μεταλλοκίθαρα που ήδη υπάρχουν (πού πας με την Ibanez να παίξεις στο Franzelico ρε φίλε… τί δεν πήγε καλά με σένα; :106: )
Τόσο οι ιδιοκτήτες των μεγάλων πιστών - σκυλάδικων όσο και ο κόσμος που πάει εκεί δεν το κάνει για να ακούσει τον ήχο του μπουζουκιού. Σε εντελώς διαφορετικά πράγματα αποσκοπεί.
Εχθρός του κουτουκιού με το κρασί το χύμα δεν είναι η μεγάλη πίστα. Εχθρός του μπουζουκιού δεν είναι το midi.

Δεν θέλω να “θάψω” τα πλήκτρα. Το διευκρινίζω εξ’ αρχής.

Συμβαίνει όμως το εξής:
Αυστηρώς συγκερασμένο όργανο δεν υπάρχει. Ούτε το πιάνο, που θεωρείται το πιο ακριβές.
Το αυστηρώς συγκερασμένο όργανο είναι μόνο το αρμόνιο. Ο λόγος συχνοτήτων για το ημιτόνιο είναι υπολογισμένος με ακρίβεια πολλών δεκαδικών ψηφίων: 12η ρίζα του 2. Γι’ αυτό και ακούγεται ψυχρό.

Και σε ένα φυσικό όργανο παίζουν κι άλλοι παράγοντες. Πχ. σε ένα έγχορδο, πέρα από το υλικό της χορδής, σημασία έχει το σχήμα της κοιλότητας, το οποίο καθορίζει το ποσοστό συμμετοχής της κάθε αρμονικής στο συνολο του ήχου. Έτσι παράγεται η λεγόμενη χροιά του οργάνου.

Θα μπορούσε ίσως να φτιάξει κάποιος ένα λογισμικό το οποίο να “μιμηθεί” όλες αυτές τις λεπτομέρειες και να παράγει έναν πολύ πειστικό ήχο, όμως… φανταστείτε στις μαζώξεις να έφερνε ο καθένας το φορητό του!!!

Προσωπική μου άποψη είναι ότι όσο κι αν προσεγγίσει η τεχνολογία την φύση, δεν θα την φτάσει στο 100%.

Το “όργανο” που μας παρουσίασε ο Ζabe διαθέτει ακριβώς το λογισμικό που περιγράφει η Πολύμνια, γιαυτό και ο ήχος που παράγει είναι πειστικός για μία συντριπτική (δυστυχώς) πλειοψηφία ακροατών. Οι ακροατές αυτοί δεν είναι βέβαια σε θέση ούτε το “σκάσιμο” της πένας να εκτιμήσουν, όπως λέει ο φίλος μας ο Αντρίκος, ούτε τις χαρακτηριστικές ιδιότητες του κάθε οργάνου, που δίνουν στο καθένα το δικό του χρώμα. Έτσι, εδώ και πάρα πολλά χρόνια το λεγόμενο “αρμόνιο” έχει βρεί μία θέση σε πολλές ορχήστρες όχι μόνο σκυλάδικων κέντρων και αναλαμβάνει και ρόλους κλαρίνου, φλάουτου και άλλων.

Το εφιαλτικό δεν είναι να φέρνει ο καθένας το φορητό του στις μαζώξεις, αν και ίσως έτσι γλυτώναμε λίγο χώρο, αφού τα φορητά δεν έχουν μπράτσο (φυσικά αναφέρομαι στη χτεσινή μάζωξη…). Το εφιαλτικό που εύχομαι να μην δουν τα παιδιά ή τα εγγόνια μας, είναι να δίνεται κοντσέρτο σε αίθουσα, όπου αντί για συμφωνική ορχήστρα και πολυμελή χορωδία θα απολαμβάνουμε τον ήχο ενός συνθεσάιζερ που θα εκτελεί την Ενάτη του Μπετόβεν…

Τώρα εξηγείται και ο ήχος που βγάζουν τα μπουζούκια στα λεγόμενα “σκυλάδικα”. Αυτός ο ήχος που αναρωτιέσαι αν είναι μπουζούκι η κάποια ξεκούρδιστη ηλεκτρική
κιθάρα…

Δεν θα μπορέσει ποτέ κάποιος με το αρμόνιο να προσπαθήσει να μιμιθεί οποιοδήποτε άλλο όργανο και να καταφέρει να πετύχει το ύφος και την τενική που έχει ένας πολύπειρος και τεχνίτης,αλλά κυρίως ταλαντούχος μουσικός.Εγώ τουλάχιστον δεν κάθομαι να ακούσω το τραγούδι έτσι απλά.Δεν ακούω σκέτες νότες.Ακούω την ψυχή του ανθρώπου που παίζει μέσα από το όργανο του,το οποίο είναι ζωντανό.Δεν χρειάζεται το καλό,φυσικό,ζωντανό όργανο να υπολογίσει αλγόριθμους για να παίξει όμορφα και ας τους αισθάνεται ο παίκτης χωρίς να το ξέρει.

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον αγαπητό gilles και να προσθέσω πως αυτή είναι η κεφαλαιώδους σημασίας διαφορά των σημερινών μουσικών με τους πρεσβύτερους. Οι μεν πρώτοι ενδιαφέρονται για την επίδειξη και για το πλήθος από νότες που παρέχουν( όλοι με κατανοείται) με τους παλιότερους που έπαιζαν απλά με πάθος. Το αρμόνιο αυτό και κάθε είδους αρμόνιου βρίσκουν θέση στη υπάρχουσα κατάσταση που περιέγραψα πιο πριν

Και επιπλέον θα λυνόταν και το πρόβλημα του συντονισμού!!!
Θα συνδεθούν όλα σε δίκτυο, θα πάρουν την εντολή από το κεντρικό pc για “enter” και… πάμε!!!

Όταν ακούς δύο αρμόνια, είναι σαν να ακούς ένα στην διπλάσια ένταση. Οι παραγόμενες συχνότητες
είναι τόσο ακριβείς, ώστε η μία πέφτει ακριβώς πάνω στην άλλη και την ενισχύει.

Όταν όμως ακούς δύο πιάνα πχ, ακούς δύο πιάνα. Οι παραγόμενες συχνότητες διαφέρουν πολύ-πολύ λίγο μεν -ώστε να μην ακούγεται φάλτσο- αλλά αρκετά ώστε ο ήχος να “γεμίσει”. Το ίδιο συμβαίνει και με μια χορωδία. Αυτό το άκουσμα είναι ζεστό.

Ευτυχώς που η φύση αρνείται πεισματικά να μπεί σε μαθηματικά καλούπια!!

Καταλαβαίνω τι εννοείς polymnia αλλά γνωρίζεις ότι η μουσική είναι μαθηματικά και μάλιστα περίπλοκα.Απλώς δεν τα υπολογίζεις και πολύ!Παίζεις αυτό που αισθάνεσαι,αλλά αυτό που αισθάνεσαι είναι μαθηματικά και ας μην το έχεις στο νου σου.Απλώς ο άνθρωπος δεν θα βάλει ποτέ αυτά τα περίπλοκα μαθηματικά καλούπια στην ζωή του γιατί του τρώνε πολύ χρόνο για να τα υπολογίσει.Θα παίζει ότι αισθάνεται και μάλιστα με όργανα που δεν κάνουν ακριβής υπολογισμούς.Εκεί είναι η γλύκα.

Συμφωνώ περί γλύκας, αλλά πάντα θα υπάρχουν και άνθρωποι που θα παίζουν όλο και με πολυπλοκότερα και πιο ακριβέστερα όργανα.

Ακριβέστερα αλλά φυσικά!Υπάρχουν ήδη πολλά τέτοια όργανα αλλά δεν κάνουν τους υπολογισμούς μόνα τους.Άσε που το φυσικό όργανο αλλάζει ήχο και ύφος ανάλογα με της συνθήκες.Μπορείς να αλλάξεις κούρδισμα σε κάποιο όργανο για να αλλάξεις ύφος.Μπορεί η αύξηση ή μείωση θερμοκρασίας και υγρασίας να επηρεάσουν τον ήχο,θετικά ή αρνητικά.

Έχεις δίκιο. Ίσως δεν το εξέφρασα καλά.

Αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι η φύση παίζει πάντα γύρω από τις μέσες τιμές.
Πχ., αν τραγουδήσεις 100 φορές το Λα (440Hz) οι 70 θα κυμαίνονται πολύ κοντά στο 440. Δηλαδή θα έχεις ένα πολύ μικρό εύρος. Ποτέ δεν θα είσαι και τις 100 φορές ακριβής στα 440. Αλλά ο μέσος όρος όλων των συχνοτήτων που θα λές, θα είναι 440.

Τα Μαθηματικά δίνουν πολύ ωραίες εξισώσεις, συχνά πολύπλοκες, oι οποίες προσπαθούν να περιγράψουν την συμπεριφορά της φύσης, η οποία πάντα “παιχνιδίζει” γύρω από αυτές. Κι αυτό ακριβώς το παιχνίδισμα είναι η ομορφιά και η γλύκα που αναφέρεις. Αυτό εννοούσα όταν έλεγα ότι δεν μπαίνει σε καλούπια.