Τι μπουζούκι, τι αρμόνιο

Αυτο που ακουω εδω μου επαληθευει το οτι πολλοι σημερινοι μπουζουξηδες(θελουν να λεγονται) εχουν αυτον ακριβως τον ηχο. Γι αυτο και το υφος ειναι μακραν πιο σημαντικο απο την ταχυτητα και απ ο,τιδηποτε αλλο. Σε λιγο ετσι θα καταντησουμε ξυπνατε

Ελεος πραγματικα! Αλλα αν σκεφτουμε, αυτος δεν ειναι ο ηχος που ισχυει κατα κορον στα περισσοτερα μαγαζια σημερα?

δεν ειναι αρμονιο,ειναι midi keyboard.το οποιο συνδεεται με ενα vst (virtual synthesizer),στην προκειμενη περιπτωση το vst προσομοιωνει μπουζουκι!υπαρχουν και αλλα οργανα σε vst.τον ηχο μπορεις να τον παραμετροποιησεις οσο θελεις,απο ηχο “τυπου δελια” μεχρι ηχο “τυπου σκυλαδικο στις 4 το πρωι”…

επισης σημαντικο ειναι οτι σε ενα midi keyboard μπορεις να πατησεις μεχρι και 10 πληκτρα μαζι,κατι που με το πραγματικο μπουζουκι ειναι αδυνατο …

εν κατακλειδι,δεν καταλαβα γιατι ακριβως δυσανασχετειτε αγαπητοι φιλοι ανωθεν…απλα ειπα να συμπληρωσω καποια "τεχνικα"στοιχεια

τον νίκο τον πολίτη τον ήξερα στο τρίχορδο και στη λάφτα, τώρα και στο διαστημικό δεκάχορδο μπουζούκι! πρόοδος, πρόοδος…

Εμενα δεν με φοβιζει:083:

                Γκαρα-γκα-γκραν δεν κανει...:089:

Παντως με τους αρμονιστες που ειδα στα παρομοια βιντεο, οσοι παιζουν σε σκυλε μαγαζια θα πρεπει να ανησυχουν… Απο προσωπικες εμπειριες αλλα και απο παρατηρηση, οι αρμονιστες στα σκυλε μαγαζια (ναι αυτοι με εκεινον τον δηθεν αραβικο ηχο) παλευουν να σου φανε τις απαντησεις και τις εισαγωγες σαν λυσασμενοι!!! Φανταστειτε τι θα γινει αμα εχουν στην διαθεση τους και αυτους τους ηχους!!!
Παντως οτι και να γινει στην ταβερνα δεν μπαινει τετοιο πραγμα…:slight_smile:

Για να μην παρεξηγηθω, δεν κατακρινω αυτον τον προσομοιωτη, για εναν αρμονιστα ή τελος παντων για καποιον που παιζει πληκτρα, ειναι ενα ωραιο παιχνιδακι γι αυτο και το ποσταρα στα περι τεχνολογιας. Οποιος το δει για κατι παραπανω απο παιχνιδι ομως, αν μην τι αλλο θα ειναι για να του κρεμασουμε κουδουνια και να του δωσουμε και μια αρκουδα, ενα Datsun και να τον αφησουμε στο Μπουρναζι να ξεσηκωνει τα πληθη.
Απλα ακουγωντας το παληκαρι αυτο να παιζει δεν βρηκα καμια διαφορα απο εναν σημερινο σταρ μπουζουξη πρωτυπο για νεα παιδια, και εκει ακριβως ειναι που ξενερωνω.

για τα ελληνικα δεδομενα ναι,θα μπορουσες να το πεις αυτο.η μουσικη παρολα αυτα δεν εχει ορια,και στα χερια καποιων μπορει να χρησιμοποιηθει με τελειως “ανορθοδοξο” τροπο και με πολυ καλα αποτελεσματα φανταζομαι…σε ολα τα υπολοιπα συμφωνουμε

http://www.virtualbouzouki.com/index_gr.html

Μα γιατί τόσος ντόρος ρε παιδιά? Πιστεύει κανένας ότι μπορεί το παραδοσιακό μπουζούκι να αντικατασταθεί από υποκατάστατα? Ακόμα και ο αδαής, δεν πρόκειται να δυσκολευτεί καθόλου να ξεχωρίσει τον ήχο ανάμεσα στα δύο. Τώρα ως προς το τι θα προτιμήσει ο καθένας στα ακούσματα του… περί ορέξεως κολοκυθόπιτα… Πάντως όσο υπάρχουν άνθρωποι που αγαπούν το μπουζούκι όπως το ξέρουμε, το μπουζούκι θα υπάρχει. Και θα υπάρχει.

Συμφωνω ρινοκερε. Οπως και υπηρχει τοσα χρονια, μεσα απο δυσκολοτερες εποχες και για το οργανο και για τους παιχτες του.
Απλα δεν μπορω να καταλαβω και την ανεχεια μπουζουξηδων πανω σε αυτο το πραγμα. Γιατι ειναι αλλο να λες, οτι προοδευει το οργανο και αλλο οτι αντικαθισταται εξ’ ολοκληρου απο πληκτρα. Με αυτη τη λογικη, σε 30 χρονια, θα βγαινει μια “κυρια” με ωραια μπουτια στην πιστα και απο πισω ενας τυπος με 8 αρμονια…
(Προφανως δεν προκειται καποιος να αντικαταστησει τον Τσιτσανη και το παιξιμο στο μπουζουκι με ενα αρμονιο, ουτε στην παρεα ουτε στην ταβερνα…Αλλα πολλοι βγαζουν το ψωμι τους με το οργανο στις πιστες…Αυτοι;;:wink:

προοδευει το οργανο και αλλο οτι αντικαθισταται εξ’ ολοκληρου απο πληκτρα

Αυτό φίλε guvs, εξαρτάται αποκλειστικά από όλους εμάς, από την ανέχεια που θα επιδείξουμε σ’αυτό το θέμα. Και ο αρμονίστας είναι μουσικός και δικαιούται μια θέση στην ορχήστρα, αλλά ο καθ΄είς στο είδος του. Κι εγώ παίζω αρμόνιο, αλλά το έμαθα μόνο και μόνο για να ηχογραφώ συνοδεία ως προς το μπουζούκι μου. Αυτή είναι η δουλειά του αρμονίου την ώρα που παίζει ο βασιλιάς. Να συνοδεύει.

Ελάτε βρε παιδιά. Δείτε και την θετική πλευρά. Θα είναι η πρώτη φορά που θα λένε “Να χαρώ τα δάχτυλά σου” και θα εννοούν και τα δέκα…

Επιτέλους θα γίνω ενας καλός “μπουζουξης”

Θα πιασουν τοπο τα 15-20 χρόνια που εκανα πιάνο…
Τρεμε Στράτο… :019::019::112:

Σκεφτείτε τώρα παιδιά να λέμε με την παρέα μας, θα πάμε σε καμιά ταβερνούλα ν΄ακούσουμε κανα μπουζουκάκι και να μας βγαίνει τούτω δω. Ε του το φοράς στην μάπα του τύπου ή όχι? Ή να γράφει απ΄έξω από το μαγαζί, στο πιάνο ο “Κώστας”, στα πλήκτρα ο “Κώστας”, στα τύμπανα ο “Κώστας”, στην κιθάρα ο “Κώστας” και στο μπουζούκι, μπαγλαμά ο “Κώστας”. (Τυχαίο τ΄όνομα, έτσι?) Ε άμα μπεις και δεις τον “Κώστα” σε όλα … κλάψε μαγαζάτορα… τον “Κώστα” σου.

Ξεχάσατε το σημαντικότερο παιδιά…να “τραγουδάει” το αρμόνιο!!! Θα έχει αποθηκευμένες φωνές και θα επιλέγει ανάλογα το τραγούδι!!!

Θυμήθηκα ένα παλιό επιτυχημένο που είχε πεί ο Φρέντυ Γερμανός όταν τον ρώτησαν σχετικά. Η τηλεόραση δε θα αντικαταστήσει ποτέ την εφημερίδα. Άλλωστε τι μπορεί κανείς να τυλίξει με μια τηλεόραση?

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 00:22 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 00:18 —

Τι μπορεί να πάθει ο άνθρωπος με μια συνωνυμία … Άντε Νίκο να σε δούμε και με ηλεκτρική κιθάρα…

Και έλεγα “που κολλάει αυτό, που κολλάει;” Τώρα αναγκάστηκα να ακούσω ολόκληρο το βίντεο, για να δώ (στο τέλος) το όνομα του ανεβάσαντος…

Ηλεκτρική κιθάρα έχω, και την έπαιζα κιόλας! Τώρα είναι σε κάποιο πατάρι.

και πρέπει να υπάρχει και τρίτος συνώνυμος στο youtube, χωρίς το “1” μετά το όνομά του

Τι κλαρίνο τι αρμόνιο

Τι θυμήθηκα τώρα με το θέμα αυτό.

Πριν μια δεκαετία περίπου ψάχνοντας διάφορα μαγαζιά στην Αθήνα με τον Πρόεδρο του συλλόγου του χωριού μου, για να κλείσουμε τον ετήσιο χορό σε κάποιο κέντρο (τότε ήμουν κι εγώ μέλος του διοικητικού συμβουλίου), μεταξύ άλλων βρεθήκαμε σε κάποιο μαγαζί με το όνομα “Αγράμπελη” (τώρα νομίζω έχει κλείσει), βρισκόταν στον Χολαργό ανεβαίνοντας την Μεσογείων δεξιά.

Μιλώντας εκεί με τον υπεύθυνο και ρωτώντας τον για το μουσικό πρόγραμμα, το φαγητό, τις τιμές κλπ., μας λέει:

  • έχουμε σπέσιαλ μενού, πλήρης ορχήστρα με καλές φωνές, που μπορεί να καλύψει όλο το ελληνικό μουσικό ρεπερτόριο.

Όταν του ζητήσαμε να κάνω κι εγώ ένα μικρό πρόγραμμα με το βιολί, (δεν είχε βιολί στην ορχήστρα), δεν είχε κανένα πρόβλημα.

Στην ερώτηση όμως, αν έχουν κλαρίνο, μας απαντάει:

  • Αυτό μην σας απασχολεί καθόλου, το αρμόνιο έχει και κλαρίνο μέσα!!!
  • Μα για κλαρίνο μιλάμε λέμε κι όχι για αρμόνιο.
  • Ναι μας λέει, άμα το ρυθμίσει ανάλογα θα ακούγεται κλαρίνο!!!

Τέλος πάντων φύγαμε, δεν τα βρήκαμε γενικά για να κλειστεί εκεί η εκδήλωση.

Με όλο τον σεβασμό και την εκτίμηση στον φίλο ATASTO, θα ήθελα να απαντήσω με αυτό το ηχητικό μου!, και παράλληλα να πω, πώς κατά την γνώμη μου δεν είναι έτσι τα πράγματα!
Κι εγώ που παίζω πλήκτρα, με την ίδια ψυχή, και το πάθος εκφράζομαι! Άσχετα πώς το λαμβάνει ο ακροατής!!
Γιατί εκτός από παίχτης, είμαι και ο δημιουργός του εκάστοτε ήχου!
Ειλικρινά δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να προκαλέσω με αυτό το (πόστ)!!
Έτσι ένιωσα και το έγραψα!!!
Με πολύ αγάπη και τα χρόνια πολλά, Γιάννης!!!
Καλή ακρόαση!
GIANNHS KALLIONTZHS KLARINAKI.MP3 - DivShare - Professional Media and Document Sharing

Γιάννη δεν κατάλαβα όμως για ποιο λόγο μάς παρέθεσες το ηχητικό. Τι θες να αποδείξεις;

Αγαπητοί ως ο μικρότερος της παρεάς και με τη μικρότερη εμπειρία θεωρώ πως το αρμόνιο “σκάσιμο” δεν μπορεί να κάνει. Λοιπόν όπως είπατε είναι και αυτό μέσα στη πρόοδο της τεχνολογίας αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να αντικαταστήσει το μπουζούκι. Όπως μου είπε και χθες που ρώτησα ένα φίλο που παίζαμε μαζι (αυτός αρμόνιο-εγώ μπουζούκι) με ενημέρωσε πως αυτοί οι ήχοι χρησιμοποιούνται σε καταστάσεις όπου δεν υπάρχουν κάποιοια όργανα και ως έσχατη λύση. Για παράδειγμα χθές στη μέση του προγράμματος παίξαμε το Απορώ του Πάριου. Επειδή δεν υπήρχε κλαρίνο για την εισαγωγή ο Γιάννης έπαιξε με το συνθεζάιζερ