Τι κάνει ένα όργανο "μαθητικό";

Περικλή, εγώ που δεν παίζω ηλεκτρική αλλά μπουζούκι (και αυτό κουτσά στραβά) , αν ήθελα να έχω σπίτι μου και μια ηλεκτρική να γρατσουναω οπότε μου’ρθει θα μπορούσα να το κάνω με ένα τέτοιο οργανο. Οπότε ναι το θεωρώ αξιοπρεπές. Αν ήθελα να παίζω περισσότερο και να ψαχτω πιο πολύ με ηλεκτρική θα έπαιρνα σίγουρα κάτι καλύτερο. Έτσι και ο γιος μου όσο προχώραγε και καταλάβαινε πιο πολλά μονος του ψαχτηκε για κάτι καλύτερο. Πάντως και με αυτήν φθηνή κιθάρα και σε συναυλία έπαιξε, και μελέτησε και τζαμαρησε.

4 «Μου αρέσει»

στα βιομηχανικά κίνας, βρίσκεις και με 150-200 ευρώ όργανα που παίζουν. ειδικά στα ηλεκτρικά, με ένα καλό σετάρισμα και καμιά απλή αναβάθμιση είσαι μια χαρά. στα ακουστικά όργανα πρέπει να ανέβεις στα 200-250 περίπου, και με 300 βρίσκεις μασίφ καπάκι.
με τα παραδοσιακά/λαϊκά είναι το θέμα, έστω και μαζικής (αλλά πάντα περιορισμένης) παραγωγής -αν και ο μάτσικας ξεκινάει τα μπουζούκια από τα 250 ευρώ περίπου. ευτυχώς τα μεροκάματα της ελλάδας είναι μεγαλύτερα από της κίνας, για την ώρα.

Είναι ένα θέμα σαν την κότα και το αυγό…
Ένα καλό όργανο θα σε βοήθήσεις να το γνωρίσεις καλύτερα και θα κάνει την μελέτη σου ευκολότερη (αρα οι πιθανότητες να το παρατήσεις είναι λιγότερες) και απο την άλλη μην γνωρίζοντας εαν θα σου αρέσει να ασχοληθείς παραπάνω δεν θες να επενδύσεις περισσότερο σε κάτι που μπορεί να παρατήσεις. Ειδικά στα παραδοσιακά όργανα είναι πολύ πιο δύσκολο να βρεις μαθητικό όργανο αξιοπρεπές και σωστό. Εκτός απο το μάτσικα , ο Στάμκος και ο Παπαδάμου κάνουν αξιοπρεπή όργανα στο 500ρικο.

4 «Μου αρέσει»

A post was split to a new topic: Τα λαούτα του Μάτσικα