τζουράς, κλίμακα 59 εκ.

(Μάνος Τουρπάλης) #1

Σκάφος καρυδιά- φλαμούρι, καπάκι έλατος, μπράτσο φλαμούρι με κόντρες μαόνι νιαγκόν (x2), σφεντάμι (x1).
Ταστιέρα - καβαλάρης etimoe.
Διακόσμηση με διάφορους καπλαμάδες (ελιάς στο πίσω μέρος του μπράτσου και στον καράολα). Η “ροζέτα” είναι σκαλισμένη στο ίδιο το καπάκι.

f1.jpg f3.jpg f5.jpg

πρόκειται για το αδερφάκι αυτού εδώ
http://www.rembetiko.gr/forums/showthread.php?t=28168
που ξεκίνησε με καπάκι ελάτινο αλλά στην πορεία έγινε κέδρινο. Ο καινούργιος είναι ίδιος ακριβώς σε σχέδιο και σε όλα τα υπόλοιπα υλικά, με μόνη διαφορά σ’ αυτό του καπακιού, ήθελα να τον ακούσω και με έλατο.

//youtu.be/D847ZVSH_Pk

(Nikolas Fereos) #2

Εξαιρετικός και σε ήχο και σε εμφάνιση!
Αντιπροσωπεύει πληρέστατα την αισθητική σου πρόταση Μάνο , αυτή που με συνέπεια θα έλεγα παρουσιάζεις εδω και πάρα πολύ καιρό.
Να΄σαι καλά , πάντα τέτοια.

(mih7mit5) #3

Ε ξ α ι ρ ε τ ι κ ό ς! ! !.

Θαυμάζω ειλικρινά όλους έσας που “πιάνει” το χέρι σας!
Το ελάτινο μου ηχεί καλύτερα στα αυτιά σε σχέση με το κέδρινο…
Μπορεί να είναι εντελώς εσφαλμένη η εντύπωση μου αλλά έχω την αίσθηση οτι ο κέδρος, σε καπάκια μικρής επιφάνειας (τζουράδες και κυρίως μπαγλαμάδες) υστερεί σε σχέση με την ελάτη. Ο ήχος του σε τέτοιες κατασκευές μου ακούγεται “ξερός”. Ίσως παλι να ήταν απλά έτσι τα όργανα που πέσαν στα χέρια μου…

Και πάλι συγχαρητήρια!

(λευτερης 73) #4

Εξαιρετικος αυθεντικος και καθαρος ηχος.Ευγε γκαρνασι.

Μπράβο και από μένα! Ηχητικά δεν είμαι σε θέση να εκφέρω εμπεριστατωμένη άποψη (αν και μου αρέσει πολύ). Αισθητικά όμως πρόκειται για ένα πολύ ιδιαίτερο όργανο (άσχετα με το αν είναι του γούστου μου). Ο κόσμος χρειάζεται περισσότερα τέτοια διαμάντια…!