Τζιτζιφιώτισσα

Αρη, με ενδιαφέρει να την ακούσω. Παρακαλώ, κάνε μια προώθηση στο : iwannak@otenet.gr

Πάντως, Χμ… Με προβληματίζει πολύ το μεγάλο άνοιγμα της ψαλίδας (από τα 1927 έως τα 1940 ) με τόσο μικρή παρουσία… Μπορεί !

Στη δισκογραφία Μανιάτη, αναφέρονται :

Για τον Ν. Θεοδοσίου

  1. ODEON Γερμανίας GA-1234 ΑΧ ΠΩΣ ΛΙΓΩΝΕΣΑΙ Γιώργος Βιδάλης & Ν. Θεοδοσίου / Αγγ. Μαρτίνο (1927)
  2. ODEON Γερμανίας GA-1234 ΠΑΛΙΑ ΜΟΥ ΑΘΗΝΑ Γιώργος Βιδάλης & Ν. Θεοδοσίου / Αγγ. Μαρτίνο (1927)
  3. Odeon Ελλάδος GA-7190 GO-3235 ΤΖΙΤΖΙΦΙΩΤΙΣΣΑ Ν. Θεοδοσίου & Ι. Σκλάμης / Ν. Θεοδοσίου (1939)
    – (πίσω : GA-7190 GO-3236 ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ Σ’ ΑΓΑΠΟΥΣΑ Απ. Χατζηχρήστος & Γ. Κάβουρας / Γ. Ευαγγέλου - 1939)
  4. Columbia Ελλάδος DG-6513 CG-2004 ΜΙΑ ΒΛΑΧΑ ΠΟΝΕΜΕΝΗ Ρίτα Αμπατζή / Ν. Θεοδοσίου (1939)
  5. Odeon Ελλάδος GA-7271 ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕ ΑΓΑΠΑΣ Μιχάλης Ψωμάς & Ν. Θεοδοσίου / Ν. Θεοδοσίου (1940)
  6. Odeon Ελλάδος GA-7271 ΔΟΣ ΜΟΥ ΜΙΑΝ ΕΛΠΙΔΑ Μιχάλης Ψωμάς & Ν. Θεοδοσίου / Ν. Θεοδοσίου (1940)
  7. Liberty Αμερικής 647 ΔΟΣ ΜΟΥ ΜΙΑΝ ΕΛΠΙΔΑ Μανδοληνάτα / Ν. Θεοδοσίου (1957)

για τον Ι. Σκλάμη, μόνο το συγκεκριμένο :

  1. Odeon Ελλάδος GA-7190 GO-3235 ΤΖΙΤΖΙΦΙΩΤΙΣΣΑ Ν. Θεοδοσίου & Ι. Σκλάμης / Ν. Θεοδοσίου (1939)

Λάθος μου ! Στο ιστορικό βινίλιο Φαληρέα, δεν περιέχεται η ΤΖΙΤΖΙΦΙΩΤΙΣΣΑ…
Συνεπώς :

  1. Η ερώτηση που προκύπτει, για τον Πέτρο Ταμπούρη, που επιμελήθηκε το cd ΕΛΛΑΔΟΣ ΑΡΧΕΙΟΝ 654 - ΑΝΘΟΛΟΓΙΑ ΡΕΜΠΕΤΙΚΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ 1933-1940 Vol. 1 (στην FM REC.) από πού βρήκε για δημιουργό τον Ευάγγελο Γρυπάρη και την εκτέλεση με τους αναφερόμενους -στο εν λόγω προϊόν…
    Εκτός, αν τα αρχεία της ΑΕΠΠΙ, έχουν διορθωθεί όπως λέγεται και έχει αποδοθεί πια σε άλλους συντελεστές και δημιουργούς το συγκεκριμένο ηχογράφημα, απ’ ό,τι αναγραφόταν στο δίσκο 78στροφών.
  2. Ο Κουνάδης είχε στη σειρά ΑΡΧΕΙΟ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ σιντί για τον Δελιά; (Δεν το έχω…). Περιέχεται άραγε και εκεί η ΤΖΙΤΖΙΦΙΩΤΙΣΣΑ -και με τα ίδια στοιχεία ;

Τελικά η αλήθεια είναι εδώ…

rebetiko.sealabs.net - Αρχική Συζητήσεων Τζιτζιφιώτισσα

2 «Μου αρέσει»

Η ετικέτα από την πρώτη ηχογράφηση και κυκλοφορία από την Ελληνική Columbia.

rebetiko.sealabs.net - Αρχική Συζητήσεων Το χαρέμι στο χαμάμ

CG-1308

Από την Attikon δεν έχει βρεθεί η ηχογράφηση με τον Γούναρη και τον Harrys.

Τελευταία ετικέτα από το αντίστοιχο τραγούδι του Δελιά. Από την επανακυκλοφορία του στην Αμερικάνικη Columbia.

Διαβάζοντας κανείς την ετικέτα θα παρατηρήσει τα παρακάτω:

Τσιφτέ Τελλή - Stitte Telli

ΑΝΑΣΤΙΟΣ ΝΤΕΛΙΑΣ

ANASTASIOS DELIAS

Αχταρμάς δηλαδή.

2 «Μου αρέσει»