Τζιτζιφιώτισσα

“ΤΖΙΤΖΙΦΙΩΤΙΣΣΑ” Ν. Θεοδοσίου & Ι. Σκλάμης (Ν. Θεοδοσίου) του 1939, δίσκος Odeon Ga-7190
Εχει ακούσει κανείς αυτό το ηχογράφημα;

Δεύτερη ερώτηση, που αφορά το ίδιο θέμα:
Εχει κανείς το παρακάτω cd;
http://www.studio52.gr/info_en.asp?infoID=000003pc

Άρη, ο Δελιάς τραγουδάει;

Ασφαλως !!!

Το τραγούδι το έχω. Όποιος το θέλει, ας δώσει το μαιλ του.

Είχα φτάσει να πιστεύω πως τη Τζιτζιφιώτισσα τραγουδούσαν ο Δελιάς με το Στράτο, σε “εξαιρετικά” χαλασμένη και παραμορφωμένη ηχογράφηση. Εχουν μάλιστα τραγουδήσει κι άλλο τραγούδι με τον ίδιο σχεδόν τρόπο (“Τον άντρα σου κι εμένα”).
Μου κάνει όμως μεγάλη εντύπωση που δεν υπάρχει σε κανέναν δισκογραφικό κατάλογο.
Ας πούμε πως πρόκειται για το δίσκο Odeon Ga-7190, όπου σύμφωνα με το Μανιάτη έχει πάνω του τα στοιχεία:
“ΤΖΙΤΖΙΦΙΩΤΙΣΣΑ” Ν. Θεοδοσίου & Ι. Σκλάμης (Ν. Θεοδοσίου).
Ας πούμε και πάλι ότι το όνομα του Ανεστάκου το “έκρυψες”, για τους ευνόητους λόγους (μην ξεχνάμε ότι το 1939 που κυκλοφορεί αυτός ο δίσκος, ο Δελιάς είναι “τελειωμένος” πρεζάκιας).
Ομως το όνομα του Στράτου; Πώς να κρύψεις κοτζάμ Στράτο χωρίς να σε φάει το μαύρο φίδι;

Ρε κιθαρίστα-μηχανικέ: Τι στοιχεία έχει πάνω στο cd;

Άρη, στα σκόρπια mp3 των δίσκων μου είδα να περιέχονται :

1.- ΑΝΕΣΤΗΣ ΔΕΛΙΑΣ - ΤΖΙΤΖΙΦΙΩΤΙΣΣΑ - 03.22 (ΕΛΛΑΔΟΣ ΑΡΧΕΙΟΝ 654 - ΑΝΘΟΛΟΓΙΑ ΡΕΜΠΕΤΙΚΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ 1933-1940 Vol. 1)

2.-Δελιάς (Γρυπάρης) Τζιτζιφιώτισσα - 03.22

3.-Ανεστης Δελιας - Τζιτζιφιωτισσα - 03.22

Συνεπώς, λόγω χρονικής διάρκειας του τραγουδιού -03.22- είναι το ίδιο !
Για την επιβεβαίωση , μόλις τα άκουσα. Πανομοιότυπα !

Δεν έχω κάπου τη ΤΖΙΤΖΙΦΙΩΤΙΣΣΑ με τους δημιουργούς : Ν. Θεοδοσίου & Ι. Σκλάμης (Ν. Θεοδοσίου)

Και με προβλημάτισε πολύ που -μόλις το έλεγξα- στο βιβλίο Μανιάτη, αναφέρονται μόνον οι παρακάτω “ΤΖΙΤΖΙΦΙΩΤΙΣΣΕΣ” :

  1. Columbia Ελλάδος DG-48 WG- 67 ΤΖΙΤΖΙΦΙΩΤΙΣΣΑ Δ. Χριστοδούλου / Πάνος Τούντας 1930
  2. Parlophon Γερμανίας B-21586 101146 ΤΖΙΤΖΙΦΙΩΤΙΣΣΑ Ρόζα Εσκενάζυ / Πάνος Τούντας 1930
  3. Pathe Γαλλίας X-80188 70252 ΤΖΙΤΖΙΦΙΩΤΙΣΣΑ Αντ. Νταλγκάς / Πάνος Τούντας 1930
  4. Odeon Ελλάδος GA-7190 GO-3235 ΤΖΙΤΖΙΦΙΩΤΙΣΣΑ Ν. Θεοδοσίου & Ι. Σκλάμης / Ν. Θεοδοσίου 1939
    ( Odeon Ελλάδος GA-7190 GO-3236 ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ Σ’ ΑΓΑΠΟΥΣΑ Απ. Χατζηχρήστος & Γ. Κάβουρας / Γ. Ευαγγέλου 1939 )

Πού είναι η εκτέλεση Δελιά-Στράτου ???

Και,
από δισκογραφία Ανέστου Δελιά υπάρχουν στο βιβλίο μόνον τα εξής :

  1. Atticon Αμερικής 448 ATT-154 ΜΕΣ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ ΤΟ ΧΑΜΑΜ - Νίκος Γούναρης & Χάρης / Ανέστος Δελιάς
  2. Columbia Αμερικής CO-7098F 19293 ΤΟ ΧΑΡΕΜΙ ΣΤΟ ΧΑΜΑΜ - Αναστ.Δελιάς / Αναστ.Δελιά 1935
  3. Columbia Ελλάδος DG-6165 CG-1308 ΤΟ ΧΑΡΕΜΙ ΣΤΟ ΧΑΜΑΜ - Ανέστος Δελιάς / Ανέστος Δελιάς 1935
  4. Columbia Ελλάδος DG-6165 CG-1309 ΤΟ ΣΑΚΑΚΙ - Ανέστος Δελιάς / Ανέστος Δελιάς 1935
  5. Columbia Ελλάδος DG-6185 CG-1348 Ο ΠΟΝΟΣ ΤΟΥ ΠΡΕΖΑΚΙΑ - Ανέστος Δελιάς / Ανέστος Δελιάς 1936
  6. Columbia Ελλάδος DG-6185 CG-1349 Ο ΝΙΚΟΣ Ο ΤΡΕΛΑΚΙΑΣ - Ανέστος Δελιάς / Ανέστος Δελιάς / Νίκος Μάθεσης 1936
  7. Columbia Ελλάδος DG-6282 CG-1547 ΤΟΝ ΑΝΔΡΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΕΝΑ - Ανέστος Δελιάς / Ανέστος Δελιάς 1937
  8. His Masters Voice Ελλάδος AO-2307 OGA- 334 ΚΟΥΤΣΑΒΑΚΙ - Ανέστος Δελιάς / Ανέστος Δελιάς 1936
  9. His Masters Voice Ελλάδος AO-2307 OGA- 335 ΣΟΥΡΑ ΚΑΙ ΜΑΣΤΟΥΡΑ - Ανέστος Δελιάς / Ανέστος Δελιάς 1936
  10. His Masters Voice Ελλάδος AO-2375 OGA- 498 ΑΘΗΝΑΙΪΣΣΑ - Ανέστος Δελιάς & Στρ. Παγιουμτζής / Ανέστος Δελιάς 1937

ΥΓ1 – ΣΚΕΨΗ :
Η απορία σου αφορά στην εταιρία ODEON, άρα αποκλείεται εκεί ο Δελιάς…

ΥΓ2 – ΤΟ ΟΠΙΣΘΟΦΥΛΛΟ, του σιντί που αναζητάς -αναφέρει Δελιά:

Το εν λόγω σιντί (ολόκληρο) :
– Κέρασμα, για τα προσεχή γενέθλιά μου ! –
:slight_smile:

ΕΛΛΑΔΟΣ ΑΡΧΕΙΟΝ 654 - ΑΝΘΟΛΟΓΙΑ ΡΕΜΠΕΤΙΚΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ 1933-1940 Vol. 1

(Γιατί δε βγαίνει τώρα? Εεεεε…??? Κρίμα την υπομονή ανεβάσματος… Καλά, θα το βάλω με άλλο τρόπο ! )

ΥΓ:
Πρέπει να ξανακούσουμε και το “ιστορικό” βινίλιο ΑΝΕΣΤΗΣ ΔΕΛΙΑΣ - Εκδόσεις Φαληρέα
(Αύριο πια… καληνύχτα σας ! )

Πραγματικα εδω ανακυπτει ενα μυστηριο !!

Καταρχην προς τον αντμιν και τους μοντερεϊτορς, μηπως θα επρεπε να βγαλετε ενα μεροκαματο στην Ιωαννα για τον κοπο που κανει ;;
:slight_smile:
Δευτερον Αρη χθες πιασαμε το κουβεντολοϊ με τον μοντ Καρατζωρτζ εις το Βριστολιον και μου εξιστορουσε πως περασε τη βραδυα του χορευοντας “σαλσα” (ουδεν κρυπτον !!) - με καλη παρεα … και με πηραν τα μεσανυχτα …
Πηγαινοντας σπιτι ειχα σκοπο να το ψαξω αλλα ειχε αφιερωμα στο Μπαμπη Μπακαλη, την εκπομπη του Σπ.Παπαδοπουλου που δεν ειχα δει και οπως ηταν φυσικο εκατσα μεχρι αργα και την ειδα.

Επι του πρακτεου τωρα, πρεπει να ακουσει κανεις το δισκο "Τζιτζιφιωτισα " του '39 αν ειναι αυτη η Τζιτζιφιωτισα του Γρυπαρη με τη φωνη του Δελια ενω αναγραφονται άλλα στοιχεια επανω. Αν ειναι αλλο τραγουδι αυτη η Τζιτζ. του '39 τοτε θα πρεπει να βρεθει η “ΤΖΙΤΖΙΦΙΩΤΙΣΑ” του Γρυπαρη με το Δελια ως αναγραφει ο Φαληρεας …
Παντως και μενα μου ακουγεται Δελιας 1000 %
Ο Δελιας μπορει να ηταν πρεζακιας αλλα μεχρι και το '41 επαιζε και τραγουδουσε δε νομιζω να ηταν συνεχεια σε κακη κατασταση … Απο τη δισκογραφια βεβαια χανεται, αλλα κανεις δεν ξερει αν εκανε και καποια αλλη ηχογραφηση …

Ποιου δημιουργού είναι η “Τζιτζιφιώτισσα”;

:241:

Η “Τζιτζιφιώτισσα” αναφέρεται ως παλιά μελωδία.
Δεν ανήκει σε κανέναν.

Είναι απορία, πάντως, ενώ πληροφορία και από το Σχορέλη αναφέρει ότι το τραγούδι αυτό κυκλοφόρησε σε δίσκο το ΄35, από το Στράτο και το Δελιά, ο Μανιάτης στο βιβλίο του να μη δίνει κανένα στοιχείο για το συγκεκριμένο δίσκο.

Για να πω τη μαύρη μου αλήθεια, αγνοούσα την ηχογράφηση αυτή του Ανέστου - παίδες είστε και οι πρώτοι! (Ιωάννα, παρά τη μεγάλη νύστα έσκισες. :089:)
Πώς φαίνεται η φθορά που έχει υποστεί μέσα σε λίγα χρόνια… Η φωνή του αλλοιωμένη.

ΥΓ - Βαβουλέ, όλο ψόματα είσαι… μεσάνυχτα σε πήραν, αλλά ώρα Αγγλίας! :019:

Ναι μπρε κουμπαρακι περασμενα μεσανυχτα ητονε … δικιο εεις …

Ντα δεν γκατεεις πως μετα τσ’εντεκα το βραδυ δε θωρρω το ρολοι ;;

Ειχα πιει και δυο τρεις κι εχασα το λογαριασμο …

:102:

παιδες μη σκατε ,εχω την ηχογραφηση πεντακαθαρη και δεν ειναι ο δελιας αυτο το πραγμα με τιποτα ,απλα στο cd ειναι κακος ηχος και φανταζομαστε δελιαδες ,Ειναι δυο αγνωστοι τυποι της εποχης που εχουν το υφος ,αρη αν θες στο στελνω καθαρο.

Σταυρο στειλτο κι απο δω αν θες …

:110:

Αρα μιλαμε για λαθος των Φαληρεα ;;

Η “Τζιτζιφιώτισσα” που βασίζεται μάλλον σε παραδοσιακή μελωδία είναι αυτή που υπογράφεται από τον Τούντα (με Νταλγκά, Ρόζα κ.ά. εκτελέσεις). Είναι άλλο τραγούδι.
Η “Τζιτζιφιώτισσα” που φέρεται ως τραγούδι του Δελιά (σύμφωνα με το cd Φαληρέα) σύμφωνα με τους καταλόγους θα μπορούσε να είναι μόνο αυτή του ‘39 (στ’ όνομα του Θεοδοσίου). Πριν μερικές βδομάδες είχα προσπαθήσει μέσω του WaveLab να παίξω την ηχογράφηση σε διάφορες ταχύτητες και τόνους. Κατάφερα σε μια από αυτές τις προσπάθειες να “φτιάξω” μια πρώτη φωνή που ίσως και να ‘μοιαζε με αυτή του Δελιά. Ομως η δεύτερη φωνή δεν ταίριαζε με τίποτα στο Στράτο. Για την ακρίβεια δεν ταίριαζε σε ανθρώπινη φωνή!
Με την αντίστροφη προσπάθεια γινόταν το αντίθετο. Οταν η δεύτερη φωνή άρχιζε να μοιάζει λίγο με του Στράτου, τότε η πρώτη γινόταν …διαστημική!
Ετσι αρχίσανε να μου μπαίνουν ψύλλοι στ’ αυτιά. Αν προσθέσει κανείς σε αυτά ότι στο χρονικό διάστημα που έψαχνα δε λείπει δίσκος απ’ τον κατάλογο του Μανιάτη, η υποψία του λάθους αυξανόταν επικίνδυνα.
Περιμένω την ηχογράφηση από το Σταύρο και θα δούμε τι ακριβώς παίζει.
Σημειωτέον ότι την προηγούμενη βδομάδα, με αφορμή μια εκπομπή που ετοίμαζα για το Χιώτη, είχα μπει πάλι στο ψάξιμο για ένα τραγούδι. Το “Θεέ μου βάλ’ το χέρι σου”. Τα στοιχεία που είχα έλεγα είχαν αριθμό δίσκου GA-7564 της Odeon, τραγουδιστές Μπίνη - Χασκίλ και συνθέτη το Χιώτη. Εγώ όμως άκουγα και τρίτη φωνή που δεν αναφερόταν. Μιας και είχα τον αριθμό δίσκου (αλλιώς το ψάξιμο στον κατάλογο του Μανιάτη είναι βασανιστικό!) είπα να ρίξω μια ματιά. Και τι βρίσκω: “Το Αρζάν” - Τάκης Μπίνης, Στέλλα Χασκήλ, Στελλάκης Περπινιάδης, του Ιωάννη Τατασόπουλου. Ομως εγώ το τραγούδι με τα στοιχεία του το είχα από τον Βαγγέλη Αρναουτάκη, που του έχω εμπιστοσύνη. Χώρια που άκουγα το Χιώτη να παίζει μπουζούκι. Πάω και βρίσκω το βιβλίου της Ιωάννας για τον Μπίνη. Πάω στη δισκογραφία και βρίσκω δύο εκδόσεις του τραγουδιού. Μία αυτή που ανάφερε ο Βαγγέλης και μια άλλη στην Παρλοφόν! Πάω στο ν κατάλογο του Μανιάτη στο αντίστοιχο νούμερο της Παρλοφόν και βρίσκω ένα ελαφρό τραγούδι των Κορίνθιου - Φατσέα (!!!) που μάλιστα δεν κόλλαγε στη χρονολογική σειρά του καταλόγου…
Εχω ήδη πειστεί για την ορθότητα των στοιχείων του Βαγγέλη και της Ιωάννα και παίρνω τηλέφωνο το Μανιάτη να του το πω.
Με το που του λέω για το “Αρζαν”, με διακόπτει και μου λέει:
“Το ‘χω λάθος ε; Είναι που δεν είχα το δίσκο, γι’ αυτό το παράθεσα με επιφύλαξη” (ερωτηματικό).
Του έδωσα τα στοιχεία της Ιωάννας κι έκλεισα.

Τι βγαίνει απ’ όλο αυτό; Το πόσο σημαντική είναι μια ολοκληρωμένη καταγραφή, όπως αυτή του Μανιάτη. Ακόμη κι αν περιέχει λάθη. Αρκεί βέβαια να μη διαβάζεται άκριτα και ανάγεται σε “ευαγγέλιο”, όπως έχει γίνει στο παρελθόν με άλλα βιβλία.

ΥΓ. Σταύρο περιμένω την ηχογράφηση να το “λήξουμε”.

Ολα ξεκινούν από κάτι. Το ψάξιμο για το “Θεέ μου βάλ’ το χέρι σου” ξεκίνησε με αφορμή μια εκπομπή που ετοίμαζα.
Το ψάξιμο για την “Τζιτζιφιώτισσα” αφορά μία εκδήλωση για τον Ανέστη Δελιά που κάνουν μια παρέα ερασιτέχνες μουσικοί αύριο, Παρασκευή 30/3 κατά τις 10 το βράδυ, στο Cafe Bassaviola στην Καλαμάτα. Αμα βρεθεί κανείς εκεί κοντά, ας περάσει.

Άρη, ευχαριστώ.
Ευκαιρία να κάνω τις διορθώσεις μου.

Ουδείς αλάθητος, ακόμα και ο Μανιάτης και είναι φυσικό για το έργο αυτό, την καταγραφή όλης της πολιτιστικής ιστορίας μας.
Αλλά και ο Σχορέλης…

[Την “Τζιτζιφιώτισσα” που είναι παλιά μελωδία, άγνωστου συνθέτη, ο Σχορέλης αναφέρει πως τραγούδησαν σε δίσκο το ΄35 οι Στράτος και Δελιάς.
Από εκεί και οι σημειώσεις μου…].

Το εν λόγω σιντί (ολόκληρο) :
– Κέρασμα γενεθλίων, όπως είχα υποσχεθεί ! Το κατάφερα ! –
:slight_smile:

ΕΛΛΑΔΟΣ ΑΡΧΕΙΟΝ 654 - ΑΝΘΟΛΟΓΙΑ ΡΕΜΠΕΤΙΚΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ 1933-1940 Vol. 1
(http://iwannak.diinoweb.com/files/ELLADOS%20ARXEION%20654%20-%20AN8OLOGIA%20REMPETIKOY%201933-1940%20Vol.%201.rar ο σύνδεσμος δεν ήταν δυνατό να ανακτηθεί)

Και επειδή με τη βοήθεια του Σταύρου ακούσαμε την “Τζιτζιφιώτισσα” σε πεντακάθαρη ηχογράφηση, θα συμφωνήσω κι εγώ μαζί του:
Κατά 99% δεν είναι ο Δελιάς και 100% δεν συμμετέχει ο Στράτος. Πιθανότατα οι Θεοδοσίου - Σκλάμης είναι υπαρκτά πρόσωπα και τραγουδούν αυτό το τραγούδι.
Ενδιαφέρον είναι το μπουζούκι που ακούγεται και που ως ένα βαθμό …τσιτσανοφέρνει.