ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΤΑΜΑΤΙΟΥ-ΝΕΟΣ ΔΙΣΚΟΣ

Από τη δισκογραφική εταιρία “ΚΑΘΡΕΦΤΗΣ” είχα την παρακάτω πληροφόρηση:

Δελτίο τύπου

<font size="+1">«ΟΤΑΝ ΠΑΙΖΟΥΝΕ ΤΑ ΑΣΤΕΡΙΑ»
</font>

ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΤΟΥ ΓΙΑΝΝΗ ΣΤΑΜΑΤΙΟΥ ΣΠΟΡΟΥ ΣΤΟ ΣΑΝ ΦΡΑΝΤΣΙΣΚΟ

Αυτές τις μέρες κυκλοφορεί από τον ΚΑΘΡΕΦΤΗ ήχων αληθινών ένα νέο CD με τον δεξιοτέχνη του μπουζουκιού Γιάννη Σταματίου “Σπόρο”. Περιεχόμενό της η ζωντανή ηχογράφηση συναυλίας που έγινε στα τέλη της δεκαετίας του '70 στο Σαν Φραντσίσκο σε συναυλιακό χώρο παρουσία χιλιάδων ακροατών που στην πλειοψηφία τους ήταν Αμερικανοί

Ο Γιάννης Σταματίου Σπόρος, δεξιοτέχνης του μπουζουκιού ξεκίνησε την καριέρα του στην Ελλάδα το 1947 σε συγκρότημα με τον Άκη Πάνου. Στα πρώτα χρόνια του '50 μπήκε στην δισκογραφία και συνεργάστηκε με σχεδόν όλους τους σπουδαίους συνθέτες και τραγουδιστές στο πάλκο και στα στούντιο ηχογραφήσεων. Μερικοί από αυτούς είναι Β. Τσιτσάνης, Μ. Χατζιδάκις, Μαν. Χιώτης, Μ. Νίνου Στ. Τζουανάκος, Στ. Καζαντίδης, Π. Πάνου, Μπ. Μπακάλης, Γρ. Μπιθικώτσης, Στράτος και άλλοι πολλοί.

Ο ξεχωριστός ήχος του μπουζουκιού του τον έκανε περιζήτητο και δημοφιλή και σαν φυσική συνέπεια στα τέλη του '50 μετανάστευσε στην Αμερική όπου συνέχισε την καριέρα του μέσα από συνεργασίες με διεθνείς καλλιτέχνες που απευθύνονταν στο αμερικανικό κοινό και παράλληλες εμφανίσεις και συναυλίες σε music halls για τους έλληνες της Αμερικής.

Τα χρόνια της παραμονής του στην Αμερική ηχογράφησε αρκετούς δίσκους με μεγάλες αμερικάνικες ορχήστρες, αλλά και με ολιγομελή σχήματα σε στούντιο. Παράλληλα έκανε πολλές εμφανίσεις στην τηλεόραση και έγινε ιδιαίτερα αγαπητός και δημοφιλής. Ανάμεσα σε αυτούς που τον παρακολουθούσαν τακτικά στις ζωντανές εμφανίσεις του διάσημοι αστέρες του Hollywood όπως ο Φράνκ Σινάτρα, ο Έλβις Πρίσλευ, ο Σάμυ Ντέιβις, ο Χάρυ Μπελαφόντε και άλλοι πολλοί Σε αυτό το CD αποτυπώνεται μια μοναδική ηχογράφηση από συναυλία του στο Σαν Φρανσίσκο στα τέλη του '70.

Με την επιστροφή του στην Ελλάδα από το 1980, και μέχρι σήμερα, συνεργάστηκε με πολλούς τραγουδιστές (πρώτα ονόματα) συνοδοιπόρους σε αυτήν την «τρίτη» καριέρα του Βοσκόπουλος, Μπιθικώτσης Μαίρη Λίντα κ.α.

Στο CD «ΟΤΑΝ ΠΑΙΖΟΥΝΕ ΤΑ ΑΣΤΕΡΙΑ» έχουμε την ευκαιρία να ακούσουμε τον Γιάννη Σταματίου και το συγκρότημά του σε γνωστά τραγούδια αλλά και σε δεξιοτεχνικά του σόλο, όπως τα παρουσιάζει μοναδικά.

Κυκλοφορεί “εσωτερικώς” και συναυλία του Ιορδάνη Τσομίδη στη Γερμανία. Έχω την εντύπωση πως είχαν αναφερθεί σε αυτό και κάποιοι εδώ. Για ψάξτο.

Έχω κάτι από Ιορδάνη, σε μιά πρόχειρη ηχογράφηση στο Μάντζεστερ το 2003, οργανωμένη από τους εκεί Έλληνες φοιτητές.
18 τραγούδια μαζί με κιθαρίτσα, μπαγλαμαδάκι.
Κάποια στιγμή ο Ιορδάνης μανουριάζει κιόλας με τους συναδέλφους…

Τι μανουριάζει…τα σωψυχά του βγάζει…νομίζεις πως θα ξεψυχήσει στο πατάρι…

  1. Οργανικός Ιορδάνης
  2. Το τραγούδι του ζητιάνου της αγάπης
  3. Το παράθυρο κλεισμένο
  4. Ευτυχής είν΄ο άνθρωπος π΄αγάπη δεν γνωρίζει
  5. Έγινα εγκληματίας γιά μιά γυναίκα
  6. Μέσα στο μαύρο ξεχνώ την απονιά σου άτιμη
  7. Μάγκας βγήκε γιά σεργιάνι
  8. Το πιτσιρίκι που ΄ναι ξαπλωμένο
  9. Ας μην ξημέρωναν τα πρωϊνά
  10. Το τραγούδι του Σεβνταλή
  11. Της τριανταφυλλιάς τα φύλλα
  12. Θεέ μου μεγαλοδύναμε
  13. Με γυναίκα να μη μπλέκεις
  14. Το μινόρε του Χαλκιά
  15. Το τραγούδι της Ελένης
  16. Το τραγούδι της κοκαΐνης
  17. Το πρώτο τραγούδι του Τσιτσάνη
  18. Το τραγούδι του πρεζάκια προέδρου

Kώστα

Απο το 14 και πέρα είναι ηχογραφήσεις γραμμοφώνου κανονικές.Απλά τις είχε μέσα στο Σιντί … και γώ έτσι την πάτησα στην αρχή.

Γράψε λάθος!

…και δε γέμισε φαρμάκια τη φτωχή του τη καρδιά…
ποιός δε… και δε γνώρισε γυναίκα … δε μπήκε φυλάκή… δε μπήκε στο δαφνί…πάντα μόνος να γυρνάς… και μποέμικα … τη ζωή σου να γλεντάς!

Χρόνια πολλά Νικόλα!!!

από γλέντι άλλο τίποτα

Σε ευχαριστώ

ΦΙΛΕ ΤΟ CD ΤΟΥ ΛΕΜΟΝΟΠΟΥΛΟΥ ΜΕΤΗ ΣΥΝΑΥΛΙΑ
ΤΟΥ ΑΠΟ ΠΟΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ;ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΒΡΩ;ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟ golden fingers του λεμονοπουλου DPI ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΚΗ και ενα cd απο τους μεγαλους σολιστες που εχει lemonopoulo alpha records
Ο ΓΙΟΣ ΤΟΥ ΤΑΤΑΣΟΠΟΥΛΟΥ ΤΩΡΑ ΣΕ ΠΟΙΟ ΜΑΓΑΖΙ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ;ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΕΠΑΡΧΙΑ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΤΙΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ.

Επειδή μόλις πήρα ένα μαιλ από φίλο που θέλει να έχει τις ηχογραφήσεις αυτές του Ιορδάνη στο Μάντζεστερ το 2003, μπήκα στο συγκεκριμένο πόστινγκ πάλι και είδα την αναπάντητη ερώτηση του Άρη.
Δεν θυμάμαι σε ποιούς είχα στείλει τα τραγούδια κι αν τα βρήκες εν τω μεταξύ Άρη αλλά επειδή δεν τα έχω σε ΜΠ3 πλέον ας μας πει όποιος τα έχει πρόχειρα ή τα έχει ανεβάσει κάπου!

και εγώ θα ενδιαφερόμουνα πάντως…

υπενθυμίζω τα site

www.rapidshare.com
www.yousendit.com

οπου οι φίλοι μπορούν να τα ανεβάσουν…

κι εγώ, κι εγώ…pleeeeeease!

Λοιπόν παιδιά χτες ανέβασα τα τραγούδια σε έναν ftp server που μου έδωσε το μέλος του φόρουμ tasos20.
Θα ήθελα να δώσει ο ίδιος την διεύθυνση για εσάς που ενδιαφέρεστε.

σε ευχαριστούμε άρχοντα. οποτε θα παρακαλέσουμε τον Τασο να μας δωσει το λινκ.

να είστε καλα.

Μαργιάννα & Θοδωρή σας έστειλα email

ευχαριστώ τον Τάσο απο καρδιάς.

και επειδή και άλλοι φαντάζομαι θα το θέλουν τα ζιπαρα ολα και τα ανεβασα εδω:

http://rapidshare.de/files/5520682/jordan.rar.html

enjoy

Για πρωτη φορα ανεβαζω κι εγω τραγουδακι
στο rapidshare !!
Πιστευω να δουλεψει ρε παιδια , καλη ακροαση !!

http://rapidshare.de/files/5531646/TZIBANHS_Exoristos.mp3.html

Απο το φτωχικο μου αρχειο :
ΓΙΑΝΝΗΣ ΤΖΙΒΑΝΗΣ - ΡΕΝΑ ΝΤΑΛΛΙΑ : Εξόριστος και δυστυχης (1952)
ζεϊμπεκικο, μινορε

περισσοτερα στοιχεια αυριο …

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην yiorgosv 25 Σεπτέμβριος, 2005)

Κι ενα απο ΚΑΖΑΝΤΖΙΔΗ :

http://rapidshare.de/files/5536305/TA_KALA_PAIDIA.mp3.html

Ευχαριστω τον Θοδωρη απο Lancaster - England !!

Ενημερωσε μας γυρω απο την χωρητικοτητα,
διαρκεια, αριθμο downloads και free-ness του
site αυτου γιατι λεω να ανεβασω καμμια 50ρια
διαμαντια …