Τετραχορδο VS τριχορδο

Ναι, αμέ.
Όταν περάσω από Λονδίνο να σε ακούσω -με την δέουσα σοβαρότητα- να παίζεις την “κλωστηρού” με την μαντόλα.

(:019:)

Γιατίίί; Έχεις παράπονο στα του Μάρκου; Έχω βάλει πουθενά τζιριτζάντζουλες; :044:

Παραταύτα, όταν θα στο παίξω, μην περιμένεις να βγάλω τον ήχο του Μάρκου, ούτε ήχο τρίχορδου στο 4χορδο, απλά μια σοβαρή εκτέλεση, χωρίς σκυλάδικα ή τύπου Νικολόπουλου γεμίσματα (που θα κάνανε το τραγούδι αίσχος).

(Βέβαια, δεν σου είπα ότι θα πάρω με το 4χορδο σβάρνα τις συναυλίες και θα παίζω Μάρκο με αυτό :044:, αλλά άμα λάχει και βαστάει κάποιος 4χορδό και είναι σοβαρός - το ξανατονίζω αυτό- δεν αποκλείεται να παίξει και Μάρκο ρε παιδιά…οι ίδιες νότες είναι…και μην μου φέρετε ως αντι-παράδειγμα κανένα ακραίο του τύπου οτι και στο Kalimba ίδιες νότες θα έπαιζα, άρα το Kalimba κάνει και για Μάρκο)

Τέλος πάντων, θα αναγκαστώ στο τέλος να πάρω -ΚΑΙ- 3χορδο απλώς για να μην μου την λες…εκεί με εφτάσες Πάνο με το λέγε λέγε…!! :slight_smile:

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 22:14 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 22:05 —

Όπα, το διορθώνω, γιατί βιάστηκα να απαντήσω. Δεν αποκλείονται ΠΟΛΛΑ από τα τραγούδια…(μόλις συνειδητοποίησα τα ντουζένια στο τρίχορδο…)…Οπότε υπό αυτή την έννοια έχεις δίκιο.

Τέλος πάντων, θα αναγκαστώ στο τέλος να πάρω -ΚΑΙ- 3χορδο απλώς για να μην μου την λες…εκεί με εφτάσες Πάνο με το λέγε λέγε…!! :slight_smile:

Ασε φίλε ετσι την “πατησα” και εγω και έκανα την παραγγελία…
Οι φίλοι όλοι βλεπεις… :106:

Μαγκες μου,οτι και να λεμε,οσα και να γραφουμε,την γλυκα που εχει το τριχορδο δεν το εχει κανενα αλλο μπουζουκι!!!Και τα ρεμπετικα που θελουν μαγκικο παιξιμο,χωρις πολλα στολιδια,και τραλαλα,ειναι για να παιζονται με το τριχορδο!!!:089:

Σωστό, και για να κλείσω το θέμα από την μέρια μου αφού δεν έχω κάτι άλλο να πώ, νομίζω ειπώθηκε ήδη πιο πάνω, αυτά είναι γούστα.

Άμα έχεις στο αυτί σου τον ήχο του ρεμπέτικου και αυτό το στυλ αγοράζεις 3χορδο, αν έχεις στο αυτί σου το παίξιμο άλλων δεξιοτεχνών και δημιουργών που έχουν ηχογραφήσει με 4χορδο (Ζαμπέτας, Χιώτης κλπ κλπ) είσαι πιο κοντά στο 4χορδο.

Προσωπικά, θα ήθελα να έχω και τα δύο και να παίζω (όσο μπορώ καλύτερα) τα κατάλληλα τραγούδια στο κατάλληλο
όργανο, αλλά αυτό θα αργήσει τουλάχιστον 2-3 χρονάκια ακόμη.

Πάνω από όλα, καλή καρδιά, αφού όταν μαζευόμαστε και παίζουμε και τραγουδάμε όμορφα το κέφι μας θα το κάνουμε, είτε με 3χορδα, είτε με 4χορδα είτε και με τα δύο.

πολυ καλο το τριχορδο,αλλος ηχος,μοναδικο για τα ρεμπετικα…μεχρι εκει ομως!!!μπορει να μπορεις να παιξεις σχεδον τα παντα,αλλιως ομως ειναι με το τετραχορδο!!!ο λογος που παρηγγειλα τριχορδο ειναι καθαρα ενας συγκεκριμενος τροπος παιξιματος,που δεν ξερω αν θα μπορεσω να βγαλω κιολας!!!ειναι πιστευω πρωτα θεμα ψυχης [να βγαινει απο μεσα σου] και μετα δεξιοτεχνιας…!οτι και αν παιζεις…θελει τον τροπο του!!!

Φιλε Γιαννη!!!
Δεκα λεξεις που τα λενε ολα.Για μενα δεν χρειαζονται αλλα λογια!!!:089:

Κατά την ταπεινή προσωπική μου άποψη, το 3χορδο σαφώς υπερτερεί έναντι του αντιπάλου.

  1. Για ιστορικούς λόγους.
    Τρίχορδοι ήταν οι ταμπουράδες. Τρίχορδες ήταν οι πανδουρίδες οι οποίες απεικονίζονται σε αγγεία 3.000-4.000 χρόνων.
    Άρα ο ιδιοκτήτης τριχόρδου αποκτά συν το χρόνω, αξία λόγω καταβολής του οργάνου και είναι πιό ‘‘τσαμπουκαλεμένος’’ ιστορικά.
    Δηλαδή, άνετα μπορεί να κοιτά τον ‘‘τετράχορδο’’ απο δίπλα με ‘‘ύφος’’ και αφ΄ υψηλού.

  2. Λόγω ταύτισης.
    Ποιοί παίζαν τρίχορδο?
    ΟΛΟΙ οι μεγάλοι [Τσιτσάνης, Παπαιωάννου, Χιώτης (μετά αλλαξοπίστησε), Δελιάς, κ.λ.π.].
    Άρα ο ‘‘τρίχορδος’’ ‘‘αυτεπάγγελτα’’ ταυτίζεται με ‘‘αυτούς’’ και όχι με τους ‘‘άλλους’’.
    (Έχετε δεί τον μπουζουξή του Ζαγοραίου???).

Τι θέλω να πώ.
Οταν αγοράζεις μια μηχανη Harley-Davidson, αυτομάτως δηλώνεις ότι ανήκεις σε μια κατηγορία ανθρώπων που θέλουν να πουν - δηλώσουν - φωνάξουν, κάτι. Δανίζεσαι στοιχεία του αντικειμένου και δηλώνεις (χωρίς να πείς λέξη) ότι: είμαι ελεύθερος (freedom rider και καλά), δεν γουστάρω ζοριλίκια, είμαι ανεξάρτητος, δε ‘‘μασάω’’, κλπ. Σαφώς και δεν σκέφτεσαι ότι έχεις αγοράσει πολυθρόνα με ρόδες.
Αντίθετα όταν αγοράζεις ένα YAMAHA YZF R1(super bike), δηλώνεις: Ειμαι γρήγορος, εκεί στα 304 χλμ. κάτι κουνάει στο πίσω τροχό. Γκόμινες, είμαι σκληρό αντράκι

Δηλαδή αυτά που θες να πείς εσύ τα λέει το όργανο.

  1. Για οικονομικούς λόγους.
    Τελευταία διαβάζω για νέες φορολογικές επιβαρύνσεις.
    Ας πούμε.
    Τα τζίπ θα φορολογούνται παραπάνω λόγω του ότι είναι, τζιπ.
    Τα καινούργια αυτοκίνητα λόγω του ότι είναι καινούργια, άρα ακριβά.
    Τα παλιά, λόγω του ότι είναι ρυπογόνα.
    Τα πολύ παλιά λόγω του ότι είναι αντίκες.
    Δηλαδή απο καπου θα μας τα πάρουν.

Έτσι, η κυβέρνηση αποφάσισε να φορολογήσει τα μπουζούκια.
Κριτήρια είναι:
α) οι χορδές, (λιγότερες το 3χορδο),
β)το μήκος του μάνικου (67αρι, 68…) {δηλαδή κάπως με το τετραγωνικό πάει, όπως είχα αναφέρει και σε παλαιότερο post σχετικά με ένα όργανο που πουλιόταν 12.999 ευρώπουλα το τετραγωνικό εκατοστό}
γ) μισομπουζουκο, μπουζοκομάνα, μικρό ή μεγάλο σκάφος, τζουράς (σκαφτός ή όχι). Πληρώνουν ανάλογα με την επιφάνεια του οργάνου.
δ) Τα ‘‘αριστερά’’ μπουζούκια θα πηγαίνουν αυτομάτως εξορία. (Να δώ giorgos_86, τι θα κανεις στη Μακρόνησο που εχει υγρασία??? Θα πάει το κλάμα σύννεφο. Θα τραβήξουν τα όργανα, και εσείς θα τραβήξετε τα μαλλιά σας.
ε) Θα πληρώσουμε ανάλογα με την χρήση. Όποιος παίζει πολύ θα πληρώνει παραπάνω. (παίζεις, άρα έχεις χρόνο, άρα δεν δουλεύεις, άρα απο κάπου τα αρπάζεις για να ζείς, άρα δώσε και μένα)

Το ίδιο είχει γίνει και εκεί κοντά στις εκλογές του 1985. Θα εφορολογείτο η σεξουαλική δραστηριότητα. Είχα πεί λοιπόν στον παππού μου (81 ετών τότε), ότι η κυβέρνηση θα βάλει κατι μηχανηματάκια δίπλα στο κρεβάτι, και καθε φορά που κάνει sex με τη γιαγιά θα πληρώνει φορό.
Απάντηση:
-’‘Τον κώλο σου φοβέριζε. Εγώ τα πάγια θα πληρώνω’’.

Καταλήγοντας:
Για όσους δεν κατάλαβαν: ΠΑΙΔΙΑ ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ.

Για όσους κατάλαβαν: ΜΙΛΑΩ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ.

Για όλους, φιλικά.
Πάνος

1 «Μου αρέσει»

Μπράβο ρε Πάνο! :slight_smile:
Εδώ και αυτοκίνητο τρίπορτο έχουμε! :019::019::019:
Είμεθα ιδεολόγοι…:78:

Χμμμμ. Καλά κάνεις για το μπουζούκι, αλλά φιλαράκι τ’αυτοκίνητο με τον μπέμπη ετοιμάσου να τ’αλλάξεις. Μιλάμε για τρελλό λουμπάγκο:019: (Σόρρυ για το όφφ, αλλά το’χουμε καλύψει το θέμα εκτενέστατα!)

Πιστεύω πως τα όργανα αυτά, τρίχορδο και τετράχορδο, έχουν όλα τα προτερήματα και τα μεονεκτήματά τους, γιαυτό θα ήταν δίκαιο να φ΄ρουμε το ματς στο 2-2.Το τρίχορδο ξεκινόντας απο τη σέντρα ξεδιπλώνει την τεράστια ιστορική του καριέρα και ανοίγει το σκορ στο 14’.Το τετράχορδο με μια περισσότερη χορδη ανταποδίδει στο 30’.Στην επανάληψη το τρίχορδο απο μακρια και με αυτοπεποίθηση δηλώνοντας αποφασιστικά τον τρόπο παιξίματο΄ς του και τον μοναδικό του ήχο παίρνει προβάδισμα στο 57’.Τέλος το τετράχορδο αναφέρει στην παράταση (90+) αναφέρει πως φτιάχτηκε απο τον Χιώτη για να διευκολύνει τον οργανοπαίκτη απο τις δυσκολίες στις συγχορδίες του τρίχορδου.Ο διαιτητής της αναμέτρησης (Κιθάρας.Α) επικυρώνει το σκορ και το ματς είναι ισόπαλο 2-2.

Αν και νομίζω οτι το πρώτο τετράχορδο δεν το “εφερε” ο Χιώτης

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 21:50 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 21:39 —

Και εδώ που τα λέμε τέτοιο “πράγμα” σε τρίχορδο δύσκολο έως απίθανο να βρεις…

http://www.youtube.com/watch?v=dLyAGFC5Huw&feature=related

Όχι πάλι με αυτόν τον τύπο… ΕΛΕΟΣ!

Γεια σας!!! Στο θεμα που συζηταμε πιστευω πως καθε οργανο εχει το προσωπικό του ύφος είτε είναι τετραχορδο είτε τριχορδο! Τωρα πιστευω πως ένας που κατέχει καλα το οργανο δεν εχει προβλημα να παιξει κ στα δυο. Ακομη πιστευω πως το ρασο δεν κανει τον Παππα! Ενας που παιζει τετραχορδο την ίδια ψυχη θα βγαλει και με το τριχορδο και αντιστροφως. Ακόμη θελω να ρωτήσω αν υπάρχουν πληροφορίες για το παιξιμο τετράχορδου πρίν τον Χιώτη.

Να κάνω μια ερώτηση και εγώ , για Ρεμπετικα στυλ Μαρκου Βαμβακαρη , ποιο είναι καλύτερο . Ξέρω ότι τα περισσοτερα του τραγούδια ηχογραφηθηκαν πριν την εμφάνιση του τετραχορδου μπουζουκιου από τον Χιωτη και τον Ζοζεφ , αλλά δεν ξέρω πιο ακουγεται καλύτερα στο ρεμπετικο …

Προφανώς το τρίχορδο για Μάρκο, τι συζητάμε; Έχει τον ήχο, έχει τις ανοιχτές, τα έχει όλα.
Γενικά είναι δύο διαφορετικά όργανα για μένα, κι ας έχουν το ίδιο όνομα. Ειδικά, τα είπαν όλα ο @neapoliotis και ο @voulpan!

3 «Μου αρέσει»

φυσικά και έχουν διαφορετικό ήχο
1.
μια αιτία, που δεν βλέπω να την προβάλει κάποιος,
ειναι οτι χορδές(τόνοι, ηχοι) που δεν χρησιμοποιούνται στο 8χορδο (οταν παίζεις με τρόπο 6χορδο, δηλαδη πολλά ανοιχτά κτυπήματα ), προσθέτουν ήχους λόγο “συμπάθειας”.
δηλαδή το καπάκι (μέσω του καβαλάρη), αναγκάζει και την ΦΑ και την ΝΤΟ να “μηλήσουν” ,έστω χαμηλόφωνα (που δεν τις θέλεις αυτές τις νότες οταν π. χ. είσαι σε τόνο ΡΕ+.
αν παίζεις 6χορδο, κάνεις και χρήση "δωρεάν Ισοκράτη, τεχνική πού δεν επιτρέπει το 8χορδο.
2.
ο κάθε μουσικός έχει διαφορετικό ρεπερτόριο και μουσικές αναφορές πριν διαλέξει 6χορδο η 8χορδο.αυτο αυτομάτως τον σπρώχνει σε ενα απο τα δύο, λόγω του οτι αυτά εχουν διαφορετικη τεχνική.
ενας κιθαρίστας θα βγάλει αρμονίες ταχύτατα με ενα 8χορδο.

διαφορετικά όργανα διαφορετικές τεχνικές, διαφορετικό ρεπερτόριο.
εννοείται πως στο 6χορδο βγάζεις έως τριφωνίες και στο 8χορδο έως τετραφωνίες.

καλη χρονιά σε όλους μας!

2 «Μου αρέσει»

Μα και στη ΡΕ- μήπως δε γίνεται το ίδιο; Αφήνοντας βέβαια απέξω τη σημαντική Τρίτη (Φα) του μινόρε.

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους μας με δύναμη και υγεία !

Δεν είναι απόλυτο. Πριν μάθεις όργανο, ως απλός ακροατής, είναι πιθανό να έχεις μια πολύ γενική εικόνα για τα πράγματα, που σε οδηγεί απλώς στο «θέλω μπουζούκι» χωρίς περαιτέω λεπτομέρειες. Σ’ αυτό το στάδιο μπορεί κάποιες κρίσιμες επιλογές να τις κάνεις εντελώς τυχαία, π.χ. βρήκα τον πλησιέστερο δάσκαλο κι αυτός επειδή παίζει Χ-χορδο με πήγε προς τα κει. Ιδίως μάλιστα για νεαρά παιδιά. Όσο πιο μέσα μπαίνεις στη μουσική και στο όργανο, εξελίσσεσαι και ως ακροατής. Εκεί, άλλος μπορεί να επιβεβαιώσει την αρχική του επιλογή, αλλλος να τη διαψεύσει…

1 «Μου αρέσει»

Δηλαδη με τετραχορδο δεν γίνεται ;