Τενοντίτιδες - Η αρρώστεια των μουσικών

Δυστυχως εχω το θειο μου που πασχει αυτη τη στιγμη…Παιζει μπουζουκι…Ειχε σπασει καποτε το αριστερο του χερι και εδω και ενα μηνα βασανιζεται με το πρηξιμο…Πολυ ασχημα πραματα…Ο ενας γιατρος του ειπε οτι ειναι επαγγελματικη κουραση ο αλλος οτι θελει χειρουργειο…ΑΣΤΑ!

ΟΧΙ, ΜΗΝ ΤΑ ΑΦΗΝΕΙΣ!!! Χειρουργείο να πάει ο γιατρός. Ο θείος σου να ακολουθήσει θεραπεία ξεκούρασης, δεν είναι και ο μόνος που την παθαίνει.

συμφωνώ κι εγώ, μακριά από χειρουργείο… όσο το δυνατόν χαλαρότητα, ξεκούραση, αλοιφές με βότανα (άρνικα κλπ). από κει και πέρα κάποιον έμπιστο γιατρό με προτίμηση σε φυσικές μεθόδους.
και μένα με βασανίζει ένα παλιό ράγισμα στον αριστερό καρπό που δεν έδεσε σωστά (ενώ ο σπασμένος δεξιός καρπός έδεσε άψογα λόγω άσκησης), καθώς και τενοντίτιδα, τα οποία αντιμετωπίζω ικανοποιητικά με αυτόν τον τρόπο.

Καλησπερα και απο εμενα,
επαιζα μπουζουκι και σταματησα λογω τενοντιτιδας η οποια μετα απο 3 χρονια δεν εχει περασει πληρως.Ηθελα λοιπον να μαθω κρητικη λυρα γιατι μου αρεσε παντα αλλα κ επειδη ακουσα πως εχει πιο ελαφρυ παιξιμο σε αντιθεση με το μπουζουκι,αν κανεις γνωριζει θα ηθελα να μ ενημερωνε αν ισχυει αυτο,και κατα ποσο καλα θα μπορω να παιξω δεδομενου του προβληματος που εχω.Ευχαριστω!

Καλησπέρα. Πάει ένας χρόνος και δύο μήνες περίπου από τότε που έπαθα τενοντίτιδα στα δύο χέρια σε σημείο που δεν μπορούσα να πιάσω ένα ποτήρι ή το πιρούνι. Αιτία ήταν ο υπολογιστής, χειρονακτικές δουλειές και λιγότερο το μπουζούκι. Η βελτίωση είναι εξαιρετικά αργή παρά τους νάρθηκες στην αρχή, τις φυσιοθεραπείες έπειτα και την ξεκούραση.Τώρα μπορώ να παίξω μπουζούκι 10-15 λεπτά δύο φορές τη βδομάδα. Πραγματικά δε ξέρω αν θα περάσει κάποια στιγμή. Είναι τρομερό πρόβλημα που όποιος το ζήσει μόνο μπορεί να καταλάβει αφού αναγκάζεσαι να αλλάξεις τον τρόπο της ζωής σου.

Τα τσιμπήματα μέλισσας λύνουν το πρόβλημα από σιγά-σιγά έως και άμεσα (προσωπική εμπειρία). Είναι λίγο δύσκολο όμως για κάποιον που δεν έχει μελίσσια οπότε σου προτείνω εντριβές με βαλσαμόλαδο. Είναι εξίσου αποτελεσματικό αλλά με μεγαλύτερη διάρκεια θεραπείας.

έτσι είναι φίλε μου… υπομονή και προσοχή. ελπίζω όταν ξαναβρεθούμε να παίζεις κανονικά.

Έχει δίκιο ο Δημήτρης.Δεν υπάρχει Μελισσοκόμος που να υποφέρει από αρθρίτιδες-αρθριτικά.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Βαλσαμόλαδο που θα βρω;
Νίκο καλή επιτυχία και φέτος στο παλαιικό!

Βαλσαμόλαδο (σπαθόλαδο) θα βρεις σε μαγαζιά με βότανα εθαίρια έλαια κτλ. Πολύ εύκολα βέβαια (βλέπω ότι είσαι από Μυτιλήνη) μπορείς να βρείς σε κάποιο χωριό. Αν σε ενδιαφέρει μπορώ να ανεβάσω τη συνταγή.

Σιγά την συνταγή, ρε Τάκη!! Δεν είναι και μουσακάς !!:127:

Εάν δεν βρεις στην αγορά, γράψε μου π.μ. τη διεύθυνση να σου στείλω.

μια που μιλάμε (και) για τα ευεργητήματα της μέλισσας, οι κεραλοιφές βοηθούν στην άμεση ανακούφιση. ειδκά με άρνικα, και επίσης με δεντρολίβανο.

σ’ευχαριστώ, καλά πάμε μέχρι στιγμής!

Ελαφριά τενοντίτιδα έχω πάθει καμία 10ρια φορές. Τις περισσότερες φορές έχει κράτηση 1 βδομάδα με 10 μέρες. Σε βαριές καταστάσεις χρειάζεται ενέσεις κορτιζόνης, αλλά στην περίπτωση των περισσοτέρων, χρειάζεται ξεκούραση και πάγο (Να μην ακουμπάει ο πάγος κατευθείαν πάνω στο δέρμα αλλά να είναι τυλιγμένο με κάνα ύφασμα). Είχα μια περίπτωση πρόσφατα που έπρεπε να παίξω μπουζούκι σε δύο μέρες και με είχε πιάσει η τενοντίτιδα τόσο πολύ που δεν μπορούσα να κουνήσω των καρπό μου.
Σαν βοηθός Φαρμακείου που είμαι, ήξερα ότι η τενοντίτιδα και ποιο σωστά Τενοντοελυτρίτιδα προκαλείται από φλεγμονή στον τένοντα ή σωστότερα από φλεγμονή στο έλυτρο που περιβάλλει τον τένοντα. Η λύση για μένα ήταν τα μη στεροειδής αντιφλεγμονώδη φάρμακα(ΜΣΑΦ) και στην περίπτωση μου πήρα Niflamol (νιφλουμικο οξύ. Σημείωση: χρειάζεται συνταγή γιατρού). Μέσα στη μέρα πέρασε η τενοντίτιδα. Αρκεί να μην κούναγα τον καρπό, γι αυτό και το έδεσα με επίδεσμο.
Αλλά χρειάζεται μεγάλη προσοχή με τα ΜΣΑΦ γιατί μπορεί να αντιδράσουν με άλλα φάρμακα ή να έχει κάποιος αλλεργία. Επίσης η μακροχρόνια λήψη τους μπορεί να προκαλέσει ακόμα και έλκος στο στομάχι, γι αυτό χορηγούνται μαζί με γαστροπροστασίες πχ. Losec και μετά το φαγητό. Με λίγα λόγια συμβουλευτήτε γιατρό. Ελπίζω να βοήθησα λίγο.

1 «Μου αρέσει»

Δυστυχώς εδώ και κάποιες βδομάδες έπαθα και εγώ τενοντίτιδα.Στο αριστερό χέρι όμως που πατάω την ταστιέρα.Δεν νομίζω ότι έφταιξε το μπουζούκι αλλά δεν είμαι και σίγουρος γιατί έκανα διάφορες δραστηριότητες…σήκωνα αρκετό βάρος με το αριστερό χέρι,υπολογιστή,οδηγός στη δουλειά και μπουζούκι οπότε ίσως όλα μαζί να μου την κάνανε.
Εκεί που πονάω πολύ είναι ο αντίχειρας.Δεν μπορώ να τον ανοίξω καλά.Φοράω νάρθηκα και βάζω κάπου και που πάγο αλλά πλήρως δεν έχει περάσει.Με έχει στεναχωρήσει τόσο πολύ που αναρωτιέμαι αν θα φτιάξει.Εντωμεταξύ επειδή κάνω όλες τις δουλειές με το δεξί άρχισε να με ενοχλεί και αυτό,όχι στο ίδιο σημείο αλλά στον καρπό.
Παίζω λίγο αλλά δεν μπορώ να ανοίξω καλά τα υπόλοιπα δάχτυλα γιατί πονάει ο αντίχειρας.Όχι τίποτα άλλο ξεχνάω και κάποια τραγουδάκια από την αποχή.
Δυο ορθοπαιδικοί που το είδανε πάντως μου είπανε τενοντίτιδα.Κάποτε που είχα πάθει στον δεξί αγκώνα επικονδυλίτιδα μου πέρασε με φυσικοθεραπεία.Τώρα πού να ξαναπάς τέτοιο καιρό που είναι όλοι κλειστοί?
Λέτε μέχρι να περάσει να μην το ξαναπιάσω το μπουζούκι?

δεν νομίζω να μην δουλεύουν οι γιατροί και τα κέντρα φυσικοθεραπείας. σίγουρα θα κάνεις ένα διάλειμμα από το μπουζούκι, με την παραμικρή ενόχληση θα σταματάς. ευκαιρία να δουλέψεις πολύ το δεξί χέρι που είναι και το βασικό. δοκίμασες το λάδι άρνικας;
περαστικά!

1 «Μου αρέσει»

Νικόλα όχι ακόμα.Βάζω λίγο πάγο και μια κρέμα cryogel που γράφει ότι κάνει για τενοντίτιδες.Αυτό που λες που το βρίσκει κανείς?

εδώ είναι το σάιτ του φαρμακείου, θα ζητήσεις λάδι άρνικας. βγαίνει με συσκευασία 100ml με καπάκι για σπρέυ.

3 «Μου αρέσει»

εδώ έχει κάποιες πληροφορίες, αν κατάλαβα καλά εξυπηρετούν μόνο επείγοντα περιστατικά αλλά υπάρχει η δυνατότητα τηλεφωνικής και ηλεκτρονικής επικοινωνίας:
https://www.psf.org.gr/

2 «Μου αρέσει»

Εγώ πήγα αρχικά στη Βούλα στο νοσοκομείο όπου μου διαγνώσανε τενοντίτιδα.Μου το δέσανε και μου είπανε ξεκούραση.Μετά από 4 μέρες πήγα σε άλλο γιατρό της δουλειάς μου ο οποίος μου είπε να βάζω πάγο και να πάρώ κάτι αντιφλεγμονώδη.Για να βάλω πάγο έβγαλα την επίδεση και έβαλα νάρθηκα που τον βάζεις και τον βγάζεις.Απλά επειδή πέρασαν κανά δυο βδομάδες και είδα σημάδια βελτίωσης αλλά νιώθω ενόχληση γιαυτό ρώτησα.Να δω αν όντως υπάρχει θέμα σε άτομα με μουσικά όργανα και πως το ξεπερνάς.Αν και δεν ξέρω κατά πόσο έφταιξε το όργανο.Εδώ υπήρξαν και κάποιοι φίλοι εκτός forum που μου είπανε εμ δεν πήρες μπουζούκι καλό και ότι φταίει το μπουζούκι που είναι φτηνό.Τί να πω σε αυτούς τώρα?Καλά κρασιά.

@Lambros.L περαστικά να είναι.
Αφετέρου δεν έχει να κάνει τόσο με το όργανο αλλά με τη στάση και το πόσο πιέζεις τις χορδές. Για να πεις ότι φταίει το όργανο είναι επιπόλαια και ενστικτώδης κίνηση. Ίσως έμμεσα μπορείς να πεις ότι φταίει εάν κάποιος πιέζει με δύναμη τη ταστιέρα και η πίεση αυτή μεταφέρεται στο χέρι / καρπό / δάκτυλα και άμα το όργανο ήταν πιο μαλακό δε θα χρειαζόταν να πιέζει (και άλλα πολλά τέτοια υποθετικά). Δηλαδή όπως λες κι εσύ :

Μια υπερκόπωση του χεριού και λίγο κακή στάση όταν παίζεις αρκούν για να γίνει η ζημιά. Ή εάν θες, το παίξιμο μπορεί να επιβαρύνει μια ζημιά που δημιούργησε η υπερκόπωση …