Αγορα κιθαρας

Παιδια θελω τη γνωμη των κιθαριστων! Σκεφτομαι εδω και αρκετο καιρο να παρω μια κιθαρα για να σταματησω να παιζω με αυτες των φιλων μου:78:. Σημερα σε ενα μαγαζι (στο μοναδικο που μου κανουν γραμματια επειδη με γνωριζουν) βρηκα μια Stagg με 200 ευρω της οποιας η ταστιερα με βολευει φοβερα. Και προβληματιζομαι τωρα. Να την παρω η οχι; Αξιζουν τα συγκεκριμενα οργανα; Να σημειωσω οτι δεν εχω ιδεα απο κιθαρες και επισης οτι τη θελω για προσωπικη ερασιτεχνικη χρηση.

Εγώ φίλε δεν θα έπαιρνα stagg 1 ολόκληρο χειμώνα την είχα βγάλει στο μαγαζί ( παίζουμε χωρίς μικρόφωνα ) με μια Fender πάνω κάτω σε αυτά τα λεφτά το τι σκάψιμο έφαγε το όργανο δεν λέγετε και παίζει ακόμη μια χαρά απλώς τώρα προτιμώ να παίζω με κλασσική που μου είναι πιο άνετη…. Τόση ώρα για σκάψιμο (:093:)μιλάω δεν κάνουμε εργολαβίες απλώς θέλω να σου πω ότι η κιθάρα θα αντέξει!

Εγω ομως τη θελω αποκλειστικα για χρηση στο σπιτι μου:246:. Βασικα τη χρειαζομαι για να μαθω γιατι δεν ξερω να παιζω πολυ καλα. Μου προτεινεις δηλαδη να την αποφυγω ακομα και για τη χρηση που τη θελω; Ο λογος που την εβαλα στο ματι ηταν γιατι μου φανηκε αρκετα μαλακη η ταστιερα της και φανταζομαι οτι θα με βοηθησει αρκετα για να μαθω να παιζω.

Τότε φίλε αλλάζει το θέμα αν είναι για να μάθεις θα πάρεις μια κιθάρα που θα σε βολεύει πολύ στο χέρι κ θα έχει έναν ικανοποιητικό ήχο για εσένα ( ο ήχος είναι υποκειμενικός ) μην κόλας στις μάρκες πάρε ότι σου κάθετε καλά στο χέρι και δεν στο κουράζει πολύ.:088:

Αφού γνωρίζεις πως η συγκεκριμένη μάρκα δεν είναι παρά μόνο για να μάθεις, εάν σε βόλεψε το μπράτσο, αγόρασέ την. Ρώτα όμως και τη γνώμη κάποιου άλλου έμπειρου κιθαρίστα για το ίδιο μπράτσο. Καμια φορά μας βολεύει και λέμε, α εντάξει ειναι μαλακό, και μετά άμα παίξεις με καμια Ovation θα λες τί έκανα τόσο καιρό στα δαχτυλάκια μου…
Δοκίμασε πολλές φθηνές πριν αποφασίσεις.

Συμπληρωματική συμβουλή : το πόσο μαλακή είναι η κιθάρα στο πιάσιμο μην το κρίνεις για την κάθε χορδή ξεχωριστά αλλά όλες μαζί ( κράτα μερικά ακόρντα μπαρέ από λα μινόρε ή ματζόρε και κάτω , 5ο τάστο τις μι κ κάτω ) :246:, δεν ξέρω γιατί αλλά πολλές κιθάρες έπεσαν στα χέρια μου που ενώ φαίνονταν μαλακές με κούραζαν πολύ μετά από λίγο. :245:

Αυτο ακριβως εκανα συντεκνε ApostolosK. Δοκιμασα μερικα μπαρε και μου φανηκε αρκετα βολικη:088:. Μαλλον ομως θα δοκιμασω και καποιες αλλες και μετα θα αποφασισω. Αλλωστε δε βιαζομαι.

Δοκίμασε φίλε όσες πιο πολλές μπορείς κ Epiphone υπάρχουν πολλές που είναι αστέρια με λίγα λεφτά!:088:

Εγω παλι λεω παρ’την τη stagg αμα σε βολευει στο χερι. Μην την πατησεις σαν εμενα που εδοσα 1200 για μια Martin ενω μπορουσα να την παθω την τενοντιτιδα και με μια φτηνοτερη κιθαρα.:112:

ΑΝ θεσ ελα να δείσ και τη δικιά μου, την πουλάω!! huan martinez

Οκ Αρη. Θα σε ενημερωσω με pm μολις παρω τελικα μια αποφαση:082:. Ευχαριστω πολυ! Α! μπορεις να μου στειλεις με μηνυμα ποσο την πουλας περιπου;

Φίλε Παναγιώτη καλημέρα.
Η τενοντίτιδα, δεν προκαλείται -ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ- απο το είδος της κιθάρας (ή του οργάνου εν γένει).Το όργανο είναι μία μόνο παράμετρος, και μάλιστα με σχετικά μικρό ποσοστό στην επιβάρυνση των χεριών μας. Δεν είναι απαραίτητο ότι ένα φτηνό όργανο, θα σου καταστρέψει τα χέρια, ενώ το ακριβό, θα σε προφυλάξει.
Δηλαδή ο πιανίστας, δεν θα κάνει την τενοντίτιδα, λόγω του καλού ή κακού πιάνου.
Ο drummer, δεν θα κάνει τενοντίτιδα, λόγω των φθηνών τυμπάνων.
Η πάθηση αυτή οφείλεται στην στερεότυπα επαναλαμβανόμενη κίνηση, η οποία δημιουργεί μία μηχανική φλεγμονή στην μάζα του τένοντα και του ελύτρου (μια μεμβράνη που τον καλύπτει) = τενοντοελυτρίτιδα.

Το κυρίως πρόβλημα, είναι η τεχνική μας. Αλλά, αυτό δυσκολευόμαστε να το χωνέψουμε, όσοι παίζουμε. Δεν θέλουμε δηλαδή, να αποδεχτούμε το γεγονός ότι η τεχνική μας, ίσως να έχει κάποια σφάλματα.

Είναι σαν τις ομάδες. Αν βλέπεις κάποια ομάδα που έχει πολλούς τραυματισμούς κατά την διάρκεια της προετοιμασίας και των προπονήσεων, τότε φταίει ο προπονητής και ΜΟΝΟ (εξαιρούνται οι τραυματισμοί απο κλωτσιές αντιπάλων).

Έχω δεί κλασσικές κιθάρες επαγγελματιών, οι οποίες είναι σκληρές και μάλιστα κάποιοι απο αυτούς επιμένουν να φτιάχνουν κιθάρες με αρκετή απόσταση χορδών - ηχείου, διότι αυτό δυναμώνει τον ήχο.
Ίσως να εχεις ακούσει την ιστορία, ότι ο J. Hendrix, έπαιζε με χορδές - καραβόσκοινα (δηλαδή πολύ χονδρές άρα και πιό σκληρά όργανα).

Έχω δεί επίσης άτομα τα οποία κάνουν τενοντίτιδες και με πολύ μαλακά όργανα, όπως είναι -εν γένει- τα τρίχορδα μπουζούκια και οι τζουράδες.
Απο τότε που βρήκα καλό δάσκαλο !!!, δεν πετάω τα λεφτά στους γιατρούς.

Συνωνοματε σ’ ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σχετικα με την τενοντιτιδα. Ο γιατρος μου οσο κι αν τον ρωτουσα δε μου τα ειπε με τοση λεπτομερια. Το μονο που εκανε ηταν να με “απηλησει” οτι αν δεν μου περασει με τα αντιφλεγμονωδη θα μου κανει ενεσεις κορτιζονης :079:
Παντως το καταλαβαινω κι εγω οτι η πιθανοτητα να παθεις τενοντιτιδα δεν ειναι αντιστροφως αναλογη προς τις Ευρες (δικη μου ιδεα να κανω την €υρω γυναικα) που θα πληρωσεις για το οργανο. Εγω εκανα το λαθος να επιλεξω την κιθαρα με μονα κριτηρια τον ηχο και την εμφανηση και οχι το ποσο με βολευει στο χερι. Εκανα και το μαγκα και εβαλα δωδεκαρες χορδες γιατι καποιος μου ειπε οτι θα “σκανε” καλυτερα τα μπασα και και παρτους τους τενοντες στο χερι!
Η πλακα ειναι οτι πριν λιγες μερες ηρθε η κορη μου και μου λεει “Μπαμπα ξερεις γιατι την επαθες την τενοντιτιδα. Επειδη δεν παιζεις σωστα”. Και καθοταν το παιδακι και μου εδειχνε πως της ειπε η δασκαλα να παιζει γιατι αλλιως μπορει να παθει λεει τενοντιτιδα.

Τι να πω ωρε αδέρφια, τόση ώρα σας ακούω (μάλλον σας διαβάζω) να μιλάτε για τους τένοντες και προβληματίζομαι. Πρώτον γιατί εγώ με όποια κιθάρα παίξω καμια πενταριά φορές είναι σα να με βολεύει και παύω να αισθάνομαι στα χέρια μου ιδιαίτερη διαφορά. Επίσης όταν πήρα την ακουστική μου, μεταχειρισμένη με μοναδικό γνώμονα ότι ήταν πάμφθηνη (την πήρα από έναν κολλητό μου 60 ευρά), και δεν είχα ποτέ πρόβλημα μαζί της κι ας παίζω τουλάχιστον ένα τρίωρο τη μέρα. Το μοναδικό πρόβλημα που έχω είναι ότι μου λείπει η κλασική, αλλά οποιαδήποτε κλασική (ένεκα βλέπεις ποιος την ξαναπάει για σερβις την παλιατζούρα που έχω στη Θεσσαλονίκη, όταν την πήρα από επιδιόρθωση πριν ένα μήνα).
Τέλος πάντων, εγώ ούτως ή άλλως έχω τραυματισμένους τένοντες και στα δύο χέρια. Επομένως χάνω ανατομικώς και λίγο τους ρυθμούς λόγω του προβλήματος και δεν μπορώ να παίξω και όλα τα ακκόρντα λόγω αριστερού. Αλλά αν το λέει η καρδιά σου παίζεις, αν δεν το λέει κάθεσαι και ακούς κανά φίλο.
Μάλλον ξέφυγα λίγο αλλά τι να κάνουμε πότε πότε τα θέματα ανοίγουν σαν βεντάλια. :089:

Μα κι εγω δεν ειπα οτι τα παραταω. Ποναω αλλα παιζω.

Για όσους δεν ξέρουν: Ο Voulpan είναι ορθοπεδικός.

Μπας και ειναι στο ΤΕΒΕ; Αυριο θα παω να βαλω γιατρους στο βιβλιαριο!

Δεν είπα ότι τα παρατάς φίλε Παναγιώτη ούτε αναφερθηκα σε εσένα προσωπικά. Τον πόνο μου είπα κι εγώ ο κακομοίρης:016:. Γιατί μακάρι να είχα τσακίσει τους τένοντες στο όργανο πάνω, αλλά πήγα από παράπλευρες απώλειες, σαν παιδί κι εγώ μέσα στη χαζομάρα. Αλλά δε βαριέσαι! Και να φανταστείς δεν έχω πάει ακόμα σε ορθοπεδικό.

Για όσους δεν ξέρουν: Ο Voulpan είναι ορθοπεδικός.

Δυστυχώς έχω δικό μου γιατρό, αλλιώς θα έκανα μια επίσκεψη.

Φίλε Gogos.
Η τενοντίτιδα, δεν είναι σαν την ερυθρά , την ανεμοβλογιά, την ιλαρά, που θα την πάθουν όσοι δεν έχουν εμβολιαστεί.
Είναι σαν το έμφραγμα και σαν το κάταγμα. Κάποιοι θα το πάθουν και κάποιοι, όχι.
Επίσης, μην προβληματίζεσαι επειδή δεν έχεις τενοντίτιδα. Καλό είναι το ότι δεν έχεις.
Δηλαδή, το ίδιο προβληματίζεσαι γιατί δεν έχεις σάκχαρο, υπερθυρεοειδισμό ή πέτρα στα νεφρά?
Φαντάσου όμως, πόσο το λέει η καρδιά αυτού, που έχει τενοντιτιδα και όμως παίζει.

να είσαι καλά.

Όχι δεν έχω σύμβαση με κανένα ταμείο. Αλλά, αν μπορω να βοηθήσω, πολύ ευχαρίστως.