Τα πιο αποκρουστικά μπουζούκια

ένα πολύ καλό όργανο … με λίγο φαντασία

χα! ο τουίτυ που λέγαμε! μπλέκο, απόλαυσέ το!
αν και αυτό πρέπει να είναι δίδυμο αδερφάκι του (ξαδερφάκι για την ακρίβεια), το καράουλο με τα αυτάκια είναι λίγο διαφορετικό (που αλλάχτηκε με κανονικό όπως είπαμε). εκτός κι αν είναι το ίδιο μπουζούκι με καινούριο καράουλο-αυτάκια. μπλέξιμο, ε;

Όταν ο περισσότερος κόσμος ασχολείτε με κάτι(ας πούμε μπουζούκι) δυστυχώς το αλλιώνει και μάλιστα πολύ!Έχετε δει ούτια,μπαγλαμάδες,τζουράδες και σάζια με τέτοιες φιγούρες?Και αν είδατε σίγουρα είναι ελάχιστα.

:019::019::019:ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ…ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ!!!:019::019::019:

Χιλια ευχαριστω στο φιλο που το ανεβασε!!!:063:

Η διακόσμηση σχετίζεται κυριώς με τις επιρροές που δέχθηκε απ΄το μαντολίνο.

Δεν το γνώριζα αυτό Γιάννη.Ευχαριστώ για την πληροφορία.Αλλά και πάλι δεν είδα μαντολίνα με φιγούρες σαν τα μπουζούκια που υπάρχουν στην αρχή του θέματος.Δεν ξέρω αν οι Ιταλοί έχουν κάνει κάτι τέτοιο στα μαντολίνα τους.

Φίλε μου συμφωνώ μαζί σου, όμως η τέχνη δεν έχει όρια ούτε φραγμούς, βέβαια τις περισσότερες φορές με το να ξεφεύγεις ουσιαστικά ασελγείς, και αυτό τώρα συμβαίνει εδώ με αυτά τα μπουζούκια. Όμως με την φόρα που έχουνε πάρει οι οργανοποιοί θα δούμε και μπουζούκι με φιγούρα της Τζούλιας Αλεξανδράτου

ΜΜΜ!!! δεν ειν΄κακό, δεν ειν΄κακό.

ναι.
Και σε ανατομικό σχήμα…
Χριστέ μου, μέχρι και εδώ ήρθε το θέμα της…:079:

Μωρε κακο δε θα’ναι απο ομορφια…απο παιξιμο,ηχο…συμπεριφορα ομως; :slight_smile:

Κατα κανόνα ήταν και είναι πιο καλαίσθητες αυτές των μαντολίνων.

Για να τα εχει κατασκευασει ο μαστοραs αυτοs καποιοι τα ζητησαν ετσι.αυτα ειναι προσωπικα γουστα και δεν ειναι σωστο να κοροιδευει κανεναs την επιλογη του καθενωs,Eγω παντωs δεν θα αγοραζα κανενα απο αυτα γιατι και καλο ηχο να ειχαν δεν ταιριαζουν στο γουστο μου

για κοιταξτε και αυτο.http://www.youtube.com/watch?v=tkjEGyVDgi0&playnext_from=TL&videos=p6OwYTh123U&feature=rec-LGOUT-exp_r2-2r-6-HM

Εγώ το κοίταξα…, και τώρα τρέχω να βρω οφθαλμίατρο.
ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ πράγματα.

Ρε παιδια αυτα τα θεματα ειναι γουστα…Το πως θέλει το μπουζουκι του δηλαδη ο καθένας…Μερικοί που δεν γνωρίζουν και δεν ενδιαφέρονται για τη μουσικη που βγάζει το μπουζούκι τους, του βαζουν πανω πολλα στολιδια και μπιχλιμπίδια για να το ομορφύνουν…Το θεμα της “ομορφιάς” όμως ειναι ο ήχος και οχι η εξωτερικη εμφανιση…Αν ενα μπουζουκι εχει στη φιγουρα του ολοκληρη την ελληνική μυθολογία (απο΄που αντλούνται συνήθως τα θέματα) δεν με πειραζει αν έχει ένα γλυκό ήχο…Τώρα το πώς πρέπει να είναι ο ήχος είναι είναι άλλο θέμα πολυσυζητημένο και πολυ…“τραγουδημενο”…

Παναγιώτης

Φιλε μπουζουκοκαμενε εχεις δικιο αλλα η δικια μου αποψη ειναι οτι πρεπει να δειχνουμε καποιον υποτυπωδη σεβασμο στα λαικα οργανα γιατι κουβαλουν πολλα χρονια ιστοριας στις πλατες τους και πρεπει να βαζουμε ενα οριο. Αν το παμε ετσι και βαζουμε στα μπουζουκια της παναγιας τα ματια τοτε θα καταληξουμε να βαζουμε και νεκροκεφαλες πανω τους. Ολα αυτα ομως ειναι δικια αποψη και πολλοι μπορει να συμφωνησου αλλα και πολλοι θα διαφωνισουν.

1 «Μου αρέσει»

Πάντοτε αναρρωτιωμουν γιατι έχουμε τρίχορδα και τετράχορδα μπουζούκια , το ποσό διαφορετικός είναι ο ήχος τους και το πότε(σε ποιον τυπο τραγουδιού) -αν υπάρχει κάτι σταθερο εδώ- χρησιμοποιείται το καθένα …

Με τα χρόνια, θα έρθει μόνη της η απάντηση. Για την ώρα, δεν υπάρχει ανάγκη να ξαναδημοσιεύσουμε εδώ πληροφορία που υπάρχει σε πολύ μεγάλο πλήθος συζητήσεων και είναι εύκολα προσβάσιμη στον καθένα μας.

5 «Μου αρέσει»