Τα πιο αποκρουστικά μπουζούκια

Ξέρω ποιός έκανε αυτόν τον μπαγλαμά και δεν μου φαίνεται άνθρωπος να κολλάει στρουμφάκια επάνω. η…“φιγούρα” είναι σπιτική πατέντα;
εντιτ…μάλλον στον υπολογιστή είναι φτιαγμένο;

Aegeos…ποιος ειναι ο κατασκευαστης?..χμ η φιγουρα παταει και πανω στον καβαλαρη ε;…παντως πιστευω οτι πετυχες την επιθυμια του φιλου alk :slight_smile:

Χωρις παρεξηγηση,ηταν υπαινιγμος.

Είναι φανερό ότι τα παραπάνω όργανα είναι υπερβολικά και αγγίζουν τα όρια του κιτς.Είναι όμως γεγονός οτί υπάρχει φτώχεια και τυποποίηση σε ότι αφορά τα διακοσμητικά θέματα των οργάνων.Ως λαϊκο όργανο το μπουζουκι θα μπορούσε να αντλεί στοιχεία απο την λαϊκή παράδοση που είναι πολυ πλούσια.Αυτό συνεβαινε παλαιότερα αλλά τότε ήταν η λαϊκή τέχνη ζωντανή και υπήρχε ενας δημιουργικός διάλογος μεταξύ τους.
Πως σας φένεται η αποπειρά μου να κάνω ενα διαφορετικό μπουζούκι.Είναι δική μου κατασκευή.

Φιλε Καστριγιαννη το λινκ που δινεις δεν παραπεμπει καπου…

φιλε παρη αν νομιζεις οτι το μπουζουκι με 4 χορδες δεν θεωρειται μπουζουκι τοτε και ενα 5 χορδο μπασο δεν θεωρειται μπασο???το οτι υπαρχει μια αλλαγη στις χορδες δεν σημαινει ολοκληρωτικη μεταμορφωση του οργανου γιατι τα ιδια καμματια που παιζει το ενα παιζει και το αλλο με μικρες διαφορες.(π.χ. προσπαθησε να παιξεις χιωτη σε 3χ οπωσ αντιστοιχα βαμβακαρη σε 4χ)

Για αποκατασταση της αληθειας , ο Αγιος Γεωργιος ειναι καβαλα στο ασπρο αλογο και με τη λογχη του
σκοτωνει τον δρακο , ενω στο κοκκινο άτι ειναι ο Αγιος Δημητρης που σκοτωνει με το δορυ του , τον
Τσαρο των Βουλγαρων Σκυλογιαννη (προκειται για το θαυμα που εγινε τον Οκτωβρη του 1207 εξω απο
τα τειχη της Σαλονικης) …

Τωρα για το αν τα μπουζουκια ειναι αποκρουστικα η οχι , αυτο ειναι ενα αλλο θεμα και μαλλον δεν
προκειται για μουσικα οργανα βεριταμπλ , αλλα για “διακοσμητικες απομιμησεις” αυτων , κατοπιν
παραγγελιας φανταζομαι καποιων εκκεντρικων λεφταδων , που επισκεφτηκαν τον τοπο μας , διασκεδασαν
υπο την υποκρουση των μπουζουκομπαγλαμαδων και πιθανοτατα να θελησαν να σφραγισουν αυτη τους
την αναμνηση με την αγορα μπουζουκιου “επιμελως διακοσμημενου” , οποτε και ο μαστορας “εχυσε”
τα ματακια του με ωρες πολλες εργασιας , ωστε να προκυψουν τα αποτελεσματα που μας παραθεσε ο φιλος …

Σε καμμια περιπτωση δεν ειναι χρηστικα , παρα μονο διακοσμητικα και ακομα εαν το θελετε “κιτσάτα” για σας
τους παραδοσιακους οργανοπαιχτες , αλλα καποιοι αλλοι τα καμαρωνουν για την χειροποιητη δουλεια τους
(που δεν πληρωνεται) και οτι εχουν καποιο ενθυμιο απο την Ελλαδα μας …

mpouzouki.jpg

ξαναστέλνω την φωτογραφία που δεν έφτασε.

alk, με έπιασες.
Nαι ο μπαγλαμάς είναι Fake.
Με βοήθεια του Photoshop σου ετοίμασα τα σχέδια για τον μπαγλαμά που ονειρεύεσαι.
Όπως λέει και ο φίλος μας ο blekos, εύχομαι να πέτυχα την επιθυμία σου …:019:

Πέραν τη πλακα, δεν με συγκινούνε καθόλου αυτά τα “όμορφα” μπουζούκια.
Ας τα χαρούν αυτή που τα έχουν. Εγώ είχα παραγγείλει τον τζούρα μου με την προϋπόθεση να μην έχει στολίδια και μπιχλιμπίδια…

ο κάθε ένας με τα γούστα του

Καλα,αλλα και εγω θα ελεγα να προσπαθησεις να ακουσεις Χιωτη με τριχορδο,
που εχει παιξει μ’αυτο τον ¨αμμο της θαλασσας¨!

Κατα τα αλλα αστο,ειναι πολυ κουρασμενο το θεμα.

[QUOTE=pelagia;193336] κατοπιν
παραγγελιας φανταζομαι καποιων εκκεντρικων λεφταδων , που επισκεφτηκαν τον τοπο μας , διασκεδασαν
υπο την υποκρουση των μπουζουκομπαγλαμαδων και πιθανοτατα να θελησαν να σφραγισουν αυτη τους
την αναμνηση με την αγορα μπουζουκιου “επιμελως διακοσμημενου” , οποτε και ο μαστορας “εχυσε”
τα ματακια του με ωρες πολλες εργασιας
, ωστε να προκυψουν τα αποτελεσματα που μας παραθεσε ο φιλος …

Πελαγία αυτές είναι παλιές ιστορίες, πρωτόγονες. Τώρα απλα βάζεις το πίνακα στον υπολογιστή και το μηχάνημα κόβει με απόλυτη ακρίβεια.

Ευτυχώς όμως που υπάρχουν και αρκετοι τεχνίτες , που δεν κόβουν με λέιζερ και υδροκοπές, αλλά με τον παραδοσιακό τρόπο (σέγα).Αυτές οι φιγούρες , όταν είναι κομμένες από καλόν τεχν’ιτη. μπορεί σε κάποια σημεία να έχουν κάποιες “ατέλειες” , βγάζουν όμως μια “γλύκα”, που κανένα μηχάνημα -όσο τέλεια κι αν κόβει-,δεν μπορεί να αποδώσει.

Ακριβώς! Δείτε εδώ

αυτο ειχε περασει κι απο τα χερια μου!!
ειναι γνωστου και πολυ καλου παικτη!!!

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 21:19 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 21:18 —

ηταν τετραχορδο κι εγινε τριχορδο…γεγονος!!!

Ποιανού ιδέα ήταν να διακοσμηθεί με Dali?

.jpg

Το συγκεκριμένο τρίχορδο, (το οποίο ήταν τετράχορδο), φανερώνει και τον ιδιοκτήτη του, τα αρχικά του οποίου είναι χαραγμένα στο καπάκι (γειά σου Νίκο με τις τρελλές πενιές σου!!!), καθώς και τον κατασκευαστή του, Καρανδρέα Γ. (φαίνεται στην ταμπελίτσα) ο οποίος έκανε εξαιρετική δουλειά. Πολύ καλό όργανο. Προσωπικά το θεωρώ πολύ πρωτότυπο. (άσε που τα σχέδια του, μου αρέσουν). Έχω την αίσθηση ότι εκ παραδρομής βρίσκεται στην λίστα με τα πιό αποκρουστικά μπουζούκια. Ιδιαίτερο, πρωτότυπο, ξεχωριστό ναι, αλλά όχι αποκρουστικό. (προσωπική άποψη)

Και γω το βρίσκω πολύ ιδιαίτερο.Μπράβο στο μάστορα και στον εμπνευστή της υπόθεσης

Σεβομαι “απολυτα” την χειροποιητη και μερακλιδικη δουλεια και οσο ζω θα το λεω πως “δεν πληρωνεται” !!!

Τωρα εαν εχουν και ακριβεια στην αποδοση τους σαν παιξιμο , με γεια τους με χαρα τους και οποιος θελει παλι
“σεμνα και ταπεινα” , ας παρει ενα λιτο , βλεπετε πως υπαρχουν οργανακια για ολα τα γουστα …

Ευγε Γρηγορη , γι` αυτο που ανεβασες καρε καρε με τον κ.Φρονιμοπουλο , αρα εχω δικιο , βγαζει τα ματακια του ο χριστιανος !!!:241:

Με καταπληκτικο ηχο!!!
Τωρα ανηκει στον Γιωργο Μαραντο .Καπου στην Αμερικη!!
Οι φιγουρες ειναι απο φυλλα μπρουντζου!!

Δεν ξέρω παιδιά αλλά εγώ πιστεύω οτι τα μπουζουκια αυτά είναι αποκρουστικά… Βέβαια όλα είναι θέμα γούστου (περι ορέξεως…). Πάντως τα περισσότερα με σχέδια σε όλο το καπάκι και σε όλο το μπουζούκι δεν είναι ικανοποιητικά στον ήχο οχι βέβαια ότι δεν υπάρχουν εξαιρέσεις…πάντως δεν θα έπερνα ένα τέτοιο μπουζούκι ποτέ…