Τα ασυνήθιστα όργανα του ρεμπέτικου

Η δική μου εντύπωση είναι ότι η αλλαγή ηχοχρώματος οφείλεται σε αλλαγή οκτάβας. Υπήρχαν ηλεκτρονικά φίλτρα εκείνη την εποχή; Η εισαγωγή πάντως είναι κιθάρα.

μωρέ κιθάρα ακούγεται, αλλα τι σοϊ κιθάρα?
μήπως είναι αυτές με μεταλλικό τρύπιο καπάκι, που ειχαν οι μπλουζίστες?
τι παράξενη κιθάρα εισαι εσυ?
που θα ελεγε ο Χιώτης!
download

1 «Μου αρέσει»

Φαντάστηκα ότι ο Σπύρος εννοούσε φίλτρο κατά την ψηφιοποίηση-επεξεργασία, όχι στην αρχική ηχογράφηση.

Δεν είμαι βέβαια ούτε στο ελάχιστο ειδικός επί του θέματος, αλλά η εντύπωσή μου είναι πως οι όποιες επεμβάσεις κατά την ψηφιοποίηση ηχογραφημάτων από πλάκες 78 στροφών περιορίζονται στην κατά το δυνατόν ελαχιστοποίηση του θορύβου και μόνο.

Ιδανικά ναι, αν και καλύτερα με θόρυβο και χωρίς επέμβαση γιατί πάντα χάνεται πληροφορία. Το βασικό είναι να υπάρχει καθαρή κόπια και σωστή ψηφιοποίηση (πλύσιμο-βελόνες-μηχανήματα), εκ των υστέρων λίγα μπορούν να γίνουν. Το κακό με τις ελληνικές εκδόσεις είναι ότι πετσοκόβανε όλο το ηχητικό φάσμα δήθεν για καθαρισμό. Σαν να πλένεις μαρούλι με χλωρίνη δηλαδή.

1 «Μου αρέσει»

Βρε παιδια το κομπολοι δεν το ειπαμε στα οργανα … για οσους δεν γνωριζουν βαζανε το κομπολοι στο κουμπι απ το πουκαμισο και με το ενα χερι το κραταγαν τεντωμενο , ενω με το αλλο χερι επαιρναν ενα σφηνοποτηρο και το ετριβαν πανω στο κομπολοι

παραδειγμα απο γνωστο τραγουδι που ακουγεται το κομπολοι εν δραση ΚΟΡΟΪΔΟ, 1935, ΜΑΡΚΟΣ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ - YouTube

1 «Μου αρέσει»

εγω γνωριζω μονο για το ταμπουρομπουζουκο του γιοβαν τσαους, πολυ ενδιαφερον ομως αυτο που λες και την εχω και εγω αυτην την απορια

Συγκεκριμένα μου φαίνεται tenor banjo με τέσσερεις χορδές σε κούρδισμα λαούτου, που παίζεται με πένα, και παραδοσιακά το χρησιμοποιούσαν σαν συνοδευτικό στην τζαζ στυλ Νέας Ορλεάνης. Το κλασσικό μπάντζο της μουσικής bluegrass έχει ακόμα μια χορδή (την περίεργη που ξεκινά στη μέση του μπράτσου) και διαφορετικό κούρδισμα.

2 «Μου αρέσει»

Στο τραγούδι που παραθέτεις ακούω κρούση και όχι τρίψιμο (ποτηριού σε κομπολόι). Κάτι σε κουτάλια ή στον ήχο που κάνουν οι ζήλιες. Είναι όντως παιγμένο με την τεχνική που λές ; Μπορεί εγώ να μην το ακούω καλά, και ούτως ή άλλως δεν θυμάμαι να έχω ακούσει παίξιμο με κομπολόι από κοντά…

καλησπερα, απο κοντα δεν το χρησιμοποιουν πλεον . Ειναι πολυ παλια τεχνικη. ισως καποιο αλλο μελος να εχει βιντεο να σου εξηγησει καλυτερα πως το εννοω

Καλησπερα. Λογικα κομπολοι ειναι με ποτηρακι
Δειτε το παρακατω βιντεο. Ειναι με την παρεα μου στην Καλαματα. Ο κυρ Νικος παιζει με το κομπολοι και το ποτηρακι. Το κομπολοι ειναι κρεμασμενο απο το λαιμο του.

Ο κυρ Νικος ειναι πολυ μπροστα… Ή μαλλον πολυ πισω :joy::joy::joy::joy::joy::joy:

5 «Μου αρέσει»

Πολύ όμορφη παρέα ! Κατάνυξη !

1 «Μου αρέσει»

Και σουβλακάρες ο Τζίμης! Μου λείψατε ρε!
Εντός θέματος: Τα περισσότερα “ασυνήθιστα” όργανα νομίζω είναι στην Αμερική που έπαιζαν με ό,τι είχανε.

έτσι έκανα κι εγώ συχνά, μέχρι που κάποια φορά το ποτηράκι παραήταν λεπτό και έσπασε στα δάχτυλά μου, φυσικά τραυματίζοντάς τα…

Θέλει σφηνόποτηρο που δεν σπάει εύκολα

Συμφωνώ, ήταν τότε και ένας κατασκευαστής Σταθόπουλο νομίζω τον έλεγαν , μπορεί και να κάνω λάθος στο ονομα . Που έκανε στην Αμερική μετατροπές μαντολίνα σε τριχορδα

Ο Σταθόπουλος έφτιαχνε από το μηδέν τα μπουζούκια του, με την τεχνική του μαντολίνου. Σε αντίθεση πχ με τον Καραμπά που ακολουθούσε την τεχνική του λαούτου.

2 «Μου αρέσει»

Έχεις δίκιο ναι , έκανα λάθος

1 «Μου αρέσει»

λοιπόν ακούστε με προσεκτικά (η μάλλον διαβάστε με ).
δεν υπάρχει κιθάρα στο κομμάτι αυτό (ΝΤΟΥΝΤΟΥ Παναγιώτης Τσόρος).όλα παίζονται σε ενα μπάντζο από έναν μουσικό/τραγουδιστή.
έχουν αυτά τα όργανα κάποιον μηχανισμό (τύπου σορντίνο κτλ) και αλλάζουν ηχόχρωμα ?
πως γίνεται αυτό ?δεν ξερω .
αν κάποιος εχει μπάντζο ας μας εξηγήσει.

1 «Μου αρέσει»

Μα ποιος είπε ότι έχει κιθάρα στην “Ντουντού”; Ένα μπάντζο ακούγεται, αλλά υπάρχει μεγάλη διαφορά έντασης ανάμεσα σε μια μπάσα χορδή και τις υπόλοιπες. Αυτό το έχω παρατηρήσει και σε άλλες ηχογραφήσεις όπου η μπουργάνα του μπουζουκιού ξεχωρίζει μέσα στην ηχογράφηση.
Ο Σταύρος Κουρούσης το αναφέρει ως tenor banjo με κούρδισμα λα-ρε-σολ-ντο (όμοιο με του λαούτου).