Ταμπουρόσχημο μπουζούκι 1910

Κατασκευής Γεωργίου Σαραντάκου Γύθειο 1910.
Στο www.trixorda.blogspot.gr

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 22:46 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 22:46 —

[video=youtube_share;mZxOGqY91Vs]http://youtu.be/mZxOGqY91Vs[/video]

Πολύ ωραίος ήχος-ρεμπέτικος. Θα μπορούσες να βγάλεις φωτογραφία το όργανο να φαίνεται καθαρά;

από το βίντεο ακούγεται ζεστός και μεστός ήχος, πολύ ποιοτικός!
σε τί κατάσταση βρέθηκε; έχει μεγάλο μήκος χορδής; αν βλέπω καλά έχει σπαστό καπάκι, μικρή κολλάντζα με κλίση στις δούγιες και ανάποδη κλίση στο τελείωμα του σκάφους. ιδιαίτερη κατασκευή, ακόμα και για ένα μη τυποποιημένο όργανο όπως το μπουζούκι της εποχής. η ταστιέρα ήταν εξαρχής πάνω από το καπάκι;

που τα βλεπετε ολα αυτα αφου ειναι ολο το πλανο σκοτεινο?

Προφανώς σαν προνοητικός ο φίλτατος liga rosa, σκέφτηκε (να κάνει το αυτονόητο) να πατήσει το link στο site που εμφανίζεται στο πρώτο post, το οποίο για όποιον θέλει να μην “τρέχει” παραπάνω μπορεί να το κάνει και ΕΔΩ

Όσον αφορά το όργανο, τώρα, προσωπικά μου αρέσει πολύ σαν ηχόχρωμα με πολύ ζεστό ήχο. Όσο για την εμφάνισή του σίγουρα είναι σύμφωνη με τις προτιμήσεις μου. Μικρό σκάφος, λιτό σε εμφάνιση, ροζέτα εποχής. Πολύ όμορφο πραγματικά!

Όσον αφορά όμως την συντήρηση, έχει γίνει πολύ καλή δουλειά. Φίλε Γιάννη και στο παρελθόν σου έχω πει πόσο θαυμάζω τη δουλειά σου, αλλά θα στο πω και άλλη μια τώρα γιατί φαίνεται με πόσο σεβασμό και μεράκι ασχολείσαι για την σωστή (!!!) συντήρηση τέτοιων οργάνων που είναι σχεδόν ιστορικά κειμήλια ενός αιώνα. Μπράβο και πάλι!

1 «Μου αρέσει»

Πραγματι είναι μοναδικό.Το μηκος χορδής είναι 65-αν και πιστεύω πως ηταν μακρυτερο-Κάπακι σκάφος άθικτα-εγω άλλαξα ταστιέρα,διόρθωσα το καράολο και ξεσκέβρωσα.

έχεις την καλοσύνη να το εξηγήσεις αυτό; είχε γίνει άλλη παλαιότερη επέμβαση στο όργανο;

Τώρα το ειδα το οργανο. Ομορφο και εμφανησιακά

( Για να καταλάβετε πόσο παλιό όργανο είναι, ο Μάρκος ήταν 5 χρονών όταν το όργανο αυτο κατασκευάστηκε)

Αμ! ο Τσιτσάνης που ήταν αγέννητος ακόμα!!

1 «Μου αρέσει»

Παλιοτερη επέμβαση έχει γίνει σίγουρα,αφού είχε κολλημενο ένα καραουλο από μαντολίνο κολλημένο στραβά .Εικασία κανω για το μηκος χορδής

Ξέρει κάποιος τί κάνει αυτό το θαυμάσιο οργανάκι σήμερα, πού βρίσκεται, πώς περνάει τον καιρό του;

1 «Μου αρέσει»