Ταινίες on-line

Η σπονδυλωτή ταινία του Παντελή Βούλγαρη:“Όλα είναι δρόμος”.
3 άνθρωποι που πορεύονται προς μια οριακή στιγμή της ζωής τους.
α) Xαρώνειο νόμισμα,
β) H τελευταία νανόχηνα και
γ) Bιετνάμ.

Αυτή η ταινία με έχει αγγίξει όσο λίγες…
Η πορεία προς τον σκοπό με προβλημάτισε.
Η σκηνή με το Βέγγο με τσάκισε.
Το “Βιετνάμ” με έστειλε.

Δείτε τη, όσοι δεν την έχετε δει.

Όμορφη ταινία και ξεδιπλώνεται το ταλέντο του Βέγγου σε κάποιο ρόλο που οι περισσότεροι δεν τον έχουν συνηθίσει. Επίσης καταπληκτική ερμηνεία και αυτού και της Διαβάτη στις ύσηχες μέρες του Αυγούστου. Για το ‘‘όλα είναι δρόμος’’ θυμάμαι την είδα ένα σαββατοκύριακο πριν την μετάθεση μου φαντάρος στον έβρο. Με το πρώτο μέρος με έπιασε η ψυχή μου.

γειά σας,υπάρχει στα βίντεο κλάμπ η ταινία?ή θα την δείξει η τηλεόραση?
(αναφέρετε όσοι βλέπετε κατι που πιστεύετε πως αξίζει να το δούνε περισσότεροι…δυστυχώς έχουμε χαθεί στην καθημερινότητα και στη δουλειά και δεν γνωρίζουμε πολλοί(δεν έχουμε χρόνο να ψάξουμε…)τί να επιλέξουμε όταν έχουμε το χρόνο να δούμε τουλ/στον(στο να ακούμε δόξα το θεό τα καταφέρνουμε καλύτερα)καλό σαβ/κο σε όλους

Και συμπληρώνω…αρκούμαστε στο συνεχές zapping και στο τέλος καταλήγουμε ή να βλέπουμε ό,τι να ΄ναι απλά για να το δούμε, ή στο να κλείνουμε με νέυρα την τηλεόραση!:112:

Τα σχόλιά μου για τη ταινία… τα έγραψε ο Babis.

Θα προσθέσω μόνο: Όποιος την έχει δει να την ξαναδεί πολλές φορές!

*Ο Βέγγος είχε παίξει παρόμοιο ρόλο (λαϊκός φιλόσοφος), κάνοντας τον ταξιτζή στη ταινία του Αγγελόπουλου “Το Βλέμμα του Οδυσσέα”.

*Και θα το λέω βέβαια πάντα. Καλό το μέγαρο, καλά τα αρχαία ωδεία, καλές οι ταβέρνες και τα κουτουκάκια αλλά Κάθαρση όπως στο “Βιετνάμ” και παρόμοια “Βιετνάμ” δεν μπορούν (σε μένα τουλάχιστον) να προσφέρουν :slight_smile:

μπροστά στη στέρηση της ελευθεριας,στο βιασμό της ζωής και κατά συνέπεια στη στέρησή της!(υποθέτω πως σε αυτό θα αναφέρεται η ταινία)όλα τα υπόλοιπα δεν υφίστανται αξίας…

Άννα μου, κάνε κλικ επάνω στον τίτλο: “Όλα είναι δρόμος” στο πρώτο μήνυμα και θα μπορείς να την απολαύσεις ολόκληρη την ταινία. :slight_smile:

Ακόμα μια ταινία:
" Μ ια αιωνιότητακαι μια μέρα " του Θ. Αγγελόπουλου.
Ας την απολαύσουμε!

Καλορίζικο και καλοτάξιδο το φόρουμ με τη νέα του μορφή. :109:

Άλλη μια ταινία:
Η Πολίτικη κουζίνα

Όλος ο κόσμος είναι μια σκηνή…

ZEITGEIST… Μια ταινία που πρέπει να δείτε!

Ελένη (με τρείς ταινίες!) αλλά και Θοδωρή, είμαι υποχρεωμένος να αναφερθώ στο όχι και τόσο καλόγουστο παλαιό

“το δώρο σου, Νικηταρά, είν’ άλογο χωρίς ουρά.
Ή μου στέλνεις και κριθάρι, ή σου στέλνω το τομάρι”.

Στη δική μας περίπτωση τομάρι δεν χρειάζεται να επιστραφεί, απλά η κατά τα άλλα αξιέπαινη προσφορά σας θα έπρεπε να συνοδεύεται με αύξηση του 24ώρου κατά 6 (περίπτωση Ελένης) ή 2 ώρες (περίπτωση Θοδωρή) αντίστοιχα.

Υ. Γ. η κακία θα μου μείνει. Από μικρός, δεν είχα ιδιαίτερα καλές σχέσεις με το σινεμά, με εξαίρεση τα πρώτα γυμνασιακά χρόνια όπου στο Μόdιαλ* έβλεπες “με ένα τάληρο δύο εργάρες”. Αλλά οι απαραίτητες για αυτό τέσσερις ώρες είχαν εξοικονομηθεί από αντίστοιχη κοπάνα, πράγμα που σήμερα, για εμένα τουλάχιστο, δεν μπορεί να ισχύσει.

*Προσοχή στην προφορά (Μόdιαλ, όχι Μόνdιαλ), αλλά και στο που μπαίνει ο τόνος!

Για όσους μας φτάνει το 24ωρο και τα προκάνουμε όλα ! :019: :019:

Η Στέλλα

Ο Δράκος

Ποτέ την Κυριακή

Τοπίο στην ομίχλη

Ψάχνω μήπως βρω τους “Παπατζήδες”, ολόκληρη την ταινία, ειδικά για τη μουσική της.
Βρήκα μόνο το “Ό,τι γράφει δεν ξεγράφει”

Άλλη μια ταινία!
ΤΟ ΡΕΜΠΕΤΙΚΟ
του δικού μας Κώστα Φέρρη

Άλλη μια ταινία:
“Μάθε παιδί μου γράμματα”

και για όσους δεν βαριούνται να ψάχνουν και έχουν μπόλικο χρόνο να δουν ταινίες online, εδώ η ιστοσελίδα:

Greek Movies, Series, Sports…

Άλλη μια ταινία ενδιαφέρουσα :
Η παραγγελιά.
Ξεσήκωσε θύελλα συζητήσεων για το αν ηρωοποιούσε ή όχι τον Κοεμτζή, ενώ ξεχωριστή είναι και η ερμηνεία της Κατερίνας Γώγου.

Ολόκληρη η σειρά “Ο Χριστός ξανασταυρώνεται”
2o
3o
4o
5o
6o
7o
8o
9o
10o
11o
12o
13o
14o
15o
16o
17o

Αξίζει τον κόπο, αλλά απαιτεί και χρόνο…

Ελενη σ` ευχαριστουμε ολο το Φορουμ και στην υγεια σου!!!

Στην υγεία όλου του φόρουμ! :088:

“Νύφες” του Π. Βούλγαρη

“Ο Χριστός Ξανασταυρώνεται”.

Ανατρίχιασα, ακούγοντας και βλέποντας πάλι κάποια επεισόδια της σειράς… μετά από τόσα χρόνια.
Απίστευτα επίκαιρος ο Καζαντζάκης. Ειδικά σ΄εμάς εδώ, που οι ελληνικές κοινότητες είναι ουσιαστικά μικρά χωριά με ανάλογους μηχανισμούς εξουσίας : Παπάδες, δάσκαλοι, προύχοντες, προεστοί, Λαδάδες κ.λ.π. Μόνο τα ονόματα διαφέρουν. Κατά τ΄ άλλα, ντάλε κουάλε:):016: