Ταινίες on-line

παιδια.καποια στιγμη στο φορουμ,ειχε ενα λινκ που οδηγουσε σε ενα βιντεο 10λεπτο απο την ταινια οι παπατζηδες,με τον σταυριδη και τον κοκοβιο.οποιος μπορει να το βρει,ασ το ανεβασει για να το δουνε ολοι γιατι αξιζει.και αν μπορειτε να βοηθησετε λεγωντας μου τον τιτλο απο το τραγουδι που τραγουδαει στο τελος ο Θανασης Ευγενικός.

Το τραγούδι που ζητάς, λέει: “Για μια γυναίκα στη ζωή να μην παραπονιέσαι, κι όταν σ’ αφήσει μια φορά δέκα να την αρνιέσαι/ Αν είσαι άντρας με χαρακτήρα, διώχτηνε Κοκοβιέ, μην έχεις φύρα/…”, και είναι του Σπύρου Καλφόπουλου και το τραγουδάει ο Θανάσης Ευγενικός με τη Δέσποινα Μαρικιά. Ωραίο τραγούδι, πάντως, δεν είναι και το “Απ’ τα κιτάπια μου θα σε ξεγράψω”, που τραγουδάει ο Καλφόπουλος προηγουμένως; Ακόμη κι ο μανές του μουστακαλή με το μπαγλαμά (Γιώργου Νάκου): “Γελώ και μεσ’ στο γέλιο μου, κρύβω βαθειά τον πόνο” αλλά και το “Ό,τι γράφει δεν ξεγράφει” του Βέλλα, με τον ίδιο τον Κοκοβιό στη φωνή και το μπαγλαμά…:088:
Ένα, περίπου τρίλεπτο,απόσπασμα της ταινίας που αναφέρεις βρίσκεται κι εδώ! Πρόκειται για την ταινία “Οι παπατζήδες”, παραγωγής της Σπέντζος Φιλμς, του 1954, σε σκηνοθεσία Αλέκου Σακελλάριου και σενάριο του Πέτρου Γιαννακού ή Κοκοβιού (Μερικά στοιχεία, ακόμα: Δ/νση φωτογραφίας Γιώργος Χατζόπουλος. Παίζουν οι: Νίκος Σταυρίδης, Κούλης Στολίγκας, Νίκος Ρίζος, Βαγγέλης Πρωτόπαππας, Πέτρος Γιανακός ή Κοκοβιός, Θανάσης Τζενεράλης, κ.ά.). Βέβαια, το θέμα αυτό έχει εξαντληθεί σε προηγούμενα posts παλαιότερα…:089:

Και για να μην ξεφεύγουμε απ’ το θέμα, ας μου επιτραπεί να θυμήσω -για εκείνους που δεν διαβάζουν τις παλαιότερες δημοσιεύσεις- την ταινία μικρού μήκους του Κώστα Φέρρη “Τα ματόκλαδά σου λάμπουν”, του 1961 (αφού το έχει ήδη δημοσιεύσει ο ίδιος στο φόρουμ, σε άλλο θέμα, παλαιότερα…)

Υ.Γ.: Αγαπητέ Gilles, στείλε μου, εάν θέλεις το e-mail σου…

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τιν βοήθεια.Πιστεύω πως αυτό το τραγούδι είναι ένα από τα ωραιότερα ζειμπέκικα και μαλιστα με την καταπληκτική φωνή του Θανάση Ευγενικού.

Στην 11η συνέχεια της σειράς “Ο Χριστός Ξανασταυρώνεται”, ακούγεται και ο χαρακτηρισμός “ρεμπέτης” από τον άρχοντα προς τον υποτακτικό και βοσκό του, όπως και οι: “σερσέμης”, “αντάρτης”, “επαναστάτης”.

Έχει κανείς τσεκάρει αν και στο βιβλίο αναφέρονται οι ίδιοι χαρακτηρισμοί;

Εγώ όχι και ούτε μπορώ να το κάνω. Το βιβλίο είναι στην Αθήνα, στους γονείς μου.

Στην 13η συνέχεια της σειράς, ακούγεται από τον παπά:

“…δεν φτάνει που τον σκότωσες, τον μοιράζεις (εννοεί την περιουσία) στους ξυπόλυτους και στους ρεμπέτες…”

*για τους ίδιους χρησιμοποιεί 2 φορές την λέξη “ρέμπελοι”

Κώστα, δεν έκανα τον κόπο να ψάξω στη βιβλιοθήκη μου αλλά είναι προφανές ότι ο Καζαντζάκης, την εποχή τουλάχιστον που έγραφε τον τελευταίο πειρασμό, ασπαζόταν την ετυμολογία ρεμπέτης = ρέμπελος = επαναστάτης. Νομίζω ότι με τα σημερινά στοιχεία (δες και Κλίκα) αυτό δεν ισχύει πια.

Και άλλες ταινίες.

" Ο Βέγγος φανερός πράκτωρ 000"

" Βέγγος, ο τρελός καμικάζι "

" 1922 "

Και ένα αφιέρωμα στον Καζαντζίδη.

Η πτώση του Βυζαντίου από μιά Ρωσική οπτική γωνία

Μήπως υπάρχει πουθενά και η ταινία: “Αγάπη και θύελλα”, (1961) Φέρτης, Καλογεροπούλου… Μουσική Χατζιδάκις και σε πρώτη εκτέλεση το τραγούδι “Είμαι αητός χωρίς φτερά”, με τον Αδαμάντιο Πανάρετο. Κάθε πληροφορία καλοδεχάμενη! :089:

zeitgeist

Συνάδελφοι του φόρουμ έχω να προτείνω και εγώ ένα “έργο”.
Μάλλον ντοκιμαντέρ είναι και αφορά τις τράπεζες τους πολεμους και την παγκόσμια ιστορία.

Το συγκεκριμένο μέρος του ντοκιμαντέρ είναι το τρίτο από τα 4. Υπάρχουν βέβαια πολλές εκδόσεις της ταινίας.

Νομίζω ότι είναι must να το δούμε όλοι μπας και ξυπνήσουμε λίγο από την λήθη που μας έχουν επιβάλλει.

Νομίζω ότι το λινκ που παραθέτω είναι με ελληνικούς υπότιτλους.
Απλά να ξέρετε ότι οι υπότιτλοι έρχονται ελάχιστα καθυστερημένα.
Καλό θα είναι να έχετε κοντά σας το pc για να πατάτε παύση καθώς περιέχει πολλούς οικονομικούς όρους.

http://video.google.com/videoplay?docid=448819483157225334

Το ντοκιμαντερ αυτό έχει κερδίσει και βραβείο σε ένα φεστιβάλ. Δεν θυμάμαι καλά βέβαια.
Πάντως σας το προτείνω ανεπιφύλακτα και περιμένω τις αποψεις σας.

Α…η κεντρική σελίδα του ντοκιμαντερ - ταινίας είναι αυτή.
http://www.zeitgeistmovie.com/

‘‘η ζωή είναι ωραία’’ με τον bennini(ελπίζω να γράφω σωστά το όνομα)
μαθήματα αγάπης, επιβίωσης,ελπίδας…αυταπάρνησης.

Σε λίγο, από το Γενάρη συγκεκριμένα, θα είναι διαθέσιμο στο Διαδίκτυο ψηφιοποιημένο υλικό της Κρατικής Ταινιοθήκης, διάρκειας 609 ωρών.
Θα περιλαμβάνει:

  • γεγονότα του 20ού αιώνα της πολιτικής, κοινωνικής, πολιτιστικής και οικονομικής ζωής της Ελλάδας,
  • συλλογές από προπολεμικό υλικό, από τα Επίκαιρα,
  • αμοντάριστο υλικό της περιόδου 1982-1996,
  • αμοντάριστο και μονταρισμένο υλικό (90 ωρών) από το 1940 μέχρι και τη δικτατορία,
  • περίπου 90 ώρες ντοκιμαντέρ (ιστορικά, λαογραφικά κ.ά.).

Ό,τι ενδιαφέρον θα βρίσκουμε, μπορούμε να το ανεβάζουμε και εδώ.

Συνηγορώ για την “αγέλαστη πέτρα”

Έτσι, για να μη γκρινιάζουμε μόνο, αν και 609 ώρες είναι λίγες. Ελπίζω, σιγά σιγά να προστεθεί και άλλο υλικό. Αυτό πάντως, ΔΕΝ είναι κράτος κωμωδία.

Ψηφιακό Αρχείο Ελληνικού Κινηματογράφου
…Το αρχείο είναι διαθέσιμο στο κοινό, μέσω του Διαδικτύου, από τον Δεκέμβριο του 2008 μέσω ενός τρίγλωσσου κόμβου στη διεύθυνση: http://www.gfcdigital.gr/

//youtu.be/mNK6h1dfy2o&feature=channel_page