Τίτλος κομματιού

Ποιος είναι ο τίτλος στο πρώτο κομμάτι που παίζει το συγκρότημα του Μυστακίδη?
(0:34 - 3:10).

Είναι παραδοσιακό (της Πόλης, μάλλον) το οποίο καμιά φορά τραγουδιέται και έχει επικρατήσει με τον τίτλο “Εσύ που σέρνεις το χορό”. Η μελωδία έχει χρησιμοποιηθεί σε διάφορα και είναι η βάση για την “Πολίτισσα”. Έχει γίνει αρκετή κουβέντα εδώ μέσα

1 «Μου αρέσει»

@loukasfilm Στη δισκογραφία έχει περάσει ως “Πολίτικο συρτό”. Πάρε εδώ μια ωραία εκδοχή από τον Αμιράλη :wink:

2 «Μου αρέσει»

Ωπ! Σου την έσκασε ο Παπατζής Αλέξανδρε.

Ο Πολίτικος που ανέβασες είναι άλλος, είναι ο κατεξοχήν γνωστός «Πολίτικος Συρτός», που σε όλες διαχρονικά τις εκτελέσεις από παλιούς και σημερινούς, τοπικούς και υπερτοπικούς, πανηγυρτζήδες και λόγιους, συνήθως «Πολίτικος» ονομάζεται.

Όμως με τον ίδιο τίτλο υπάρχει και ηχογράφηση του Σκαρβέλη, που είναι το κομμάτι που παίζει και η μυστακοπαρέα:

Εδώ «Συρτός Πολίτικος» σημαίνει απλώς «ένας συρτός από την Πόλη», δεν είναι ατομικός τίτλος όπως στον άλλο του Παπατζή.

2 «Μου αρέσει»

Ναι, της Πόλης και μάλιστα αστικό. Στο “Σηκώστε να χορέψουμε” το γύρισμα είναι “Χρυσή μου Ερριέτα”, ΄΄ονομα που όσο να ΄ναι, σε χωριατοπούλα δεν παραπέμπει. Νομίζω ότι το κομμάτι το είχα μάθει στα μαθήματα που έκανε η Δόμνα Σαμίου, αλλά το μόνο που θυμάμαι είναι ένα γύρισμα “γιαρούμπι γιαρουμπάκια, κλωστές και κουβαράκια”.

1 «Μου αρέσει»