Σχετική υγρασία και ποιοτικός ήχος

Σε ευχαριστώ φίλε.Όχι δυσσάρεστα δεν νιώθουμε εντός σπιτιού.Απλά το 80άρι που έβλεπα με προβλημάτιζε αλλά τελικά ήτανε λάθος.Τώρα το καλοκαίρι γενικά νιώθω δυσσάρεστα στην Αθήνα με τις ζέστες.Θα το έχω υπό επιτήρηση να το κοιτάξω όταν φτάσει ο καιρός να δω τί γίνετε.
Σε ευχαριστώ για το πινακάκι.

1 «Μου αρέσει»

Σήμερα βρεθήκα σε έναν χώρο με 3 τριχορδα.
1 τοφα κατηγορίας 1000αρικου
1 σελασιδη κατηγορίας 600-700
Και 1 καφετζοπουλο.
Τοποθεσία Νέο Ψυχικό, με υγρασία γύρω στο 70 (αν δεν κάνω λάθος από εχθές).
Του τοφα πολύ μπουκωμενο. Του σελασιδη πόναγε στην Λα, σχεδόν σε όλη την ταστιέρα και του Καφετζοπουλου κελαηδουσε σαν να ήταν αρχές Σεπτέμβρη.
Όλα τα όργανα χωρίς βέργα και του Καφετζοπουλου ήταν το πιο καινούργιο (σκάρτος ένας χρόνος ζωής μέχρι τώρα).
Υπόψιν και τα 3 όργανα είναι σε βάση και δεν αποθηκευονται σε θήκη όταν δεν παίζονται.

Εντυπωσιακή η αλλαγή στα πρώτα 2 όργανα με το πρώτο πρωτοβροχι… αλλά και στην Νίκαια που μίλησα (με χαμηλότερη υγρασια) ένα 8χορδο βεργατο 15ετιας σε άριστη κατάσταση (κατηγορίας 1200αρι) συναχωθηκε ήδη το οποίο είναι μόνιμα σε σκληρή θήκη αποθηκευμένο…

Λέω να ξεκινήσω από νωρίς φέτος τις δοκιμές με τον αφυγραντηρα και θα επανέλθω με παρατηρήσεις αν έχω τπτ θετικό.

Τυχόν παρατηρήσεις που μου ξεφεύγουν ευπρόσδεκτες.

Ενδιαφέρον θα είχε να διαβάσουμε και άλλες συμπεριφορές οργάνων μετά τις πρόσφατες βροχές.

2 «Μου αρέσει»

Έχει να κάνει και με το σετάρισμα κάθε οργάνου. Πχ εμένα που μου αρέσουν λίγο πιο ψηλά για κοπάνημα, μπορεί να ανεβαίνει λίγο το pitch αλλά δεν τρίζουν. Όμως ένα όργανο σεταρισμένο χαμηλά για μαγνήτη ή για ταχύτητες, θα τρίξει πολύ πιο έυκολα.

2 «Μου αρέσει»

Μάλιστα άλλος ένας παράγοντας που δεν πρόσεξα.

1 «Μου αρέσει»

“πες τα χρυσόστομε”, έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου

1 «Μου αρέσει»

Καποια στιγμη εφτιαξα ενα πινακα που πιστευω ειναι πιο κατανοητος για να μπορει καποιος να παρακολουθησει τα φαινομενα θερμοκρασιας και υγρασιας και να καταλαβει το γιατι και τι πρεπει να κανει.
Ο λογος του αρθρου ηταν το ποσο ανχωτικος ειχα καταληξει καθε φορα που εστελνα η δεχομουν οργανο απο μακρια και κυριως σε μηνες του καλοκαιριου η του καταχειμωνου -Βεβαια δεν στελνω και δεν λαμβανω σχεδον ποτε οργανα παρα μονο απο Μαρτιο μεχρι αρχες Μαιου και απο τελος Σεπτεμβρη μεχρι τελος Οκτωβρη

1 «Μου αρέσει»