Σχεδιαση σκαφους-Παραμετροι

Βασει ποιων παραμετρων σχεδιαζουμε ενα μπουζουκι στο χαρτι;
Πως καθοριζονται μηκος-πλατος-βαθος-καμπυλες κλπ;

Απαντηστε λοιπον οι εχοντες γνωσεις και οσοι εχετε σχεδιασει τα δικα σας μπουζουκια,καθως εγω επελεξα σα μοντελο ενα οργανο του Σταθοπουλου…ελαφρα τροποποιημενο.

Γιατι ο Σταθοπουλος εδωσε μηκος σκαφους 37,5…πλατος 22,5 και βαθος 16 εκατοστα;
Εχουν καποια σχεση αυτοι οι αριθμοι μεταξυ τους;
Τι τους καθορισε;

Πολυ ωραιο θεμα…

ωραιο θεμα ανοιξες εδω,εγω ψαχνοντας να βρω πως προκυπτουν οι διαστασεις του σκαφους και συγκρινοντας παλιοτερες κατασκευες νομιζω οτι υπαρχει ενας γενικος κανονας που ακολουθουν.με το δικο μου σκεπτικο οριζουμε πρωτα την αποσταση απο το καβαλαρη εως το πισω τακο .μ αυτη την αποσταση για ακτινα φτιαχνω ενα κυκλο ετσι εχω το πλατος,για μηκος παιρνω τη διαμετρο του κυκλου και προσθετω το μηκος του τακου ,και για βαθος υπολογιζω τα δυο τριτα του πλατους .ελπιζω οι πιο εμπειροι να βοηθησουν να καταλαβουμε περισσοτερα

Βασικα φιλε Πανο,με τον “κανονα” σου προκυπτουν ψιλοστρογγυλα οργανα,εκτος κ αν δωσουμε στον τακο μηκος 8-10cm…αλλα ειναι πολυ θαρρω!

Εκανα κι εγω καποιες υποθεσεις κοβοντας στη μεση αριθμους,παιρνοντας το ενα τριτο,συγκρινοντας,διαιρωντας,κανοντας κυκλους…και χιλιες μυριες πραξεις και υποθεσεις μα στην καλυτερη περιπτωση μου εβγαιναν οι αριθμοι με 1-2cm αποκλιση,τιποτα δε συνεπιπτε.Δε μπορω να πω οτι ικανοποιηθηκα απο τις θεωριες μου.

Iδου το οργανο που ειχα ως βασικη επιρροη…δε μπορω να το αποκρυπτογραφησω!

οντως βγαινουν αρκετα στρογγυλα ,αλλος τροπος ειναι στο μηκος του σκαφους να υπολογιζεις την κλιμακα του και να πεφτεις κοντα στο λα.

Μια και έχω το προαναφερθέν όργανο μου ξυπνήσατε την περιέργεια και άρχισα να μετράω παρά την κούραση…

Λοιπόν κάποιες παρατηρήσεις.

Το μήκος του σκάφους είναι ίσο με το μήκος του μπράτσου από το τέλος του σκάφους μέχρι τον καβαλάρη.

Το πλάτος του σκάφους είναι ίσο με την απόσταση του κέντρου της ροζέτας από την αρχή (ρε) της δεύτερης οκτάβας στο καντίνι (αν κουρδίζουμε ρε λα ρε)

Επίσης το μέγιστο πλάτος είναι χρυσή τομή (δηλαδή 1,62 φορές μεγαλύτερο) από το πλάτος στο σημείο που έχει κέντρο η ροζέτα)

Από το τέλος της ταστιέρας (κορυφή της ροζέτας) μέχρι τον καβαλάρη έχει μήκος όσο και το καράολο (κλειδιέρα)

Για το βάθος δεν έχω βρεί κάτι ακόμα.

Γεια σου ρε Γρηγορη,τη χρυση τομη την ειχα ξεχασει εντελως…πρεπει να παιζει σε μεγαλο βαθμο,

Εχω ενα τετραχορδο με ολικο μηκος(καραολο-χορδοστατη) 95εκ,
95/1.62(χρυση τομη)=58,64
58,5 μετρησα απο το καραολο μεχρι το σημειο που το μανικι συναντα το σκαφος!!!
[u][i]Εχουμε μηκος σκαφους 36,5 ενω με τους υπολογισμους βγαινει 36,36

[/i][/u]
66,5 μετρησα την κλιμακα (καβαλαρη-καβαλαρη)
66,5/1.62=41,04
[u][i]41,6 μετρησα την ταστιερα απο εκει που ενωνεται με το σκαφος ως τον καβαλαρη

[/i][/u]41,6/1,62=25.67
[i][u]25.5 μετρησα απο την αρχη του σκαφους(ενωση με μανικι) ως τον κατω καβαλαρη

[/u][/i]Να ειναι τυχαια ολα τα παραπανω;
Με την πρωτη ευκαιρια θα πιασω να τσεκαρω και το τριχορδο να δω αν ισχυουν
Δε μπορω να βρω πως προκυπτει το πλατος 29,5
και το βαθος περιπου 17(κατι λιγοτερο)
και κουραστηκα με τις αφαιρεσεις διαιρεσεις κλπ για σημερα.

Παντως αν πιασουμε και ξεκινησουμε να διαιρουμε για παραδειγμα την κλιμακα που επιλεγουμε με το 1,62,το αποτελεσμα επισης…κ.ο.κ. βγαινουν λογικοι αριθμοι που μπορουν να δοθουν ως μηκος,πλατος και βαθος σκαφους.

Γρηγορη τι ολικο μηκος εχει το μπουζουκι σου;

Το συνολικό μήκος είναι (χοντρικά μια και έχει γωνίες το όργανο) 2 φορές το σκάφος + κλειδιέρα, δηλαδή 2*37,5+16=91cm. Όλα αυτά μετρημένα με μέτρο κορδέλα (μεταλική που δεν μου έδεινε την δυνατότητα της απόλυτα ακριβούς μέτρησης.

Πάντως το 16cm του βάθους δείχνει να είναι =μήκος κλειδιέρας=απόσταση καβαλάρη - κορυφή ροζέτας ή αλλιώς αρχή ταστιέρας

Σημερα εκανα στο τριχορδο τις μετρησεις που ειχα κανει στο τετραχορδο…ισχυουν και σε αυτο οι αναλογιες των μεγεθων.
Αλλα οργανα για να το διαπιστωσω(παραπερα) δεν εχω:)

Επισης το μεγεθος των καραολων ειναι πολυ κοντινο με την αποσταση “τελος ταστιερας-καβαλαρης” τυχαιο;…