Μεθοδος υπολογισμου κλιμακας!

Γεια σας φιλοι!εχω τελειωσει το σκαφος ενος τζουρα,με μηκος 26 cm.σκεφτομαι να τον κανω 62ρη (χωρις καποιο ιδαιτερο λογο,οποτε δεκτες οι οποιες προτασεις).

Ανετρεξα στην κλικα στο αρθρο του κυριου Χαλιου για το μπρατσο

http://www.klika.gr/cms/index.php/peri-mousikis/organopoiia/234-kataskevi-mpratsou-meros1.html

αλλα δεν καταλαβα πως προκυπτει η αποσταση απο τον καβαλαρη ως τη χορδιερα (140 mm στο συγκεκριμενο αρθρο).

Ακομα δεν εχω ενωσει χερι με σωμα ,ουτε το καραολο,αλλα τα εχω κομμενα ετοιμα,οποτε με βολευει πιο πολυ να φτιαξω καινουργιο “αρσενικο” στο χερι,παρα καινουργιες τομες στην ενωση καραολο-ταστιερα!Επισης διαβασα πριν λιγο στο τοπικ ¨μπουζουκοκατασκευες") οτι μετρωντας απο τον μπροστα τακο,στο 1/3 ειναι η μεση της τρυπας και στα 2/3 ο καβαλαρης.

αυτο ισχυει?ποσο αυστηρα??διοτι ,λογω μεγαλου τακου(5.5 cm),το καμαρι μπροστα απο την τρυπα θα ειναι κολλητα με τον τακο!!!

τα φωτα σας παρακαλω!

( δεν καταλαβα πως προκυπτει η αποσταση απο τον καβαλαρη ως τη χορδιερα (140 mm στο συγκεκριμενο αρθρο).

Κι εγω την ιδια απορια ειχα τοτε φιλε μου,και περιμενα την συνεχεια του αρθρου αλλα τιποτα.Ο κυριος Χαλιος μας το αφησε στη μεση.Κυριε Κωστα εσας περιμενουμε …

Ο υπολογισμός αυτός αφορά πόσο μήκος θα πρέπει να έχουν τα ξύλα που προορίζονται για το μπράτσο.

Η απόσταση καβαλάρη χορδιέρας διαφέρει από κατασκευαστή σε κατασκευαστή.
Στα παλιότερα όργανα ξεκινούσε από 120, 125, 130. Στα σημερινά είναι γύρω στα 140mm.
Παίζει ρόλο το μήκος της σκάφης του οργάνου.

Υποθέτω οτι η ροζέτα, ο καβαλάρης και λοιπά έχουν σχέση με το “κούρδισμα του οργάνου”, δηλαδή
με το που πέφτουν οι αρμονικές στο καπάκι (ανάλογα τοποθετούνται τα καμάρια) πράγμα που καθορίζεται απο τος διαστάσεις του σκάφους, το πάχος του καπακιού και γενικά όλο το όργανο.

Αυτά τα παραθέτω απο πράγματα που έχω διαβάσει.

Νομίζω οι μάστορες του φόρουμ μπορούν να δώσουν σάφή στοιχεία και απαντήσεις, αν και το θέμα σηκώνει πάρα μα πάρα πολύ κουβέντα!

Υπάρχει και αυτό το site (και πολλά άλλα):
http://www.stewmac.com/fretcalc.html

Βαζεις μήκος χορδής και αριθμό τάστων και βγάζει κατευθείαν τις αποστάσεις! Το site έιναι για κιθάρα
και διάφορα άλλα όργανα, αλλά η διαίρεση υσχυέι γενικώς για οποιοδήποτε μήκος χορδής.

Στο site έχει και standar μήκη χορδών για εργοστασιακές κιθάρες μαντολίνα κτλπ.

Aπλά το λέω σε περίπτωση που προκύψει κάποιο “περίεργο μήκος χορδής”.

Ελπίζω να βοήθησα σε κάτι!

συνονοματε ευχαριστω αλλα δεν ψαχνουμε αυτο!!ψαχνουμε τη θεση του καβαλαρη πανω στο καπακι,το πως να πεσει η σωστη νοτα στην ενωση σκαφους μανικου…

βασικα αυτο που ψαχνω ειναι το πως να υπολογισω την αποσταση απο την ενωση σκαφους-μανικου μεχρι τον πανω καβαλαρη!!!

Αφού αποφασίσεις τη θέση του καβαλάρη, από το σημείο αυτό θα μετρήσεις το μήκος της κλίμακας.
Για τον υπολογισμό των τάστων θα πάς στην εξής διεύθυνση: http://www.stewmac.com/FretCalculator

αρα αποφασιζω στο “περιπου” που θα βαλω τον καβαλαρη.οκ,απο κει και μετα ξερω!!Κυριε Χαλιο,υπαρχουν παραμετροι που αλλαζουν αναλογα με τη θεση του καβαλαρη και κατ επεκτασιν και της ταστιερας??επισης για τη σχεση καβαλαρη-τρυπας???(δεν αναφερομαι στα καμαρια)

ευχαριστω προκαταβολικα και συγνωμη για το ζαλισμα!!

Ας πούμε ότι κάνουμε ένα όργανο με μήκος σκάφης 38 cm.
Επίσης αποφασίζουμε τον καβαλάρη να τον βάλουμε στα 14 cm από το πίσω μέρος (χορδιέρα) το πρώτο καμάρι στά 17,5 cm και το δεύτερο στα 21,5 cm.
Εάν ο τάκος ( το μέρος που ενώνει με το μπράτσο) έχει ένα μήκος 6 cm, όπως καταλαβαίνεις δεν μένουν και πολλά περιθώρια για τη θέση της τρύπας.