Σχήμα του σκάφους μπουζουκιού

Νίκο, ο ίδιος άνθρωπος μας το έδειξε. Μιλάμε για το ίδιο.
μόνο που δεν δυσκολεύτηκα καθόλου να βρω το προϊόν (πριν τον Γενάρη). Για πληροφορίες ΠΜ ή στη μάζωξη το Σάββατο…

καλησπερα παιδια.ο ισιδωρος παπαδαμου νομιζω φτιαχνει μπουζουκι που εχει σκαφος κιθαρας,πλακε.οσο για τα αυτοκολλητα που λετε ,εγω πηρα ενα κομματι απο το αφρολεξ με την τανια που μπαινει κατω απο τις πορτες για τη σκονη.λεπτο φυλλο αφρολεξ με αυτο κολλητη ταινια.βαζεις ενα κομματακι στο παραπετι ,εκει που ακουμπαει το μπουζουκι στο ποδι,ουτε φενεται και μενει ακινητο και καθετο το οργανο…και δεν χαλαει και το παντελονι.τωρα για την κατασκευη ισως ενα πλακε σωμα στο μπουζουκι να ηταν καταστροφικο λογω της τασεως των χορδων.ισως για ενισχυση να γινονται στρογγυλες οι ντουγες,για να αποκταει δυναμη το σκαφος.ισως να φτιαχνεται ετσι για να εχει σωστη γωνια ο καρπος και να αγκαλιαζεις το οργανο.πιστευω παντως επειδη με εχει απασχολησει και μενα το θεμα λογω ενασχολησης με την ηλεκτρικη,οτι ειναι θεμα χρονου να βρεθει τροπος να γινει πιο βολικο και εργονομικο το οργανο

Δε νομίζω ρε παιδιά ότι τα φτιάχνουν λάθος τόσα χρόνια τα μπουζούκια. Και το πιάνο είναι άβολο στο κουβάλημα, ιδίως με ουρά, αλλά δεν το άλλαξαν.

εγω δεν ειπα οτι το φτιαχνουν λαθος.ειπα οτι ισως το φτιαχνουν ετσι για καπιους λογους που δεν γνωριζω…το οτι ειναι αβολο ,και για μενα και για πολλους, δε σημαινει οτι το οργανο εχει λαθος κατασκευη.και το βιολι για μενα ειανι αβολο οργανο.ποτε δεν θα μπορουσα να παιξω.αυτο δε σημαινει οτι ειναι κατασκευαστικα λαθος. απλα ισως στο μελλον βρεθει και αλλος τροπος κατασκευης να εξηπηρετουμαστε και μεις οι παραξενοι.οι ηλεκτρικες γιαυτο εχουν 100 σχηματα.δεν ειναι για μοστρα.ειναι για να βολευονται ολοι…φιλικα δημητρης

αρχίζω από το τέλος: στις ηλεκτρικές δεν υπάρχει θέμα ηχείου, οπότε δίνεις ό,τι σχήμα θέλεις με μικρές (υπαρκτές πάντως) συνέπειες στον ήχο.
σε ακουστικά όργανα οι κλίσεις στο πίσω καπάκι ή στις δούγες έχουν σχέση με τις ανακλάσεις όπως ειπώθηκε. γιαυτό παίζει ρόλο και το καλούπι του ηχείου, οχι μόνο στο σχήμα του καπακιού (το οποίο καπάκι δίνει το 90% του ήχου στο όργανο).
τέλος, πάμε στο αρχικό ερώτημα: ό,τι σκάφος και να έχει το όργανό μας, άμα το στηρίζουμε κατακόρυφα (ακουμπώντας με την ακμή της ένωσης σκάφους/καπακιού στο πόδι μας, έτσι ώστε να μην βλέπουμε ταστιέρα παρά μόνο τους τσαμπουκάδες στο πλάι) έχουμε διπλό όφελος. και σωστή θέση για τα χέρια, και δε γλιστράει με τίποτα. έτσι είχα καταφέρει να στηρίξω ακόμα και εκείνο το υπέροχο μα ατίθασο μπουζούκι με σκάφος λάφτας του καφετζόπουλου!

ενταξει ,υποτιθεται οτι προσπαθουμε να το στερεωσουμε καθετα.αλλα και παλι θελει μια ελαφρια πιεση απο το βραχιονα ωστε να καθεται καλα.ασε που αν εν ειναι τελεια ζυγισμενο το αριστερο χερι κουβαλαει ολο το βαρος του μπρατσου οπως ανεβοκατευαινει.ενω η κιθαρα στεκεται μονη της.το αριστερο χερι δεν εχει βαρος καθολου και το δεξι εχει μικροτερο αγκαλιασμα ,και δεν ποναει και ο βραχιονας εκει που αγκαλιαζει το σκαφος…ο ισιδωρος παπαδαμου παντως απο οτι κοιταξα παλι εχει φτιαξει μπουζουκι με σκαφος κιθαρας.λογικα πιο ελαφρυ και πιο μαζεμενο απο το κανονικο μπουζουκι…μακαρι να το δοκιμαζαμε να μας λυνοταν και η απορια

Γι’αυτο το μπουζουκι μιλαμε?

εχει ηχητικο παραδειγμα παντως σε ενα μπουζουκι απο οξια με σκαφος κιθαρας.παιζει ο ιδιος. εμενα ωραιο μου ακουστηκε εσεις τι λετε?

Εγώ πάντως ψήνομαι

Αν και δεν έχω διαβάσει το θέμα -έτσι για την ιστορία- ο Σταθόπουλος στη Νέα Υόρκη έκανε πλακέ μπουζούκια το 1912.

  Κύριε Πολίτη , εδῶ στην Σαν Πάουλο , ἐπίγα σε ένα Pub με ζωντανῆ μουσικῆ καίλτων και άκουσα το ἰρλανδέζικο μπουζούκι , εἷναι πλακέ , έχει 24 τάστα , ἡ ὀπή του   ἁρμονικού ἐπίπεδου εἷναι στρογγυλῆ  και το χουρδίζουν αλιός , σόλ ρέ ρέ λά , ο ήχος του θυμίζει το μπάντζο , δεν θύμιζε σε τίποτα τον ήχο του ἑλληνικού μπουζουκιού , το όργανο φωνάζει μα δεν μιλάει ἑλληνικά ... το συγκρότημα είχε ακορντεόν βιολί μπουζούκι και ενα μεγάλο τύμπανο .

Ευχαριστούμε, Νικολάρα, για τις ενδαφέρουσες πληροφορίες, με δικαιολογημένη βέβαια καθυστέρηση.