Συνταγές

Αυτό ισχύει σίγουρα, αλλά έχει εφαρμογή στη σαρδέλα που είναι δύσκολο το κόκκαλο. Του γαύρου βγαίνει πολύ εύκολα και μετά, μαρινάρεται γρηγορότερα. Αν δεν έχεις λεπτό χέρι κάνε το αντίστροφα, και πάλι μάγκες είμαστε.

Νίκο σε ευχαριστώ.

φανταστήτε πόση ΠΑΝΤΌΦΛΑ τρώω που κατάντησα μαγειρας συνφορουμιτες μου

Ανατολίτικη ντοματόσουπα
φρέσκα ντοματάκια, ψιλοκομμένα
11 1/2 κουταλάκι γλυκού κάρυ
αλάτι κατά βούληση"

Οδηγίες:
Ρίχνετε το αλάτι σε ένα μεγάλο μπολ και το χτυπάτε καλά για να αφρατέψει. Προσθέτετε το λάδι, το λεμόνι, το κάρυ, το θυμάρι και αναμειγνύετε καλά τα υλικά. Ρίχνετε έπειτα λίγο λίγο το χυμό της ντομάτας και ανακατεύετε. Προσθέτετε το αλάτι και δοκιμάζετε.

Σκεπάζετε τη σούπα και τη διατηρείτε στο ψυγείο. Τη σερβίρετε σε ατομικά μπολ σούπας, γαρνιρισμένη με κρεμμυδάκια.
:127:

ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ & ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ

Μια απλή ερώτηση: Πως διάολο γίνεται να αφρατέψει το αλάτι:112::112::112::112::112:

Και ξανά αλάτι στο τέλος;

Αλατόσουπα…:107:

ΤΟΥΡΤΑ peach mapale

ΥΛΙΚΑ
2 μεγαλα παντεσπανια βανιλιας
1 κιλο κρεμα σαντιγυ
500 γρ. κομποστα ροδακινο
150 γρ. αμυγδαλακι file καβουρντισμενο

ΕΚΤΕΛΕΣΗ
βρεχουμε τα παντεσπανια με το ζουμι απο την κομποστα
αρχικα τοποθετουμε το πρωτο που το καλυπτουμε με σαντιγυ
και απο πανω φετες ροδακινα …
στην συνεχεια τοποθετουμε το δευτερο και επαναλαμβανουμε
την ιδια επικαλυψη , με σαντιγυ και ροδακινα …
τελος καλυπτουμε ολη την τουρτα με σαντιγυ και πασπαλιζουμε
με καβουρντισμενο αμυγδαλο

σαυτη την κατασταση , μπορειτε να την διατηρησετε στον καταψυκτη ...περιμενοντας τον ανεπιθυμητο επισκεπτη ... την βγαζετε 2 ωρες πριν την ελευση του και την σερβιρετε στην μαπα του , αποπου πηρε και το ονομα της … ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ( στο σερβιρισμα )
:092:

Όσον αφορά στο θέμα του γαύρου, έχω παρατηρήσει ότι : αν βάλεις το ΦΡΕΣΚΟ ψαράκι κανα 12-16ωρο στο ξύδι, μετά ανοίγει πολύ εύκολα και το κόκκαλο αφαιρείται χωρίς προσπάθεια και χωρίς να καταστρέφεις το ψάρι.
Ακολούθως μαρινάρεις.

Αν υπάρχει άλλος τρόπος, please γράψε μου.[/quote]

Πανο το ξυδι εχει την ιδιοτητα να ψηνει η’ και να σπαει τα νευρα και τις ινες του κρεατος γι΄ αυτο και βγαζεις ευκολα και το κοκκαλο απο το ψαχνο του ψαριου.Σ’αυτο που δεν πολυ συμφωνω
ειναι στο 12-16 ωρες στο ξυδι, το ψαρακι εχει ψηθει κανονικα οποτε μετα το μαριναρισμα δεν γινετε σωστα(για μενα παντα) γιατι το ψαχνο εχει σφιξει και δεν αποροφα καλα τα υπολοιπα αρωματα της μαριναδας σου .
Φιλικα Αλεξανδρος

Τώρα βέβαια, δεν κατάλαβα καλά τι είδους μαρινάρισμα ακολουθεί μετά το ξίδιασμα. Όταν εγώ φτιάχνω γαύρο ωμό, αφού καθαρίσω, πλύνω και στραγγίσω καλά τα ψαράκια, τα βάζω σε μπώλ με ξύδι για λίγες ώρες και μετά τα στραγγίζω και τα αλατίζω σαν να ήταν σαλάτα (όχι πολύ αλάτι). Έχω έτοιμο σκόρδο ψιλοκομμένο σε φετούλες, βάζω σε ένα βαζάκι (ή τάπερ) λίγο λάδι στο βάθος (είναι πολύ σημαντικό) και αρχίζω με ένα πηρούνι να τοποθετώ ωραία ωραία τα ψαράκια ώστε να μην μένουν καθόλου κενά αέρος. Συνεχίζω, προσθέτοντας σκόρδο και λάδι. Δύο πόντους πάνω από το χείλος σταματώ και απογεμίζω με λάδι. Κατά τη γνώμη μου δεν χρειάζεται τίποτα άλλο. Είμαι όμως όλος αυτιά να ακούσω και άλλες προτάσεις.

Σημαντικό είναι το λάδι στον πάτο, γιατί πρέπει το ψάρι να αλειφτεί παντού με λάδι, αλλοιώς μουχλιάζει. Για τον ίδιο λόγο πρέπει πάντα το λάδι στην επιφάνεια να ξεπερνάει τα ψάρια σε ύψος.

Αυτο που κανω εγω κ.Νικο ειναι ακριβως το ιδιο μονο που απο την αρχη,δηλαδη στο ξυδιασμα
προσθετω και σκορδο και κοκκους πιπερι και σπαω και κανα 2+τσουσκες γιατι θεωρω οτι το ζωντανο ακομα ψαχνο του ψαριου ποτιζει καλυτερα.Ολα αυτα, με το ψαρακι σε ενα ταψακι ανοιγμενο στα δυο και το ενα διπλα στο αλλο και αφου ψηθει ,για τα γουστα μου οχι 12-16 ωρες, τοτε το μεταφερω σε αλλο σκευος με λαδακικ.τ.λ.
Το μαριναρισμα αυτο το εχω κανει και με δεντρολιβανο + τα υπολοιπα υλικα και επισης εαν σας
αρεσει του παει και η φρεσκια ριζα του τζιντζερ(να πουμε και την γκουρμεδια μας :))

Κάποια στιγμή ,θα σας γράψω τη συνταγή ¨Ζυγούρι κακαβιά":088:

Οινομαγειρείον - Ταβέρνα “Το Ρεμπέτικο Φόρουμ” Εδώ σερβίρουμε καθ’ εκάστη τις ανησυχίες των …σεφ του Φόρουμ, με φαντασία και μεράκι για όλους τους ουρανίσκους…
…Τα ρεστα μου,τωρα το διαβασα. Παρτε και μια γρηγορη ¨ρεμπετικη¨ πειραγμενη συνταγουλα, οτι πρεπει για να κατεβασεις και μερικα ποτηρακια…
Το '‘μπουγιουρντι" ειναι ενας γνωστος μεζες που προσφερετε σε αρκετα κουτουκια.
Η βαση του ειναι:Λαδακι, φετα, ντοματουλα,πιπερια καυτερη(δικια μου προτιμηση)
Κοβουμε ενα κομματι αλουμινοχαρτο 30*30εκ και ενα κομματι λαδοκολλα στις ιδιες διαστασεις.
Βαζουμε λιγο λαδακι στο κεντρο της λαδοκολλας ,κοβουμε ενα μεριδιαρικο κομματι φετα και
τοποθετουμε πανω στο λαδακι της λαδοκολλας.
Ψιλοκοβουμε την πιπεριτσα μας και την βαζουμε πανω στη φετα,κοβουμε και 2-3 ροδελες ντοματα και τις βαζουμε και αυτες απο πανω ετσι ωστε να καλυψουμε ολη την επιφανεια της φετας. Βαζουμε λιγο λαδακι ακομα απο πανω.
ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ:
Αγοραζουμε ενα πικαντικο σουτζουκι κοβουμε 4(οτι παχος κανετε κεφι)φετες και τις αραδιαζουμε πανω στην ντοματα!
Τυλιγουμε την λαδοκολλα και μετα το τυλιγουμε ολο με το αλουμινοχαρτο.
Ψηνουμε στο φουρνο η’ και στη σχαρα για κανα 10 λεπτο να δουμε οτι μαλακωσε το τυρακι.
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ:
:247::247::247::247::247:

[b]Συνταγή κοτοπουλο με ουίσκι για κόρες ακαμάτρες!

[/b]Αγοράζετε ενα κοτόπουλο 1.200 γρ. και ενα μπουκάλι Ουίσκι
Προβλέψτε , αλάτι, πιπέρι ,ελαιόλαδο, και μπείκον σε λωρίδες
Για καλό και για κακό βεβαιωθήτε οτι εχετε και ενα βάζο μαγιονέζα
Τυλίξτε το κοτόπουλο με τις λωρίδες, αλατοπιπερώστε, και ρίξτε μία υποψία ελαιόλαδου
Προθερμάνετε τον φούρνο σε μεσαία θερμοκρασία, (220 βαθμοί ή θερμοστάτης στο 5 ) για 10 λεπτά
Σερβιριστήτε ενα ποτήρι Ουισκι και πιειτε το

Βάλτε το κοτόπουλο στον φούρνο αφου πρώτα το τοποθετήσετε σε καταλληλο σκευος

Βάλτε και πιειτε ακόμα ενα ποτήρι Ουισκι
Επαναλάβατε αυτο το βήμα αλλες δυο φορές

Μετά απο ένα τέπαρτο φουρνίστε το ανοιγμα για να επιγλέψετε το κλείσειμο του ψοτόπουλου

Λιάστε ξανά το ουικάλι του Μπίσκη και καπιατήτε μια καλή λουγία

Μετά απο ενα κετα… οχι πέταρτο της ώρας, αργότερα τελος πάτνων …
κλιτρίστε μέχρι τον μπούρνο
ανοίφτε την χόρτα, ξεγυρνίστε, απαναδονήστε
βάλτε τελος παντων το φωτόπουλο απ την αλλη

καφήστε σε μια λωκο καλέκρα και καβετάστε κανα’δυό φατήρια Κίσκη αμόκα

Νυστε, λυστε ψηστε το κουφόλουπο για μιση φώρα ακόμα .

3 λοτήρια αρφότερα …
Ζαμέψτε το γατόπουλο απο χαμω, καφαρίστε το, και γάλτε το σε μιάτο

Φτάτε τα κούτρα σας απο το νέσιμο στο κάτωμα απ τα γάδια που μυθικαν στα κλαπάκια της μουζινας

μην αποχειραθητε να κησωθειτε, μια φαρά ειμαστε εδω μάτω
απομελειώστε το δουκάλι του Ρίσκι

αργόμπερα σαρθήτε ως το κρεμάτι και κοιθωμητε ως το χρωι

Την επόμενη μέρα , πάρτε ενα αλκα σελτζερ,
Πηγαίνετε να φάτε κρύο κοτόπουλο με μαγιονεζα
και καθαρίστε το μπουρ…ο που δημιουργήσατε στην κουζινα

την αλλη βδομάδα θα δοκιμασουμε την Κρητικη συνταγη : Κατσικακι με τσικουδια !!!:245:

Παρακαλείται ο κος Νίκος Πολίτης όπως ανεβάσει τη συνταγή του καπνιστού σολωμού!:088:

Mια φοβερή συνταγή για κεφτέδες (καλύτερη από του Κώστα στην Κλίκα):

//youtu.be/sY_Yf4zz-yo

Σολωμός καπνιστός

Παραγγέλνουμε σε μεγάλο σούπερ μάρκετ με ψαράδικο ένα σολομό ολόκληρο (4 – 5 κιλά), κομμένον σε δύο φιλέτα, με το δέρμα τους. Καθαρίζουμε καλά τα φιλέτα από κόκκαλα κοιλιάς, πτερυγίων και ράχης (τα τελευταία είναι σφηνωμένα στο κρέας, θέλουν ισχυρή πένσα). Βρίσκουμε μία καθαρή και χωρίς τρύπες πλαστική σακούλα, μεγέθους κατάλληλου ώστε να χωρέσει τα δυό φιλέτα μαζί.

Για κάθε 1,5 κιλό φιλέτο παίρνουμε 2 κουταλιές σούπας αλάτι μαγειρικό, δύο ζάχαρη και μία γλυκού πιπέρι άσπρο χοντροκοπανισμένο. Με το μίγμα αυτό πασπαλίζουμε το ψαχνό και αμέσως ακουμπάμε τα δύο μισόψαρα το ένα πάνω στο άλλο, δέρμα έξω, οι ράχες να ακουμπούν τις ουρές. Αμέσως τα βάζουμε στη σακούλα, αφαιρούμε με την παλάμη σχολαστικά όλον τον αέρα και σφραγίζουμε, με συρραπτικό γραφείου. Βάζουμε τη σακούλα στο ψυγείο, μέσα σε ταψί φούρνου ή άλλο κατάλληλο σκεύος. Κάθε περ. 12 ώρες γυρνάμε τη σακούλα τούμπα. Συνεχίζουμε για 8 – 10 μέρες.

Χτίζουμε στο εξοχικό μας ή σε άλλο, κατάλληλο μέρος ένα καπνιστήριο εμβαδού 2 - 3 μέτρων, με ράφια με γαλβανισμένο πλέγμα, μπετόβεργες για τσιγκέλια και πόρτα ξύλινη, άβαφη και με τζάμι. Στα ράφια ακουμπάμε τα φιλέτα, όχι δίπλα δίπλα ώστε να ευνοούμε την κυκλοφορία του καπνού. Τοποθετούμε και τα κρέατα καθώς και τα τυριά, χέλια, σκουμπριά και ό τι άλλο. Στην ανάγκη, εφαρμόζουμε διάφορες πατέντες: το δικό μου πρώτο χοιρινό καπνιστό κρεμόταν σε ένα σκελετό γύφτικου τραπεζιού καφενείου, σκεπασμένο με ένα μεγάλο χαρτόκουτο συσκευασίας. Σε αρκετή απόσταση από το καπνιστήριο στήνουμε ένα «τζάκι», από τη φούσκα του οποίου ξεκινάει ένας σωλήνας φι 12 με ενσωματωμένο ρυθμιζόμενο αξονικό ανεμιστηράκι, που καταλήγει στο καπνιστήριο. Σε ταψί έξω από το τζάκι ανάβουμε 8 κιλά ξυλοκάρβουνα χοντρά και, αφού ανάψουν καλά, τα σκεπάζουμε με μπόλικο πριονίδι δέντρινο (δρύς), να μην προέρχεται από αλυσσοπρίονο αλλά από κορδέλα (το αλυσσοπρίονο ξερνάει λάδια) και, αφού πνιγεί η τυχόν φλόγα και η μεγάλη πύρα των κάρβουνων το σπρώχνουμε μέσα στο τζάκι και ενεργοποιούμε το ανεμιστηράκι. Πασπαλίζουμε με μυριστικά (φασκόμηλο, κόλιαντρο, δάφνη, κέδρο) και συνεχίζουμε να προσθέτουμε πριονίδι και μυριστικά κατά την ανάγκην.

Έχουμε ήδη δημιουργήσει μία ορχήστρα ρεμπέτικης μουσικής, καλοδεχούμενα και τα σμυρναίϊκα ή κουτσαβάκικα καθώς και τα παραδοσιακά (τα λαϊκά δεκαετίας 50 και μεταγενεστέρων δεκαετιών έχει αποδειχτεί επιστημονικώς ότι χαλούν το κάπνισμα, ιδίως ο Καζαντζίδης) η οποία ορχήστρα πρέπει να βρίσκεται σε απόσταση ηχητικής επαφής με την ιδιοκατασκευή για αποφυγή αναζωπύρωσης της φωτιάς που, τύφλα να ΄χει ο Καζαντζίδης μπροστά στη ζημιά που επιφέρει η υπερθέρμανση… Πρέπει να βγαίνει μόνο ψυχρός καπνός, ειδικός αισθητήρας φροντίζει προς τούτο. Η ορχήστρα παίζει, εμπνεόμενη από αρκούντως μερακλήδικους ρεμπετομεζέδες και τσίπουρο / ούζο ιδιοκατασκευής, επί 10 – 20 ώρες (για κρέατα / τυριά, αρκετά παραπάνω). "Ακολούθως, μεταχειριζόμεθα», όπως έλεγε και παλιό βιβλίο μαγειρικής της γιαγιάς μου, ήτοι χλαπακιάζουμε. Αν περισσέψει κάτι, μπαίνει στην κατάψυξη καλά τυλιγμένο με σάνιτας ράπ. Αυτά.

…Φρυγαδέλι

Υλικά
600 – 700 γρ. συκώτι αρνίσιο ή μοσχαρίσιο
1 μπόλια αρνίσια
αλάτι, πιπέρι

Εκτέλεση
Kόβετε σε κομμάτια 3 περίπου εκατοστών το συκώτι. Μαλακώνετε την μπόλια σε ζεστό νερό και την κόβετε σε κομμάτια, τέτοιου μεγέθους, ώστε να τυλίγονται τα κομμάτια του συκωτιού. Τα περνάτε ένα – ένα στη σούβλα. Αν θέλετε μπορείτε να περάσετε στη σούβλα ατύλιχτα τα κομμάτια του συκωτιού και να τα τυλίξετε όλα μαζί με ένα μεγάλο κομμάτι μπόλιας. Σε αυτή την περίπτωση στερεώνετε την μπόλια με οδοντογλυφίδες. Ψήνετε το φρυγαδέλι στα κάρβουνα, γυρίζοντας το τακτικά. Επειδή είναι τυλιγμένο με την μπόλια δεν έχει φόβο να στεγνώσει και μπορεί να μπει εξ αρχής κοντά στη θράκα. Αφού ψηθεί το βγάζετε από την σούβλα, το αλατοπιπερώνετε και το σερβίρετε αμέσως.
Attached image(s)

Επειδή την έχει πιο πάνω την συνταγή, επιχείρησα χτες το μεσημέρι να την εφαρμόσω και αντιμετώπισα ένα τεράστιο πρόβλημα και θα ήθελα μια βοήθεια από τους δημοσιευτάς της…
Εμένα ρε παιδιά γιατί δεν μου έβγαλε τόσα ποτήρια το μπουκάλι με το ουΐσκι;:019:

Βγαίνουν…πως δε βγαίνουν…και παραπάνω… γιατί άμα ακολούθησες πιστά τη συνταγή, μετά τη μέση όλα τα βλέπεις διπλά…άσε που χάνεις και το μέτρημα…:019:

παρακαλώ πολύ για μία διευκρίνιση η παραπάνω συνταγή για να πετύχει …
το ουίσκι πρέπει να είναι απαραιτήτως σκωτσέζικο;;;;;;;;;;;;
αν ναι πόσων Μαίων;;;
Υ.Μ.ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση.:247:

Ναι έχεις δίκιο…αυτά τα ξέχασα…λοιπόν παίδες για να πετύχει η συνταγή πρέπει το ουίσκι να είναι Σκωτσέζικο, η κότα αλανιάρα και η νεαρά που θα σας το μαγειρέψει οπωσδήποτε ψηλή, όμορφη και…ακαμάτρα…ή κάνουμε μια συνταγή πιστά ή δεν κάνουμε…χρείαζεται ακόμα μια Φιλιππινέζα να καθαρίσει την κουζίνα και ένα μαστίγιο μετα συνοδευτικών (κρεβάτια, χειροπέδες κτλ…) για να τιμωρήσεις την ακαμάτρα κόρη που σου έκανε την κουζίνα μπουρ…ο, να μάθει να μην ανακατεύεται στις ξένες κουζίνες…:092: