Συνάντηση με τον μπουζουξή Νίκο Πουρπουράκη

Πολύ ωραίο το ντοκουμέντο.
Μπράβο Πίκινε.
Ευχαριστούμε.
ΥΓ
Ο Ρούκουνας ήταν βουνό απλησίαστο.
Κι ο Πουρπουράκης, καλή ώρα εκεί στην Αμερική, καλό μπουζούκι.

Τι ειπες τώρα…Γεια σου Θανάση!

οι περισσότεροι το γνωρίζετε, απλά να το αναφέρω έτσι για να υπάρχει. . ότι στον πρώτο μανέ "Η ξενιτειά είναι καημός, η ξενιτειά είναι λαύρα,η ξενιτειά μου τάκανε τα σωθικά μου μαύρα."
οι στίχοι μας παραπέμπουν σε ένα τραγούδι του Μπάτη “ο Θερμαστής” -> “Η θάλασσα μου τα κανε τα σωθικά μου μαύρα”

χμ, μάλλον το ανάποδο… ο μπάτης άντλησε από την ανεξάντλητη δεξαμενή των διστίχων!

Εξαιρετικό!!!. Μπράβο Πίκινε.

Φιλοι μου μιας και μιλαμε για τον Ν.Πουρπουρακη μηπως γνωριζει καποιος φιλος σε τι κουρδισμα ειναι ο σουλτανος

Την εκανες τη ζημια σου παλι φθισικε…εμ συνεντευξη,εμ ηχογραφηση!
Ευγε σου…ευγε σου κι απο δω!
Ντοκουμεντα ιστορικης σημασιας.
Ειδικα η ηχογραφηση ολα τα λεφτα…Α ρε το Σαμιωτακι!!!
Ευγε και παλι λεγω!!!

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ! Φοβερό ντοκουμέντο, ότι και να πω είναι λίγο…

ωραία!
για κάντε μια ομαδική προσπάθεια να εντοπίσουμε αυτο το video.

1 «Μου αρέσει»

δεν το βρηκα με τον τιτλο οπως το ειχα κατεβασει κυριε σπυρο. μαλλον το κατεβασαν. αν υπαρχει θα ειναι με αλλον τιτλο. το εχω ομως, αμα θες να στο στειλω ηλεκτρονικα.

1 «Μου αρέσει»

Αυτό φαίνεται να ταιριάζει (τον τρίτο μανέ δεν τον ακούω, ωστόσο…)

Α, εδώ είμαστε (2ο μέρος)

2 «Μου αρέσει»

Θα τ’ ακούσω ολόκληρα αργότερα, αλλά τον πρώτο αμανέ τον άκουσα ήδη. Καταπληκτικός.

Ας συνειδητοποιήσουμε την αξία του ντοκουμέντου: ένας από τους πιο κλασικούς αμανετζήδες της προπολεμικής δισκογραφίας των τρεισίμισι λεπτών, επιτέλους απελευθερωμένος από τον χρονικό περιορισμό αναπτύσσει τον αμανέ έτσι όπως πραγματικά ξέρει! Πού θα το ξαναβρούμε; (Εντάξει, ο Ρούκουνας έχει και μεταπολεμική δισκογραφία, αλλά και το ΛΠ ακόμα, σαν το τζαμάρισμα σε σπίτι δεν είναι.)

Και το 3ο μερος…

1 «Μου αρέσει»