Συμβουλή για αγορά ΜΠΑΓΛΑΜΑ

Τελικά ίσως πάω για χειροποίητο.
Έχετε κάποιους οργανοποιούς να μου προτείνεται στο κέντρο?

Μετα απο μια βόλτα στο κεντρο κοίταξα διάφορους οργανοποιοους και βιομηχανίες αλλα δεν μου έκανε κατι τικ, το μόνο που μου άρεσε ήταν τα οργανα του κ.Καφετζοπουλου είχαν αυτο το κλασικό ρεμπετικο στυλ που ψάχνω. Δυστυχώς δεν έχει μπαγλαμαδες μόνο τζουραδες και μπουζούκια.
και σκέφτομαι μήπως να παω στα τυφλά και να του παραγγείλω να μου κανει εναν μπαγλαμα; Αν κρίνω απο τα αλλα οργανα περιμένω κατι αρκετά καλο για την τιμη του(500Ε)

Αλα ειναι ρίσκο, να περνεις οργανα χωρίς να το δοκιμασίες δεν ειναι ότι καλυτερο…τι λέτε;

Με τον Καφετζόπουλο, δεν έχεις φόβο για τίποτα. Αγοράζεις με κλειστά μάτια εάν σου ταιριάζει ο ήχος και η αισθητική του.

Κοιτα κι απο αγγελιες κατι θα βρεις.Παντως(γνωμη μου)ειναι πολλα τα 500ε για μπαγλαμα.

οι αγγελίες πάντα έχουν διαμάντια, αν έχεις χρόνο και γνώσεις.
όσο για τους μπαγλαμάδες του καφετζόπουλου, τα αξίζουν και με το παραπάνω. είπαμε, δεν πάει με το κιλό το όργανο…

για την ιστορία, οι καλύτεροι μπαγλαμάδες που έχω δει ποτέ είναι του μουντάκη. και σε ήχο, και σε άισθηση, και σε εργονομία. σκαφτοί από μουριά (τέλεια ταιριασμένο σκάψιμο σε σχέση με τα νερά), τριγωνικό μανίκι (το χέρι κάθεται πολύ φυσικά πάνω του) και ήχος ξερός και γλυκός μαζί.
η τιμή πάει στο διπλάσιο αλλά έχεις όργανο για μια ζωή. υπάρχουν μπαγλαμάδες του, που 30 χρόνια τώρα κελαηδάνε.

κατά τα άλλα, πάντα μπορείς να ξεκινήσεις με έναν γύρω στα 200-300 και να τον καταευχαριστηθείς!

Αρχικά έλεγα να μην περάσω τα 400Ε, γύρω στα 200-300 σκεφτόμουν αλλά λέω μήπως να δώσω κάτι παραπάνω μιας και τα όργανα μένουν,δεν τα πετάς(ειδικά αν αξίζουν και τα λευτά τους).

1000άρι να δώσω δεν παίζει(όχι ακόμα τουλάχιστον :)) Θα κάνω άλλη μια βόλτα για να πίασω μερικά ακόμα οργανάκια ώστε να έχω σχηματίσει μια πιο ολοκληρωμένη γνώμη. Θα σας ενημερώσω σύντομα.

*Πάντως τα όργανα του Καφετζόπουλου μου άφησαν μια ωραία εμπειρια(=να το πω?)

Εγώ παιδιά πήρα έναν μπαγλαμά από τον μάστορα Γιάννη Αλεξανδρή εδώ στην Τούμπα. Έδωσα ένα 500αρικο και νομίζω πως έχω τον καλύτερο μπαγλαμά που έχω ακούσει ποτέ. Είναι πολύ μικρός, σχεδόν τζούρα, σκαφτός με τέλεια εμφάνιση και παιδιά κυριολεκτικά έχω χαζέψει με τον ήχο του. Εδώ και μέρες έχω ξεχάσει το μπουζούκι. Τον κουρδίζω και είναι σα να ακούω ηχογράφηση του Μπάτη. Βραχνιάσμενος χαμηλά και με κπληκτικό σκάσιμο στα πρίμα. Θα ανεβάσω φωτό και πιστεύω ότι θα πάθετε πλάκα! Ο μάστορας πήρε οδηγίες εμφάνισης από μένα και απέδωσε ακριβώς αυτό που ζήτησα. Γενικότερα δοκιμάστε τον κυρ Γιάννη είναι πολύ καλός και πολύ ευγενικός κύριος και νομίζω ότι είναι γνήσιος στη δουλειά του. Κάνει εκπληκτικές λαικές κιθάρες.

καλορίζικος και καλόπαιχτος!
πραγματικά, ο αλεξανδρής είναι από τους κορυφαίους μάστορες -όχι μόνο στη βόρεια ελλάδα. και μπράβο σου, που τα έχωσες στον παρεξηγημένο μπαγλαμά!

Τσιγγούνη σε βρίσκω!

Είχα δει τους μπαγλαμάδες που φτιάχνει ο Αλεξανδρής στη σελίδα του, οι οποίοι είναι υπέροχοι, αλλά δεν είχα ακούσει, μέχρι που είδα το βίντεο “ελένη ζωντοχήρα με nose flute και μπαγλαμά” στο youtube, κι έπαθα (με το μπαγλαμά)…
Ανεστάκο ανέβασε ρε φίλε βίντεο χορταστικό!
Καλορίζικος να ναι!

Νασαι καλα Λιγκα. Ειναι οντως πολυ καλος μαστορας. οτι δοκιμασα ηταν αλφα αλφα. Και κυριως εενα γονατο που εχει ονομασει τουμπεκι. Εκπληκτικο οργανο. Τωρα οσον αφορα το παρεξηγημενος (που συμφωνω) αυτα ισχυουν σε αλλους. σε μας που αγαπαμε το γνησιο ρεμπετικο και μουρμουρικο τραγουδι, ειναι ισοτιμος με το μπουζουκι. Εγω προσωπικα τη βρισκω το ιδιο και μπορω ανετα στη δουλεια να παιζω 4 ωρες μονο μπαγλαμα! Εδωσα οτι ειχα και δεν ειχα γιατι ηθελα ενα καλο οργανο. Και αν τα ξαναχα παλι θα τα δινα, δε με καινε καθολου! Εχω ερωτα για αυτα τα οργανα

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 17:50 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 17:50 —

Δε σε πιασα δικε μου!

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 17:52 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 17:50 —

Εγω τον επισκεφτηκα επειδη ειμαστε γειτονες και αφου ειδα και αλλου, κατεληξα οτι ειναι ο καλυτερος της πολης μου. Βιντεο εν καιρω οταν θα εχω χρονο φιλε μου, φωτο θα ανεβασω παντως σημερα η αυριο! Ατακα του ΕΕΥΡΙΠΙΔΗΣ οταν τον κουρδισε και επαιξε Μπατη: Δεν εχω παιξει με καλυτερο οργανο!


Mάγκες όπως υποσχέθηκα. Το μπαγλαμαδάκι που μου έκανε ο Αλεξανδρής, στο πρότυπο αυτού του Τσιτσάνη (που είχα ερωτευθεί), με μικροδιαφορές που ζήτησα εγώ. Το σκάφος του δικού μου είναι αρκετά πιο μικρό, σχεδόν τζούρα, όπως και οι τσαμπουκάδες. Παιδιά αν ανεβάζω κάνα ντουζενοβίντεο αυτόν τον καιρό, θα τον χρησιμοποιήσω και θα ερωτευθείτε το όργανο, το οποίο σκίζει νόμιζω εμφανισιακά!!Είμαι ερωτευμένος!

πςςςς… η υπογραφή σου πού είναι;
διαβάζω για μικοδιαφορές, και λέω θα τον έκανε τετράχορδο!

Χωρίς να είμαι ο ειδικός θα σου πω την γνώμη την δικιά μου. Έχω και εγώ μπουζούκι του Μάτσικα με το οποίο είμαι και εγώ ευχαριστημένος μέσες άκρες. ΓΙα να λέμε και την αλήθεια τα όργανα του Μάτσικα είναι καλά για έναν μέσο παίκτη και για τους μαθητές. Τώρα σε κατασκευαστές είναι πολλοί που είναι καλύτεροι απο τον Μάτσικα. (χωρις να λεω οτι ο Ματσικας δεν ειναι) Με 500 ευρώ μπορείς να παραγγείλεις έναν μπαγλαμά που να είναι 100 φορες καλύτερος απο αυτούς του εμπορίου.

Ομορφιές… κουκλάκι είναι Ανεστάκο, τί να λέμε… από ήχο, πιστεύω ότι θα είναι τέλειο…

Εξαιρετικό! Πολύ ιδιαίτερη εμφάνιση! Καλόπαιχτο!

Liga υπογραφή όταν γίνω μεγάλος συνθέτης χαχαχαα.
Παιδιά είναι και σε ήχο πολύ άψογος. Ευχαριστω για τα λόγια σας. Θα ετοιμάσουμε κάνα βίντεακι με κάνα μπάτη, να ακούσετε να γουστάρετε

[quote=“Ανεστακος,post:31,topic:12239”]

Τσιγγούνη σε βρίσκω![/QUOTE]
Δε σε πιασα δικε μου![/QUOTE]

Εννοούσα, δείξε μας κι εμάς λίγο ήχο αφού έχεις ενθουσιαστεί τόσο, η εικόνα δε μας φτάνει!