Συζήτηση περί οργανοποιών 2022

ο καλητερος οργανοποιος ειναι αυτος που αρεσει σε εσενα.

7 «Μου αρέσει»

Χαιρετώ τα μέλη του φόρουμ.
Θα ήθελα να παραθέσω και εγώ την άποψή μου σχετικά με οργανοποιούς, καθότι τα τρία τελευταία χρόνια έχω ασχοληθεί και ερασιτεχνικά με την οργανοποιία , καθώς έχω ανακατασκευάσει ένα όργανο μόνος μου και έχω έρθει σε επαφή είτε τηλεφωνικά ειτε από κοντα με τους περισσότερους γνωστούς οργανοποιούς και έχω πιάσει αρκετά μπουζούκια στα χέρια μου.
Σε αυτό το σημείο να τονίσω για να μην παρεξηγηθώ ότι δεν κάνω διαφήμιση ούτε δυσφήμιση σε κάποιον οργανοποιο απλά παραθέτω τις απόψεις μου οι οποίες είναι προσωπικές.
Σήμερα υπάρχουν πολλοί αξιόλογοι οργανοποιοί που φτιάχνουν μπουζούκια… μουσικά όργανα φτιάχνουν λίγοι…!! Όπως και πολλοί λίγοι φτιάχνουν ένα μουσικό όργανο από το μηδέν και δεν παίρνουν έτοιμα κομμάτια και απλά τα μοντάρουν!!
Μέσα σε αυτούς τους λίγους βρίσκεται και ο Κύριος Γιάννης Καρβούνης του οποίου και έχω την τύχη να έχω ένα οχταχορδο μπουζούκι. Και κάνω αυτό το post όχι γιατί θέλω να τον διαφημίσω ούτε να πω πόσο εύκολοπαιχτα ή ωραίο ήχο έχουν τα όργανα του γιατί αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό , απλά γιατι διάβαζα για τον συγκεκριμένο μάστορα διάφορα (είναι μυστήριος, δεν μου έδωσε σημασία και αλλά τέτοια) στην αρχή του ταξιδιού μου για την ανεύρεση ενός καλού μπουζουκιού , προς βοήθειά οποίου ενδιαφερόμενου.
Ο κύριος Καρβούνης είναι τρομερός μάστορας και πάνω από όλα Ανθρωπος.
Οπότε τον χρειάστηκα ήταν εκεί με ευγένεια και υπομονή να μου λύσει τις όποιες μου απορίες ή για τα service του οργάνου. Να πω σε αυτό το σημείο ότι το όργανο το αγόρασα μεταχειρισμένο και όχι από τον κύριο Γιάννη απευθείας. Το αναφέρω αυτό ότι δηλαδή δεν του είχα δώσει ένα σκασμό λεφτά και με πρόσεξε… και μακάρι να με αξιώσει ο Θεός να πάρω κι άλλο ένα όργανο καινούργιο από τον κύριο Γιάννη απευθείας αυτή τη φορά με φιγούρα Ζαμπέτα που το έχω καημό.
Συγνώμη αν σας κούρασα με το μακροσκελές post , απλά αυτό που θέλω να τονίσω είναι ότι Μην κρίνετε κάποιον από κάτι που ακούσατε αν δεν τον γνωρίσετε προσωπικά ή αν δεν δείτε αποτέλεσμα της δουλειάς του.
Και στην τελική ας μάθουμε επιτέλους να κρίνουμε τον άλλον αναλόγως με τη δουλειά του Αν η σχέση μας είναι επαγγελματική και όχι προσωπική.
Πηγαίντε σε όσους περισσότερους οργανοποιούς μπορείτε παίξτε με τα όργανα , ρωτήστε τους πράγματα , σχηματίστε προσωπική γνώμη και ότι σας πει το ένστικτό σας.

7 «Μου αρέσει»

Γνωρίζεις εάν όλοι οι κατασκευαστές τους τα πούλησαν; υπάρχει περίπτωση κάποιοι να δωρίσουν όργανα σε καλούς παίχτες ή να τους τα πούλησαν για ελάχιστα χρήματα;
Αυτό ψάξε λιγάκι και θα δεις ότι δεν είναι απαραίτητο επειδή είδες ενα όργανα να το παίζουν αρκετοι, πως είναι και το καλύτερο

στο κωριο μου το λενε endorsement