Στόκος από σκόνη ξύλου

ξερει καποιος με τι κολλα φτιαχνουμε στοκο απο σκονη ξυλου?

Τι ακριβώς θέλεις να κάνεις Αποστόλη?

φιλε τασο θελω να στοκαρο καποιες ατελειες στο καπακι του οργανου που ετοιμαζω.οτι ιδεες εχεις ριχτες,ευχαριστω.

Αποστόλη, τουλάχιστον εγώ εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω τι ακριβώς θέλεις να στοκάρεις επάνω στο καπάκι.
Με τι υλικό και πώς να στοκάρεις επάνω στο καπάκι μπορεί να γίνει με πολλούς τρόπους. Με απλό ξυλόστοκο ανάλογα με την απόχρωση που θέλεις να στοκάρεις και για ποιο λόγο, αναμειγμένη κόλλα με σκόνη ξύλου όπως λες , με κυανοακριλικές κόλλες, με εποξικές δύο συστατικών, ψαρόκολλες, ξυλόκολλες και πάει λέγοντας…

Πάντως για την ιδέα που ήθελες να ρίξω, κατά την γνώμη μου θα ήταν να φτιάξεις ένα καπάκι πάλι από την αρχή που να μην χρειάζεται στοκάρισμα πουθενά, παρά μόνο ίσως στην φιγούρα του. Δηλαδή τον αρμό που αφήνει το πριονάκι της σέγας (είτε είναι ηλεκτρική είτε χειρός) ανάμεσα στο σχέδιο της φιγούρας. Με οποιοδήποτε υλικό κι αν είναι κατασκευασμένη η φιγούρα.

Άμα θέλεις στείλε π.μ για να μην γεμίζουμε το φόρουμ.

Να το γεμιζετε το φορουμ …ειμαστε κι εμεις εδω!!!
Εννοω οτι μεσα απο τετοιους διαλογους μαθαινουμε και εμεις οι αλλοι ρε παιδια…οποτε καταλαβαινετε πως περιμενουμε τις απαντησεις απο ανθρωπους
που κατεχουν το αθλημα,με το αναλογο ενδιαφερον και αγωνια…
Ευχαριστω.

Εάν έβγαζες καμιά φωτογραφία του καπακιού να δούμε τις ατέλειες θα ήταν καλό. Τότε θα φαινόταν αν χρειάζεται άλλο καπάκι ή όχι.
Ίσως να μπορεί να διορθωθεί η ατέλεια ακόμα και χωρίς στόκο.

Εάν τελικά προχωρήσεις σε άλλο καπάκι, καλό θα ήταν προηγουμένως να πειραματιστείς με την μαρκετερί σε κάποιο ξύλο και όταν καταλάβεις ότι είσαι έτοιμος προχωράς και στην διακόσμηση του καπακιού.

Πάντως και τα όργανα χωρίς φιγούρες έχουν και αυτά το γούστο τους.

Φίλε katsigiannis σωστό αυτό που λες, έτσι προχωράει κανείς πιο γρήγορα.

Αλλά καμιά φορά το σωστότερο είναι να κάνεις αυτό που λαχταράει η ψυχούλα σου, κι ας είναι λάθος, παρά τον τρόπο που θα σου προτείνουν.

Το λέω αυτό γιατί όποιος ψάχνει βρίσκει…

1 «Μου αρέσει»

Με ενδιαφέρει και μένα πολύ το θέμα στοκαρισμα κόλλες που αναφέρετε. Μπορώ να επικοινωνήσω κάπως? Δυστυχώς., δεν αφορά μουσ όργανο, αλλά πολύ παλια φθαρμενη κορνίζα. Θα εκτιμούσα μια απάντηση σας, κι ας είμαι τόσο πολύ εκτός θέματος…

Εντάξει, μουσικό φόρουμ είμαστε, αλλά πόσο παλιά είναι η κορνίζα, ή, πόσης αξίας είναι; Ρωτάω γιατί τέτοιες επεμβάσεις σε παλιά αντικείμενα αξίας, καλύτερα να γίνονται από ειδικούς ρεστορατέρ. Είναι ξύλο με σκληρή μπογιά που σπάει; Φωτογραφία είναι εύκολο να ανέβει;

3 «Μου αρέσει»