Στραβωμα του μανικου

Εφτιαξα ενα τριχορδο στο μαστρορα, καπου στην Αθηνα την ανοιξη. Το εφερα κατω στο νιση, ολα ωραια κ καλα αλλα με τις πρωτες μεγαλες ζεστες το μανικο αρχισε να στραβωνει προς τα πισω. Το ξαναπηγα στον μαστορα και το επισκευασε, αλλα οταν το ξανακατεβασα στο νησι (νοτια, υγρασια), ξαναστραβωσε. Τωρα ειναι η τριτη φορα που μου το επιδιορθώνει αλλα και παλι στραβωσε.
Εχω στραβωσει και εγω μαζι του οπως καταλαβαινεται…
Ο μαστορας λεει να μου κανει αλλο, αλλα αν παθει το ιδιο;
Τι μπορει να φταιει και την κανει συνεχεια ετσι; Ειναι η ζεστη με την υγρασια ή ειναι φρεσκο το ξυλο, ή και τα δυο;

πιθανων δε σου εχει ταιριαξει καλα τα νερα στα ξυλα του μανικιου…

Κλασσική περίπτωση. Κι εμένα όποτε πάω στο νησί και είναι σούπα από την υγρασία παθαίνω τα ίδια.
Μην ανησυχείς. Μάλλον το όργανο είναι καινούργιο. Θα’ρθει. Ένα μέτρο είναι ο μάστορας να σου βάζει κάποιο καπλαμαδάκι για να μην τρίζει το νησί και να το βγάζεις όταν επιστρέφεις εκεί που μένεις.
Το όργανο έτριζε απ αρχής; Τί σου λέει ο μάστορας; Από ποιόν το πήρες;

Δεν ετριξε εξ’αρχης, αλλα μολις πλακωσαν οι ζεστες του Ιουνιου. Δεν θα ηθελα να πω ποιος ειναι ο μαστορας για ευνοητους λογους. Θα το παω να το ρυθμησει λοιπον τελευταια φορα, και θα το αφησω Αθηνα. Ετσι κι αλλιως παω για μονιμα εκει.
Φχαριστω παιδια