Παλιο τριχορδο ερειπιο

Παιδιά καλησπέρα και από εμένα. Έχω και εγώ ένα προβληματάκι με το τρίχορδο μου.Λοιπόν το όργανο είναι από εκείνα τα φτηνά του εμπορείου ξέρετε με τη πλαστική φιγούρα αγορασμένο από τον ξάδερφο μου τουλάχιστον πριν 20 χρόνια.¨ Ήταν το πρώτο μου και πέρασα μετά στο 4χορδο . Λόγω της πολυκαιρίας έχει χοντρές βλάβες .Το καπάκι έχει ανοίξει λίγο όπως και στο κέντρο του σκάφους επίσης θέλει μάλλον κατέβασμα και ένα ρετουσάρισμα γιατί σε πονάνε τα χέρια σου αν το πιάσεις.το μόνο ευχάριστων στην υπόθεση είναι ότι ΄δεν μου φαίνεται σκεβρωμένο αλλά…Τώρα θα μου πείτε γιατί να το επιδιορθώσω? Πρώτων έχει συναισθηματική αξία για εμένα και δεύτερον έχω αρκετό ελεύθερο χρόνο και δεν έχω να χάσω κάτι. Δεν θέλω να το πάω σε μάστορα θέλω να ασχοληθώ εγώ λίγο απλά άν μπορούσατε να με βοηθήσετε να το σουλουπώσω λίγο,α!! και κάτι ακόμα χρειάζεται και βερνίκωμα γιατί του είχα περάσει και παλαιότερα ένα βερνίκι αλλά…(σχετικά μ αυτό ενημερώθηκα σε άλο θέμα)
Και μη μου πείτε να το πετάξω ΜΕ ΤΊΠΟΤΑ
σας ευχαριστώ εκ των προτέρων κάθε απάντηση δεκτή

Γεια σου Ρόκι
Πολύ δύσκολη περίπτωση Ρόκι, όπως τα περιγράφεις θέλει μάστορα, δεν φαίνεται να μπορούν να γίνουν αυτές οι επισκευές από ερασιτέχνη, επικίνδυνα πράγματα που μπορεί να καταστρέψουν το όργανο, αν αρχίζεις να παίζεις με το καπάκι…

Καλή τύχη!!!

Θα πρότεινα αν βρεθείς Αθήνα να πας σε κάποιον σοβαρό οργανοποιό (μπορείς να βρεις ποιοι είναι οι σοβαροί διαβάζοντας αρκετά το φόρουμ) όχι απαραίτητα για να στο επισκευάσει αλλά για να σου κάνει μια εκτίμηση της κατάστασης και τι μπορεί να γίνει, ειδικά με εργασίες δικές σου. Οι σοβαροί μάστορες για την εκτίμηση δεν θα σου πάρουν χρήματα.

Θα συμφωνήσω πάντως με τον φίλο Διόνυσο ότι ζημιά στο καπάκι δεν είναι και “εύκολη”. Βάλε και κάποιες φωτό αν έχεις τη δυνατότητα για να έχουμε μια οπτική εικόνα από την κατάσταση,

Θα βάλω με την πρώτη ευκαιρία φοτο ,όμως μου είναι λίγο δύσκολο να έρθω Αθήνα τώρα πρόσφατα.απ΄λα σκεφτόμουν μήπως μπορώ εγώ να το ψιλοσουλουπώσω να κόλλαγα πχ το καπάκι και να έβαζα κάποια δούγια στο σκάφος ώστε να μην έχει το κενό γιατί το βλέπω και το λυπάμαι.

Να μην κάνεις τίποτα από αυτά που λές, τα οποία είναι πάρα πολύ σοβαρές επεμβάσεις που σίγουρα, αν γίνουν από αδαή, θα καταστρέψουν το όργανο.

Εδώ, να κάνεις αυτό που έκανε και ένας Ιταλός (από τη χερσόνησο) διοικητής αστυνομικού τμήματος κάπου στη Σικελία, σε κάποιο παλιό ιταλιάνικο έργο: απαυδισμένος από τα καμώματα των Σικελών, που δεν του ταίριαζαν καθόλου, χάζευε το χάρτη της Ιταλίας στον τοίχο του γραφείου του και εμείς παρακολουθούσαμε την αλλαγή έκφρασης στο πρόσωπό του καθώς σκέπαζε και ξεσκέπαζε, με το χέρι του, τη Σικελία στο χάρτη.

Φιλε απο οσα διαβασα και καταλαβα δεν μπορεις να κανεις κατι μονος σου…Θα πρεπει να το πας σε εναν καλο μαστορα για να στο φτιαξει…Εγω στην θεση σου αυτο θα εκανα και θα το εβαζα σε περιοπτη θεση μεσα στο σπιτι πανω σε βαση για να το καμαρωνω καθε ωρα και στιγμη

Δεν ξέρω πόσο πιθανό είναι, αλλά γιατί δε δοκιμάζεις να πας σ’ ένα μάστορη και να του πεις ότι δε θες μάστορη αλλά να το φτιάξεις μόνος σου, και να σε συμβουλέψει;

Χωρίς μάστορη και χωρίς ειδική συμβουλή μην κάνεις τίποτε. Ρισκάρεις στη χειρότερη περίπτωση να προκαλέσεις περαιτέρω ζημιά, στην καλύτερη να καταλήξεις σε μάστορη που θα έχει περισσότερα να κάνει παρά αν πήγαινες εξ αρχής σ’ αυτόν.

ωραία, κατάλαβα μάλλον με την πρώτη ευκαιρία θα ανέβω Αθήνα και θα πάω σε έναν μάστορα να τον ρωτήσω τί μπορούμε να κάνουμε.¨ έτσι και αλιώς το μπουζούκι μου θα χρειαστεί κάποιο servise τώρα που θα περάσει ο χειμώνας και πηγαίνοντας το στο Καρβούνη απο όπου και το πήρα θα τον ρωτήσω και για το ερειπιάκι μου
σας ευχαριστώ όλους