Παλαβρατζης - Θεσ/νικη

Γνωμες - Εντυπωσεις για τα τριχορδα του?
Το μικρο του ονομα πιο ειναι? Υπαρχουν 2 νομιζω .Ποιος απο τους 2 φτιαχνει τα καλυτερα οργανα.

Το μπουζουκακι που παιζω τα τελευτεα 8 χρονια ειναι ενα τετραχορδο του Κωστα Δεκαβαλα κατασκευης 7/98 κατα την ετικεττα μεσα στο ηχειο ,αγορά 4/99 150.000δρχ .
Λιτοτατο απο φιγουρες-μαλακο -γλυκο ηχο για το αυτι μου-ουτε σκευροματα ουτε τριξιματα ουτε αλλα προβληματα ποτε- γενικες γραμμες πολυ ευχαριστημενος - νανε καλα το παιδι που με ειχε συμβουλεψει τοτε να το παρω λεγοντας μου
“Ειναι μαλακο,καλο για να μαθεις και στεκεται-θα μπορουσα να παιξω 2 ωρες στο μαγαζι χωρις να με κουραζει και εχει καλο ηχο” γιατι εγω τοτε μονο μερακι ειχα και γνωσεις ελαχιστες .Φτηνο οργανο δηλαδη και για τοτε αλλα “best value for money” θα λεγα σημερα…
Αν και τετραχορδο εγω σα τριχορδο το παιζα κατα καποιο τροπο - οχι δε το κουρδιζα ρελαρελα-και τον τελευταιο χρονο που κανα μεγαλη προοδο για τα δεδομενα μου<τελειος αυτοδιδακτος> το καταλαβα οτι τσαμπα ταλαιπωρουμαι και ποσο πιο “ανετο” και ταιριαστο θα μου ταν ενα τριχορδο.

Στο ζουμι…
Γ…α να παρω τριχορδο και μαλιστα ενα που να “μιλαει”.
Οχι γιατι σαν παιχτης εφτασα το οργανο που εχω στα ορια του αλλα …πως να το πω…μ αρεσει να μου “ριχνει” το οργανο κατα πολαν…με κανει να θελω να το "φτασω"και αυτο με “τραβαι μπροστα” .
Οταν ειμουνα 0/10 ειχα μπουζουκι 5/10 … τωρα που θα με ελεγα 4/10? τεσπα … λεμε θα γουσταρα ενα 9/10 και επειδη απο τα φορουμ μου εμεινε η εντυπωση οτι ο Δεκαβαλας junior δε φτιαχνει οργανα ισακσια του πατηρ αλλα επισης και γιατι ειδα κατι ολιγα θετικα γραμμενα για τον Παλάβρατζη στον ευοσμο θα ηθελα να μαθω περισσοτερα για αυτον η τον οποιο θεωρειται ο καλυτερος μαστορας στην περιοχη Θεσ/νικης.

Θαθελα να διαθεσω 1200-1500ευρ αλλα απ την αλλη μερια αν δω κανενα που με κανει να το ερωτευτω μπορει να κοψω το φαι κανα μηνα και ισος δοσω ως και 2000ευρ το πολυ πολυ…με περνει να χασω και κανα κιλακι.:019:

Μου αρεσουν και παιζω σμυρνεικα ,παραδοσιακα,ρεμπετικα ,λαικα ως του 1975 αλλα εχω τρελα και με τα συρτακια.
Γενικα μ αρεσει να παιζω κεφατα ευρεως γνωστα παρεο-τραγουδα.
Απεναντιας δε αγαπω πολυ τα χασικλιδικα ουτε και τα πολυ “ψαγμενα” ρεμπετικα----Γιατι το λεω τωρα …επειδη καπου στο φορουμ διαβασα "ο ταδε φτιαχνει οργανα με σμυρνεικο υφος , ο ταδε με πειραιωτικο"κλπ
Τωρα αν το ανωθεν ισχυει τοτε λαβεται οπσιν σας τις προτιμησεις μου στην επιλογη του οπιου ενδεχομενος αλλου κατασκευαστη μου συστησετε

Υ.Γ. sorry για τα ορθογραφικα εχω πολλα πολλα χρονια στο εκσωτερικο :089:

Υ.Γ.2 αναζητω κατασκευαστη απο Θεσ/νικη γιατι αν και στο εκσωτερικο ακομα του χρονου και μετα τερμα τελιωνω απο δο και παω πισω στο σπιτακι μου οποτε καλο θα ταν να μη πρεπει να τρεχω αθηνα καθε φορα που θα χρειαζεται τιποτα το οργανακι.
Τωρα αν κατα τη γνωμη σας η Θεσ/νικη υστερει σε μαστορες στην αναγκη παω και αθηνα ,τι να κανω …

Υ.Γ.3 Οταν το παρω αποφαση και “ορμησω” ποιος απ τους φορουμιτες στη Θεσ/νικη θα ειχε ενδεχομενος χρονο διαθεση και εμπειρια να με βοιθησει στο να κανω μια πραγματικα καλη επιλογη οργανου?

Καλωσόρισες ektor και στην παρέα μας, αλλά και στην πατρίδα!
Μην σε πτοούν τα ορθογραφικά και καμια “σπόντα” μας, μερικά λάθη σου είναι πολύ χαριτωμένα !!! (όπως τα παραπάνω…) :slight_smile:

ΥΓ.
Με τα “συρτάκια σου” που ανάφερες, να προσέξεις πολύ κανα βόρειο φορουμίτη, που θα κάνει πως θέλει να σε βοηθήσει! Θα σε “σύρει” συρτακοχορεύοντας σ’ όλους τους κατασκευαστές τής κεντροανατολικής Μακεδονίας για…τιμωρία !
Εύχομαι, να βρεις το μπουζούκι που επιθυμείς -και με τη συμβολή και τη συμβουλή των μελών μας.
Έτσι σου έγραψα, για το καλωσόρισμα…
Μιας και το όργανο, εγώ μόνο το απολαμβάνω, ούτε το αγγίζω !

Ο,τι όπιο και να βρεις, καλό θα ‘ναι. Αλλά πολύ βαριά μαστούρα ρε παιδί μου!
:slight_smile:
Πέρα απ’ την πλάκα. Αν είσαι στη Θεσσαλονίκη, να “κινητοποιήσουμε” τους εκεί φίλους, να σου πουν καμιά ιδέα. Σε καναδυό μαστόρους ίσως μπορούμε να “παρέμβουμε”, δηλαδή να πούμε καμιά καλή κουβέντα για καλύτερη τιμή-όργανο.
Τις για τις διευθύνσεις των οργανοποιών, στείλε ένα prive μήνυμα στον Pakag, που τις έχεις μαζεμένες.

Ο,τι όπιο και να βρεις, καλό θα ‘ναι. Αλλά πολύ βαριά μαστούρα ρε παιδί μου!
:slight_smile:
Πέρα απ’ την πλάκα. Αν είσαι στη Θεσσαλονίκη, να “κινητοποιήσουμε” τους εκεί φίλους, να σου πουν καμιά ιδέα. Σε καναδυό μαστόρους ίσως μπορούμε να “παρέμβουμε”, δηλαδή να πούμε καμιά καλή κουβέντα για καλύτερη τιμή-όργανο.
Για τις διευθύνσεις των οργανοποιών, στείλε ένα prive μήνυμα στον Pakag, που τις έχεις μαζεμένες.

Ektor Καλωσόρισες

Ο γνωστότερος και ίσως ο καλύτερος οργανοποιός από την οικογένεια ήταν ο Ηλίας Παλάβρατζης που όμως σκοτώθηκε σε δυστύχημα το 1983.

Το εργαστήριο του Ηλία συνεχίζει σήμερα ο γυιός του Σάκης (Αθανάσιος) Παλάβρατζης (Παπάγου 77 Εύοσμος Θεσσαλονίκης, τηλεφ. 2310651093 www.greek-bouzouki.com, www.kampana.gr)

Ο Σταύρος Παλάβρατζης που είναι αδελφός του Ηλία (θείος του Σάκη), [FONT=Verdana]δούλευε παλαιότερα στο εργαστήριο του Ηλία, και σήμερα έχει το οργανοποιείο ΝΟΤΑ ΟΕ μαζί με τον Στέλιο Στραβέλα (Ολυμπιάδος 79, Εύοσμος, τηλ. 2310769191, http://24-hours.gr/nota/ )

Πάντως στη Θεσσαλονίκη εκτός από τους παραπάνω υπάρχουν αξιόλογοι οργανοποιοί (Δεκαβάλας, Αλεξανδρής, Μητρέντζης, Ρότσκος, Θεοδωράκης και άλλοι) και δεν είναι ανάγκη να κατέβεις στην Αθήνα. Μάλιστα οι τιμές τους είναι χαμηλότερες από της Αθήνας. Για πλήρη κατάλογο με διευθύνσεις και τηλέφωνα δες εδώ http://www.rembetiko.gr/forums/showthread.php?t=17656
Αν έχεις οποιοδήποτε ερώτημα στείλε μου και προσωπικό μήνυμα.

Όπως λέει και ο Άρις θα βοηθήσουν και οι φίλοι της Θεσσαλονίκης.

Προσθήκη:
Ξέχασα να πώ ότι μπορεί ο Βίκτωρ Δεκαβάλας (ο νεώτερος) να μην κατασκευάζει όργανα, αλλά το εργαστήριο Δεκαβάλα στην ουσία το κρατά ο Νίκος Σακαλής που ήταν πολλά χρόνια με τον μπαρμπα Κώστα Δεκαβάλα. Ο Ν. Σακαλής είναι πολύ καλός μάστορας και σήμερα είναι συνέταιρος του Βίκτωρα στο εργαστήριο. Νομίζω ότι τα όργανα που παράγει το εργαστήριο και πουλιούνται αποκλειστικά από το κατάστημα Δεκαβάλα, είναι υψηλής ποιότητας και αξίζει να τα λάβει υπόψη του κανείς, πριν αποφασίσει να αγοράσει.

[/FONT]

Σας ευχαριστω ολους για το θερμο καλωσορισμα και τις πληροφοριες…

Στην αρχη δε καταλαβα τι ενοουσες Iωαννα … μετα που διαβασα και το μηνυμα του Αρη ειδα μεταχυ αλλων και ΤΟ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑΡΙ … τι πω … με πηραν και μενα τα γελια …:090:

PaKag επιτελους “ανοιξα” το ζιππακι με τους κατασκευαστες αφου πρωτα το μετονομασα .
Το μεγαλο ονομα του αρχειου τουλαχιστον οπως αυτο μεταφραζοταν στο αγγλικο συστημα υπολογιστη που εχω οδηγουσε αρχικα στο να “βλεπω” το ζιπ αρχειο αδειο και μετα σε “error blablabla…”
Το ειχα ηδη εντοπισει στο φορουμ και νομιζα οτι ηταν χαλασμενο,παλιο κλπ… αλλα οταν μου ξαναδωσες το link “την πονηρευτικα”… δε μπορει να μου στελνει παλι χαλασμενο αρχειο ο ανθρωπος σκευτικα…Νασε καλα.

Επισκευτικα λοιπον σελιδες κατασκευαστων στη Θεσ/νικη πιο πολυ για να δω το κλιμα στις τιμες.

Μπαινω λοιπον και στου Ροτσκου …“παταω” στο <μπουκουκι εξαχορδο> , βγαινει η φωτογραφια και περιγραφη του πρωτου οργανου και εγω που λεγα "ας μοιαζει και με ψυγειο αρκει να χει ηχο " αρχισα να ακουω καμπανες…με κατεστρεψες:)… ακουσα τον εαυτο μου να λεει “τι ομορφο,τι ομορφο,τι ομορφο,τι ομορφο” 15 φορες πριν σκεφτω “καλα παει κολισσα…” και τις “αρχες μου” βεβαιως βεβαιως…μου “βγαινει” και το ποιητικο μου και μου αστραφτι μια εικονα στο μυαλο…

“Θα ναι σα να καθεσαι καπου ψηλα,ηλιοβασιλεμα ,μια μυρωδια …ανατολη, αγναντευεις αιγαιο και βοσπορο συναμα κρατοντας στα χερια σου την αγια σοφια και αυτη να σου μιλαει και να σου λεει ιστοριες για τη Σμυρνη”.

Οτι αλλο οργανο ειδα απο κι και περα στις ιστοσελιδες τον κατασκευαστων αλλα και οποιο ειχα ηδη δει ,μου φαινοταν η κονσερβοκουτι, η λατερνα οπτικως…

Καλα περα απ τη πλακα τωρα … τετοια οργανα παιζουν-βγαζουν ηχο ρε παιδια η τα φτιαχνουν για τα βαλεις σε βιτρινα να τα βλεπεις μονο? κατι σαν πινακες δηλαδη.

Αν οντως δε ειναι πινακας αλλα οργανο ,το 3/4 σκαφος τι ιδιαιτεροτητες εχει ως προς τον ηχο αλλα και ποσο ευχρηστα ειναι αυτα τα αμυγδαλωτα σκαφοι.
Εννοω “πιανεται?” η ειναι μικρα,παραξενα,σου “γλιστρανε” ολη την ωρα η τιποτα τετοιο

Η ολοκεντητη τρυπα <ολα τα λεφτα>… το ιδιο … τι αλλαζει κλπκλπ

Και να φανταστεις τις προαλλες σκεφτομουν “θα πας με καναν αλλο μαζι οταν πας για οργανο , θα κλεισεις τα ματια και κεινος θα παιζει , οταν πσιλοκαταληξεις πιο σ αρεσει απο ηχο τοτε θα ανοιξεις τα ματια να δεις ποιο ηταν και θα το δοκιμασεις και συ”- για διαλεξω με αυτι και οχι με ματι σαν κανας ανοητος…τετοια ελεγα …αχχχ

Αντε σας αφηνω προς το παρον παω να το χαλβαδιασω λιγο ακομη και μετα να προσευχηθω να κανει ο Θεος αυτο η κανα παρομοιο να χουν και ηχο καμπανα και να μη χρειαζεται να μου πεσει το lotto για το πληρωσω αν ισχυουν τα προηγουμενα :082:

Φίλε Ektor!
Πες μας τι πίνεις?

Να προσθεσω για την ιστορια, οτι ο Παλαβρατζης σκοτωθηκε νυχτα εξω απο το παλιο φημισμενο μαγαζι ΚΑΖΜΠΑ κοντα στο Δερβενι, απο νταλικα παρακαλω!
Επισης,οτι ο Θανασης Μητρεντζης μετα απο προβληματα υγειας που ειχε-και περαστικα του- δεν πολυασχολειται με το εργαστηρι του,γιαυτο οσοι ενδιαφερομενοι γρηγορητε,τα αποθεματα μαλλον τελειωνουν.

Σημερα τυχαια ειδα το θεμα αυτο !!!
Στο μαγαζι του Ηλια ημουνα το 1977-1981…
Οποιος γνωριζε απο κοντα τον Μαστορα ας γραψει κατι…ειχε κατι τριχορδα μεσα στο καμαρακι-γραφειο που δεν τα εβλεπαν πολλοι…
Τα καλυτερα τα λεγανε μετα την δουλεια, γυρω απο εκεινη την σομπα…ε? .τι χρονια και εκεινα…

Μαζι με τον αδελφο του Σταυρο, (ο οποιος εκοβε και τις φιγουρες για τα οργανα) εργαζωτανε και ενα ψηλο παλληκαρι, Παντελη νομιζω τον ελεγαν.
εδω ειμαστε…γραψτε και θα ανασυρουμε το παρελθον…
για μερικους “φιρμες-μπουζουξηδες-τραγουδιστες” που ο Μαστορας τους εβγαλε εξω απο μαγαζι…